×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Kush është agresori dhe kush është viktima”/ Eksperti gjerman: Pse Lulzim Basha duhet të blindonte dyert e Partisë Demokratike

Zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike dhe në Ballkanin Perëndimor, ishin në fokus të bisedimeve me ekspertin gjerman të CDU-së, Martin Henze.

Në një intervistë për “Shekulli”-n, Henze ngre dilema për përfshirjen e elementëve terroristë nga Maqedonia e Veriut dhe ndikimit të faktorit ndërkombëtar.

Gjithashtu, Henze, kritikon rolin e Bashës si drejtues jo-legjitim i Partisë Demokratike dhe opozitës në tërësi.

Lexoni intervistën e plotë

Zoti Henze, konflikti i Ukrainës dhe konfliktet politike në Shqipëri janë çështje që na shqetësojnë për momentin. Rusia i është rikthyer gjeopolitikës?

Jo, Rusia nuk ishte larguar nga gjeopolitika, vetëm për një kohë të shkurtër midis viteve 1990-1992, që nga viti 2000, që nga presidenca e Putinit, në thelb ka ndodhur përsëri një luftë e ftohtë, vetëm publiku dhe një pjesë e politikës nuk deshën ta pranojnë ose e anashkaluan atë. Pjesërisht ishte edhe sepse rusët vazhduan në një format hibrid, Open Balkans.

Në fund të fundit, argumentet zhvillohen në sferat e ndikimit, fushat e interesit dhe pretendimet tradicionale. Për sa kohë që është kështu, unë shoh pak konsensus midis Perëndimit dhe Rusisë, është një luftë e ftohtë.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken e bëri të qartë pas bisedimeve të tij me kryediplomatin rus Sergej Lavrov se i takon Rusisë nëse do të vazhdojë me diplomacinë apo me pasoja të pakëndshme. Ishte më shumë një afrim i kujdesshëm sot apo një këmbëngulje në pozicione të njohura?

Pas gjithë asaj që është bërë e ditur, do të thosha të dytin. Pozicionet e njohura si të palës ruse ashtu edhe të amerikanëve u shkëmbyen edhe një herë – pa shumë afrim. Fakti që takimi përfundoi më herët se sa pritej, ilustron faktin se terreni i përbashkët për një kompromis nuk është përgatitur për momentin. Blinken në fund dha mesazhin e dyfishtë që ai e kishte theksuar edhe dje në Berlin. Së pari, Rusia do të duhet të llogarisë me pasoja të tmerrshme në rast të agresionit ushtarak kundër Ukrainës. Së dyti, ekziston një front i bashkuar i Perëndimit. Lavrov përsëriti qëndrimin rus me garancitë e sigurisë për të cilat ai kërkon një përgjigje nga Perëndimi. Këto janë pozicionet e ditëve dhe javëve të fundit. Unë mund të shoh pak lëvizje.

Si i përjetuat takimin Lavrov dhe Blinken në konferencat e tyre të veçanta për shtyp të premten? Çfarë mund të lexoni midis rreshtave?

Kjo ka vazhduar për disa javë dhe muaj. Sapo takohen përfaqësuesit e qeverisë ruse dhe amerikane, nuk ka më një konferencë të përbashkët shtypi. Kjo ilustron gjendjen e marrëdhënieve SHBA-Rusi. Presidentët e të dy vendeve e konsiderojnë status quo-në në Evropë si të brishtë. Por ata nuk e shohin veten si partnerë të përbashkët në formësimin e Evropës. Kjo vlen në kuptimin më të ngushtë për Ukrainën. Dikush mund ta tërheqë harkun edhe më tej ndaj konflikteve të tjera ku politikat amerikane dhe ruse përplasen diametralisht. Kjo është Siria, Libia, Mali dhe me kinezët në Azi, shembulli më i mirë janë konfliktet e pazgjidhura në Korenë e Veriut dhe Tajvan. Këto dallime reflektohen edhe në tonin dhe formën e jashtme.

Po në Ballkan?

Ky rajon fatkeqësisht është lënë pas dore nga kolegët amerikanë, diplomatët amerikanë të emëruar duket se janë krejtësisht jashtë thellësisë së tyre dhe problemi kryesor është se ata duket se nuk e kuptojnë kulturën e Ballkanit, kolegët amerikanë për fat të keq kanë shumë këshilltarë të këqij, kjo duhet të ndryshojë, por më shumë për këtë më vonë.

Përfaqësuesit e Ukrainës dhe ambasadori ukrainas në Berlin akuzojnë Gjermaninë për tradhtinë e Ukrainës dhe dështimin për të ofruar ndihmë, dhe deklaratat e kreut të marinës, Schönbach, kanë shkaktuar acarim dhe dorëheqjen e tij.

Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014 në një lëvizje të panjohur ndërkombëtarisht dhe gjithashtu mbështet separatistët në Ukrainën lindore. Rusia aktualisht ka grumbulluar rreth 100,000 trupa pranë kufirit me Ukrainën.

Qeveria në Moskë hedh poshtë akuzat për një pushtim të planifikuar dhe, nga ana e saj, kërkon një garanci nga NATO për të mos pranuar Ukrainën në aleancë.

