×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kurti dhe Vuçiç përballë njëri-tjetrit/ Nis takimi në Bruksel, Borrell: E dimë se ky dialog nuk do të jetë i lehtë  

Takimi në Bruksel, mes Kurtit dhe Vuçiç po mbahet me ndërmjetësimin e Josep Borrell, shefit të diplomacisë evropiane. Përfaqësuesi serb në dialog, Petar Petkoviq për mediat serbe tha në Bruksel se ata janë të shqetësuar për shkak të bashkëpunimit të ngushtë mes BE dhe SHBA, por do të vazhdojnë betejën për interesat e tyre. Nga pala e Kosovës deri tani askush nuk është prononcuar.

Më parë Borrell ka biseduar në takime të ndara fillimisht me delegacionin e Kosovës e më pas me atë të Serbisë. Të martën u takua fillimisht kryeministri Kurti me të ngarkuarin e BE për Politikën e Jashtme, Josep Borrell dhe përfaqësuesin e BE për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosav Lajçak. Më pas presidenti serb, Vuçiç me dy përfaqësuesit e BE dhe në fund filloi takimi trilateral, mes Josep Borrell e Miroslav Lajçak dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiç.

Borrell: E dimë se ky dialog nuk do të jetë i lehtë

Para takimit, i ngarkuari i BE për Politikën e Jashtme, Josep Borrell publikoi një deklaratë.

“Sot bashkë me Miroslav Lajçak do të jemi nikoqirë të një takimi të ri të nivelit të lartë të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës. Jam i lumtur që po ndodh në kohën kur Bashkimi Europian do të takohet me presidentin Joe Biden këtu në Bruksel. Është kënaqësi të takoj dhe të mirëpres në Bruksel presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, jo shumë kohë pas vizitës bilaterale në Bruksel.”

Borrell theksoi, se i ka inkurajuar të dy që të vazhdojnë me takimet në kuadër të dialogut, pa vonesa, dhe me fokusin për të prodhuar rezultate pavarësisht të gjitha pengesave ekzistuese. “Ne e dimë se ky dialog nuk do të jetë i lehtë, por ky proces dhe përkushtimi i sinqertë nga të dyja palët është i nevojshëm për të mirën e popullit të Kosovës dhe Serbisë. Le të jemi të qartë – dialogu dhe rezultati i tij është rruga drejt të ardhmes europiane për të dyja vendet.”/DW

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Berisha: Gjuha politike e Ramës, e padenjë për një shtetar

Berisha: Gjuha politike e Ramës, e padenjë për një shtetar

Publikuar më 25.06.2022
Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon kryeministrin Rama se p...

Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon kryeministrin Rama se përdor një gjuhë të padenjë për një shtetar. Duke iu referuar përplasjes me zyrtarët bullgarë, Berisha shkruan se “nuk është hera e parë që komunikimi, fjalori dhe etika e Edi Rama, brenda dhe jashtë Shqipërisë, eshte e padenje dhe ordinere”. Postimi i Berishës Gjuha politike e Rames e padenje […]

Lexo më shumë

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Publikuar më 24.06.2022
Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për ...

Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Për projektvendimin e paraqitur nga Hristo Ivanov, kryetar i PG “Bullgaria Demokratike” (DB), votuan 170 deputetë, 37 ishin “kundër” dhe 21 “abstenuan”. Kuvendi i Bullgarisë ka ndryshuar kështu një rezolutë […]

Lexo më shumë

Rama për Bullgarinë: Jeni një turp, do të ndërtojmë Evropën në vendin tonë

Rama për Bullgarinë: Jeni një turp, do të ndërtojmë Evropën në vendin tonë

Publikuar më 23.06.2022
Kryeministri Rama ka folur para Samitit të BE-së në Bruksel....

