×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Le Matin (1935): Intervista e këshilltarit bashkiak të Parisit me Mbretin Zog mbi zhvillimet në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Korrik 2017. (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar të mërkurën e 19 qershorit 1935, në faqe të parë dhe të dytë, intervistën e këshilltarit bashkiak të Parisit, Z. Alex Biscarre, me mbretin Zog, në pallatin mbretëror me vendodhje në kryeqytetin shqiptar. Fillimisht, Z. Biscarre ka përshkruar figurën e Ahmet Zogut, i cili sigurisht nuk e ka lënë aspak indiferent. Madje, mund të konstatojmë edhe një lloj admirimi të tij për mbretin e shqiptarëve.

Në vijim, francezi ka rrëfyer procedurën e nevojitur për të takuar monarkun shqiptar, institucionet apo personat e nevojshëm që duheshin kontaktuar për të realizuar intervistën. Ndërsa, në fund, gjejmë intervistën e tij të plotë me sovranin shqiptar, të sjellë asokohe për publikun francez dhe frankofon. Çfarë përmban konkretisht kjo intervistë ? Për më shumë, do të gjeni shkrimin e plotë, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja, Blogu « Dars (Klos), Mat – Albania » :

« Mbreti Zog ka tipare të një vazhdimësie të rregullt, një ballë të gjerë dhe një vështrim të sinqertë e të qartë, dhe të gjithë butësinë e vendeve të Lindjes. I gjatë dhe i hollë, pa vese, disi i ftohtë, Zogu I, mbret i shqiptarëve, më priti në pallatin e tij në Tiranë, i rrethuar nga lulishte trëndafilash. Ky djalë i vërtetë i Shqipërisë, fëmijë malësor, mbretëron, mbi të gjitha, falë punës së tij. Ai e ka bindur popullin e tij falë përkushtimit dhe sakrificës së tij. Megjithëse, ditë e natë, zhurmat nga jashtë mbërrijnë deri në pallat, mbreti, i izoluar në një kabinet të gjerë pune, lexon, studion dhe sheh vetë të gjitha raportet (shkresat) e ministrave të tij.

Metoda e tij është heshtja. Ai nuk bën shpallje të mëdhaja, gjeste teatrale apo deklarata këmbëngulëse. Mbreti nuk ka kontakt me asnjë person dhe jeton i rrethuar vetëm me motrat dhe nipin e tij, ndërsa dy nipërit e tjerë të tij ndjekin studimet në Saint-Cyr, në Francë. Kohët e fundit, Oborri Mbretëror është në zi si arsye e vdekjes së Nënës Mbretëreshë. Që të futesh në pallat dhe të pritesh për audiencë, është thelbësore të mbështetesh në diplomacinë e ministrit tonë në Tiranë, Z. Marcel Ray, dhe me padyshim në kortezinë e Z. Rrok Stani, shef i protokollit. Duhet githashtu të kalosh në shtëpinë (akademinë) ushtarake, nga ku mbreti më shoqëroi bashkë me një punonjës të oborrit.

Mbreti shtatlartë iu përgjigj përshëndetjeve të mia rituale. Ai më zgjati dorën e tij të gjatë dhe të hollë për të më ofruar një cigare. Fjalët e tij të para, që më tha, ishin : – Unë jam shumë i lumtur që një gazetë e madhe franceze dëshiron të interesohet për Shqipërinë. Ju do të jeni këtu për të gjykuar përpjekjet e një vendi të ri për tu modernizuar.

Sovrani vazhdoi : – Unë kërkoj ndihmën dashamirëse të fqinjëve të mi sepse, nga pikëpamja e jashtme, politika ime është e thjeshtë. Ajo tenton të ruajë pavarësinë e Shqipërisë – përfundimisht pjesëmarrëse e koncertit evropian – dhe të mbajë kufijtë e mi të pandryshuar.

– Naltmadhëri, kufijtë tuaj mbrojnë një vend të mrekullueshëm të cilin unë do të përpiqem ta bëj të njohur në mesin e francezëve.

– Për këtë qëllim (u përgjigj sovrani) pashë me kënaqësi krijimin e një zyre turistike, por unë kam dëshirë të shumëfishoj rrugët turistike dhe hotelet e vogla për ti vënë dispozicion të vizitorëve. Sa më shumë të mësojnë për vendin tonë, aq më shumë do ta duan atë.

Dhe mbreti Zog më rrëfeu :

– Unë dua, për popullin tim, të vazhdoj të ndjek përpjekjet e mësuesve francezë të liceut të Korçës. Arsimi francez do të mundësojë të mbajë gjallë ndjenjat miqësore të shqiptarëve që kur luftuan dhe u anagazhuan për Francën. Mbreti e ka fjalën për krijimin e lëvizjes së parë për pavarësi – e paraprirë nga rekrutime vullnetare – nga trupat e Sarrail-it në vitin 1917 në qytetin e Korçës.

Ai shton :

– Unë kam inkurajuar krijimin e linjave ajrore dhe mund, për disa orë, të shkojmë nga Tirana në Romë dhe nga Roma në Paris. Pastaj sovrani më pyeti për qytetet që kisha vizituar dhe ishte i kënaqur për interesin që ato ngjallnin. Ai është përpjekur ti lidhë (bashkojë) të gjitha me anë të rrugëve, dhe në përfundim, më fton që të kthehem sërish, pas dy ose tre vitesh, për të parë progreset e mëtejshme. »

/D.Xh/

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Publikuar më 15.10.2021
Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u...

Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u vra me thikë sot, është një nga sulmet e shumta ndaj politikanëve në Britani vitet e fundit. Më 16 qershor 2016, deputetja laburiste Jo Cox, 41 vjeç, nënë e dy fëmijëve të vegjël, u qëllua për vdekje nga një person i ekstremit të djathtë, […]

Lexo më shumë

Prova e pabesueshme e 4 personave nga restoranti Salt Bae, vetëm verërat bënë 34,000 €

Prova e pabesueshme e 4 personave nga restoranti Salt Bae, vetëm verërat bënë 34,000 €

Publikuar më 15.10.2021
Një dëshmi e re nga restoranti ‘Salt Bae’ në Londër është bë...

Një dëshmi e re nga restoranti ‘Salt Bae’ në Londër është bërë virale në mediat sociale. Hidhërimi rreth restorantit të ri të ‘Salt Bae’ në Angli vazhdon pa u ndalur. Fillimisht kishim komentet negative për çmimet e tij, dhe më pas arritëm në krahasimet me një kompani tjetër që ofron të njëjtën biftek 600 euro […]

Lexo më shumë

Ronaldo/ Kërcimi i tij i tmerrshëm e bëri stolin e Luksemburgut të fliste me ‘veten’

Ronaldo/ Kërcimi i tij i tmerrshëm e bëri stolin e Luksemburgut të fliste me ‘veten’

Publikuar më 15.10.2021
Fjalët nuk janë të mjaftueshme për të përshkruar lojtarë si ...

Fjalët nuk janë të mjaftueshme për të përshkruar lojtarë si Cristiano Ronaldo. Edhe këto ndonjëherë duken të varfra për të shpjeguar sesi është e mundur – ndërsa jeni gati 37 vjeç- të dukeni akoma si një superhero. Përkundrazi, ai mund të thotë shumë për klasën e tij dhe admirimin që (akoma) u shkakton kundërshtarëve një […]

Lexo më shumë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Publikuar më 15.10.2021
“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal ...

“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal Erdogan, djali i presidentit turk, duke folur para mbështetësve të AKP -së në pushtet. Në një video të publikuar nga gazetari turk, Abdullah Bozkurt, i biri i Tajip Erdogan, dëgjohet duke thënë: “Nuk ka asnjë në Europë që meriton të quhet udhëheqës. Të gjithë janë bërë në […]

Lexo më shumë

Rezidenca e ‘përhumbur’ e Hugh Hefner/ Ish ‘lepurushja’ e Playboy tregon historinë e frikshme që përjetoi

Rezidenca e ‘përhumbur’ e Hugh Hefner/ Ish ‘lepurushja’ e Playboy tregon historinë e frikshme që përjetoi

Publikuar më 15.10.2021
Përtej ‘lepujve’ mbresëlënës, shfaqet pallati i Playboy që f...

Përtej ‘lepujve’ mbresëlënës, shfaqet pallati i Playboy që fshihet dhe që dikush mund ta klasifikojë si të tmerrshëm, siç zbulohet në New York Post, nga ish -partnerja e Hugh Hefner, Brigitte Markouarnt. Ish ylli i ‘Girls Next Door’ shpjegoi se vajzat nuk ishin vetëm në rezidencën e famshme të Kalifornisë, por gjithashtu kishin mysafirë të […]

Lexo më shumë

Japoni/ Rekord pandemik i vetëvrasjeve të studentëve

Japoni/ Rekord pandemik i vetëvrasjeve të studentëve

Publikuar më 14.10.2021
Japonia regjistroi numrin më të lartë të vetëvrasjeve të stu...

Japonia regjistroi numrin më të lartë të vetëvrasjeve të studentëve që nga viti shkollor 1974 , një vit pandemik për të gjithë planetin. Sipas të dhënave të publikuara të mërkurën nga Ministria e Arsimit e vendit të ‘Krizantemave’, në vitin 2020 vdiqën 415 studentë të moshës 6 deri në 18 vjeç, një numër rekord që […]

Lexo më shumë

Çfarë po ndodh në Greqi? Reshje të dendura shiu, stuhi dhe erëra në orët e ardhshme në të gjithë vendin, në disa qytete janë mbyllur shkollat

Çfarë po ndodh në Greqi? Reshje të dendura shiu, stuhi dhe erëra në orët e ardhshme në të gjithë vendin, në disa qytete janë mbyllur shkollat

Publikuar më 14.10.2021
Me shira të dendur, stuhi, breshër dhe erëra të forta, moti ...

Me shira të dendur, stuhi, breshër dhe erëra të forta, moti i keq “Ballos” do të vazhdojë, i cili do të prekë të gjithë Greqinë deri në mbrëmje. Sipas Shërbimit Meteorologjik Kombëtar, bora pritet të bjerë në malet e Epirit, Greqisë perëndimore dhe qendrore. Fenomenet e motit intensiv pritet të zgjasin deri të premten, 15 […]

Lexo më shumë

Publikohen pamjet e Maradonës në shtrat me 16-vjeçaren që e akuzon atë se e mbylli në hotel dhe e drogoi me kokainë

Publikohen pamjet e Maradonës në shtrat me 16-vjeçaren që e akuzon atë se e mbylli në hotel dhe e drogoi me kokainë

Publikuar më 14.10.2021
Janë publikuar pamjet e Diego Maradonës në një shtrat me një...

Janë publikuar pamjet e Diego Maradonës në një shtrat me një vajzë 16-vjeçare e cila ka kohë e akuzoi legjendën e futbollit se e ka mbyllur atë në një hotel, e ka droguar me kokainën dhe e ngacmoi duke e prekur te gjoksi. Mavys Alvarez, nga Kuba, shihet e pakëndshme në videot intime që janë […]

Lexo më shumë