×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Licenca, datat kur do të zhvillohen provimet e mjekësisë

Testi për provimet e shtetit në Mjekësi. Datat 23 dhjetor deri më 24 janar. Profilet: Mjekësi, Farmaci, Logopedi, Stomatologji, Fizioterapi, Infermieri, Teknik Imazherie

Enida Vërça

Duke nisur prej 23 dhjetorit do të nis gara për licencat e reja në mjekësi. Me qindra kandidatë, të cilët presin të japin sezonin e provimeve do të nisnin në datën 23 dhjetor deri më 24 janar, të ndara sipas profileve përkatëse. Qendra e Shërbimeve Arsimore, ku pritet të zhvillohen edhe provimet ka publikuar tashmë kalendarin përkatës. Provimi i parë do të nis me mjekësinë në datën 23 dhjetor deri më datën 24. Më pas në datat 26-27 do të jepet provimi për të gjithë farmacistët. Për logopedi do të ketë vetëm një datë që do të zhvillohet provimi, 27, në orën 11:30. Kandidatët për stomatologji do të nisin në janar, në datën 6 deri më datën 8. Pas tyre, po në këtë datë do t’i nënshtrohen provimit kandidatët për Teknik Imazherie, ku është përcaktuar vetëm kjo datë, në orën 11:30. Të gjithë kandidatët të cilët aspirojnë të marrin licencën për fizioterapi, do t’i nënshtrohen provimit në datën 13 janar. Referuar numrit të lartë të kandidatëve, infermierisë është menduar t’i jepet një hapësirë më e madhe me plot një javë kohë. Në këtë mënyrë do të nis në  datën 14 deri në datën 22 janar të vitit 2020.

Dosja

Në ditët e ardhshme, QSAH do të publikojë edhe listat zyrtare për çdo profil, i cili do t’i nënshtrohet provimit të shtetit për profesionin e mjekësisë, sezoni XII. Për të gjithë kandidatët të cilët nuk paraqiten në orarin dhe datën e përcaktuar nga kalendari i publikuar në faqen zyrtare të QSHA-së, automatikisht u humbet e mundësia për ta dhënë këtë provim, duke pritur kështu vitin e ardhshëm. Një tjetër këshillë tek e cila ekspertët e QSHA-së vënë theksin është edhe dosja e dokumenteve që duhet të keni me vete në ditën e testimit, të cilën e gjeni të detajuar në vijim të shkrimit. Në mungesë të njërit prej dokumenteve të përcaktuara nuk do të lejoheni që të hyni në ambientet e testimit. Kandidatët që testohen për herë të parë gjatë këtij sezoni do të shlyejnë një tarifë prej 10 mijë lekësh. Nëse kandidati nuk e merr provimin me herën e parë, kur ta rijapë atë sërish, duhet të paguajë një tarifë edhe më të lartë. Më tej thuhet se herë që kandidati të hyjë në provim, tarifa rritet.

Pyetjet

Në ndihmë të kandidatëve që do testohen në këtë sezon, ekspertët e Qendrës së Shërbimeve të Arsimit kanë detajuar edhe fondin e mijëra pyetjeve nga të cilat do të përzgjidhen edhe pyetjet që do të jenë pjesë e tezës së provimit të licencës. Në këto kushte, çdo kandidat mund të orientohet rreth përmbajtjes që do të ketë testi i licencës, duke u njohur me fondin e detajuar të pyetjeve që gjendet në faqen online të QSHA-së. Kandidatët që do të vlerësohen në testimin me alternativa me më pak se 50 pikë, nuk do të pajisen me licencën profilit në të cilën aplikojnë, pasi rezultojnë mbetës. Vetëm pasi të marrin testin e licencës, këta profesionistë të shëndetit do mund të aplikojnë për të fituar një kontratë pune, si në strukturat publike, ashtu dhe në ato private. Pjesa dërrmuese e kandidatëve që testohen përgjatë këtij sezoni rikthehen në garë për të disatën herë, pasi në sezonet e zhvilluara gjatë viteve të shkuara nuk kanë arritur që të marrin pikët kalues.

Dokumentet

Sipas njoftimit, mësohet se ditën e provimit kandidati duhet të jetë i pajisur me disa dokumente: 1. Letërnjoftim (Kartë ID ose Pasaportë, dokumenti origjinal). 2. Kopje të Kartës ID ose Pasaportës. 3. Faturën origjinale me vulën përkatëse, të pagesës së tarifës së provimit për llogari të QSHA, të kryer në një bankë të nivelit të dytë (sipas faturës për arkëtim të publikuar në faqen zyrtare të QSHA bazuar në herën e pjesëmarrjes). 4. Kopje (jo të noterizuara) të diplomave të ciklit të parë dhe të dytë të studimeve të përfunduara. 5. Kandidatët, të cilëve u mungojnë këto dokumente, nuk mund të marrin pjesë në provimin e shtetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shifra rekord të infektuarish nga virusi në Shqipëri, shkon në 189 numri i vdekjeve

Shifra rekord të infektuarish nga virusi në Shqipëri, shkon në 189 numri i vdekjeve

Publikuar më 07.08.2020
Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 586 testi...

