Kurz: Kampe për emigrantët në Shqipëri? Do ta shohim

Nga Erjon Dervishi

Austria po diskuton me shtetet e tjera të BE-së mundësinë e krijimit të qendrave të pritjes për emigrantët jashtë BE-së. Kreu i qeverisë austriake pranon se ka përpjekje për të krijuar vende të pritjes jashtë Europës, ku mund të strehojmë refugjatë dhe të ofrojmë mbrojtje, por jo për një jetë më të mirë në Europën Qendrore

Austria po diskuton me shtetet e tjera të BE-së mundësinë e krijimit të qendrave të pritjes për emigrantët jashtë BE-së. “Ka përpjekje për të krijuar vende të pritjes jashtë Europës, ku mund të strehojmë refugjatë dhe të ofrojmë mbrojtje, por jo për një jetë më të mirë në Europën Qendrore”, tha Kurz për mediat vendase, raporton “Rappler” news. Ai shtoi se Austria po punonte mbi këtë ide me një grup shtetesh të tjera, por nuk i përmendi ato me emër. Megjithatë, javën e kaluar homologu i tij danez Lars Lokke Rasmussen tha se kishte qenë në bisedime me disa vende, duke përfshirë Austrinë, për krijimin e “qendrave të përbashkëta” për emigrantët të cilët nuk mund të kërkonin azil në Bashkimin Europian ose aplikacionet e të cilave ishin refuzuar.

Kur Kurz u pyet nëse qendrat e tilla mund të vendoseshin në Shqipëri, siç sugjerohej në shtypin austriak, ai u përgjigj thjesht: “Do të shohim”. Kurz, nga Partia Popullore e qendrës së djathtë (OeVP), ka qenë në një qeveri koalicioni me Partinë e Lirisë së ekstremit të djathtë (FPOe) që nga fundi i vitit 2017. Të dyja palët kanë bërë një politikë restriktive të imigracionit një prioritet të lartë, me qeverinë duke thënë se dëshiron ta bëjë Austrinë më tërheqëse për azilkërkuesit dhe të rrisë deportimet e atyre që kërkesat u ishin refuzuar. Shtetet e BE-së aktualisht janë të bllokuar për reformën në politikën e azilit të bllokut, me ardhjen e qeverisë së re populiste italiane kundër emigracionit, duke bërë ndonjë marrëveshje edhe në një afat të shkurtër edhe më pak të mundshëm, citon “Rappler”.

Die Welt: Shqipëria, porta e re e emigracionit

Gazeta gjermane “Die Welt”, në një shkrim të sajin, ditën e djeshme shtjellon idenë dhe iniciatorin e vërtetë të projektit për mbylljen e rrugës ballkanike. Ai është vetë Kancelari austriak Kurz. Por Kurz po me politikën e tij po fiton thjeshtë kohë duke i lënë të gjithë në dilemë me planet e ardhshme. Austria dëshiron të mbyllë rrugën e Shqipërisë dhe të negociojë për këtë problem në Bukuresht. Ministri i Brendshëm Federal Horst Seehofer gjithashtu e sheh Shqipërinë si një “rrugë alternative” dhe dëshiron ta “mbështesë” Austrinë me projektin që ka ndërmarrë. Vjena paralajmëron për rrugën e Shqipërisë si një portë të re për emigrantët.

Qeveria austriake do të thërrasë një konferencë me vendet e tranzitit për të ndaluar refugjatët. Kancelari Kurz, megjithatë, po kërkon kot për të vënë në qendër të vëmendjes këtë shfaqje. Iniciativën e Austrisë e konfirmon, për gazetën “Shekulli”, edhe deputeti Kristian Demokrat Gjerman, Thostern Frei. Në një komunikim me email, Frei thekson se ne Gjermani nuk po diskutohet ndonjë plan për refugjatët apo ndërtimin e ndonjë kampi në Shqipëri. Gjermania është jashtë këtij projekti.

Shkrimi i “Die Welt”

“Forumi i Salzburgut është një platformë diskutimi për politikën e sigurisë, të iniciuar nga Austria në fillim të viteve 2000 për të përmirësuar sigurinë e kufirit, luftën kundër kontrabandës dhe migrimit të paligjshëm, në kufijtë e ri të jashtëm të Bashkimit Europian me vendet e reja të BE-së apo vendet kandidate. Rruga e Shqipërisë është mënyra më e re që emigrantët duan të arrijnë në pjesën më të pasur të Europës. Partia e Lirisë Kombëtare (FPÖ) e krahut të djathtë, e cila përfaqëson Ministrin e Brendshëm në koalicionin qeverisës austriak, e ka bërë një betejë të fortë politik e të ashpër çështjen e emigracionit, ajo zgjon me vetëdije kujtimet e rrugës ballkanike dhe përgatit një kërcënim të ri.

