×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Luftë mes Greqisë dhe Turqisë? Vjen lëvizja e radhës, çfarë pritet të ndodhë

Shteti turk dhe ai grek, prej kohësh ndodhen në një situatat të tensionuar mes tyre. Të dy shtetet raportojnë për një luftë ushtarake, e cila deri më tani ka arritur të shmanget nga kancelaria gjermane, Angela Merkel. Ndërkohë mediet greke, njoftojnë se Turqia ka ndryshuar pozicionin e saj në Egje.

Mësohet se anijet luftarake turke janë larguar nga deti Egje, gjë e cila konsiderohet si një shenjë e tërheqjes pas tensionit të krijuar ditët e fundit. Nga ana tjetër Turqia po përshkallëzon retorikën e saj agresive, këtë herë përmes ambasadës turke në Uashington, e cila postoi një deklaratë propagandistike.

Por dhe pse Turqia ka bërë këtë tërheqje flota greke mbetet në vend, duke monitoruar lëvizjet e anijeve. Ndërkohë Rexhep Tajip Erdogan, lëshoi kërcënime në të gjitha drejtimet. “Ose dilni në fushë ose nëse nuk keni një qëllim të tillë, filloni negociatat sa më shpejt të jetë e mundur, ne nuk kemi aspirata për tokë, det dhe burime natyrore, por ne nuk lejojmë askënd të cenojë interesat dhe të drejtat tona”,- tha Presidenti turk.

Përplasja në Egje ka sjellë dhe reagime të forta nga të dy liderët e vendit, ku sipas retorikës së tyre dukej qartë se shumë shpejt mund të ketë dhe një luftë të vërtetë.

Konflikti Greqi-Turqi është rindezur edhe njëherë për shkak të kërkimeve për gaz natyror që ka autorizuar qeveria e Erdogan në detin Egje.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I thanë se motra vdiq nga koronavirusi, shqiptari zbulon të vërtetën shokuese pas autopsisë

I thanë se motra vdiq nga koronavirusi, shqiptari zbulon të vërtetën shokuese pas autopsisë

Publikuar më 23.09.2020
Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e...

Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e Istogut, mori lajmin se motra e tij vdiq në Klinikën Intensive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ku edhe ishte e hospitalizuar si paciente me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi. Megjithatë, ai filloi të dyshojë se motra e tij 71-vjeçare kishte vdekur nga […]

Lexo më shumë

Arratisen dy persona me Covid, alarmohet spitali

Arratisen dy persona me Covid, alarmohet spitali

Publikuar më 23.09.2020
Dy persona të infektuar me Covid-19 janë arratisur nga spita...

Dy persona të infektuar me Covid-19 janë arratisur nga spitali në Greqi, pasditen e së martës, 22 shtator 2020. Mediat vendase, bëjnë me dije se pacientët janë arratisur nga spitali “Sotiria”. Po ashtu mësohet se të dy këta persona ishin të huaj, një nga Pakistani dhe tjetri nga Bangladeshi, të cilët arritën të largohen nga […]

Lexo më shumë

E fundit/ Alarm për bombë në kullën Eiffel, evakuohen njerëzit

E fundit/ Alarm për bombë në kullën Eiffel, evakuohen njerëzit

Publikuar më 23.09.2020
Një alarm për bombë në një nga objektet simbolike të Francës...

Një alarm për bombë në një nga objektet simbolike të Francës, kullën Eiffel, ka krijuar një situatë tmerri për turistët që ndodhen në pritje për të vizituar objektin. Policia ka evakuuar të gjithë personat aty pranë. Policia e zonës mori një telefonatë anonime, në të cilën thuhej se një sulm me bombë do të kryhej […]

Lexo më shumë

Lukashenko betohet në fshehtësi si Presidenti i Bjellorusisë!

Lukashenko betohet në fshehtësi si Presidenti i Bjellorusisë!

Publikuar më 23.09.2020
Sot, Alexander Lukashenko u betua për mandatin e ri të Presi...

Sot, Alexander Lukashenko u betua për mandatin e ri të Presidentit të Bjellorusisë, në një inaugurim të papritur dhe pa njoftim paraprak, njoftoi agjencia Beta, së cilës i referohet Tanjug. Agjencia Bjelloruse deklaron se disa qindra të ftuar ishin në ceremoninë në Pallatin e Pavarësisë në Minsk. Ceremonia, e cila zakonisht lajmërohet paraprakisht si një […]

Lexo më shumë

Presidenti i Këshilit Europian preket nga COVID-19, shtyhet takimi i liderëve të BE

Presidenti i Këshilit Europian preket nga COVID-19, shtyhet takimi i liderëve të BE

Publikuar më 23.09.2020
Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel u detyrua të...

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel u detyrua të shtynte një samit të udhëheqësve të BE-së, të njten dhe të premten (24-25 Tetor) deri në javën tjetër, pasi është në karantinë si pasojë e virusit. Michels u infektua nga kontaktit me një roje sigurie, tha zëdhënësi i tij. Kjo është politikisht e përshtatshme për dy […]

Lexo më shumë

Shtyhet për herë të parë takimi i Këshillit Europian, rezulton me koronavirus presidenti

Shtyhet për herë të parë takimi i Këshillit Europian, rezulton me koronavirus presidenti

Publikuar më 22.09.2020
Është shtyrë takim i Këshillit Europian që pritet të mbahej ...

Është shtyrë takim i Këshillit Europian që pritet të mbahej në datat 24-25 shtator, si pasojë e Covid-19. Mësohet se presidenti i KE-së, Charles Michel ka rezultuar i infektuar.  Presidenti i Këshillit Europian mësoi sot se një nga oficerët e tij të sigurisë, me të cilin ishte në kontakt të ngushtë në fillim të javës […]

Lexo më shumë

Parlamenti Europian hap qendrën për testimet e eurodeputetëve

Parlamenti Europian hap qendrën për testimet e eurodeputetëve

Publikuar më 22.09.2020
Parlamenti Evropian planifikon të hapë një strukturë testimi...

Parlamenti Evropian planifikon të hapë një strukturë testimi të koronavirusit për deputetët dhe stafin, me rezultatet e provave të disponueshme brenda një dite. Komisioni i Buxhetit i Parlamentit sot publikoi planin, duke votuar pro me një diferencë prej 39 votash, një kundër dhe një abstenim. Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli kishte kërkuar që të […]

Lexo më shumë

Tragjedia/ Vdes foshnja 7 muajshe pasi gëlltiti një lodër

Tragjedia/ Vdes foshnja 7 muajshe pasi gëlltiti një lodër

Publikuar më 22.09.2020
Një vajzë shtatë muajshe vdiq të hënën në mbrëmje, e mbytur ...

Një vajzë shtatë muajshe vdiq të hënën në mbrëmje, e mbytur në qytetin e Palazzolo, në zonën e Brescia. Vajza e vogël mund të ketë gëlltitur një pjesë të një lodre ose tullumbace të shfryrë dhe nuk mundi të merrte më frymë. Kjo ndodhi ndërsa ajo po luante në shtëpi para prindërve të saj. E […]

Lexo më shumë