×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Luigi Soerca: Nisja e negociatave me Shqipërinë në interes të BE-së

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soerca, ka bërë një deklaratë në rrjetin social Twitter, duke thënë se, hapja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian është në interes jo vetëm të Shqipërisë por edhe të Bashkimit Evropian. Soreca shkruan se: “Rekomandimi i Komisionit Evropian për të hapur negociatat me Shqipërinë është njohje e rezultateve të reformave të prekshme. Nisja e negociatave për anëtarësim nuk është vetëm në interes të Shqipërisë, por edhe në interes të Bashkimit Evropian”. Deklaratat e Sorecës marrin shtysë nga vizita në Bruksel e Kryeministrit Edi Rama. Ai u takua me Përfaqësuesen e Lartë të Politikës së Jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini.

Koçijançiç shkruan për takimin Rama-Mogherini: Komisioni i njeh rezultatet e reformave

Zëdhënësja e BE-së për Politikën e Jashtme, Maja Koçijançiç ka reaguar në ‘Twitter’ pas takimit që Federica Mogherini zhvilloi me kryeministrin Edi Rama. Koçijançiç thekson se Komisioni Evropian i ka njohur rezultatet e prekshme të reformave, veçanërisht me reformën në drejtësi. “Federica Mogherini mirëpriti sot në Bruksel kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, pas rekomandimit të Komisionit Evropian për Këshillin e Evropës për të hapur negociatat, duke njohur rezultatet e prekshme të reformave, në veçanti me reformën në drejtësi”, shkruan zëdhënësja e Mogherinit. Gjatë qëndrimit në Bruksel, Rama do të takohet edhe me drejtues të tjerë të Bashkimit Evropian, të cilëve do u kërkoje hapjen e negociatave për Shqipërinë./E. Dervishi

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Jemi të tronditur nga refuzimi për të mos pritur vendimin e Komisionit të Venecias”/ Tetë eurodeputetë letër Ramës për Kodin Zgjedhor

“Jemi të tronditur nga refuzimi për të mos pritur vendimin e Komisionit të Venecias”/ Tetë eurodeputetë letër Ramës për Kodin Zgjedhor

Publikuar më 28.10.2020
Tetë eurodeputetë nga grupi i Partive Popullore Evropiane, g...

Tetë eurodeputetë nga grupi i Partive Popullore Evropiane, grupimi më i madh politik në Parlamentin Evropian i drejtohen me një letër kryeministrit Edi Rama, ku shprehin tronditje sipas tyre nga deklarata e kreut të qeverisë shqiptare për të miratuar Kodin Zgjedhor pa pritur një opinion të Komisionit të Venecias. Në letrën e nënshkruar nga gjermanët, […]

Lexo më shumë

“Shqipëria varet nga kushtet”/ Ministri i Jashtëm i Gjermanisë e konfirmon: Konferenca Ndërqeveritare me RMV brenda vitit!

“Shqipëria varet nga kushtet”/ Ministri i Jashtëm i Gjermanisë e konfirmon: Konferenca Ndërqeveritare me RMV brenda vitit!

Publikuar më 28.10.2020
Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk do të kenë të njëjtën r...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk do të kenë të njëjtën rrugë sa i përket procesit të Integrimit. Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas, ka deklaruar se si kryesues të Presidencës së Bashkimit Evropian kanë planifikuar mbajtjen e Konferencës së Parë ndërqeveritare për hapjen e negociatave brenda këtij viti si për Maqedoninë […]

Lexo më shumë

“Diçka nuk shkon kur rinia bën gati valixhet”- Ministri gjerman: Lufta kundër korrupsionit në Ballkan do të sillte shpresë

“Diçka nuk shkon kur rinia bën gati valixhet”- Ministri gjerman: Lufta kundër korrupsionit në Ballkan do të sillte shpresë

Publikuar më 28.10.2020
Ministri gjerman për Europën, Michael Roth, në prag të konfe...

Ministri gjerman për Europën, Michael Roth, në prag të konferencës për perspektivën e të rinjve në Ballkanin Perëndimor, thotë se nuk është mirë për një vend, kur rinia bën gati valixhet për të mërguar. Ai thotë se procesi i integrimit për vendet e Ballkanit është shumë i qartë dhe me kritere të rrepta. Rorth shprehet […]

Lexo më shumë

“Ka ende kohë për reflektim!”- Presidenti Meta reagon pas apelit të David McAllister mbi miratimin e Kodit Zgjedhor

“Ka ende kohë për reflektim!”- Presidenti Meta reagon pas apelit të David McAllister mbi miratimin e Kodit Zgjedhor

Publikuar më 28.10.2020
Presidenti Ilir Meta reagon pas thirrjes së kryetarit të Kom...

