×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Madridi mbyll kufijtë për 10 ditë, rrezikohen festat e fundvitit

Madridi do të mbyllë kufijtë e tij me rajonet e tjera Spanjolle muajin e ardhshëm për 10 ditë, për të frenuar normat e infeksionit gjatë një fundjave të gjatë pushimesh, ndërsa autoritetet shëndetësore në rajonin alpin autonom italian të Tirolit të Jugut njoftuan një fushatë tre-ditore për të testuar 70 përqind të popullsia e saj.

Masa po vendoset me shpresën për të arritur në periudhën e Krishtlindjes me infeksione më të ulëta të mundshme, tha të premten zëvendës ministri i shëndetit publik i qeverisë rajonale, Antonio Zapatero.

Përveç shpëtimit të sezonit të festave të Krishtlindjeve, autoritetet shpresojnë që kufizimet të vazhdojnë të rrafshojnë kurbën e infeksionit. Në katërmbëdhjetë ditët e fundit, rajoni i Madridit ka raportuar një incidencë të akumuluar prej 297 për 100,000 banorë.

Sipas të dhënave më të fundit zyrtare nga Komuniteti i Madridit, aktualisht janë 2.266 pacientë të pranuar: 1.881 në repart (43.4 përqind më pak se në kulm) dhe 385 në ICU (23.7% më pak), rënie “tashmë shumë të rëndësishme” dhe një rënie prej 65,21 përqind e numrit të rasteve pozitive krahasuar me shifrat më të larta të valës së dytë.

Por Zapatero paralajmëroi që këto shifra duhet të trajtohen “me kujdes”, pasi ky është një moment “kritik”.

Kryeqyteti spanjoll rregullisht pret mijëra vizitorë nga rajone të tjera gjatë të ashtuquajturës ‘urë e Kushtetutës’ – disa pushime rreth Ditës së Kushtetutës në 6 Dhjetor, festivalit fetar të Konceptimit të Papërlyer në 8 Dhjetor dhe në fundjavë, kur vijnë mijëra në kryeqytet për të parë dritat e Krishtlindjeve dhe për të bërë pazar për dhurata.

Udhëheqja rajonale e qendrës së djathtë në Madrid kishte refuzuar deri më tani një mbyllje të tillë të zgjatur të kufirit, duke aprovuar vetëm një mbyllje të shkurtër kufitare katër-ditore në tetor me insistimin e qeverisë socialiste Spanjolle.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rekord vdekjesh dhe rastesh të reja me COVID-19 në Itali e Greqi

Rekord vdekjesh dhe rastesh të reja me COVID-19 në Itali e Greqi

Publikuar më 29.11.2020
Nga dita në ditë po shtohen rastet e reja me COVID-19 në sht...

Nga dita në ditë po shtohen rastet e reja me COVID-19 në shtetet fqinje. Po ashtu edhe numri i viktimave, po bëhet me shqetësuese kur nisi epidemia. Kështu në 24 orët e fundit, Italia raporton 541 viktima dhe 20.648 raste të reja. Sipas mediave italiane, në 24 orë janë bërë 176,934 tamponë, ndërsa 13,642 pacientë […]

Lexo më shumë

Moti i keq pushton Italinë, humbin jetën tre presona

Moti i keq pushton Italinë, humbin jetën tre presona

Publikuar më 29.11.2020
Italia ka vazhduar gjatë gjithë natës operacionet për pastri...

Italia ka vazhduar gjatë gjithë natës operacionet për pastrimin e rrugëve dhe vlerësimin e dëmeve nga përmbytjet e së shtunës. Në Sardenjë rrëshqitjet e dheut dhe ujërat e lumenjve vërshuan duke u marrë jetën të paktën tre personave. Përveç zjarrfikësve, edhe ushtria po jep ndihmë në lehtësimin e pasojave të katastrofës natyrore. Në kryeqendrën e […]

Lexo më shumë

Franca zien nga protestat/ Mijëra protestues kundër projektligjit të ri të sigurisë

Franca zien nga protestat/ Mijëra protestues kundër projektligjit të ri të sigurisë

Publikuar më 28.11.2020
Mijëra protestues dolën në rrugët e Francës të shtunën për t...

