×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ky është fundi? Mafia më e madhe në Itali po shkatërrohet, 320 mafiozë ndodhen në kafaze metalike, kush është prokurori i frikshëm

Një nga gjyqet më të mëdha të mafias në Itali filloi të mërkurën (13 Janar), ku më shumë se 320 mafiozë të dyshuar dhe bashkëpunëtorët e tyre përballen me një sërë akuzash, përfshirë zhvatjen, trafikimin e drogës dhe vjedhjet.

Çështja synon klanin ‘Ndrangheta, i cili është i vendosur në Kalabri, bishti i çizmës së Italisë dhe konsiderohet nga prokurorët si grupi mafioz më i fuqishëm në vend, duke eklipsuar lehtësisht bandën më të famshme Cosa Nostra në Siçili.

Gjyqi po mbahet në një qendër thirrjesh të konvertuar në qytetin kalabrez të Lamezia Terme, me të pandehurit të vendosur në kafaze metalikë dhe rreshtat e tavolinave të ngritura për qindra avokatë, prokurorë, gazetarë dhe spektatorë që pritet të marrin pjesë.

Shumë nga të akuzuarit janë punëtorë të jakave të bardha, duke përfshirë avokatë, llogaritarë, biznesmenë, politikanë vendas dhe policë, të cilët kryeprokurori Nicola Gratteri thotë se ndihmuan me dëshirë ‘Ndrangheta në ndërtimin e perandorisë së saj të krimit’.

Duke folur për gazetarët ndërsa ai hyri në ndërtesën e gjykatës, Gratteri tha se hetimi kishte inkurajuar vendasit të flasin.

“Në dy vitet e fundit kemi parë një rritje të proceseve gjyqësore nga sipërmarrës të shtypur dhe qytetarë, viktima të fajdesë, njerëz që me vite kanë jetuar nën kërcënimet e ‘Ndrangheta’, tha prokurori, i cili ka kaluar më shumë se 30 vjet duke luftuar.

Shteti do të thërrasë 913 dëshmitarë dhe do të publikojë 24,000 orë biseda të përgjuara për të mbështetur akuzat e panumërta. Gratteri tha se ai priste që gjyqi të zgjaste një vit për të përfunduar, me gjykatën që do të jetë hapur gjashtë ditë në javë.

92 të dyshuar të tjerë kanë zgjedhur një gjykim të shpejtë në të njëjtën çështje, me seancat e tyre që do të fillojnë më vonë në janar, ndërsa një grup shumë më i vogël i të pandehurve do të gjykohet në shkurt për pesë vrasje – përfshirë vrasjen e një mafiozi i cili u qëllua për vdekje sepse ishte homoseksual, thonë prokurorët.

Hera e fundit që Italia provoi qindra mafiozë të pretenduar njëkohësisht ishte në 1986 në Palermo në një rast që përfaqësonte një pikë kthese në luftën kundër Cosa Nostra, duke shënuar fillimin e rënies së mprehtë të grupit.

Ky gjyq kishte një ndikim të madh sepse kishte në shënjestër familjet e shumta të mafies. Gjyqi kalabrez përqendrohet kryesisht në vetëm një grup – klani Mancuso nga provinca e Vibo Valentia – duke lënë të paprekur pjesën më të madhe të hierarkisë kryesore të ‘Ndrangheta-s.

“Rruga përpara është ende shumë e gjatë, por ne nuk duhet të heqim dorë sepse ka mijëra njerëz që besojnë në ne. Ne nuk mund t’i zhgënjejmë”, tha Gratteri për Reuters.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

“Ky është një Apartedi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

“Ky është një Apartedi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

Publikuar më 26.01.2021
Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata t...

Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata të furishme për të siguruar që nuk do të ketë ulje të furnizimit të tyre me vaksinë koronavirus, vendet më pak të pasura po ankohen. Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa të martën bëri thirrje për vendet e pasura që kanë siguruar “deri në katër […]

Lexo më shumë

“Është e vështirë të llogaritësh trishtimin”/ Anglia regjistron 100,000 vdekje nga koronavirusi

“Është e vështirë të llogaritësh trishtimin”/ Anglia regjistron 100,000 vdekje nga koronavirusi

Publikuar më 26.01.2021
Boris Johnson ofroi “ngushëllimet e tij më të thella&#...

Boris Johnson ofroi “ngushëllimet e tij më të thella”, ndërsa Britania e Madhe arriti një histori të zymtë prej 100,000 vdekjesh nga koronavirusi, citon Politico.eu.  Shifrat e fundit nga qeveria treguan se numri i të vdekurve ka arritur të paktën 100,162 vdekje brenda 28 ditëve të një prove pozitive. Numri i rasteve ka filluar të […]

Lexo më shumë

Merkel hedh sinjalin e parë kundër Biden: Të shmanget ndërtimi i blloqeve, unë pajtohem me fjalimin e Presidentit të Kinës

Merkel hedh sinjalin e parë kundër Biden: Të shmanget ndërtimi i blloqeve, unë pajtohem me fjalimin e Presidentit të Kinës

Publikuar më 26.01.2021
Kancelarja gjermane Angela Merkel, të martën hodhi poshtë th...