Nga ana e tij, Perëndimi e ka hedhur poshtë këtë, duke thënë se një pushtim i Ukrainës nga trupat ruse do të kishte pasoja të rënda politike dhe ekonomike.

Admirali Kay-Achim Schönbach, një nga mendjet më të mira dhe më të ndritura në udhëheqjen tonë ushtarake me qendër në Kiel, unë e njoh mirë atë, të premten e kaluar, gjatë një vizite në Indi, e kishte përshkruar pushtimin e Ukrainës nga trupat ruse të frikësuara nga shtetet perëndimore si “marrëzi”. Ajo që presidenti rus Vladimir Putin dëshiron me të vërtetë është “respekti në nivelin e syve”, tha se është e lehtë t’i japësh atij respektin që dëshiron – dhe ndoshta e meriton.” Schönbach kishte thënë gjithashtu të premten se gadishulli i Krimesë ishte i humbur për Ukrainën. Gadishulli është zhdukur, nuk do të kthehet më, ky është një fakt”.

Ai ka absolutisht të drejtë për Krimenë. Është sigurisht naive të mendosh se Krimea do t’i kthehet Ukrainës pa një luftë të madhe botërore. Krimea ka qenë ruse që nga Katerina e Madhe, rastësisht Katerina erdhi nga Schlesëig-Holstein, dhe u caktua në Ukrainë vetëm gjatë trazirave të viteve 1990. Perëndimi nuk duhet të lejojë që të tërhiqet zvarrë në një aventurë të tillë nga ukrainasit, që nuk mund të jetë në interesin tonë. Schönbach e tha këtë hapur në mënyrën e tij tipike të marinës, dhe ai kishte të drejtë ta bënte këtë. Duhet të merremi me realitetet dhe jo me vizione, Lange është serioz.

Schönbach nuk donte të thoshte asgjë tjetër. Natyrisht, ai sheh edhe se rusët po procedojnë në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare. Konflikti është i ngrirë, ngjashëm me ndarjen e Gjermanisë mes viteve 1949-1989, dhe tani është çështje pritjeje dhe shikimi.

Admirali është keqkuptuar në këtë aspekt, por kjo ishte edhe për shkak të deklaratës së tij të shkurtuar.

Jam dakord me të se pushtimi i frikshëm rus është i pakuptimtë.

Problemi në këtë moment, dhe këtu ai për fat të keq e argumentoi edhe në një mënyrë disi të shkurtuar, është se Perëndimi dhe Lindja po përshkallëzojnë konfliktin duke provokuar njëri-tjetrin dhe në një moment sigurisht që nuk do të ketë më një de-përshkallëzim Kjo është pikërisht ajo që diplomacia duhet të parandalojë tani; askush nuk do një luftë, shpresoj as disa nga gjeneralët në Moskë apo Kiev.

Rusët gjithashtu duhet të jenë në gjendje të mbajnë një fytyrë të drejtë. Unë mendoj se NATO do t’i bëjë një ofertë Rusisë në ditët në vijim, fokusi do të jetë në garancitë e forta për çarmatimin, që krijon stabilitet. Megjithatë, nuk do të ketë anëtarësim në NATO dhe nuk do të ketë kthim në vitin 2007.

A e shihni Ukrainën anëtare të NATO-s?

Jo, Ukraina nuk i plotëson kriteret për anëtarësim në NATO, këtë e di edhe Rusia. Për Ukrainën, statusi i Suedisë, Finlandës apo Zvicrës duhet të jetë një model që krijon siguri për Ukrainën, për NATO-n dhe gjithashtu për Rusinë.

Admirali Schönbach flet për respektin, të cilit i takon edhe Putini, si e shihni?

Putin është përfaqësuesi ekzekutiv i një superfuqie ushtarake dhe një fuqie të mesme ekonomike, Rusia ka ¾ të produktit kombëtar bruto të Italisë. Negociatat mes blloqeve ushtarake mund të zhvillohen vetëm në respekt të ndërsjellë, kështu duhet kuptuar edhe admirali ynë Schönbach.

Më lejoni të bëj një vërejtje plotësuese.

Deklarata e bërë nga ambasadori ukrainas Andrij Melny se ne gjermanët po sillemi në mënyrë arrogante dhe megalomane në çështjen e Ukrainës është fyese dhe e papranueshme.

Një ambasador ukrainas nuk duhet të na urdhërojë ne gjermanëve se çfarë të bëjmë dhe as të na ofendojë.

Ne i kemi ofruar Ukrainës mbështetje masive politike dhe ekonomike për vite me rradhë dhe duam de-përshkallëzimin, jo luftë. Duket se ambasadori ukrainas nuk dëshiron deeskalim.

Ne nuk do të furnizojmë me armë një zonë lufte ruse/ukrainase për momentin, edhe për arsye historike.

Sigurisht, ne po furnizojmë infrastrukturë mjekësore dhe teknologjike, mbështetje për jetën dhe burime financiare për të ruajtur infrastrukturën shtetërore të Ukrainës. Do të prisnim një falënderim nga ambasadori për këtë, por kjo fyerje gjatë fundjavës, njeri i papranueshëm.

Dhe një gjë tjetër.