Presidenti Ilir Meta reagon pas thirrjes së kryetarit të Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian, David McAllister, thekson se mazhoranca ka ende kohë për të reflektuar. Meta e falënderon zt. McAllister, sipas të cilit, si askush tjetër, bëri çdo gjë edhe katër vite më parë, që vendi ynë të mos kishte zgjedhje penalizuese për integrimin […]

Lexo më shumë

Jozefina Topalli prezanton partinë Nisma për Ndryshim: Tre kryetarë nuk mund të mbajnë peng 3 milionë shqiptarë

Jozefina Topalli prezanton partinë Nisma për Ndryshim: Tre kryetarë nuk mund të mbajnë peng 3 milionë shqiptarë

Publikuar më 28.10.2020
Ish kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli gjatë prezantimit ...

Ish kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli gjatë prezantimit të partisë së saj Lëvizja për Ndryshim, ku në përbërje do të ketë të rinj dhe profesorë të cilët nuk kanë qenë të angazhuar me asnjë parti politike më parë, është shprehur e vendosur se nuk do të qëndrojë më anash dhe as të heshtë. Ish-deputetja demokrate […]

Lexo më shumë

Rama nuk u ndal para reagimeve/ David Mecallister: Ekstremisht i shqetësuar që votimi për ndryshimet në Kodin Zgjedhor vijon nesër

Rama nuk u ndal para reagimeve/ David Mecallister: Ekstremisht i shqetësuar që votimi për ndryshimet në Kodin Zgjedhor vijon nesër

Publikuar më 28.10.2020
Kryetari i Komisionit të Jashtëm në Parlamentin Europian, Da...

Kryetari i Komisionit të Jashtëm në Parlamentin Europian, David Mcallister ka reaguar përmes një shënimi në Twitter pas deklaratave të socialistëve se Kodi Zgjedhor do votohet ditën e nesërme. Teksa shpreh shqetësimin për këtë vendim, Mcallister thotë se ndryshimet e njëanshme të marrëveshjes mund të thellojnë edhe më tej klimën e mosbesimit , çka do […]

Lexo më shumë

Kërkesa e Metës/ “Venecia” refuzon përgjigjen e përshpejtuar: Në muajin dhjetor do shqyrtohen ndryshimet kushtetuese

Kërkesa e Metës/ “Venecia” refuzon përgjigjen e përshpejtuar: Në muajin dhjetor do shqyrtohen ndryshimet kushtetuese

Publikuar më 27.10.2020
Presidenti i Komisionit të Venecias i ka dërguar një letër p...

Presidenti i Komisionit të Venecias i ka dërguar një letër presidentit të Republikës, Ilir Meta ku i bën me dije pranimin e kërkesës në lidhje me nenin për ndalimin e koalicioneve parazgjedhore në Kodin Zgjedhor, i miratuar në mënyrë të njëanshme nga mazhoranca socialiste. Presidenti Meta iu drejtua “Venecias” më 21 tetor, ndërsa riktheu në […]

Lexo më shumë

“Në 25 prill 2021 fillon epoka e re”/ Presidenti Meta: Deklaratat e miqve evropiane shpresoj të dëgjohen deri të enjten

“Në 25 prill 2021 fillon epoka e re”/ Presidenti Meta: Deklaratat e miqve evropiane shpresoj të dëgjohen deri të enjten

Publikuar më 27.10.2020
Meta ka reaguar në lidhje me qëndrimin e komisionerit Evropi...

Meta ka reaguar në lidhje me qëndrimin e komisionerit Evropian për Zgjerimin Oliver Varhelyi, për qëndrimin e tij ndaj Kodit Zgjedhor. Meta përmes një postimi në rrjetin social ka shpërndarë qëndrimet  ndërkombëtarëve për ndryshimet e bërë nga qeveria në Kodin Zgjedhor. “Falenderoj miqtë e vërtetë të Shqipërisë, që duan çeljen sa më parë të negociatave […]

Lexo më shumë