Legjenda braziliane e futbollit së shpejti në Shqipëri (Foto)

Legjenda braziliane e futbollit, Roberto Carlo, pritet që së shpejti të vij në Shqipëri për të luajtur një ndeshje bamirësie. Lajmin e ka bërë të ditur ambasadori i Shqipërisë në Spanjë, Ridi Kurtezi.

Kurtezi me anë të një postimi në llogarinë e tij në “Twitter”, ka dhënë lajmin e mirë, duke konfirmuar se ish-futbollisti i Real Madrid do të vij në Shqipëri.

“I lumtur që kam mirëpritur Roberto Carlos në ambientet tona. Duke planifikuar një ndeshje bamirësie për Shqipërinë.” Shkruan ambasadori i Shqipërisë në Spanjë.

Kush është Roberto Carlo

Futbollisti Roberto Carlos da Silva (i lindur më 10 prill 1973 në Garça, São Paulo, Brazil), zakonisht njihet thjesht si Roberto Carlos. Filloi të luajë për Brazilin në vitin 1992 dhe ishte pjesë e ekipit kombëtar të Brazilit në tre Kupat e Botës, duke ndihmuar ekipin të arrinte finalen në 1998 dhe të fitonte turneun e vitit 2002.

Carlos ka luajtur për klubin spanjoll në La Liga, Real Madrid për 11 vjet, duke bërë më shumë se 500 paraqitje dhe duke fituar katër ligë, trofe të tre UEFA Champions League dhe dy Kupat Interkontinentale.

Roberto Carlos është gjithashtu një nga vetëm pesëmbëdhjetë lojtarë që kanë luajtur më shumë se 100 ndeshje në Ligën e Kampionëve.

Ronaldo u rendit i dyti  në sondazhin e çmimit të vitit FIFA të Lojtarit të Vitit 1997 dhe u emërua si një nga 125 futbollistët më të mëdhenj të të kohës që nga Pelé në mars të vitit 2004.

 Ku ka luajtur

União São João

Roberto Carlos filloi karrierën e tij profesionale duke luajtur për União São João, një klub futbolli me seli në Araras (shteti São Paulo). Pavarësisht se luante me një klub të vogël, ai u ftua për ekipin kombëtar të futbollit të Brazilit.

 Palmeiras

Në Palmeiras, Roberto Carlos u njoh si një nga të mëdhenjtë e futbollit brazilian të të gjitha kohërave, duke fituar dy Liga Braziliane të njëpasnjëshme.

Internazionale (Milano)

Në  vitin 1995, Roberto Carlos nëshkroi për F.C. Internazionale Milano, në Serie A, duke luajtur një sezon për Nerazzurët. Ai shënoi 30 goditje të lira në debutimin e tij, ku luajti përballë Vicenza.

Real Madrid

Roberto Carlos luajti në Real Madrid për 11 sezone, duke luajtur në total 584 ndeshje dhe duke shënuar 71 gola në të gjitha garat. 370 prej tyre ishin ndeshjet e ligës, në të cilat ai shënoi 46 gola nga pozicioni i tij i majtë.

Më 2 gusht 2005, ai mori shtetësi të dyfishtë spanjolle dhe braziliane. Kjo ishte mjaft e rëndësishme për Real Madridin, pasi kjo do të thoshte se ai tani llogaritej si një lojtar i Bashkimit Evropian. Në janar të vitit 2006, ai vendosi një rekord të klubit për ndeshjet më të rëndësishme të ligës që luajti një lojtar jo-spanjoll, duke e bërë paraqitjen e tij të 330-të për Madridin. Ai theu rekordin e mëparshme të 329 të mbajtur nga Alfredo di Stefano.

Fenerbahçe

Më 19 qershor 2007, Roberto Carlos nënshkroi një kontratë dyvjeçare dhe një vit opsionale me kampionët turq të Super Ligës Fenerbahçe. Në ndeshjen e parë zyrtare që luajti me ekipin, Fenerbahçe fitoi Super Kupën e Turqisë kundër Beshiktashit.

Carlos u plagos gjatë periudhës së fundit të sezonit dhe humbi garën e titullit në mes të Fenerbahçe dhe Galllatasarit. Më 7 tetor 2009, Roberto Carlos njoftoi se do të largohet nga Fenerbahçe pas skadimit të kontratës së tij në dhjetor 2009.

Braziliani luajti në ndeshjen e tij të fundit për klubin turk kur erdhi në minutën e 89-të si zëvendësues kundër Sheriff Tiraspol në Europa League më 17 dhjetor 2009.

Të tjera

Abissnet