×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Le Point: Gjermania bordello më e madhe në Europë, pjesë e tyre shumë vajza shqiptare 

Gjermania është “bordello” më e madhe e Europës. Kështu shkruan prestigjiozja franceze “Le Point” në një artikull të botuar së fundmi, ku publikon edhe shifra tronditëse për tregun e prostitucionit në vendet kryesore të BE-së.

Sipas të dhënave, në Gjermani janë ta aksesueshme 3.500 bordello dhe 500 prej tyre janë vetëm në Berlin. Ndërkohë, në këtë shtet punojnë të paktën 400 mijë prostituta, në qendra legale dhe ilegale seksi.

Media franceze thotë se këto punonjëse vijnë kryesisht nga vendet e Evropës lindore, si Shqipëria, Bullgaria dhe Rumania, por edhe nga Nigeria. Shumica e tyre janë emigrante që nuk kanë as dokumente të rregullta për të qëndruar.

“3500. Ky është numri i bordellove ligjorë. Midis tyre, vetëm 500 në Berlin, sipas vlerësimeve të shoqatës Erotik Geëerbe Deutschland (UEGD), shoqata që përfaqëson interesat e sektorit. Në rreth pesëmbëdhjetë vjet, Gjermania është bërë tregu më i madh i bordellove dhe prostitucionit. Ky “sektor” gjeneroi në 2013 një xhiro vjetore prej 14.5 miliardë euro, tre ose katër herë më shumë se përpara hyrjes në fuqi në vitin 2002 të ligjit që legalizon prostitucionin. Rreth 400,000 prostituta – dhe një milion klientë – janë regjistruar në të gjithë vendin. Përtej Rinit, punëtoret e seksit janë kryesisht emigrante, pa dokumente dhe të sapo ardhura nga Evropa Lindore (“Shqipëria”) dhe Nigeria. Një shumicë e madhe e tyre janë viktima të trafikimit të qenieve njerëzore, si në dhomat e jetesës dhe në rrugë ku krimi i organizuar është i përhapur”, shkruan ‘Le Point’.

Për të treguar se ky sektor gjeneron fitime marramendëse, media franceze tregon sesi 1700 burra nxituan të hynin në “Pussy Club” në Shtutgart, ditën që ligji hyri në fuqi në Gjermani.

“Seks me të gjitha gratë tona, për aq kohë sa të doni, sa herë që dëshironi dhe në çfarëdo mënyre që dëshironi. Seks. Seks anal. Seks oral pa prezervativ. Seksi në tri mënyra. Seks në grup. Ky ishte premtimi i Pussy Club kur u hap në 2009 pranë Shtutgartit, njëqind kilometra nga kufiri i Strasburgut. Një çmim paketë prej 70 euro në ditë dhe 100 euro në mbrëmje. Rreth 1700 njerëz shkuan gjatë fundjavës së hapjes”, theksohet në artikull.

Shtëpitë publike në Gjermani janë të lejuara, por autoritetet kanë përcaktuar disa masa që duhet të respektohen, siç është deklarimi i ‘profesionit’ nga vajzat dhe dhënia e autorizimit për pronarët e shtëpive.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ndahet nga jeta gazetari i njohur dhe drejtuesi i gazetës DIELLI në Nju Jork, Dalip Greca

Ndahet nga jeta gazetari i njohur dhe drejtuesi i gazetës DIELLI në Nju Jork, Dalip Greca

Publikuar më 17.05.2022
Ka ndërruar jetë gazetari shqiptar në Amerikë, drejtues i “G...

Ka ndërruar jetë gazetari shqiptar në Amerikë, drejtues i “Gazeta Dielli”, Dalip Greca. Greca ka ndërruar jetë në moshën 72-vjeçare. Lajmin e hidhur e ka bërë me dije “Gazeta Dielli”, teksa shkruan se Greca prej disa ditësh po luftonte për jetën, ndërsa mëngjesin e djeshëm mbylli sytë përgjithmonë. Dalip Rexhep Greca ka lindur në Lushnje […]

Lexo më shumë

I riu shqiptar vritet me thikë në Londër, arrestohen 3 persona

I riu shqiptar vritet me thikë në Londër, arrestohen 3 persona

Publikuar më 16.05.2022
Një 30-vjeçar shqiptar është vrarë me thikë 5 ditë më parë n...

Një 30-vjeçar shqiptar është vrarë me thikë 5 ditë më parë në Londër. Sipas mediave të huaja, Olsi Kuka nga Kurjani i Fierit është goditur disa herë me thika në zonën e Barnet të Londrës duke humbur jetën. Pasi shkuan në vendin e ngjarjës, policët arrestuan tre persona, dy djem, njëri 33 dhe tjetri 24 […]

Lexo më shumë

Mbështetësja e Berishës, Evi Kokalari: Mike Pompeo, vizitë private në Tiranë në këmbim të shumës së majme

Mbështetësja e Berishës, Evi Kokalari: Mike Pompeo, vizitë private në Tiranë në këmbim të shumës së majme

Publikuar më 16.05.2022
Ish-Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, po viziton Tiranën, ku...