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 586 testime për të dyshuar të prekur nga Covid 19, ku 135 persona janë konfirmuar të prekur nga Covid 19. Ndryshe nga ditët e tjera, kjo e premte shënoi një rënie të numrit të viktimave, ku sipas Ministrisë së Shëndetësisë vetëm një 58-vjeçar nuk ka […]

Lexo më shumë

“Nuk kemi më mjekë”, Artan Koni ngre alarmin: Spitalet ‘Covid 3’ dhe ‘Covid 4’ nuk mund të hapen

“Nuk kemi më mjekë”, Artan Koni ngre alarmin: Spitalet ‘Covid 3’ dhe ‘Covid 4’ nuk mund të hapen

Publikuar më 07.08.2020
Mjeku urolog, Artan Koni nëpërmjet një postimi në rrjetin so...

Mjeku urolog, Artan Koni nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook’’, ka denoncuar mbi keqmenaxhimin e situatës së COVID-19 nga autoritetet. Koni shprehet, se nuk bëhet gjurmimi dhe testimi për familjarët e rasteve pozitive. Më tej ai ka shtuar, se spitalet nuk kanë burime njerëzore dhe për këtë arsye nuk po hapen COVID3 dhe COVID4. […]

Lexo më shumë

Koronavirusi i merr jetën biologut të njohur, miqtë i bëjnë dedikimin prekës

Koronavirusi i merr jetën biologut të njohur, miqtë i bëjnë dedikimin prekës

Publikuar më 07.08.2020
Covid-19 i ka marr jetën inxhinierit të pyjeve, Ferdin Liçaj...

Covid-19 i ka marr jetën inxhinierit të pyjeve, Ferdin Liçaj. Lajmin për këtë humbje e kanë dhënë miqtë e tij, të cilët i kanë shprehur ngushëllime të afërmeve dhe familjareve. Në postimin e tyre, miqtë shprehen të pikëlluar nga ky lajm teksa theksojnë se i ndjeri ishte me shumë projekte dhe ëndrra, të cilat u […]

Lexo më shumë

Shifra shqetësuese me Covid në vendin tonë, 119 pacientë po trajtohen në spitale

Shifra shqetësuese me Covid në vendin tonë, 119 pacientë po trajtohen në spitale

Publikuar më 06.08.2020
127 raste të reja, 6 humbje jete dhe 32 të shëruar, ky është...

127 raste të reja, 6 humbje jete dhe 32 të shëruar, ky është bilanci i 24 orëve të fundit në vendin tonë. Mësohet se nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, 3 qytetarë nga Durrësi, një 64 vjeçar, një 65 vjeçar dhe një 69 vjeçar, me sëmundje bashkëshoqërues. Nuk e […]

Lexo më shumë

Testi i Covidit njëherë pozitiv njëherë negativ, reagon ISHP: Fajin e ka PD!

Testi i Covidit njëherë pozitiv njëherë negativ, reagon ISHP: Fajin e ka PD!

Publikuar më 06.08.2020
Instituti i Shëndetit Publik ka reaguar pas akuzave të Parti...

Instituti i Shëndetit Publik ka reaguar pas akuzave të Partisë Demokratike në lidhje me përgjigjet e testiti Covid-19. ISHP thotë se të gjithë testet e kryera i përkasin standardeve më të larta të cilësisë dhe siguri të lartë. “Cilësia e punës së specialistëve të ISHP dhe testeve të përdorura në rastin e COVID-19, janë të […]

Lexo më shumë

Mjeku tregon 3 masat e parandalimit të përhpajes së Covid-19

Mjeku tregon 3 masat e parandalimit të përhpajes së Covid-19

Publikuar më 06.08.2020
Mjeku infeksionit Tritan Kalo, nëpërmjet një postimi në rrje...

Mjeku infeksionit Tritan Kalo, nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” ka shprehur tre mënyra se si mund të parandalohet përhapja e virusit. Sipas tij, vetëm nëse secili prej nesh ka një higjiene personale dhe kolektive, nëse ruhet distanca fizike dhe nëse mbahet maska në çdo ambient të mbyllur, mund të frenohet përhapja. Statusi i […]

Lexo më shumë

Infektohet edhe Skrapari, pozitive me Covid-19 babai i sekretares së kryebashkiakut

Infektohet edhe Skrapari, pozitive me Covid-19 babai i sekretares së kryebashkiakut

Publikuar më 05.08.2020
Si shumë qytete të tjera edhe Skrapari ka shënuar sot rastin...

Si shumë qytete të tjera edhe Skrapari ka shënuar sot rastin e parë me Covid-19 pas shpërthimit të epidemisë në vendin tonë. Mësohey se një 67-vjeçar i cili është babai i sekretares së kryebashkiakut ka rezultuar me virus. Rasti i konfirmuar në Skrapar ka ngritur alarmin bashki, ndërkohë që sekretarja është vendosur në karantinë në […]

Lexo më shumë

Nënat e infektuara me virus a mund të ushqejnë fëmijët me gji? Ministria e Shëndetësisë jep përgjigje

Nënat e infektuara me virus a mund të ushqejnë fëmijët me gji? Ministria e Shëndetësisë jep përgjigje

Publikuar më 05.08.2020
Në javën botërore të ushqyerjes me gji, Ministria e Shëndetë...

Në javën botërore të ushqyerjes me gji, Ministria e Shëndetësisë i ka dhënë përgjigje pyetjes nëse një nënë e infektuar me virusin Covid-19 mund të ushqej foshnjën e saj. Ministria thotë se ushqimi me gji, e mbron fëmijën nga shumë sëmundje edhe nëse nëna është e infektuar. “Ushqyerja me gji  përmirëson mbijetesën e foshnjës, siguron shëndet […]

Lexo më shumë