Ne gjermanët dhe evropianët dhe gjithashtu SHBA-të kemi një marrëdhënie shumë të gjatë kulturore me Rusinë, Rusia është pjesë e Evropës, shumë rusë dhe ukrainas kanë rrënjë gjermane dhe natyrisht anasjelltas. Shumë rusë kanë emigruar në SHBA.

Tani nuk duhet të barazojmë veprimet ndonjëherë joreale të udhëheqjes ruse me kombin rus. Në Evropë, rusët dhe të gjithë evropianët e tjerë thithin të njëjtin ajër. Çdo popull ka synimin shtetëror që familja të jetë e mbrojtur, që popullsia të jetë e lumtur dhe të shohë të ardhmen në vendin e vet.

Pra, nuk bëhet fjalë për të pasur të drejtë, por për të ndarë mundësitë.

Ne kemi nevojë për një ndryshim të këndvështrimit. Problemet e ardhshme të njerëzimit qëndrojnë në sektorin e ndryshimeve klimatike, zhvillimit demografik dhe dixhitalizimit dhe jo në zgjerimin e territorit kombëtar përkatës. Ne evropianët, por edhe aziatikët, kemi bërë përvojën se zgjerimi i territoreve kombëtare ka çuar gjithmonë në luftëra të tmerrshme.

Prandaj, kushti themelor është: Askush nuk duhet të ndihet i kërcënuar ushtarakisht. Bisedimet për çarmatimin strukturor janë të nevojshme; Rusia, SHBA dhe Evropa kanë nevojë për më pak armë, por ne kemi nevojë për më shumë koordinim të përbashkët për të zgjidhur sfidat e ardhshme.

Rusia duhet të integrohet sërish më fuqishëm në Bashkimin Evropian dhe tregun e brendshëm, shumë gjëra kanë shkuar keq në këtë sektor dhe për këtë është kusht që Rusia t’i përmbahet ligjit ndërkombëtar, traktateve ndërkombëtare dhe të ndalojë luftën hibride në Evropë dhe në Ballkan me efekt të menjëhershëm. Konflikti i Krimesë duhet të ulet dhe ka një marrëveshje konsensuale për problemin e Ukrainës lindore nga viti 2019, procesi i Minskut, i cili tani duhet të ndërtohet në negociata.

Dhe si i vlerësoni zhvillimet në Ballkan?

Më lejoni të filloj me aksin Rusi-Serbi, i cili është një nga çelësat për të kuptuar zhvillimet në Ballkan që nga viti 2013.

Motoristët nacionalistë dhe antiperëndimorë, “Ujqërit e natës”, janë figura e Serbisë, një imazh që dokumenton shumë mirë orientimin politik të Serbisë ndaj Rusisë. Vështirë se ndonjë vend tjetër evropian ka aq tifozë të Putinit dhe Rusisë sa shteti ballkanik me 7 milionë banorë, dhe tani vjen punonjësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, z. Escobar dhe ambasadorja e SHBA-së Kim, por më shumë për këtë më vonë.

Sipas një sondazhi të fundit nga viti 2021, Putin kryeson popullaritetin e politikanëve të huaj me një vlerësim prej 61 për qind të të anketuarve, i ndjekur nga Angela Merkel me 42 për qind. 25 për qind e qytetarëve serbë gjithashtu besojnë gabimisht se Rusia është donatori më i madh në Serbi kur bëhet fjalë për zhvillimin ekonomik.

Vetëm 21 për qind ia caktojnë këtë pozicion BE-së, gjë që është në përputhje me faktet. Preferenca për Rusinë ka një dimension historik në Serbi. Në fillim të shekullit të 18-të, Car Pjetri i Madh u përpoq të zgjeronte fuqinë e tij dhe u bëri thirrje të krishterëve ballkanikë t’i rezistonin Perandorisë Osmane.

Për shkak të kësaj, ai u bë një fener shprese për elitat në Evropën Juglindore. Në vitin 1888, Katekizmi për Popullin Serb deklaroi se Rusia e madhe e fuqishme ishte e vetmja mike e sinqertë dhe e besueshme e serbëve.

Aleksandar Vuçiç mori Urdhrin Aleksandër Nevski personalisht nga Putin. Urdhri, të cilin Putin ia paraqiti Vuçiçit, u jepet praktikisht vetëm zyrtarëve rusë. Putin dhe Vuçiç u takuan për herë të 25-të në tetë vjet. Sapo Vuçiç negocion me Rama& Co. për Ballkanin e Hapur, Vuçiç zakonisht shkon te Putini pas negociatave dhe jep raportin e tij dhe merr urdhrat e tij për marshim.

Vizita e vitit 2019 pa edhe nënshkrimin e një kontrate prej 230 milionë eurosh me Hekurudhat Ruse, e cila do të zhvillojë infrastrukturën serbe. Gjithashtu janë diskutuar rregullisht projekte të përbashkëta në sektorin energjetik dhe ushtarak. Ka bashkëpunim intensiv ushtarak me Serbinë dhe zgjerimin e sistemit të mbrojtjes serbe, si dhe në bashkëpunim ndërmjet shërbimeve të inteligjencës.

Dhe?

