×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Legalizimi i kanabisit, Koço Kokëdhima: E mbështes këtë iniciativë të vonuar të qeverisë, shumë shqiptarë kanë vuajtur tragjikisht e padrejtësisht refuzimin

Z. Koço Kokëdhima, e cilësoi një iniciativë të vonuar, idenë e qeverisë shqiptare për të nisur diskutimet për legalizimin e kanabisit farmaceutik. Si politikani i parë dhe i vetëm që kërkoi legalizimin e kanabisit medikal dhe atij rekreativ që më 24 nëntor 2014, Kokëdhima shprehet sot se ndjehet i mërzitur për kohën dhe shanset e humbura, sepse vendet e tjera kanë shkuar mjaft përpara. Ai shprehet se legalizimi është masa më e efektshme kundër trafikut dhe trafikantëve të marijuanës dhe e këshilloi qeverinë që të dëgjojë nevojat e popullit dhe të shtetit.

Zoti Kokëdhima, propozimi juaj në vitin 2014 për legalizimin e kanabisit dhe dekriminalizimin e tij u pa si një ide fantastiko-shkencore dhe madje shkaktoi një valë të madhe reagimesh. Si ndjeheni sot që qeveria e hedh për diskutim apo referendum publik?

Jam i mërzitur për kohën dhe shanset e humbura. Është tepër vonë tani. Të tjerët kanë shkuar mjaft përpara. Edhe fqinjët tanë gjithashtu. Gjithsesi, unë e mbështes këtë iniciativë të vonuar të qeverisë.

Shumë shqiptarë kanë vuajtur tragjikisht e padrejtësisht refuzimin e legalizimit në kohë të kanabisit medikal si dhe nga kriminalizimi i shumë të ndodhurave me të. Vazhdojnë edhe sot të përballen me pasoja shkatërrimtare. Kjo është vërtet shumë e trishtë. Jam i neveritur me servilët e pushtetit e të paguarit e tij që e kanë sulmuar në mënyrë mesjetare e obskurantiste propozimin dhe qëndrimin tim për këtë çështje. Nuk kanë kursyer as familjen time. Janë të njëjtët; ata që na kujtojnë herë pas here veset dhe pjesët e ulëta të shoqërisë, gjakut, kulturës dhe kombit tonë.

A përputhet propozimi juaj i atëhershëm me pyetësorin e qeverisë në përmbajtje?

Propozimi im i atëhershëm e përfshin atë çka bën pjesë në pyetësorin e tanishëm të qeverisë për kanabisin. Por vizioni im ishte shumë më i avancuar se ky që shtron sot qeveria. Unë e pyeta ministrin e bujqësisë në komisionin e ekonomisë në 24 nëntor 2014 se a ju ka shkuar në mendje ta mbroni e legalizoni “brand”-in e Lazaratit? Duhet të legalizojmë edhe kanabisin medikal edhe kanabisin rekreativ. Këtë vizion kam shpalosur unë atëherë.

Nëse ky propozim mbështetet nga shumica e shqiptarëve, prisni një ndjesë publike nga zoti Rama për kohën e humbur dhe humbjet si ekonomike dhe dëmet juridike të shkaktuara?

Mirë do ishte të bëhej, edhe pse nuk do ndihmonte për asgjë. Dëmet ndaj shtetit dhe ekonomisë shqiptare janë të pakthyeshme. Ja pse kjo ndjesë e munguar nuk është më një problem etiko-moral për shoqërinë tonë.

A ka rrezik për kriminalizim të ekonomisë kur ne kemi dështuar të kontrollojmë kultivimin, përdorimin dhe trafikimin e paligjshëm të kanabis sativa?

Legalizimi është masa më e efektshme kundër trafikut dhe trafikantëve të marijuanës.

A ka rrezik të shkatërrimit të bujqësisë shqiptare dhe të devijimit të saj nga kulturat e tjera duke e parë kultivimin e kanabisit si kulturën me fitimprurëse?

Nuk është e mundur të ndodhë kjo gjë: ekonomia legale e kanabisit kërkon sipërfaqe tepër të kufizuara toke dhe çliron energji të palimituara kundër ekonomisë kriminale të hashashit.

Meqenëse ju ishit propozuesit e parë të legalizimit të kanabisit, si mund të realizohet në mënyrë të ligjshme dhe të kontrolluar kjo kulturë që vendi të mos etiketohet si ferma evropiane e kanabisit?