Kancelarja gjermane Angela Merkel, të martën hodhi poshtë thirrjet për Evropën për të zgjedhur partnereët midis SHBA dhe Kinës, në një shkelje syri të bërë nga presidenti kinez Xi Jinping një ditë më parë. Ndërsa administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden po kërkon të grupojë së bashku demokracitë për të përmbajtur Kinën, Merkel ishte […]

Lexo më shumë

Skenaret/ Çfarë ndodh më tej për Italinë pas dorëheqjes së Kryeministrit Conte?

Skenaret/ Çfarë ndodh më tej për Italinë pas dorëheqjes së Kryeministrit Conte?

Publikuar më 26.01.2021
Kryeministri italian, Giuseppe Conte ka dhënë dorëheqjen të ...

Kryeministri italian, Giuseppe Conte ka dhënë dorëheqjen të martën (26 janar) me shpresën e formimit të një qeverie të re pas javësh trazirash në koalicionin e tij qeverisës, duke e lënë Italinë pa timon ndërsa lufton pandeminë vdekjeprurëse të koronavirusit. Politika italiane po hyn përsëri në ujëra të paeksploruar, por këtë herë në mes të […]

Lexo më shumë

Rusi: Vaksina Sputnik-V do të aprovohet në 25 vende në dy javët e ardhshme

Rusi: Vaksina Sputnik-V do të aprovohet në 25 vende në dy javët e ardhshme

Publikuar më 26.01.2021
Kreu i Fondit Rus të Investimeve Direkte (RDIF), Kirill Dmit...

Kreu i Fondit Rus të Investimeve Direkte (RDIF), Kirill Dmitriev, tha sot se vaksina ruse kundër koronavirusit të ri Sputnik-V pritet të miratohet në më shumë se 25 vende në javët e ardhshme. “Vaksina jonë Sputnik V aktualisht është e licencuar në 14 vende. Ai pritet të aprovohet në më shumë se 25 vende në […]

Lexo më shumë

Pas “luftës” AstraZeneca “ofroi” të përshpejtojë dërgesat e vaksinës në BE

Pas “luftës” AstraZeneca “ofroi” të përshpejtojë dërgesat e vaksinës në BE

Publikuar më 26.01.2021
AstraZeneca është duke bërë një lëvizje për të qetësuar reag...

AstraZeneca është duke bërë një lëvizje për të qetësuar reagimet, pas “luftës” që shpërtheu me Bashkimin Evropian mbi shpërndarjen e vaksinave. Prodhuesi i barnave ofroi të shpejtonte furnizimet e caktuara të vaksinës Covid-19 në Bashkimin Evropian dhe Brukseli kërkoi të drejtojë grupe të dozave nga Mbretëria e Bashkuar për të korrigjuar deficitin e furnizimit, siç […]

Lexo më shumë

Kryeministri italian Gisueppe Conte jep dorëheqjen zyrtarisht

Kryeministri italian Gisueppe Conte jep dorëheqjen zyrtarisht

Publikuar më 26.01.2021
Kryeministri italian Gisueppe Conte në një mbledhje të qever...

Kryeministri italian Gisueppe Conte në një mbledhje të qeverisë të zhvilluar mëngjesin e kësaj të marte, ka komunikuar para ministrave të kabinetit  dorëheqjen nga drejtimi i qeverisë Conte 2. Sakaq, pritet që në minutat në vazhdim të zyrtarizojë këtë kërkesë pranë Presidentit të Republikës Sergio Mattarella. Kryetarët e grupimeve politike të mazhorancës qeverisës, Ministri Alfonso […]

Lexo më shumë

“Lironi shtretërit”, zbulohet mesazhi që i mbërriti mjekut që akuzohet për vrasjen e dy pacientëve

“Lironi shtretërit”, zbulohet mesazhi që i mbërriti mjekut që akuzohet për vrasjen e dy pacientëve

Publikuar më 26.01.2021
Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në një spital në Brescia ...

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në një spital në Brescia të Italisë, ku shefi i urgjencës është akuzuar se ka injektuar barna me efekt vdekjeprurës ndaj pacientëve të infektuar me koronavirus me qëllimin që të lironte krevatet. “Lironi shtretër për pacientët e tjerë”, është një prej mesazheve të Whatsapp të shefit Carlo Mosca me […]

Lexo më shumë