Ajo që është e rëndësishme sot është se Rusia nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe mbështet Beogradin për këtë çështje në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Putin vizitoi monumentin e ushtarëve të rënë rusë në Beograd në vitin 2019 dhe bëri një paraqitje publike para Katedrales së Shën Savës. Mbledhja në Vishegrad, Bosnje, është domethënëse: Prilli 2021 erdhi në qytetin ku është vendosur romani shekullor “Ura mbi Drinë”, për të përkujtuar paraushtarakët rusë që kishin mbështetur formacionet serbe në luftën e Bosnjës dhe vdiqën në këtë proces. Një shoqatë ruso-serbe kishte organizuar ceremoninë e vendosjes së kurorave. Në funksion të gjenocideve të shumta të kryera nga serbët dhe me pjesëmarrjen e mercenarëve rusë, ky veprim, 26 vjet pas përfundimit të luftës, ishte një poshtërim i viktimave.

Incidenti nuk është aspak i vetmi zjarr shqetësues në Ballkan me një nënshkrim rus: Moska po përpiqet qëllimisht të zgjerojë ndikimin e saj. Me një qasje hibride, ajo është duke shfrytëzuar shoqëritë e paqëndrueshme të vendeve të Ballkanit me qëllim që të ngrejë territorin e saj dhe të promovojë aktorë që minojnë qëllimisht proceset e demokratizimit.

Në vendet më të brishta të rajonit, Bosnje dhe Hercegovinë, Rusia po mbështet aktivisht politikanët serbë dhe kroatë, të cilët po bëjnë gjithçka që munden për të torpezuar rendin ekzistues të paqes. Dodik, përfaqësuesi serb në presidencën boshnjake, kërcënon rregullisht me shkëputje dhe Kosova po gjykohet. Kryeministri autokratik Rama dhe deputeti i tij luftarak Basha mbështesin aktivisht dhe pasivisht nismën ruso-serbe për Ballkanin e Hapur, por për këtë më vonë.

Rastësisht, Dodik nuk u rrëzua, por u ballafaqua nga të dërguarit e posaçëm të SHBA në muajt e fundit. Për më tepër, Dodik e di se ka mbështetjen e “miqve”. Vizita e fundit e Dodik ishte më 2 dhjetor 2021. Vendimi për t’u përgatitur për shkëputje erdhi vetëm tetë ditë më vonë.

Meqë ra fjala, ekziston një model mes Dodik dhe Vuçiçit (Serbi). Edhe Vuçiç, kur ka rënë dakord për projektin Ruso/Serbi Open Balkans me autokratin Rama, shkon menjëherë në Moskë për raport, nuk shkon në Bruksel e as në SHBA.

Nga kryeministri slloven Janez Jansha vjen një non-paper në vitin 2021, Jansha, gjithashtu me kontakte shumë të ngushta me Rusinë, bëri thirrje për ristrukturimin e shteteve ballkanike sipas kritereve etnike në kuadër të procesit Brdo-Brijuni. Ky punim përshtatet sistematikisht me nismën Ballkani i Hapur.

Nuk ka dyshim se diskutimi për demarkacionet e reja të kufijve në Ballkanin Perëndimor është në mullirin e të gjithë atyre që me mbështetjen e Beogradit dhe Moskës duan të realizojnë një ëndërr të vjetër: Bashkimin e serbëve në një shtet të përbashkët. Ishin pikërisht këto ideologji të territoreve etnikisht të pastra që çuan në luftërat e përgjakshme në ish-Jugosllavi në vitet 1991-95. Gjeopolitikisht, Rusia ka një interes në këtë; ushtarakisht, Rusia dëshiron të hyjë në Adriatik dhe, taktikisht, të rrethojë Bullgarinë. Ky lloj angazhimi duhet të përfundojë, siç e kam theksuar tashmë në kontekstin e konfliktit të Ukrainës.

Fatkeqësisht, disa diplomatë amerikanë, veçanërisht ambasadori Kim, po i japin Shqipërisë një këshillë kaq të keqe, saqë rusët as që duhet të ndërmarrin veprime; veprimet e tyre janë krejtësisht në dorë të rusëve dhe serbëve.

Si duhet kuptuar kjo?

Serbia dhe Rusia po përfitojnë nga gabimet strategjike të BE-së dhe veçanërisht të SHBA-së, të cilat prej vitesh ndjekin një politikë të vrazhdë qetësuese me elitat e korruptuara të shteteve të Ballkanit Perëndimor. Këtë mund ta vëzhgojmë aktualisht në Shqipëri si shembull.

Në këtë mënyrë promovohen autokracitë me politikanë autoritarë. Reformat e qëndrueshme demokratike, nga ana tjetër, bien anash, të financuara nga BE-ja dhe SHBA-ja, me rezultatin e njëpasnjëshëm që sektori i ndikimit të Serbisë dhe rrjedhimisht të Rusisë të rritet më shumë. Megjithatë, kjo është në kundërshtim me dëshirat e njerëzve në Ballkan, përfshirë Shqipërinë.

Sot, me pak përjashtime, vendet e Ballkanit Perëndimor janë më shumë një Eldorado për radikalizimin sesa skena e lidhjeve koherente me BE-në. Si rezultat, Brukseli dhe Uashingtoni nuk perceptohen si partnerë strategjikë nga shumë aktorë me mendje demokratike. Aktivistët civilë dhe aktivistët e të drejtave të njeriut ankohen se po braktisen nga BE dhe Uashingtoni në luftën kundër autokracisë – një humbje e konsiderueshme e reputacionit për komunitetin perëndimor të vlerave dhe, në thelb, tani krijon, së bashku me Ukrainën, një vend tjetër për Konfrontimi i radhës gjeopolitik mes Perëndimit dhe Lindjes.

