×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ky është gabimi më i madh që ju bëni kur vendosni maskën!

Ndoshta gabimi më i madh që shumë njerëz po bëjnë me maskat ​​për fytyrën – përveç që nuk i veshin ato aspak në publik – është tërheqja e mbulesave të fytyrës në mënyrë që hunda të ekspozohet.

Mes debatit të vazhdueshëm mbi atë se kur dhe ku njerëzit duhet të mbajnë maska, dhe mesazhet e përziera pas kësaj, ajo që ndoshta ka humbur është mënyra e saktë për të vendosur një maskë për të ndihmuar në të vërtetë të parandaloni përhapjen e COVID-19. Udhëzimet e CDC kërkojnë të vishni një maskë që mbulon si hundën ashtu edhe gojën tuaj, me maskën e siguruar nën mjekrën tuaj. Ajo duhet të përshtatet me fytyrën tuaj. Nuk duhet të ketë hapje ose boshllëqe të mëdha rreth hundës, gojës dhe anëve të fytyrës tuaj.

Por ndërsa temperaturat e verës kanë ardhur, le ta pranojmë, disa lodhje në distancë sociale janë futur ndërsa vazhdon pandemia – zyrtarët shëndetësorë u është dashur t’i kujtojnë njerëzve se duke tërhequr maskat poshtë hundëve e bëjnë maskën në thelb të padobishme. Kjo është për shkak se ju akoma mund të thithni virusin përmes hundës suaj, ose të thithni grimcat virale dhe t’i përhapni ato tek njerëzit e tjerë përmes hundës tuaj – edhe nëse nuk ndjeheni të sëmurë.

Në fakt, një studim i fundit nga Universiteti i Karolinës së Veriut në Chapel Hill zbuloi se SARS-CoV-2 – koronavirusi që shkakton COVID-19 – infekton qelizat në hundën tuaj shumë më lehtë sesa qelizat në fytin tuaj ose mushkëritë tuaja. Pasi virusi të jetë vendosur në hundën tuaj, atëherë mund të kalojë në mushkëri dhe të shkaktojë probleme më serioze.

Për më tepër, studimi sugjeron që njerëzit po marrin një përqendrim më të lartë të virusit COVID-19 kur marrin frymë nga hundët e tyre, sesa kur nxjerrin jashtë gojën e tyre.

“Nëse hunda është vendi kryesor fillestar nga i cili krijohen infeksionet e mushkërive, atëherë përdorimi i gjerë i maskave për të mbrojtur pasazhet e hundës, si dhe çdo strategji terapeutike që zvogëlon virusin në hundë, të tilla si shtypja e hundës ose spërkatjet antivirale të hundës, mund të jetë e dobishme”, tha autori bashkë-studiues i studimit Dr Richard Boucher në një deklaratë.

Veshja e maskave me të vërtetë është e dyfishtë, – shpjegoi më tej ai për News & Observer. “Ju po mbroni veten tuaj dhe po mbroni dikë tjetër nga ju që transmeton diçka në një fazë asimptomatike”. Por ju duhet të vishni maskën siç duhet.

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, kohët e fundit mori një sjellje të ngathët maskë në detyrë, ndërsa paralajmëroi protestuesit dhe policinë njësoj të veshin mbulesat siç duhet muajin e kaluar.

Përgatiti: Erjon Dervishi 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Incidenti me Mike Pence/ Avioni ulet për shkak se godiet nga zogjtë fluturues (Video)

Incidenti me Mike Pence/ Avioni ulet për shkak se godiet nga zogjtë fluturues (Video)

Publikuar më 23.09.2020
Air Force Two është detyruar të ulet në një aeroport të New ...

Air Force Two është detyruar të ulet në një aeroport të New Hampshire pasi u godit nga zogjtë menjëherë pas ngritjes. Incidenti ndodhi të martën në mbrëmje pasi aeroplani, me Zëvendës Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, u nis nga Aeroporti Rajonal Mançester-Boston gjatë rrugës për në Uashington, D.C. Video e shpërndarë në Twitter […]

Lexo më shumë

Facebook kërcënon: Do të tërhiqemi nga Europa!

Facebook kërcënon: Do të tërhiqemi nga Europa!

Publikuar më 23.09.2020
Facebook ka paralajmëruar se mund të tërhiqet nga Evropa nës...

