×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ky është telefoni më i shitur në botë

Hyri në treg në vitin 2003 dhe brenda pesë vitesh, Nokia 1100 u shit në 250 milionë copë, duke u bërë kështu jo vetëm telefoni më i shitur, por pajisja elektronike më e shitur në botë.

Në fakt, telefoni i një miliardtë i Nokias që u shit ishte një 1100 i blerë në Nigeri në vitin 2005! Kishte të integruar një dritë (flashlight), zile monofonike, mbulesa të ndryshme, taste te buta, ku s’mund të depërtonte pluhuri; kapacitet prej 50 mesazhesh, 50 vende për kontakte, 400 orë kohë deri në mbushjen e radhës, ndoshta më e rëndësishmja, ajo kishte Gjarprin (Snake), domethënë Snake II dhe Space Impact, shkruan albinfo.ch.

Ndonëse Nokiat 1100 u ndërprenë motit, në vitin 2009 nisën të shfaqeshin në shitje për sasi marramendësi parash – deri në 32 000 dollarë për copë! E shpjeguar thjeshtë dhe me pak fjalë, pikërisht këta lloj celularësh (me sa duket), përdoren nga hackers për të vjedhur llogari bankare të klientëve të ndryshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Në Snapchat mund të shndërroni fytyrën në një sticker

Në Snapchat mund të shndërroni fytyrën në një sticker

Publikuar më 05.08.2020
Snapchat lançoi një opsion të ri quajtur Cameos Stickers me ...

Snapchat lançoi një opsion të ri quajtur Cameos Stickers me të cilin mund të dekoroni snap-et me stickera të animuar të fytyrës suaj. Camoes debutoi në Dhjetor për herë të parë. Shumë herë e quajtur deepfake sepse mund të vendosni fytyrën tuaj në GIF të animuara. Snapchat ka zgjeruar funksionaliteti dhe tani përmes tij mund […]

Lexo më shumë

Keqpërdori të dhënat e përdoruesve,Twitter rrezikon 250 mln dollarë gjobë

Keqpërdori të dhënat e përdoruesve,Twitter rrezikon 250 mln dollarë gjobë

Publikuar më 04.08.2020
Twitter mund të gjobitet deri në 250 milionë dollarë nga Kom...

Twitter mund të gjobitet deri në 250 milionë dollarë nga Komisioni Federal i Tregtisë. Gjigandi i mediave sociale dyshohet se ka përdorur të dhënat e marra për qëllime sigurie për marketing të personalizuar gjatë periudhës 2013-2019. Kompania pranoi tetorin e kaluar se kishte dërguar fushata publicitare te përdoruesit e saj, “pa dashje”, duke përdorur detajet […]

Lexo më shumë

Avioni që të çon për pushime në hapësirë/ Dalin pamjet

Avioni që të çon për pushime në hapësirë/ Dalin pamjet

Publikuar më 04.08.2020
Kompania Virgin Galactic tregoi për herë të parë për publiku...

Kompania Virgin Galactic tregoi për herë të parë për publikun brendësinë e kabinës së anijes së saj të hapësirës, ndërsa testimi i saj është në fazat e fundit, në qendrën Spaceport America për nisjet në hapësirë në jug të shtetit Nju Meksiko. Virgin Galactic emëroi kohët e fundit një ish-drejtues të Disney-it si zyrtarin më […]

Lexo më shumë

WhatsApp sjell ndryshimin e ri në aplikacion

WhatsApp sjell ndryshimin e ri në aplikacion

Publikuar më 03.08.2020
Le të jemi të sinqertë, të gjithë jemi anëtarë të së paku nj...

Le të jemi të sinqertë, të gjithë jemi anëtarë të së paku një grupi në WhatsApp, grup ku bëjnë pjesë dhe njerëz që ti nuk i ke takuar kurrë dhe flasin gjithë kohës, grupi i universitetit apo dhe një grup i hapur nga një pjesëtar i familjes dhe aty jeni të gjithë kushërinjt. Shumë nga […]

Lexo më shumë

iPhone-et e rinj nuk do të lançohen në shtator, zbulohet vendimi i fundit i Apple

iPhone-et e rinj nuk do të lançohen në shtator, zbulohet vendimi i fundit i Apple

Publikuar më 02.08.2020
Lançimi i iPhone-it të ri nga Apple këtë vit nuk do të ndodh...

Lançimi i iPhone-it të ri nga Apple këtë vit nuk do të ndodhë në fund të shtatorit, por do të shtyhet për më vonë. CFO i Apple Luca Maestri, në një telefonatë me investitorët konfirmoi:  “Vitin e shkuar filluam të shesim iPhone në fund të shtatorit, ndërsa këtë vit presim ta bëjmë disa javë më […]

Lexo më shumë

Covid-19 shtyn prezantimin e iPhone 12

Covid-19 shtyn prezantimin e iPhone 12

Publikuar më 31.07.2020
Kompania Apple ka konfirmuar së fundmi se prezantimi i iPhon...

Kompania Apple ka konfirmuar së fundmi se prezantimi i iPhone-it të ri do të shtyhet të paktën deri në tetor për shkak të pengesave të shkaktuara nga pandemia në rrjetin global të furnizimit. Ky lajm nënkupton se linja e re e produktit iPhone 12 do të humbasë shfaqjen e shtatorit, kur zakonisht gjiganti teknologjik prezanton […]

Lexo më shumë

“Inteligjenca artificiale do t’i mposhtë njerëzit në më pak se pesë vjet”

“Inteligjenca artificiale do t’i mposhtë njerëzit në më pak se pesë vjet”

Publikuar më 30.07.2020
Elon Musk deklaron se inteligjenca artificiale mund të “mpos...

Elon Musk deklaron se inteligjenca artificiale mund të “mposhtë” njerëzit në pesë vitet e ardhshme. Eksperti i teknologjisë Ray Kurzweil kohët e fundit vlerësoi se kjo nuk do të ndodhë deri në vitin 2045, bazuar në përparimin eksponencial të teknologjisë, pra robotikën, kompjuterët dhe përparimin në zhvillimin e inteligjencës artificiale. Por pronari i “Tesla-s”, duket […]

Lexo më shumë

NASA lëshon drejt Marsit sondën robot

NASA lëshon drejt Marsit sondën robot

Publikuar më 30.07.2020
Agjencia amerikane e Hapësirës NASA lëshoi sot me sukses nga...

Agjencia amerikane e Hapësirës NASA lëshoi sot me sukses nga Cape Canaveral i Floridës sondën robot Perserverance, një mekanizëm i gjeneratës së ardhshme që do të kërkojë gjurmë të mundshme jete në planetin Mars, fqinjin më të afërt të Tokës. Atlas V rocket Sonda është vendosur në majë të raketës së fuqishme Atlas 5 dhe […]

Lexo më shumë