×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Ky është një Aparteidi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata të furishme për të siguruar që nuk do të ketë ulje të furnizimit të tyre me vaksinë koronavirus, vendet më pak të pasura po ankohen.

Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa të martën bëri thirrje për vendet e pasura që kanë siguruar “deri në katër herë sa nevojitet popullsia e tyre” për të lëshuar doza të tepërta.

“[Blerja e atyre dozave] kishte për qëllim grumbullimin e këtyre vaksinave”, i tha Ramaphosa Axhendës Davos të Forumit Ekonomik Botëror. “Kjo po bëhet për të përjashtuar vendet e tjera në botë që kanë më shumë nevojë për këtë”.

Së bashku, BE dhe Britania e Madhe kanë shpërndarë mbi 15 milion doza vaksinash, ndërsa Afrika e Jugut ende nuk ka administruar ndonjë. COVAX, mekanizmi që synon të sigurojë qasje të barabartë në vaksina, është vendosur të fillojë vetëm shpërndarjen në shkurt – dy muaj pasi Britania filloi të vaksinojë.

Pavarësisht se tashmë janë hedhur sasi të mëdha të vaksinave, evropianët janë të shqetësuar për furnizimin. BE po planifikon kontrolle të rrepta mbi eksportet e vaksinave pasi përballet me shpërndarje të reduktuara të vaksinës Oxford/AstraZeneca. Britanikët nuk pritet të përballen me vonesa të ngjashme, por ka shqetësime se dërgesat e vaksinës BioNTech/Pfizer, e cila transportohet nga Belgjika, mund të mbahen nga kontrollet e reja të eksportit.

“Proteksionizmi nuk është qasja e duhur në mes të një pandemie”, tha Sekretari i Shëndetësisë i Mbretërisë së Bashkuar Matt Hancock të martën, në përgjigje të një pyetje mbi kufizimet e eksportit të BE në një event të organizuar nga think-tank Chatham House.

Sidoqoftë, Britania e Madhe është ndër vendet e pasura që përballen me akuza të proteksionizmit.

“Qeveria e Afrikës së Jugut e ka quajtur këtë një Aparteid të ri global”, i tha Winnie Byanyima, drejtori ekzekutiv i UNAIDS, në Chatham House. Çështja nuk ka të bëjë vetëm me ndarjen e vaksinave, tha ajo, ka të bëjë edhe me prodhimin e vaksinave. “Ne i shohim kompanitë farmaceutike që mbrojnë monopolet e tyre të pronës teknike dhe intelektuale dhe pastaj ato kufizojnë prodhimin”.

Vendet e pasura nuk janë dakord mbi “kush merr sa, ndërsa pjesa tjetër e botës shikon”, shtoi Byanyima. Ajo identifikoi dy mjete të mundshme për të zgjidhur problemin: mekanizmi i OBSH-së COVID-19 Technology Access Pool (C-TAP) dhe propozimi në Organizatën Botërore të Tregtisë nga Afrika e Jugut dhe India për të hequr dorë përkohësisht nga disa të drejta të Pronës Intelektuale për produktet mjekësore të lidhura me koronavirusin, përfshirë vaksinat dhe trajtimet. As BE dhe as Britania e Madhe nuk kanë shprehur mbështetje për C-TAP dhe të dy kundërshtojnë me forcë heqjen dorë nga IP.

Duke iu përgjigjur vërejtjeve të Byanyima, Hancock u përpoq të mbronte të drejtat e qeverive për të mbrojtur popullsinë e tyre. “Sigurisht që është e kuptueshme që vendet do të kërkojnë të sigurojnë që qytetarët e tyre mund të vaksinohen, në fund të fundit, kjo është puna e tyre kryesore”, tha ai.

Hancock tha se ai shpresonte të punonte së bashku me Byanyima për “të hapur furnizimin në të gjithë bordin”. Një rritje në furnizimin e përgjithshëm mund të zgjidhë përfundimisht problemin, shtoi ai.

BE tashmë ka përcaktuar planin e saj për shpërndarjen e dozave të tepërta të vaksinave, por ende nuk ka vendosur nëse do të kalojë përmes COVAX apo drejtpërdrejt në vendet e zgjedhjes së saj. Nuk është gjithashtu e qartë nëse vaksinat e tepërta do të shpërndahen pasi vendet e BE-së të vaksinojnë tërë popullatën e tyre, ose nëse ata do të ndjekin Norvegjinë duke premtuar të dhurojnë doza gjatë fazave të hershme të vaksinimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

“Vajza nuk është më”/ Gruaja pasi vret fëmijën e saj, tenton të vrasë edhe veten, ja si ndodhi ngjarja e rëndë!

“Vajza nuk është më”/ Gruaja pasi vret fëmijën e saj, tenton të vrasë edhe veten, ja si ndodhi ngjarja e rëndë!

Publikuar më 08.03.2021
Një grua 41-vjeçare vrau vajzën e saj, gjatë natës në Cislia...