Facebook ka paralajmëruar se mund të tërhiqet nga Evropa nëse komisioneri irlandez i mbrojtjes së të dhënave zbaton një ndalim për ndarjen e të dhënave me SHBA, pas një vendimi historik nga gjykata Evropiane e Drejtësisë e cila zbuloi në korrik se nuk kishte mbrojtje të mjaftueshme kundër përgjimit nga agjensitë e inteligjencës amerikane. Në […]

Lexo më shumë

Pasagjeri infekton 15 persona, udhëtimet me avionë kthehen në ‘vatër’ të përhapjes së Covid-19

Pasagjeri infekton 15 persona, udhëtimet me avionë kthehen në ‘vatër’ të përhapjes së Covid-19

Publikuar më 22.09.2020
Udhëtimet me avionë duket se janë një tjetër vatër e rreziks...

Udhëtimet me avionë duket se janë një tjetër vatër e rrezikshme infeksioni. Sipas një studimi të Qendrës për Kontroll dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Të dhënat  kanë zbuluar se gjatë fluturimit nga Londra për në Hanoi Vietnam, një pasagjere 27 vjeçare ka infektuar 15 persona të tjerë, shkruan NBC. Referuar këtij raportimi thuhet se 27-vjeçarja sapo mbërriti […]

Lexo më shumë

Të paktën 90 balena ngordhin në brigjet e Australisë

Të paktën 90 balena ngordhin në brigjet e Australisë

Publikuar më 22.09.2020
Ekipet e shpëtimit kanë bërë përpjekje të martën që të shpët...

Ekipet e shpëtimit kanë bërë përpjekje të martën që të shpëtojnë qindra balena, të cilat kanë ngecur në rërën e brigjeve të ishullit australian, Tasmania, ndërkohë që dhjetëra gjitarë tjerë ujorë kanë ngordhur. Biologët e marinës kanë vlerësuar se rreth 90 prej 270 balenave, kanë ngordhur në ujërat e cekët, prej kur është raportuar bllokimi […]

Lexo më shumë

Alpinizmi në zi! Vdes ‘Leopardi i Dëborës’, njeriu që ngjiti i pari malin Everest

Alpinizmi në zi! Vdes ‘Leopardi i Dëborës’, njeriu që ngjiti i pari malin Everest

Publikuar më 22.09.2020
Një alpinist i shquar nepalez, i cili u bë personi i parë në...

Një alpinist i shquar nepalez, i cili u bë personi i parë në botë që u ngjit në malin Everest 10 herë pa oksigjen në shishe, ka vdekur në moshën 72 vjeçare. Ang Rita Sherpa, i njohur gjerësisht si “Leopardi i Dëborës”, arriti për herë të parë në majën e malit më të lartë në […]

Lexo më shumë

Pse ngordhën 330 elefantë brenda një dite? Zbulohet shkaku

Pse ngordhën 330 elefantë brenda një dite? Zbulohet shkaku

Publikuar më 22.09.2020
Vdekja e papritur e qindra elefantëve në Botsvana, e cila ka...

Vdekja e papritur e qindra elefantëve në Botsvana, e cila ka popullsinë më të madhe në botë të kafshëve, ishte për shkak të një neurotoksine në zonat e ujit, sipas shkencëtarëve. Gjetja sjell në një fund muajsh spekulimesh pse të paktën 330 elefantë u gjetën të vdekur në një rajon të vendit këtë vit, me […]

Lexo më shumë

Njohuni me të moshuarën 102-vjeçare, i mbijetoi Gripit Spanjoll, Kancerit dhe Koronavirusit!

Njohuni me të moshuarën 102-vjeçare, i mbijetoi Gripit Spanjoll, Kancerit dhe Koronavirusit!

Publikuar më 22.09.2020
Një grua 102-vjeçare në New Hampshire i mbijetoi COVID-19 në...

Një grua 102-vjeçare në New Hampshire i mbijetoi COVID-19 në fillim të kësaj vere. Kjo është një arritje e jashtëzakonshme pasi Amerika shënon rreth 200,000 vdekje nga koronavirusi. Ajo që e bën mbijetesën e Mildred Geraldine “Gerri” Schappals më të pabesueshme është se ajo i mbijetoi Gripit Spanjoll kur ishte foshnjë, më pas 2 periudhave […]

Lexo më shumë

Virologu gjerman rrëzon teoritë konspirative për virusin

Virologu gjerman rrëzon teoritë konspirative për virusin

Publikuar më 21.09.2020
Virusi nuk është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike ...

Virusi nuk është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike dëshiron të fitojë me pandeminë. Të rinjve nuk u ndodh asgjë! Në demonstratat e Coronës, në biseda apo internet ndesh rregullisht teza të tilla, herë nga më të çuditshmet, herë teza që duken të kuptueshme të paraqitura nga teoricienë konspirativë, apo ata që mendojnë kundër dhe kundërshtarët […]

Lexo më shumë