×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Lajçak: Të enjten, bisedime për pretendimet financiare

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë rënë dakord që negociatorët e tyre të vazhdojnë me zgjidhjen e çështjeve të pretendimeve të ndërsjella financiare dhe të rregullimeve për komunitetet joshumicë.

“Të dyja temat janë shumë komplekse. Kjo është arsyeja përse ne do t’i diskutojmë pretendimet financiare nesër dhe rregullimet për komunitetin joshumicë në ditët e ardhshme”, shkroi në Twitter, Lajçak.

Të enjten në Bruksel do të zhvillohet një rreth i ri i bisedimeve midis Kosovës dhe Serbisë, në nivel të ekspertëve.

Më 7 shtator, Hoti dhe Vuçiq janë takuar po ashtu në Bruksel, me ndërmjetësimin e zyrtarëve të BE-së, ku kanë hapur temën e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Ata kanë thënë se kur bëhet fjalë për rregullimet për komunitetin joshumicë, mendohet në Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Krijimi i këtij asociacioni është paraparë me Marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013, të arritur në dialogun Kosovë-Serbi, por Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka konstatuar se parimet për të nuk janë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, edhe pse ka thënë se ato mund të harmonizohen me një akt ligjor të Qeverisë së Kosovës.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ju duket i drejtë vendimi i qeverisë që e cilëson vrasjen e Klodian Rashës si aksidentale dhe i jep 8 pensione sociale familjes?

Loading ... Loading ...

Gjendet i vdekur ish-zyrtari i Policisë së Kosovës

Gjendet i vdekur ish-zyrtari i Policisë së Kosovës

Publikuar më 15.01.2021
Një ish-zyrtar i Policisë së Kosovës është gjetur i pajetë d...

Një ish-zyrtar i Policisë së Kosovës është gjetur i pajetë ditën e sotme. Mediat kosovare shkruajnë se bëhet fjalë për Fadil Syleviqin. Sipas autoriteteve kosovare trupi i tij i pajetë u gjet në rrugën që të çon nga Mati për te liqeni i Badovcit. “Sot, më 15.01.2021, pak pas orës 14:00, policia është njoftuar për […]

Lexo më shumë

Këtë grekët nuk e prisnin, del video ku shqiptarët vënë në rresht ushtarët grekë (Video)

Këtë grekët nuk e prisnin, del video ku shqiptarët vënë në rresht ushtarët grekë (Video)

Publikuar më 15.01.2021
Mediat greke kanë publikuar një video e cila ka tronditur au...

Mediat greke kanë publikuar një video e cila ka tronditur autoritetet greke. Sipas mediave të vendit fqinj, Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë ka dhënë alarmin orët e fundit, pasi në këto pamje pretendohet se shqiptarët u japin urdhra grekëve. Bëhet fjalë për dy të rinj shqiptarë, njëri prej tyre me banim në rrugën “5 Maji” […]

Lexo më shumë

Pritet lehtësim i masave për disa sektorë në Kosovë, sa është numri i rasteve me COVID-19

Pritet lehtësim i masave për disa sektorë në Kosovë, sa është numri i rasteve me COVID-19

Publikuar më 15.01.2021
Teksa shifrat e rasteve me koronavirus janë ulur, Kosova ka ...

Teksa shifrat e rasteve me koronavirus janë ulur, Kosova ka paralajmëruar lehtësim të masave për disa sektorë. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 54.839 raste nga 203.693 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.392 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 441 […]

Lexo më shumë

Maqedonia Veriut regjistron disa mutacione të koronavirusit

Maqedonia Veriut regjistron disa mutacione të koronavirusit

Publikuar më 14.01.2021
Maqedonia e Veriut ka regjistruar disa mutacione të koronavi...

Maqedonia e Veriut ka regjistruar disa mutacione të koronavirusit të ri, por që nuk janë të ngjashëm me variantin e ri të virusit që është paraqitur në Britani të Madhe. Kjo është bërë e ditur nga Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, duke theksuar se format e reja të detektuara nga laboratorët e Akademisë së Shkencave […]

Lexo më shumë

Maqedonia e Veriut regjistron disa mutacione të koronavirusit

Maqedonia e Veriut regjistron disa mutacione të koronavirusit

Publikuar më 14.01.2021
Maqedonia e Veriut ka regjistruar disa mutacione të koronavi...

Maqedonia e Veriut ka regjistruar disa mutacione të koronavirusit të ri, por që nuk janë të ngjashëm me variantin e ri të virusit që është paraqitur në Britani të Madhe. Kjo është bërë e ditur nga Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, duke theksuar se format e reja të gjetura nga laboratorët e Akademisë së Shkencave […]

Lexo më shumë

Presidenti i Turqisë, Erdogan, bën vaksinën kineze, ja reagimi i tij

Presidenti i Turqisë, Erdogan, bën vaksinën kineze, ja reagimi i tij

Publikuar më 14.01.2021
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mori të enjten dozën e ...

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mori të enjten dozën e parë të vaksinës COVID-19. Duke arritur në Spitalin e qytetit të Ankarasë, Erdogan mori dozën e parë të vaksinës së Kinës, CoronaVac. “Jam vaksinuar”, tha Erdogan në rrjetin social Telegram. Të enjten herët, punonjësit shëndetësorë në Turqi filluan fazën e pare për vaksinimin kundër COVID-19 […]

Lexo më shumë

Video/ Lojë e rrezikshme nga anijet turke, peshkatarët e revoltuar grekë filmojnë gjithçka: Ai kaloi me shpejtësi të madhe

Video/ Lojë e rrezikshme nga anijet turke, peshkatarët e revoltuar grekë filmojnë gjithçka: Ai kaloi me shpejtësi të madhe

Publikuar më 14.01.2021
Një tjetër sfidë turke sot, e enjte, 14 janar 2021 në zonën ...

Një tjetër sfidë turke sot, e enjte, 14 janar 2021 në zonën më të gjerë detare të Imia në Greqi, theksojnë mediat greke. Rojet bregdetare turke me “elementet 101” zhvilluan shpejtësi të madhe dhe me manovra të rrezikshme kaluan anijen greke të peshkimit në një distancë të vogël nga harku i saj! Vlen të përmendet […]

Lexo më shumë

Greqi/ 33 persona të vdekur dhe 599 raste të reja me COVID-19

Greqi/ 33 persona të vdekur dhe 599 raste të reja me COVID-19

Publikuar më 14.01.2021
Greqia njoftoi sot 599 raste të reja të infeksionit të ri me...

Greqia njoftoi sot 599 raste të reja të infeksionit të ri me koronavirus (COVID-19), nga të cilat 4 u identifikuan pas kontrolleve në portat e hyrjes së vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve është 147283, nga të cilat 52.1% janë burra. Gjatë gjurmimit u zbulua se 5682 (3.9%) konsiderohen të lidhura me udhëtimet nga jashtë […]

Lexo më shumë