Mijëra protestues dolën në rrugët e Francës të shtunën për të demonstruar kundër një projektligji të diskutueshëm të sigurisë që do të kriminalizonte ndarjen e imazheve të oficerëve të policisë nëse bëhet për “qëllime dashakeqe”. Në Paris, policia hodhi gaz lotësjellës dhe granata trullosëse ndërsa disa protestues ndezën zjarre dhe hodhën gurë dhe fishekzjarre ndaj […]

Lexo më shumë

Shifrat në Itali/ 686 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19

Shifrat në Itali/ 686 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19

Publikuar më 28.11.2020
Italia raportoi 686 vdekje të lidhura me COVID-19 të shtunën...

Italia raportoi 686 vdekje të lidhura me COVID-19 të shtunën, kundrejt 827 një ditë më parë, dhe 26,323 infeksione të reja, nga 28,352 të premten, tha ministria e shëndetësisë. Kishte 225,940 shtupa të kryera gjatë ditës së kaluar, krahasuar me një 222,803 të mëparshme. Italia ishte vendi i parë perëndimor që u godit nga virusi […]

Lexo më shumë

“Krishtlindjet nuk duhet të jenë katastrofike, policia do futet në shpi”/ Masat e reja, lejohen të hapen dyqanet

“Krishtlindjet nuk duhet të jenë katastrofike, policia do futet në shpi”/ Masat e reja, lejohen të hapen dyqanet

Publikuar më 28.11.2020
Belgjika do të lehtësojë kufizimet e saj të koronavirusit ja...

Belgjika do të lehtësojë kufizimet e saj të koronavirusit javën e ardhshme, me dyqanet që do lejohen të rihapen. Baret dhe restorantet, megjithatë, do të qëndrojnë të mbyllura. Kryeministri Alexander De Croo tha në një konferencë shtypi të premten se dyqanet mund të hapen përsëri të martën. (Dyqanet që konsiderohen jo thelbësore u mbyllën më […]

Lexo më shumë

Bjellorusi/ Lukashenka: Do largohem nga posti kur të miratohet kushtetuta e re

Bjellorusi/ Lukashenka: Do largohem nga posti kur të miratohet kushtetuta e re

Publikuar më 27.11.2020
Alyaksandr Lukashenka, i cili ka drejtuar Bjellorusinë për 2...

Alyaksandr Lukashenka, i cili ka drejtuar Bjellorusinë për 26 vjet, ka thënë se do të largohej nga pozita e tij, pasi të miratohet një kushtetutë e re, citon agjencia e lajmeve në Bjellorusi, Belta. “Unë nuk do të jem president me kushtetutën e re”, tha Lukasheka të premten, gjatë një vizite në një spital në […]

Lexo më shumë

Tragjedia në Itali/ 827 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19!

Tragjedia në Itali/ 827 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19!

Publikuar më 27.11.2020
Në Itali, që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, të pa...

Në Itali, që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, të paktën 1,538,217 njerëz kanë kontraktuar virusin Sars-CoV-2 (përfshirë të rikuperuar dhe të vdekur): rastet e reja janë  28,352,  1,9% krahasuar me një ditë më parë ( dje ishin +29,003), ndërsa vdekjet e sotme janë 827, + 1,6% (dje ishin +822), gjithsej 53,677 viktima.  

Lexo më shumë

Njihuni me Trumpin e Gjermanisë/ A do ta drejtojë ai vendin më të madh të Europës

Njihuni me Trumpin e Gjermanisë/ A do ta drejtojë ai vendin më të madh të Europës

Publikuar më 27.11.2020
Një plak luftarak i bardhë, i cili flet për homoseksualët dh...

Një plak luftarak i bardhë, i cili flet për homoseksualët dhe pedofilët në të njëjtën frymë, hedh poshtë debatet gjinore si humbje kohe dhe i cili nuk mund ta durojë Angela Merkelin, vështirë se mund të jetë më larg hapit me zeitgeist. Kjo nuk e ka ndaluar Friedrich Merz të përpiqet të bëhet kancelari i […]

Lexo më shumë