×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Lajmi i fundit/ Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA voton pro ngritjes së akuzave për shkarkimin e Trump

Një shumicë e Dhomës së Përfaqësuesve votuan të mërkurën për ta bërë Donald Trump presidentin e parë të SHBA që do të fajësohet dy herë, duke e akuzuar zyrtarisht atë në ditët e tij të rënies në pushtet me nxitjen e një kryengritje vetëm një javë pasi një turmë e dhunshme e mbështetësve të tij sulmoi Kapitolin.

Por dukej e pamundur që fajësimi jashtëzakonisht i shpejtë do të çonte në rrëzimin e Trump para mbarimit të mandatit katër-vjeçar të Presidentit Republikan. Lideri i shumicës Republikane i Senatit, Mitch McConnell, refuzoi thirrjet e Senatit në seancë emergjente për të filluar një gjyq të menjëhershëm për fajësimin, sipas një zëdhënësi.

Dhoma kaloi një artikull të vetëm të fajësimit – një akuzë zyrtare – duke akuzuar Trump për “nxitje të kryengritjes”, i përqendruar në një fjalim ndezës që ai mbajti para mijëra mbështetësve pak para se turma pro-Trump të tërhiqej nëpër Kapitol. Turma ndërpreu çertifikimin zyrtar të fitores së Biden mbi Trump në zgjedhjet e 3 nëntorit, dërgoi ligjbërësit të fshiheshin dhe la pesë persona të vdekur, përfshirë një oficer policie.

Gjatë fjalës së tij, Trump përsëriti pretendimet e rreme se zgjedhjet ishin mashtruese dhe inkurajoi mbështetësit të marshonin në Kapitol.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Telefonata e parë mes Vladimir Putin dhe Joe Biden, ja çfarë u bisedua

Telefonata e parë mes Vladimir Putin dhe Joe Biden, ja çfarë u bisedua

Publikuar më 26.01.2021
Presidenti amerikan Joe Biden dhe presidenti rus Vladimir Pu...

Presidenti amerikan Joe Biden dhe presidenti rus Vladimir Putin patën bisedën e tyre të parë telefonike. Putini theksoi se normalizimi i marrëdhënieve është në interes të të dy vendeve. Në të njëjtën kohë, ai shtoi se përmirësimi i dialogut midis dy vendeve do të përfitojë për të gjithë botën, për shkak të ndikimit të tyre […]

Lexo më shumë

Anthony Blinken merr frenat e politikës së jashtme amerikane, ja sfidat e tij

Anthony Blinken merr frenat e politikës së jashtme amerikane, ja sfidat e tij

Publikuar më 26.01.2021
Antony Blinken u konfirmua si Sekretar i Shtetit të martën, ...

Antony Blinken u konfirmua si Sekretar i Shtetit të martën, duke marrë frenat e politikës së jashtme të SHBA mes sfidave të mëdha globale dhe viteve të trazirave në Departamentin e Shtetit. Blinken fitoi miratimin dypartiak në Senat, me një votim prej 78-22. Ai pritet të fillojë punën pothuajse menjëherë, duke përfshirë adresimin e fuqisë […]

Lexo më shumë

“Ky është një Aparteidi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

“Ky është një Aparteidi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

Publikuar më 26.01.2021
Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata t...

Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata të furishme për të siguruar që nuk do të ketë ulje të furnizimit të tyre me vaksinë koronavirus, vendet më pak të pasura po ankohen. Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa të martën bëri thirrje për vendet e pasura që kanë siguruar “deri në katër […]

Lexo më shumë

Maqedonia e Veriut/ 444 raste të reja dhe 21 vdekje nga COVID-19

Maqedonia e Veriut/ 444 raste të reja dhe 21 vdekje nga COVID-19

Publikuar më 26.01.2021
Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 4...

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 444 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar në 91.161 numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara me këtë virus në vend, transmeton Anadolu Agency. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, numri i të vdekurve po ashtu është rritur në […]

Lexo më shumë

Planifikoi sulme në Shqipëri dhe Gjermani, gjykata dënon me 7 vjet burg pjesëtarin e IS-it

Planifikoi sulme në Shqipëri dhe Gjermani, gjykata dënon me 7 vjet burg pjesëtarin e IS-it

Publikuar më 26.01.2021
Një gjykatë në Gjermani e dënoi me shtatë vjet burgim një az...

Një gjykatë në Gjermani e dënoi me shtatë vjet burgim një azilkërkues nga Taxhikistani për anëtarësim në grupin militant, të ashtuquajtur Shteti Islamik (IS). Sipas prokurorëve, i pandehuri 31 vjeçar, kishte planifikuar të kryente sulme në Gjermani dhe Shqipëri së bashku me një grup personash nga Taxhikistani. Prokurorët akuzuan Ravshan B., mbiemri i të cilit […]

Lexo më shumë

“Është e vështirë të llogaritësh trishtimin”/ Anglia regjistron 100,000 vdekje nga koronavirusi

“Është e vështirë të llogaritësh trishtimin”/ Anglia regjistron 100,000 vdekje nga koronavirusi

Publikuar më 26.01.2021
Boris Johnson ofroi “ngushëllimet e tij më të thella&#...

Boris Johnson ofroi “ngushëllimet e tij më të thella”, ndërsa Britania e Madhe arriti një histori të zymtë prej 100,000 vdekjesh nga koronavirusi, citon Politico.eu.  Shifrat e fundit nga qeveria treguan se numri i të vdekurve ka arritur të paktën 100,162 vdekje brenda 28 ditëve të një prove pozitive. Numri i rasteve ka filluar të […]

Lexo më shumë

Pikëpyetjet e telefonatës mes Biden dhe Merkel, çfarë u fol për Ballkanin Perëndimor

Pikëpyetjet e telefonatës mes Biden dhe Merkel, çfarë u fol për Ballkanin Perëndimor

Publikuar më 26.01.2021
Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel e ka ftuar Presidenti...

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel e ka ftuar Presidentin amerikan, Joe Biden për një vizitë në Gjermani, sapo këtë ta lejojë situata e pandemisë. Ftesën e bëri të ditur zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, pas një telefonate të hënën të kancelares gjermane me Presidentin e ri të SHBA. Sipas qeverisë gjermane, Merkeli i transmetoi […]

Lexo më shumë

Vdiq nga prerjet në kokë! Gruaja e ish-ministrit grek që u arratis në Shqipëri kërkon rishikimin e hetimeve

Vdiq nga prerjet në kokë! Gruaja e ish-ministrit grek që u arratis në Shqipëri kërkon rishikimin e hetimeve

Publikuar më 26.01.2021
Provat dhe dëshmitë që çojnë në përfundimin se ka pasur një ...

Provat dhe dëshmitë që çojnë në përfundimin se ka pasur një përfshirje të një anijeje peshkimi profesional në aksidentin e Sifi Valyrakis jepen nga gruaja e ish-ministrit të ndjerë, piktorja e njohur Mina Papatheodorou – Valyrakis, citojnë mediat greke. Në një letër drejtuar Ministrit të Transportit, i cili është përgjegjës i Rojës Bregdetare, znj. Valyraki […]

Lexo më shumë