Vendi dhe shteti ynë kanë nevojë për ekonomi zhvilluese gjithnjë e më të fortë. Nëse e bëjmë këtë me të vërtetë, mos u shqetësoni nga rreziqet e rritjes. Përballimi i këtyre të fundit  ëdhtë pjesë e çmimit që duhet paguar asesi.

Çfarë nuk duhet të bëjë qeveria që ky propozim të jetë i suksesshëm?

Kjo është një pyetje e madhe, kërkon një intervistë më vete:

Të dëgjojë!

Të dëgjojë nevojat e popullit dhe të shtetit!

Këtë duhet të bëjë qeveria në radhë të parë. Pastaj ka njerëz të dijshëm se si mund të rifutemi në një treg të “humbur”. Qeveria duhet të bashkëpunojë sinqerisht me ta. Ndryshe “legalizimi” do të jetë një kapak më i palavdishëm se ai që përdori Pilati mbi kryqëzimin e Jezusit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vrasja brutale e studentes 21-vjeçare në Egjipt trondit botën arabe

Vrasja brutale e studentes 21-vjeçare në Egjipt trondit botën arabe

Publikuar më 25.06.2022
Vrasja brutale e një vajze në mes të ditës në një rrugë të E...

Vrasja brutale e një vajze në mes të ditës në një rrugë të Egjiptit ka tronditur botën arabe, duke sjellë në qendër të vëmendjes krizën e dhunës me bazë gjinore në vend.  21-vjeçarja Naira Ashraf u ther për vdekje të hënën nga një burrë të cilin e kishte refuzuar, sipas prokurorëve egjiptianë të cilët thanë se […]

Lexo më shumë

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Publikuar më 25.06.2022
Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carr...

Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carré Otis u kontaktuar nga agjentët e modelingut sapo fotoja e saj ra në tavolinën e shefit të agjencisë më të madhe të modeleve. Në moshën 16 vjeçare ajo nënshkroi me ‘Elite Model Management’ – ku janë krijuar gjithashtu supermodelet si Naomi Campbell, Cindy Crawford e Helena Christensen, shkruan në […]

Lexo më shumë

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Publikuar më 25.06.2022
Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para...

Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para të mëngjesit të sotëm në një lokal homoseksualësh në Oslo të Norvegjisë. Policia ka bërë me dije se një person i dyshuar si autor i ngjarjes është arrestuar dhe janë sekuestruar dy armë. Policia e armatosur rëndë e pajisur me jelek antiplumb […]

Lexo më shumë

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Publikuar më 25.06.2022
“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata ...

“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata e Lartë të premten ishte një rrufe ligjore, politike dhe shoqërore që meriton termin e mbipërdorur “historik” sepse do të ndryshojë jetën në shumë mënyra, shumë ende të panjohura.” Kështu hapet artikulli i medias së njohur amerikane “CNN” pas vendimit të Gjykatës së Lartë […]

Lexo më shumë

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

Publikuar më 25.06.2022
Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqe...

Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqet e saj deri aty sa është shtyrë që të kthehet në një hajdute. Ka arritur deri aty problematika saqë ajo në një rast vodhi çantën e mësueses mbasi nuk po siguronte para për të mbuluar kërkesat e shoqeve të klasës, të cilat kishin mësuar sekretin […]

Lexo më shumë

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

Publikuar më 25.06.2022
Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita ...

Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita Alvarez nga Kampionati botëror, pas incidentit që ndodhi në provat gjenerale përpara garës së Budapestit. Notarja amerikane shpresonte të merrte pjesë në finalen e ekipit pasi i ra të fikët në pishinë, por nuk është lejuar. 25-vjeçarja u shpëtua nga trajnerja spanjolle, Andrea Fuentes dhe kjo e […]

Lexo më shumë

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Publikuar më 25.06.2022
Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezulta...

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezultatet e Barometrit të Ballkanit 2022, nëpërmjet një ankete me rreth 6000 qytetarë në Bosnjë, Serbi, Kosovë, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi. Rezultaet treguan se kënaqësia për jetesën aktuale mbetet e njëjtë (41%, e njëjtë si në vitin 2020), po pritshmëritë e rajonit për të ardhmen […]

Lexo më shumë

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Publikuar më 24.06.2022
Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për ...

Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Për projektvendimin e paraqitur nga Hristo Ivanov, kryetar i PG “Bullgaria Demokratike” (DB), votuan 170 deputetë, 37 ishin “kundër” dhe 21 “abstenuan”. Kuvendi i Bullgarisë ka ndryshuar kështu një rezolutë […]

Lexo më shumë