×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kur televizioni publik fle

Vladimir Lulaj

Nënkryetar i partisë ‘Zgjidhja’

Prej vitesh, televizioni publik “fle”, përton t’i bëjë oponencë konstruktive pushteteve të përkohshëm politikë, që vazhdimisht sillen në menyre destruktive dhe nuk përfaqësojnë interesat themelore të shtetit Juridik. Kater pushtetet kryesore të shoqërisë sonë (pushtetet e pavarur shtetërore legjislative, ekzekutive, gjyqësor dhe mediatik), prej kohësh ndihen të “droguar..” dhe të varur nga pushteti “i korrupsionit të parave të pista”.

Drejtori i përgjithshem i RTVSH-së, nuk ka qenë në gjendje të krijojë televizionin e “hapur” publik, që lypset të mbrojë interesat themelore të shoqërisë shqiptare, duke u bërë “zëri i popullit”, që nuk ka akses për t’u dëgjuar në të gjitha drejtimet.

Prej 30 vitesh televizioni publik, që investohet nga taksapaguesit shqiptarë, nuk është në gjendje të konceptojë se është i pavarur nga pushtetet e përkohshëm politikë dhe mjet propagande dhe vokacioni në dobi të interesit të shtetit të munguar juridik në Shqipëri.

I vetmi televizion publik kombëtar, që nuk është komercial, por i garantuar financiarisht nga taksapaguesit, duhet të ketë si platformë propagandën në interes të çështjeve kombëtare dhe lëvrimin e mbrojtjen permanente të interesave të Sovranit Popull.

U “çanë” altoparlantët e mediave vizive private kombëtare, rajonale dhe lokale duke folur për “coronavirusin” gjashte muaj rresht, duke i futur frikën, kaosin, tmerrin dhe panikun popullit shqiptar dhe asnjëherë nuk u dëgjua oponenca vizive e televizionit publik shqiptar, që mbetet “ulok” dhe i “intubuar” nga pikepamja e konkurencës mediatike, më konformisti, ose servili ndaj pushteteve politike, që janë mësuar të jenë jollogaridhënës dhe jotransparentë, sepse pushteti i katërt mediatik publik i Sovranit Popull preferon të jetë servil dhe një lake ndaj pushteteve të deleguar elektorale.

Pse “dridhet” pushteti i pavarur mediatik televiziv publik nga kryeministri i përkohshëm politik, ose hesht përballë zhvillimit të ngjarjeve të rëndësishme, siç është diskutimi “gjithëpërfshirës” për reformën elektorale?

Si trumpetohet marreveshja e re politike e 5 qershorit, e ngjashme me marrëveshjen destruktive të 9 qershorit 1997 dhe 21 prill 2008, ku ngrihet lart “kulti” i partive shtet dhe Televizioni Publik  i Shqipërisë është dakort me vazhdimësinë e shtetit politik dhe nuk transmeton rubrika dhe opinione për domosdoshmërinë e ndërtimit të shtetit juridik, për ndarjen e partive nga shteti ligjor si dhe nevojën “ulëritëse” për të zgjedhur Sovrani Popull drejtperdrejt deputetët, sipas sistemit elektoral mirëfilli maxhoritar me zona njëemerore, për të zgjedhur 100 deputetë të popullit, i kombinuar ky sistem me modulin proporcional kombëtar, për të zgjedhur aneksin e deputetëve partiakë me 40 mandate politike.

Drejtori i Përgjithshem i Televizionit Publik duhet të miratojë politika transmetimi që përcjellin opinionin racional të shoqërisë civile dhe të mos lejojë “mbylljen” e zërave kritikë ndaj keq-qeverisjeve politike, sepse i rëndësishëm nuk është pushteti i përkohshëm politik, por shteti juridik, që sundohet nga Sovrani Popull.

Partia ‘Zgjidhja’ mendon se është detyrë permanente e Televizionit Publik Shqiptar që t’i bëjë të ditur Sovranit Popull çfarë asetesh të vërteta politike posedon dhe përmbajtjen e alternativave të tyre duke organizuar “konkursin”, ku Sovrani Popull sheh si “ndeshen” idetë shtetformuese dhe llogaridhënëse të subjekteve të alternativave politike, për të qenë në gjendje të zgjedhe jo “të keqen më të vogël”, siç ka bërë për 30 vite rresht, por shërbëtoren e vet besnike më të mirë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Publikuar më 24.09.2020
Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit ësh...

Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit është pa dyshim rikthimi i shpresës se Shqipëria bëhet e për tu bërë ka nevojë për pjesë më vitale, rininë. Shifrat pas 2013 për azilkërkues janë alarmante, shqiptarët qëndrojnë pothujse në një rënditje me afganët. Shqipëria bën pjesë në ato vende me absurditet, nga njëra […]

Lexo më shumë

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Publikuar më 23.09.2020
Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka b...

Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka bekuar Shqipërinë bëjnë pjesë, madje me peshë të madhe ekonomike e strategjike, edhe pasuritë e nëntokës siҫ janë: hidrokarburet dhe metalet. Janë sektorë të ekonomik me peshë, por për fat të keq ne kemi 30 vjet që nuk po ua shikojmë hajrin. Në këta sektorë […]

Lexo më shumë

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Publikuar më 20.09.2020
Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet ap...

Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet apo krimi. Disa janë të mendimit në shtrëngimet e kodit penal. Në fakt me këto lloj teorish janë kryesisht vendet me diktaturë dhe shteti policor. Shtrëngimet dhe dënimet e rënda përmes kodit penal nuk e parandalojnë krimin, por forcojnë pushtetit e politikës e rrisin […]

Lexo më shumë

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Publikuar më 20.09.2020
Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie t...

Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie të panjohur më parë e cila u përhapë sa hapë e mbyll sytë në cdo kënd të botës duke na gjetur të papërgatitur dhe duke marr jetë njerëzish në një numër të lartë. Si cdo gjë e re e mbi të gjitha vdekjeprurëse kjo pandemi […]

Lexo më shumë

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Publikuar më 20.09.2020
Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qyt...

Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qytetarë, kryesisht jetojnë në qytete të tjera apo jashtë shtetit, të flasin për “sukseset” e Bashkisë Tiranë. Nuk i kundërshtoj dhe nuk debatoj me ta sepse po ta shohësh Tiranën nga Facebook-u i kryetarit të Bashkisë apo mediat “dashamirëse” me siguri edhe unë ashtu […]

Lexo më shumë

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Publikuar më 16.09.2020
Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirj...

Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirje të gjithëve;- Të dashur shqipëtarë, ruhuni nga (gogoli) ‘’mardhëniet e shkëlqyera’’ me Greqinë ! Diplomati ‘’epidemiolog’’ mori shkas nga një publikim i Kryeministrit Shqiptar pas takimit me kolegun e tij Grek. Çfarë shkruante Edi Rama pas këtij takimi? – ‘’Mardhëniet e shkëlqyera mes dy […]

Lexo më shumë

Sfida më e madhe për Qeverinë e PD-së, pas 25 prillit është është rendi e siguria!

Sfida më e madhe për Qeverinë e PD-së, pas 25 prillit është është rendi e siguria!

Publikuar më 15.09.2020
Alban Daci Sfida më e madhe e PD dhe e Bashës dhe ndoshta me...

Alban Daci Sfida më e madhe e PD dhe e Bashës dhe ndoshta me seriozja pas 25 prillit duhet të jetë lufta kundër krimit të organizuar, rendi dhe siguria. Nuk mund të tolerohet situata në vend ku Shqipëria ngjan me një vend që është në luftë. Qytetarët ndjehen të frikësuar në rrugë, kafe, autobuz e […]

Lexo më shumë

Pabesia kushtetuese me ministren e arsimit

Pabesia kushtetuese me ministren e arsimit

Publikuar më 14.09.2020
Arben Rrozhani Kryeministri Rama zyrtarizoi sot atë që ishte...

Arben Rrozhani Kryeministri Rama zyrtarizoi sot atë që ishte përfolur prej ditëve të nxehta të gushtit: largimin e ministres së arsimit, Besa Shahini, që kishte paralajmëruar largimin nga qeveria dhe Shqipëria, për t’u kthyer në Kosovë, për ‘arsye familjare’. Për të parën herë në historinë e qeverive shqiptare ministri njofton largimin direkt në televizion dhe […]

Lexo më shumë