Një grua 41-vjeçare vrau vajzën e saj, gjatë natës në Cisliano (Milano). Pas vrasjes së vajzës së vogël, gruaja e arrestuar nën akuzën e vrasjes u përpoq të vriste veten. Kjo pasi në trupin e saj u panë disa lëndime të lehta. Ajo u shtrua në spitalin e Magenta. Në rrjetet sociale ajo tregoi për […]

Lexo më shumë

Grupi i vaksinave Oxford/AstraZeneca u pezullua në Austri pas vdekjes së gruas

Grupi i vaksinave Oxford/AstraZeneca u pezullua në Austri pas vdekjes së gruas

Publikuar më 08.03.2021
Autoritetet austriake kanë pezulluar vaksinat e koronavirusi...

Autoritetet austriake kanë pezulluar vaksinat e koronavirusit Oxford/AstraZeneca si një “masë paraprake” ndërsa hetojnë vdekjen e një personi dhe sëmundjen e tjetrit pasi kanë marrë vaksinën. “Zyra Federale për Sigurinë në Kujdesin Shëndetësor (BASG) ka marrë dy raporte në një lidhje kohore me një vaksinim nga e njëjta grumbull i vaksinës AstraZeneca në klinikën e […]

Lexo më shumë

“Ne nuk fundosemi kurrë”/ Bashkimi Europian i drejtohet Anglisë: Ne nuk kemi gjendje shpirtërore, ne jemi një institucion

“Ne nuk fundosemi kurrë”/ Bashkimi Europian i drejtohet Anglisë: Ne nuk kemi gjendje shpirtërore, ne jemi një institucion

Publikuar më 08.03.2021
Përgjigja e Komisionit Evropian ndaj pretendimeve të ministr...

Përgjigja e Komisionit Evropian ndaj pretendimeve të ministrit të ri të Brexit të Boris Johnson se blloku veproi me “vullnet të keq” ndaj Britanisë së Madhe sepse zgjodhi të largohej: “Ne kurrë nuk fundosemi”. David Frost ishte autori i një pjese në gazetën Telegraf, në fundjavë në të cilën ai shkroi se BE duhet të […]

Lexo më shumë

Angela Merkel/ Ulja e popullaritetit të partisë së saj, faktor janë normat e ngadalta të vaksinimit

Angela Merkel/ Ulja e popullaritetit të partisë së saj, faktor janë normat e ngadalta të vaksinimit

Publikuar më 07.03.2021
Konservatorët e Angela Merkel kanë rënë me 32% në vota, nga ...

Konservatorët e Angela Merkel kanë rënë me 32% në vota, nga 32.9% në zgjedhjet e fundit parlamentare, midis kritikave ndaj pandemisë, sipas një sondazhi të publikuar sot. Kjo është një rënie prej dy pikësh në një javë dhe gjithashtu niveli më i ulët në të cilin Bashkimin Kristian Demokratik (CDU) i kancelares dhe aleati i […]

Lexo më shumë

Itinerari i qarkullimit të drogës për në Europë

Itinerari i qarkullimit të drogës për në Europë

Publikuar më 07.03.2021
Alexander është në mesin të 40-ve i punësuar dhe jeton në Be...

Alexander është në mesin të 40-ve i punësuar dhe jeton në Berlin-Mitte. Ai është konsumator kokaine. Dikur, thotë ai, ka konsumuar afërsisht dy herë në javë. Që prej lockdown-it si rrjedhojë e koronavirusit konsumon më shpesh, i thotë Alexandër DW në telefon: “Me siguri katër herë në javë.” Ai çdo mbrëmje ka shokë për vizitë […]

Lexo më shumë

OBSH refuzon planet e BE-së për librezat e vaksinimit

OBSH refuzon planet e BE-së për librezat e vaksinimit

Publikuar më 06.03.2021
Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin...

Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin e pandemisë korona. Por Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rezerva serioze – dhe bën një prognozë të guximshme. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka rezerva serioze ndaj planit të Komisionit të BE për një “librezë digjitale vaksinimi kundër Covidi-19”. Drejtori rajonal i OBSH-së në Evropë, […]

Lexo më shumë

Makthi në Itali/ 100,000 vdekje më shumë në vitin 2020 krahasuar me pesë vitet 2015-2019

Makthi në Itali/ 100,000 vdekje më shumë në vitin 2020 krahasuar me pesë vitet 2015-2019

Publikuar më 05.03.2021
Viti 2020 ishte viti që regjistroi në Itali 746.146 vdekje. ...

Viti 2020 ishte viti që regjistroi në Itali 746.146 vdekje. Këto të dhëna përmblidhen në një studim nga Instituti Italian i Statistikave (Istat), i cili u krye në bashkëpunim me Institutin e Lartë të Shëndetit Italian. Studiuesit shtojnë se 10.2% e vdekjeve është për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe se numri i përgjithshëm i […]

Lexo më shumë

Certifikata e vaksinimit/ Shefja e Komisionit Europian, Von der Leyen: Miratimi i propozimit do të bëhet në 17 mars

Certifikata e vaksinimit/ Shefja e Komisionit Europian, Von der Leyen: Miratimi i propozimit do të bëhet në 17 mars

Publikuar më 05.03.2021
Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka ...

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka folur për “Certifikatën e Gjelbër Dixhitale”. Ajo informoi udhëheqësit evropianë, me letër dërguar atyre në funksion të miratimit të një propozimi legjislativ më 17 mars. Në letrën e saj, Presidentja e Komisionit kujtoi se në konferencën me video më 24 shkurt kishte një marrëveshje për të […]

Lexo më shumë