Ish-Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, po viziton Tiranën, ku ka nënshkruar një marrëveshje në lidhje me gazifikimin. Disa kompani amerikane kanë shprehur interes për të sjellë gaz në Europë, duke përdorur si bazë Vlorën. Ndërkohë aktivistja shqiptaro-amerikane, Evi Kokalari shkruan se kjo është një vizitë private e Pompeos. POSTIMI I KOKALARIT Disa gjëra që duhet të keni […]

Lexo më shumë

Abdurrahim Ashiku: Universiteti i parë në Shqipëri dhe niveli shumë i lartë arsimor krahasuar me emigrantët e tjerë apo grekët

Abdurrahim Ashiku: Universiteti i parë në Shqipëri dhe niveli shumë i lartë arsimor krahasuar me emigrantët e tjerë apo grekët

Publikuar më 14.05.2022
Abdurrahim Ashiku Kur u krijua universiteti i parë në Shqipë...

Abdurrahim Ashiku Kur u krijua universiteti i parë në Shqipëri? – Një pyetje që ngjalli debat, por edhe krijoi respekt për Shqipërinë dhe shqiptarët emigrantë. Shkas për atë debat, ose më mirë të themi “leksion” njohës të historisë së Shqipërisë së kohës sonë, u bë një fjalë e përdorimit të gjuhës greke, një pyetje, një […]

Lexo më shumë

Poetja Irma Kurti nderohet me çmimin ‘Ambasadore Evropiane 2022’

Poetja Irma Kurti nderohet me çmimin ‘Ambasadore Evropiane 2022’

Publikuar më 13.05.2022
Një vlerësim i rëndësishëm është bërë pak ditë më parë për p...

Një vlerësim i rëndësishëm është bërë pak ditë më parë për poeten shqiptare Irma Kurti me banim në Itali, së cilës iu akordua “Ambasadore Evropiane” me motivacionin: “Çmimi i jepet duke marrë në konsideratë rëndësinë e veprimtarisë së saj letrare, çdo shkrim ngërthen në vetvete një poetikë të ndjerë, të veçantë që përcjell mesazhe të […]

Lexo më shumë

Mafia shqiptare ka ‘ngrënë’ Romën/ Reportazhi i ‘La Repubblica’: Si u kap Elsa Lila, fëmija-gjeni e këngës shqiptare

Mafia shqiptare ka ‘ngrënë’ Romën/ Reportazhi i ‘La Repubblica’: Si u kap Elsa Lila, fëmija-gjeni e këngës shqiptare

Publikuar më 05.05.2022
Veprimtaria e mafies shqiptare po tërheq vëmendjen e mediave...

Veprimtaria e mafies shqiptare po tërheq vëmendjen e mediave europiane. Kjo jo vetëm për shtirjen e aktivitetit të tyre por edhe për brutalitetin që ushtrojnë. Gazeta e madhe italiane, L Repubblica, në një reportazh të gjatë, thekson se mafia shqiptare ka ‘ngrënë’ Romën. Mes të tjerash, aty përmendet edhe rasti i këngëtares Elsa Lila. Shkrimi i gazetës […]

Lexo më shumë

Prindërit shqiptarë të 7 fëmijëve gjenden të masakruar me thikë në Francë

Prindërit shqiptarë të 7 fëmijëve gjenden të masakruar me thikë në Francë

Publikuar më 27.04.2022
Burrë e grua me origjinë nga Kosova janë gjetur të vdekur në...

Burrë e grua me origjinë nga Kosova janë gjetur të vdekur në apartamentin e tyre në qytetin Epinal të Francës ditën e djeshme. Trupat e tyre janë gjetur me plagë nga një mjet i mprehtë, që dyshohet të jetë thikë, dhe Policia nuk ka përjashtuar asnjë hipotezë për momentin, shkruan France TV Info. Çifti ishte […]

Lexo më shumë

Kontratat e punës, 4 mijë mjekë dhe rreth 2000 punonjës të TIK kanë emigruar në Gjermani

Kontratat e punës, 4 mijë mjekë dhe rreth 2000 punonjës të TIK kanë emigruar në Gjermani

Publikuar më 27.04.2022
Stoku i profesionistëve të Teknologjisë së Informacionit dhe...

Stoku i profesionistëve të Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit (TIK) që ikën në Gjermani me kontrata pune arriti në rreth 2000 persona në vitin 2020, ndërsa stoku i punonjësve të shëndetësie arriti në 4000 punonjës në të njëjtin vit evidenton studimi ”Si do të ndër veprojë emigrimi i kapitalit njerëzor në tregun e punës në […]

Lexo më shumë