Cili është problemi?

Diplomatët e zhurmshëm që ndërhyjnë në punët e brendshme të një shteti dhe në këtë mënyrë shkelin në masë të drejtën ndërkombëtare, siç është ambasadorja amerikane Kim në Tiranë, janë problematikë, kanë një efekt kundërprodhues dhe tendenca shkatërruese dhe në fund të fundit dëmtojnë masivisht interesat e SHBA-së dhe Evropës.

Disa shembuj: Zonja Kim është përfshirë intensivisht në fushën e reformës ligjore dhe reformës së ligjit zgjedhor në Shqipëri, prandaj ajo mban de facto përgjegjësinë për dështimin e këtyre reformave, nuk ka shtet ligjor në Shqipëri, politika është mbi drejtësinë, Gjykatat e Lartë janë jofunksionale edhe sot e kësaj dite, një përgjegjësi e përbashkët personale. Që nga viti 2018, gjykatat e larta atje nuk funksionojnë më, siguria juridike nuk ekziston, qytetarët nuk mund të ngrenë padi për të drejtat e tyre kushtetuese, nuk funksionon as Gjykata e Lartë Civile, ndërkohë zgjedhjet lokale të paligjshme dhe, sipas OSBE-së, u mbajtën zgjedhjet parlamentare të manipuluara.

Nuk ka shtet ligjor në vetvete në Shqipëri. Si rrjedhojë, ndarja e pushteteve nuk funksionon më dhe për rrjedhojë legjislatura është jofunksionale. Gjyqësori është në varësi të politikës së shtetit njëpartiak. Luftohet korrupsioni, por me qëllim eliminimin e kundërshtarit politik, pra një qasje të ngjashme si në autokracitë e tjera. Megjithatë, zonja Kim vlerëson reformat, një situatë absurde. Duke qenë se rezultatet e reformave kanë arritur të kundërtën e asaj që synohej, besimi dhe pranimi i popullatës në shtetin e së drejtës dhe demokracisë po bie natyrshëm në zero.

Ndërkohë, duke përfituar nga kjo situatë, de facto është krijuar një shtet njëpartiak, një autokraci; Që nga viti 2019, të gjitha funksionet e rëndësishme, qoftë në bashki, qoftë në ekzekutiv, janë në duart e partisë në pushtet Rama, opozita demokratike ka de facto vetëm të drejta që janë të shkruara në letër, por që nuk mund t’i zbatojë ato de jure.

Pjesërisht, gjykatat më të larta tani janë të pajisura sërish me gjyqtarë, qoftë për shkak të presionit politik që nuk guxojnë të marrin vendime.

Në Shqipëri kam gjithnjë e më shumë përshtypjen se një diplomat amerikan po mbron një kryeministër socialist që dyshohet për korrupsion; qarqet e sigurisë dhe shtypi ndërkombëtar flasin për një qeveri mafioze.

Ky tashmë ka karakterin e një operacioni aventuresk. Kam përshtypjen se ky proces me gjithë transparencën e tij nuk i është bërë ende i qartë ministrit të Jashtëm Blinken. Në të vërtetë, lind pyetja se ku ka mbetur pikëpamja dhe fokusi i qartë antikomunist i SHBA-së, një tragjedi në rritje që po afrohet në qiellin perëndimor.

Nga ana tjetër, shqetësuese ishte edhe fakti që opozita demokratike, properëndimore duhej ta shikonte me mosbesim këtë urim të një përfaqësuesi të SHBA-së për zgjedhjet e manipuluara parlamentare. I gjithë kombit shqiptar mund të krijohet përshtypja se ia vlen të sillemi në mënyrë antidemokratike dhe korruptive, siç bënë aktorët Rama dhe Basha, po flasim për një hendek besueshmërie.

Feston relativisht shpesh edhe me përfaqësues të Partisë Socialiste, personalitete të njohura si kryebashkiaku Veliaj, Rama, Basha të dyshuar për korrupsion, që i bëjnë diçka demokratëve të drejtë, kombit shqiptar në Shqipëri. Çfarë duhet të mendojnë qytetarët kur ditë më parë u kërkohet sërish të luftojnë për demokraci dhe shtet ligjor? Hendeku i besueshmërisë për fat të keq po zgjerohet. Gjithashtu duket se këshillohet shumë keq në këtë çështje.

Prandaj, finesa diplomatike me siguri nuk do t’i atribuohet më ambasadorit amerikan Kim dhe Escobar. Një shembull tjetër tani është rinovimi organizativ i partisë më të madhe opozitare pro-perëndimore.

Fatkeqësisht, jo vetëm që nisma pro-ruse e Ballkanit të Hapur po shihet në mënyrë shumë jokritike dhe autokratët po promovohen, por një deputet kriminel në Shqipëri tani me sa duket po ballafaqohet nga ambasadorja amerikane Kim. Si duhet kuptuar kjo?