Kryeministri Rama ka folur para Samitit të BE-së në Bruksel. Teksa u ndal te çështja bullgare dhe e quajti një turp për Evropën, kryeministri tha se nuk shpreson që të zgjidhet asgjë. I pyetur nga gazetarët bullgarë, Rama nuk ngurroi t’ia thoshte në sy se janë “një turp.” “Ohh Bullgaria këtu. Jeni rrëmujë ju djema. Një […]

Lexo më shumë

Kaos në Moldavi me trafikun tranzit, mbi 100 kamionë të ngarkuar me grurë nga Ukraina

Kaos në Moldavi me trafikun tranzit, mbi 100 kamionë të ngarkuar me grurë nga Ukraina

Publikuar më 22.06.2022
Miliona tonë drithëra ndodhen të bllokuara në Ukrainë. BE kë...

Miliona tonë drithëra ndodhen të bllokuara në Ukrainë. BE kërkon që produktet agrare të kalojnë përmes rrugëve tokësore në BE përmes Republikës së Moldavisë. Por problemet logjistike janë shumë të mëdha. Pika e kalimit kufitar Leuseni-Albita në kufirin moldavo-rumun. Më shumë se 100 kamionë të ngarkuar, kryesisht nga Ukraina, Modlavia dhe Rumania, shumica të mbushur me […]

Lexo më shumë

Lejuan kalimin e mallrave kontrabandë në Qafë Thanë, 7 të arrestuar

Lejuan kalimin e mallrave kontrabandë në Qafë Thanë, 7 të arrestuar

Publikuar më 22.06.2022
Dy punonjës policie të Pikës Kufitare Qafë Thanë, 2 doganier...

Dy punonjës policie të Pikës Kufitare Qafë Thanë, 2 doganierë dhe 3 shtetas janë arrestuar në flagrancë për shpërdorim detyre, korrupsion dhe kontrabandë. H., B. H. dhe F. G., janë kapur në flagrancë ndërsa udhëtonin në hyrje të territorit të Republikës së Shqipërisë, duke transportuar mallra ushqimorë të futura kontrabandë nga Pika e Kalimit Kufitar […]

Lexo më shumë

Ministri i Financave paralajmëron qytetarët: Gjermaninë e presin vite të vështira

Ministri i Financave paralajmëron qytetarët: Gjermaninë e presin vite të vështira

Publikuar më 22.06.2022
Lufta në Ukrainë i ka rritur ndjeshëm kostot e jetesës në Gj...

Lufta në Ukrainë i ka rritur ndjeshëm kostot e jetesës në Gjermani. Ministri gjerman i Financave, Christian Lindner i përgatit qytetarët për një fazë të gjatë privimesh. “Ekziston rreziku i një krize shumë serioze ekonomike për shkak të rritjes së fortë të çmimeve të energjisë, për shkak të problemeve me zinxhirët e furnizimit, por edhe për […]

Lexo më shumë

Saranda dhe Delvina s’kanë ujë, PD denoncon marrëveshjen: Uji i Syrit të Kaltër po i transferohet Greqisë

Saranda dhe Delvina s’kanë ujë, PD denoncon marrëveshjen: Uji i Syrit të Kaltër po i transferohet Greqisë

Publikuar më 21.06.2022
Deputetja e PD, Ina Zhupa, ka bërë një denoncim në mediat so...

Deputetja e PD, Ina Zhupa, ka bërë një denoncim në mediat sociale ku shprehet se uji i burimit të Syrit të Kaltër po transferohet në Greqi. Ajo hedh akuza ndaj qeverisë Rama duke thënë e është  jetë papërgjegjshmëria dhe çmenduria e radhës. Për të faktuar akuzat e saj, Ina Zhupa ka publikuar edhe shkrimin në një media […]

Lexo më shumë

I droguar në timon, shqiptari që bëri lëmsh Vatikanin ishte figurë e njohur për policinë

I droguar në timon, shqiptari që bëri lëmsh Vatikanin ishte figurë e njohur për policinë

Publikuar më 21.06.2022
Erjol Nako, 39 vjeç, shqiptari që çau postbllokun e Policisë...

Erjol Nako, 39 vjeç, shqiptari që çau postbllokun e Policisë pranë Vatikanit ditën e djeshme ka një histori lëndimesh, droge dhe abuzimi në familje. Sipas mediave vendase, Nako ishte nën efektin e drogës ndërkohë që bënte manovra të rrezikshme në rrugët e Romës. Ai momentalisht po ruhet në spital nga ekipet Uopi, të krijuara nga policia […]

Lexo më shumë