Më shumë flasin për rrugën e Shqipërisë dhe “mbyllja” e saj është vërtet një problem i vërtetë, por mbi të gjitha, FPÖ dëshiron të mundë kapitalin politik në vend. Fakti është, se në përgjithësi, shifrat e emigracionit europian këtë vit janë më të ulëta, që nga fillimi i krizës së refugjatëve në vitin  2015. Kickl me sa duket dëshiron të përsërisë grushtin e shtetit të Sebastian Kurz (ÖVP) në vitin 2016, kur Austria, në bashkëpunim me vendet e rajonit, arriti “mbylljen e rrugës ballkanike”. Ishte suksesi më i madh i Ministrit të atëhershëm të Jashtëm dhe u bë baza për fitoren e tij të mëvonshme elektorale dhe ngritjen e tij në pushtet si Kancelari i Austrisë. Ylli i ri i aftë i politikës europiane në atë kohë kuptoi se si të përziente pamjen dhe realitetin në favor të tij. Problemi i vërtetë sot: Ka më shumë emigrantë në rrugën e Ballkanit.

Greqia është kthyer përsëri në vendin më të madh të hyrjes në Europë. Sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin, nga data 10 qershor, 35.404 njerëz dolën në Europë përtej Mesdheut këtë vit, nga të cilët 14.330 shkuan në Itali, 11.812 në Greqi dhe 9315 në Spanjë. Megjithatë, më shumë se 7200 emigrantë që kishin ardhur në Greqi nëpërmjet kufirit tokësor turk u morën vetëm nga maji. Herë pas here, më shumë emigrantë erdhën në Greqi këtë vit se sa mbi det. Në tërësi, Greqia është bërë vendi më i rëndësishëm i tranzitit në Europë, me një total prej rreth 20,000 emigrantë këtë vit. Një vendim në Greqi i gjykatës në prill, sipas të cilit emigrantët nuk duhet të mbahen më në ishujt e Egjeut, por edhe në kontinent, gjithashtu kontribuojnë për këtë. Për emigrantët dhe kontrabandistët, kjo do të thotë se rruga drejt veriut të pasur të Europës është sërish e arritshme.

Shqipëria rrezikon bllokimin e trafikut të emigrantëve

Meqenëse gardhet kufitare qëndrojnë në kufijtë greko-maqedonas dhe serbo-hungarezë dhe janë patrulluar intensivisht nga ushtria dhe policia, gjithnjë e më shumë njerëz zgjedhin një rrugë të re: nëpërmjet Shqipërisë dhe Malit të Zi në Bosnje dhe më pas në Kroaci. Edhe në Serbi, fjala mori dhenë. Kohët e fundit ishin regjistruar 4,300 emigrantë në qendra të ndryshme pritëse. Vetëm 2800 janë atje, pjesa tjetër ka shkuar në Bosnje. Situata është bërë aq e ashpër atje sa BE-ja i premtoi qeverisë boshnjake 1.5 milionë euro në fillim të qershorit, për të financuar furnizimin e këtyre njerëzve. Mali i Zi tashmë dëshiron të tërheqë frenat e emergjencës dhe po konsideron ndërtimin e gardhit kufitar. Republika e Bosnjes po përpiqet të shfrytëzojë politikisht situatën dhe po flet për sigurimin ushtarak të kufirit administrativ me pjesët myslimane dhe kroate të Federatës.

Një përplasje e mundshme e Bosnjës është gjithmonë një temë e popullarizuar midis serbëve. Dhe Austria ka pranuar se nga njëra anë ka një problem të ri, nga ana tjetër ajo gjithashtu ofron një mundësi të re për ta shfrytëzuar këtë çështje brenda vendit. Që nga fundi i majit, Ministri i Brendshëm Kickl ka folur për mbylljen e kufijve dhe po negocion me vendet e rajonit. Ata do të duhet të kuptojnë se emigrantët, nëse ata donin, nuk do të kalonin në Austri. Kështu që vendet si Bosnja, Mali i Zi apo Shqipëria rrezikojnë bllokimin e trafikut të emigrantëve. Edhe pse shumë njerëz po vijnë në Greqi këtë vit dhe gjithnjë e më shumë për në Spanjë, ka një rënie drastike të numrave në Itali.

Në 2017, 61799 emigrantë mbërritën atje nga 1 janari deri më 10 qershor, krahasuar me vetëm 14,330 në të njëjtën periudhë të vitit 2018. Në total, rreth 50 për qind më pak emigrantë kanë ardhur në Europë deri tani këtë vit, sesa në të njëjtën periudhë të një viti më parë . Ky është një ndryshim i madh në vitin 2016 dhe për veprimet e Kurzit. Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban kishte bërë thirrje për mbylljen e itinerarit të Ballkanit në bashkëpunim me Maqedoninë në janar të vitit 2016 dhe tashmë ka ftuar vende të tjera si Sllovenia për këtë ide. Menjëherë shpejt vendosi pikën e kësaj goditjeje dhe shtrëngoi temat që kishte piketuar Orbán- siç e sheh të paktën Gerald Knaus i Iniciativës Europiane të Stabilitetit një Think Tank (ESI). Ishte një grusht shteti i suksesshëm politik dhe një arritje e rëndësishme në rrugën drejt përballimit të krizës së refugjatëve”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet