Liria e medias në Ballkan po përkeqësohet

Majlinda Aliu

Liria e shtypit në Ballkanin Perëndimor mbetet nën sulm: kërcënimet nga krimi i organizuar shpesh shoqërohen nga ato nga institucionet. Megjithatë, në të njëjtën kohë, teknologjitë e reja po sfidojnë gazetarinë profesionale me të ashtuquajturin lajme të rreme, dhe jo vetëm. Gazetarët që mbulojnë krimin financiar dhe të organizuar janë bërë objekt jo vetëm i kriminelëve, por edhe të institucioneve shtetërore, veçanërisht në vendet ku sundimi i ligjit është i dobët. Në Ballkan, gazetarët janë lënë vetëm në luftën e tyre për lirinë e medias. Shpesh gjyqësori, në vend që të bashkëpunojë me ta, pengon punën e tyre. Gazetarët hulumtues nga Ballkani Perëndimor shprehën pakënaqësinë e tyre ndaj sistemit të drejtësisë në vendet e tyre përkatëse në konferencën rajonale “Ndjekin paratë, gjeni krimin”, të organizuar në Prishtinë më 7 qershor 2019 nga Instituti i Kosovës për Zhvillim Ekonomik. Përvojat e tyre me gjyqtarët dhe prokurorët, të denoncuar nga gazetarët, janë shumë shpesh të pakëndshme.

Burgu është çmimi që një gazetar duhet të paguajë për të qenë i pavarur

Rasti i Jovo Martinoviç, një gazetar i pavarur nga Mali i Zi, është një nga shembujt më dramatik të rajonit se si politika mund të ndërhyjë në sistemin e drejtësisë për t’i mbajtur gazetarët të heshtur. Martinoviç është i njohur për raportimin e tij të gjerë mbi krimin e organizuar në Evropë dhe krimet e luftës në Ballkan. Një platformë online për qasje të shpejtë në një koleksion gjithnjë në rritje të burimeve për lirinë e medias dhe pluralizmin në Evropë. Në tetor të vitit 2015, autoritetet malazeze arrestuan atë me akuza për trafik droge dhe pjesëmarrje në një organizatë kriminale, duke e arrestuar atë për 14 muaj pavarësisht nga dështimi i prokurorisë për të mbështetur akuzat me prova. Rasti ishte i lidhur me një hetim që Martinoviç po bënte për një nga historitë e tij. Në janar 2019, Gjykata e Lartë malazeze e dënoi me 18 muaj burgim. Aktgjykimi mori një dënim të përhapur nga mediat ndërkombëtare dhe rajonale dhe organizatat e të drejtave të njeriut. Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias shprehu shpresën se vendimi do të përmbyset në një proces ankimi dhe se Martinoviç do të jetë në gjendje të vazhdojë punën e tij gazetareske. “Ky është çmimi që duhet të paguajë për pavarësinë”, thotë Martinoviç. Duke folur përpara gazetarëve të tjerë në konferencë, Martinoviç ngriti shqetësime rreth përkeqësimit të lirisë së medias në Ballkan. “Nuk është vetëm rasti im, në përgjithësi njerëzit po vuajnë, gjejnë pengesa, kërcënohen, disa abuzohen ose sulmohen fizikisht, kështu që e gjithë klima po përkeqësohet krahasuar me dhjetë vjet më parë, kur ende shpresonim që rajoni do të përqafonte vlerat e BE, të cilat nuk kanë ndodhur “.

Është më e lehtë për gazetarët perëndimorë të raportojnë rreth krimeve në fushat problematike