Më 11-18 dhjetor 2021, zgjedhjet u mbajtën nën mbikëqyrjen ndërkombëtare në partinë më të madhe demokratike, ishin ligjërisht korrekte dhe kushtetuta e partisë u modernizua dhe lideri i atëhershëm u votua.

Basha u përgjigj duke thirrur një mbledhje për 18 dhjetor në një sallë me 1958 vende dhe duke pretenduar se ishte kongresi i partisë.

Ai nuk mund të shpjegonte se si salla mund të arrinte kuorumin minimal të kërkuar (50% plus një person) prej 3,824 delegate.

Kreu i rrëzuar, Lulzim Basha, më pas pushtoi ndërtesën e partisë me një grup të vogël, duke e pushtuar atë sepse nuk kishte më legjitimitet, pra nuk kishte të drejta banimi.

Komiteti ekzekutiv i përkohshëm i zgjedhur, i cili do të përgatitet për zgjedhjen e një kryetari të ri në mars 2022 në kuadër të një kongresi të partisë, njoftoi pas zgjedhjes se do të mbante një mbledhje të komitetit ekzekutiv në ndërtesën e partisë më 8 janar 2022 dhe një shumica e madhe e funksionarëve gjithashtu donin të rifillonin punën e tyre në ndërtesën e partisë atëherë.

Prandaj ata i thanë Lulzim Bashës, i cili u votua jashtë, të lirojë zyrën e tij deri më 5 janar 2022.

Çfarë ndodhi më pas, Lulzim Basha blindoi godinën, prishi pjesën e brendshme të ndërtesës duke vendosur dyer çeliku, iu dhanë depo armësh, grumbulloi gaz helmues dhe punësoi terroristët Vëllezërit Myslimanë nga Maqedonia e Veriut. Zëvendësambasadori i SHBA-së nga Tirana e vizitoi këtë grup të vogël pushtues më 8 janar. Në mënyrë irrituese, një përfaqësues i SHBA viziton një shtëpi të uzurpuar ku edhe Vëllezërit Myslimanë aktivë dhe kriminelë terroristë të organizuar nga deputeti Basha po përgatisin përdorimin e forcës. Kjo ishte pika fillestare për 8 janar 2022.

Supozojmë se ky pushtim i shtëpisë nga deputeti Basah kishte për qëllim të krijonte përshtypjen për të diskredituar të gjithë opozitën demokratike në Shqipëri dhe për të shfaqur kështu edhe ambasadorët perëndimorë.

Dhe çfarë ndodhi më 8 janar 2022?

Zhvillimi ishte shumë dinamik dhe i errët. Pyetja është “kush e hodhi i pari gurin”, pra kush ishte agresori dhe kush viktima.

Një çështje tjetër është kush ishte i armatosur dhe kush nuk ishte i armatosur, përsëri pyetja se kush është autori, kush është viktima. Një çështje tjetër është se kush e prishi çfarë, kur, si dhe pse.

Pra, deputeti Basha, me një grup të vogël kriminal, kishte pushtuar të gjithë godinën e brendshme partiake të opozitës dhe kishte bërë dëme masive në pronat brenda godinës me saldim dhe daltë. Ai nuk kishte legjitimitet për ta bërë këtë. Grupi nuk kishte legjitimitet, Basha nuk ishte më kryetar partie, nuk kishte leje nga autoriteti shtetndërtues për rindërtimin, nuk kishin legjitimitet të përdornin gaz helmues të pacertifikuar, shufra hekuri dhe armë zjarri kundër të tretëve.

Deputetët e partisë dhe deputetët si përfaqësues legjitimë të pronës së godinës së partisë, kërkuan heqjen e veprimeve të kundërligjshme, dmth prishjet, në mënyrë që të mbajnë mbledhje të organeve të partisë në godinën e partisë së tyre, të drejtë të cilën e ka pronari, për të cilën nuk ka nevojë për urdhër gjykate.

Është e drejtë civile e pronarit të pronës dhe/ose përfaqësuesve të tij që të përdorin pronën ose ta dëmtojnë atë dhe të heqin veprimet e paligjshme të kryera nga grupi Basha.

Megjithatë, përveç kësaj ka edhe një çështje tjetër.

Cila?

Deputeti Basha, me bandën e tij kriminale, duke përdorur forcë të armatosur, gaz helmues, ndërrime të paautorizuara në godinë, përdorim të operativëve terroristë nga Maqedonia, sulmoi anëtarë të paarmatosur, deputetë të Partisë Demokratike dhe plagosi shumë anëtarë të partisë.

Anëtarët e partisë u përpoqën të hiqnin barrikadat me shkallë dhe duar. Ata nuk ishin të armatosur, nuk kishte asnjë rrjet terrorist mes tyre.

Një sjellje krejtësisht legjitime e një pronari të pronës, natyrisht një përfaqësues legjitim i pronës mund të thyejë edhe dritaret për të fituar akses në pronë, veprime të tilla janë krejtësisht të justifikuara.

Pra, si përfundim, pushtuesit kriminelë tentuan t’i mohojnë pronarit, anëtarëve dhe deputetëve akses në pronën e tyre, në godinën e partisë, me forcën e armëve, të mbështetur nga policia e autokratit Rama, kjo është e papranueshme dhe e dënueshme dhe dëmton masivisht imazhin. të Republikës së Shqipërisë.

Dhe tani?

Megjithatë, zhvillimet e 8 janarit 2022 kanë sjellë një shembull pozitiv që të bën të mendosh, siç është dorëheqja e rojes së selisë së partisë për shkak se nuk donte të ishte dëshmitar i dhunës nga grupi i Bashës. Shqiptar i denjë, jo oportunist. Uroj që të gjithë të përballen me përgjegjësitë e tyre në Shqipëri. Oportunistët janë zjarrvënës të çdo shoqërie civile.

E shtuna e zezë nuk është një ngjarje e izoluar, por një moment tragjik në një proces politik që vijon prej muajsh e vitesh në sytë e të gjithë shqiptarëve, por edhe të komunitetit ndërkombëtar, thelbi i të cilit është mungesa e përballjes demokratike nëpërmjet, zgjedhje të ndershme dhe transparente. Ky proces përputhet pa probleme me nismën e Ballkanit të Hapur, zhvillimin në Bosnje-Hercegovinë, angazhimin ruso-serb në Mal të Zi dhe non-paper nga Sllovenia.

Pati manipulime masive të zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri në 2017 dhe 2021 nga partia në pushtet dhe zgjedhje të paligjshme lokale më 30 janar 2019, shteti i së drejtës u hoq de facto në Shqipëri. Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së e mirëpresin këtë progres, pra të ashtuquajturën reformë ligjore.

Nuk duhet harruar se Shqipëria është ende në një situatë ku demokracia dhe pothuajse të gjitha institucionet janë minuar prej vitesh nga kapja graduale e të gjithë sektorëve shtetërorë, institucioneve të pavarura dhe shoqërisë civile nga administrata Rama, Basha dhe Veliaj.

Tashmë duhet të mobilizohen të gjitha forcat për të rivendosur shtetin e së drejtës, sistemin e llogaridhënies në Shqipëri dhe në vetë partitë dhe mbi të gjitha besimin dhe pranimin tek demokracia dhe institucionet e saj. Një shtet ligjor, një demokraci nuk është një konstrukt teknik, një shtet ligjor funksionon vetëm nëse qytetari e beson dhe e pranon atë, me shumicë.

Kërcënimi ndaj një institucioni shumë të rëndësishëm për demokracinë dhe pluralizmin e vërtetë, pra opozitën, por edhe zgjedhjet e lira, duhet të ndalet menjëherë.

Edhe para të Shtunës së Zezë, deputetit Lulzim Basha i është kërkuar nga anëtarët deçizivë të Partive Popullore Europiane të japë dorëheqjen nga të gjitha funksionet.

Paralelisht kjo duhet të vlejë edhe për autokratin Rama dhe ndihmësin e tij Veliaj.

Procedurat për kthimin e pronave të PD anëtarëve të saj dhe përfaqësimin ligjor në Komitetin e Përkohshëm legjitim janë të domosdoshme dhe të pritshme nga ne evropianët.

Rezistenca ndaj kësaj, si nga një grup shumë i vogël ish-zyrtarësh partiakë rreth Bashës, janë jodemokratike, jolegjitime, kundërproduktive dhe cilësohen si përfshirje antievropiane/amerikane.

Megjithatë, edhe gjykatat janë nën ndikimin e fortë të qeverisë autokratike Rama, për shkak të procesit të shqyrtimit të së Shtunës së Zezë në vazhdim dhe Rama po bashkëpunon me deputetin Basha. Ka shumë pak gjasa që të ketë një vendim të bazuar në sundimin e ligjit. Gjykatat janë të politizuara dhe i nënshtrohen presionit de facto nga ekzekutivi.

Partia autokratike në pushtet ka çdo interes të mbajë grupin e dobësuar Basha në krye të opozitës zyrtare. Kjo shpjegon edhe pse policia e trazirave i shpëtoi Bashës dhe e lejoi të qëndronte në selinë e partisë.

Problemi është gjithashtu se, për fat të keq, ambasadorja amerikane Kim, me angazhimin e saj ndaj aktorëve antidemokratikë, si deputeti Basha dhe që nuk dëshiron të njohë rezultatet e zgjedhjeve demokratike në partinë më të madhe properëndimore, de facto po destabilizon më tej. Shqipëria, një sjellje kundërproduktive nga këndvështrimi i popullit shqiptar të Perëndimit.

Çelësi i zhvillimit të mëtejshëm demokratik në Shqipëri është një opozitë solide dhe konstruktive e shqiptarëve që mban nën kontroll një qeveri gjithnjë e më të “korruptuar-autokratike”, pra ndarjen e pushteteve. Ambasadori i SHBA Kim, i cili vepron si guvernator, dhe palët e tjera të interesuara duhet të qëndrojnë jashtë çështjeve të brendshme të partive.

Basha, i cili nuk ka më mbështetje në radhët e PD-së, kërkohet nga policia belge, është përfshirë në mënyrë indirekte në një projekt tejet korruptiv në portin e Durrësit, ka marrë pjesë në transaksione të paligjshme financiare në SHBA dhe ka rezultate të tmerrshme në opinion, nuk ka legjitimitet demokratik dhe ligjor.

Mbështetja e tij joparimore për masat problematike të qeverisë në javët e fundit, nismat e diskutueshme të përbashkëta me qeverinë për të ndryshuar kushtetutën dhe akuzat për interesa të errëta biznesi dhe situata ku ai refuzon të përmbushë kërkesën e policisë së shtetit belg për një marrje në pyetje në Belgjikë për shkak të një çështje penale në Belgjikë, e kanë delegjitimuar më tej.

Komisioni i Përkohshëm i PD-së përballet me sfidën e madhe të ndërtimit të një opozite të besueshme; ajo duhet të përpiqet të perceptohet nga publiku si një alternativë e qëndrueshme ndaj pushtetit. Ndryshe nga vendet e tjera të rajonit, në Shqipërinë postkomuniste është zhvilluar një peizazh politik ndërpartiak rreth Partisë Demokratike dhe Socialiste, të cilat janë alternuar mes qeverisë dhe opozitës.

Ndërsa imazhet e 8 janarit tërhoqën vëmendjen kombëtare dhe një farë mase evropiane, çështja e vërtetë në vend është parandalimi i mbytjes së një regjimi kleptokratik që ka centralizuar pushtetin, ekonominë dhe median dhe ka shfrytëzuar një rrjet lobish ndërkombëtar të lyer mirë.

Në këtë drejtim, ne e mbështesim natyrshëm procesin e reformës në opozitën shqiptare. Organizata e partisë aktualisht është duke u riorganizuar dhe në mars do të zgjidhet komiteti i ri ekzekutiv i partisë opozitare, demokratike, në një kongres të madh partiak.

Synimi i politikës shqiptare duhet të jetë anëtarësimi në BE, shqiptarët kanë të drejtën e lumturisë dhe mbrojtjes së familjeve të tyre, për këtë kanë nevojë për demokraci, një shtet kushtetues dhe një komunitet ekonomik, ne e quajmë BE, që fëmijët e tyre të mund të gjeni sërish një të ardhme në Shqipëri dhe mos keni nevojë të emigroni.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Publikuar më 27.11.2022
Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 0...

Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 02.00 të mëngjesit të së dielës në autostradën Durrës – Tiranë. Njëra prej tyre është identifikuar si Silva Gjergji, 26 vjeçe me origjinë nga Rubiku dhe Roxhesa Klironomi. Arbër Tivari dhe Roxhesa Klironomi Drejtues i automjetit ka qenë 26-vjeçari Arbër Tivari, banues në Durrës. […]

Lexo më shumë

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Publikuar më 27.11.2022
Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i ...

Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i bashkisë Tiranë u arrestuan sepse vidhnin e grabisnin me dhunë banorët e Tiranës. Njëri prej tyre, Sajmir Muzikanti u denoncua më herët se ndalonte gjithashtu edhe motoristët që bënin shpërndarje dhe i kërcënonte se gjoja do i vinte gjobë rreth 100 mijë lekë. Për ta […]

Lexo më shumë

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Publikuar më 27.11.2022
EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet sh...

EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet shqiptar, por të ndarë përgjysmë si komb. Aq sa arritje historike, aq edhe dramë kombëtare. Por të gjitha kombeve të ndara u takon e drejta natyrore të jetojnë të bashkuara. Historia botërore është e mjaftueshme për ta vërtetuar këtë të drejtë. Në atë ditë […]

Lexo më shumë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Publikuar më 27.11.2022
Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja...

Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja e PS-së, Luljeta Bozo, lavdëroi qeverinë që ka bërë me shtëpi mijëra familje. “Tërmeti ishte një gjë e frikshme është një ndër katastrofat natyrore që ndodhin shpesh. Është një fenomen i frikshëm. Shumica ishin të papërgatitur. Pati shumë shkatërrime ç’është e vërteta. Problem i parë ishte […]

Lexo më shumë

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Publikuar më 26.11.2022
Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e ...

Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e dy efektivëve që kryenin grabitje në zonën e Liqenit Artificial. Burimet bëjnë me dije se Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se vidhnin të rinjtë të cilët konsumonin kanabis në zonën e Parkut të Liqenit artificial në kryeqytet në […]

Lexo më shumë

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Publikuar më 26.11.2022
Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest n...

Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest në burg” për 10 personat e arrestuar për laboratorin e drogës që u zbulua në Frakull të Fierit. Personi që e ka porositur plehun organik nga Kolumbia, Zenel Çervenaku, ka pretenduar se nuk ka pasur asnjë dijeni për sasinë e lëndës narkotike nëpër thasë. Sipas tij, […]

Lexo më shumë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Publikuar më 26.11.2022
Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi...

Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi akuzohen për grabitje në zonën e liqenit Artificial të Tiranës. Policët, konkretisht polici i Patrullës së komisariatit nr1. Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se kanë vjedhur dy qytetarë. Po ashtu mësohet se të dyshuarit u mbajtën nën […]

Lexo më shumë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Publikuar më 25.11.2022
Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, v...

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, vazhdon të denoncojë shkeljen e sovranitetit nga anijet greke që po kërkojnë hidrokarbure në zonën e kontestuar mes Shqipërisë dhe Greqisë, ndonëse, Ministria pë Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, i mohoi si jo të vërteta raportimet e Meçollarit. Ai deklaroi se anijet greke prej datës 7 […]

Lexo më shumë