Politikanët janë më të shqetësuar kur gazetarët nga Perëndimi mbërrijnë në vendet e tyre; ata janë më të shqetësuar nëse BBC ose Financial Times shkruajnë tregime për keqfunksionimet e tyre, thotë Jovo Martinoviç, i cili ka punuar kryesisht për mediat kryesore angleze-amerikane. “Unë refuzova qasjet për t’i bërë gjërat të duken më të bukur, nuk pranova të mohoja se ka krime të organizuara dhe çdo gjë tjetër dhe kjo i zemëron disa njerëz, veçanërisht kur bëhet fjalë për imazhin e tyre në Perëndim dhe në rastin tim kam pasur një të keqe shumë të veçantë dhe unë kisha për të shkuar në burg edhe për punën time “, thotë ai. Kjo u konfirmua nga korrespondenti britanik i luftës Anthony Loyd, i cili ka kaluar shumicën e karrierës së tij në zonat e luftës. Duke folur për një audiencë të gjerë në Brit-Talks në Prishtinë, ai pranoi se ai ndjehej me fat që ishte një gazetar perëndimor në zonat e luftës, krahasuar me kolegët vendas. Natyrisht që ka edhe rreziqe për gazetarin perëndimor: gjatë luftës në Siri, Loidi u qëllua në këmbë nga një prej njerëzve që intervistoi. Sipas tij, “kërcënimi më i madh për gazetarët është kërcënimi që del në shtëpi, nëpër dhomat, konceptet e mediave sociale si lajme të rreme dhe një mosbesim të përgjithshëm të gazetarisë, që vjen nga jashtë por nga gazetarët gjithashtu”. Gazetarët “kokëfortë” në Ballkanin Perëndimor shpesh kanë qenë objektiva të fjalimit të urrejtjes online dhe format e tjera të propagandës. Milka Tadiç-Mijoviç, një tjetër gazetar veteran nga Mali i Zi, ka ekspozuar gjerësisht keqpërdorimet e pushtetit shtetëror dhe korrupsionin e nivelit të lartë në vendin e saj të lindjes. Tetë vjet më parë, ajo dhe kolegët e saj ishin objektivat e së përditshmes malazeze Pobjeda, që çuan në një fushatë shpifëse kundër tyre dhe i fyente publikisht në mbi 100 artikuj. Gjatë konferencës në Prishtinë, ajo mësoi se sapo kishte fituar rastin në gjykatë kundër Pobjedës. Një ndjenjë e lavdisë u pasqyrua në fytyrën e saj, edhe pse rasti mori gati një dekadë për të marrë vendimin përfundimtar. Edhe në Kosovë, gazetarët ishin objekt i grupeve të ndryshme të interesit. Edhe deputetët abuzuan të drejtën e tyre për të folur në parlament dhe etiketonin disa gazetarë si “spiunë serbë” dhe “bashkëpunëtorë”. Midis tyre ishin pronarët e Insajderi, një platformë multimediale që mbulon tregimet hetimore në Kosovë.

Integriteti i gazetarëve është në rrezik

Një nga shqetësimet më të mëdha që gazetarët kanë në Ballkanin Perëndimor është mosndëshkimi për sulmet ndaj gazetarëve. Në dy vitet e fundit, Linja e Ndihmës për Lirinë e Medias regjistroi 118 raste të kërcënimeve ndaj sigurisë, 13 kërcënime eksplicite për vdekje dhe dhjetëra forma të shkeljes së lirisë së shprehjes në Bosnje dhe Hercegovinë. Asnjë nga kryesit e këtyre veprave penale nuk është sanksionuar ose ndiqet penalisht. Në Serbi ka pasur 22 raste të kërcënimeve dhe sulmeve ndaj gazetarëve në vitin 2018. Në Maqedoninë e Veriut, siguria e gazetarëve është përmirësuar ngadalë. Sipas Shoqatës së Gazetarëve në Maqedoninë Veriore, numri i sulmeve ndaj gazetarëve ka rënë nga 18 në 6 nga viti i kaluar, por vetëm dy nga 59 raste të raportuara në polici janë zgjidhur. Në Kosovë, numri i rasteve të raportuara për Shoqatën e Gazetarëve të Kosovës ka rënë nga 25 në vitin 2017 në 10 në 2018. Pavarësisht nga fakti se të gjitha ato janë raportuar në polici, vetëm disa raste janë sjellë në gjykatë. Më 25 shkurt, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres theksoi se “mediat janë bërë shumë më pak të lira gjatë viteve të fundit, duke përfshirë kërcënime të papara për gazetarët dhe mediat, dhe përpjekjet për të kontrolluar mediat”. Në vitin 2018, organizatat e OKB-së dhe liria e shtypit raportuan se mbi 99 gazetarë dhe punonjës të medias u vranë, mbi 300 ishin në paraburgim dhe 60 u mbajtën peng. Sulmi ndaj një gazetari është njëkohësisht një sulm ndaj lirisë së medias dhe i privon qytetarët nga e drejta

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet