×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kur avokatja e Bashës mbron krimin e Ramës te Teatri Kombëtar

Arben Rrozhani

Në 32 faqet e raportit të Avokatit të Popullit për shembjen banditeske të kompleksit të Teatrit Kombëtar, natën e 17 majit, dhe dhunën ndaj civilëve që pasoi aktin barbar, nuk gjen të përmendur në asnjë radhë fjalët “qeveri’, “bashki”, “Rama”, ‘Veliaj”, ndërsa fjala “terror” është fshehur, e përmendur vetëm një herë, në mes të faqes 19-të.

Edhe avokati i Ramës nuk do ta kishte qëndisur më bukur, se sa Avokati i Popullit, Erinda Ballanca, që historikisht njihet si avokatja e Lulzim Bashës dhe e PD-së.

Duke u shprehur me tonet frikësuese dhe paralajmëruese të Silva Binos së Institutit të Shëndetit Publik, meraku më i madh Ballancës për aktin barbar dhe banditesk të shkatërrimit të Teatrit paska qenë mosmbajtja e distancës deri në 2 metra nga Policia e Shtetit, duke u bërë burim për përhapjen e virusit.

Nuk paska asnjë vlerë çuarja e tyre që në mesnatë si hordhi, përdorimi i tyre të armatosur deri në dhëmbë me armë automatike, kapuçë, armë brezi dhe pa numër identifikimi kundër qindra aktivstëve dhe qytetarëve që u shkelën, u poshtëruan, prangosën, dhunuan në rrugë, furgonë dhe komisariate, vetëm pse ishin kundër shkatërrimit të një monumenti të kujtesës sonë artistike dhe kulturore, që u rrafshua për t’i hapur rrugën projektit korruptiv të një teatri-bunker që do të mbajë mbi shpinë 7 kulla.

Nata dhe dita e errët e 17 majit, në kulmin e pandemisë, ishte një njollë turpi për Shqipërinë, ndërsa qeveria, bashkia e Tiranës dhe Policia e Shtetit, e ka ngrënë turpin me bukë, me kohë e vakt.

Të rekomandosh “marrjen e masave organizative dhe financiare” pse 449 policë të mbështetur nga qindra të tjerë lloj-lloj forcash dhe rrobash, nuk kishin numër identifikimi, do të thotë të lash m***tin me sh***rrë, kur i madh e i vogël e mori vesh se ata nuk ishin aty për të përfaqësuar dhe mbrojtur shtetin ligjor, por një biznes të paligjshëm dhe korruptiv.

Por një raport i tillë duhej bërë, se kështu e do puna, edhe pse 6 muaj pas asaj nate të zezë dhe shkruar e zeza mbi të bardhë se Avokati i Popullit është një zonjë që kishte apartamente te pallati mbi det i Lulzim Bashës që Rama ia hodhi në erë me tritol 7 vite më parë, dhe ia dha dëmshpërblimin me paratë tona, në Gjykatën e Strasburgut. Ajo e ka marrë pjesën e vet dhe tani, nga kolltuku i Avokatit të Popullit, luan rolin e avokates së Bashës që bën avokatinë e krimeve të Ramës dhe Veliajt.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

S’ka Dibër të Madhe dhe të Vogël, por ka vetëm një Dibër!

S’ka Dibër të Madhe dhe të Vogël, por ka vetëm një Dibër!

Publikuar më 26.11.2020
Alban Daci Për herë të parë përmendet në hartën e Ptolemeut ...

Alban Daci Për herë të parë përmendet në hartën e Ptolemeut (shek.II e.r.) me emrin Deburus. Më 1502, njihet si qendër e rëndësishme qytetare. Në vitet 30-40 të shek XIX, Dibra me afro 8 400 banorë dhe 250 dyqane, ishte një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike të tregut të brendshëm shqiptar. Në kohën e […]

Lexo më shumë

Sa shumë i kam dhënë këtij vendi, e kurrë, kurrë s’më ka dhënë asgjë

Sa shumë i kam dhënë këtij vendi, e kurrë, kurrë s’më ka dhënë asgjë

Publikuar më 23.11.2020
Haris Vongli Si e dalë shëndoshë e mirë nga Covid-19, ku...

Haris Vongli Si e dalë shëndoshë e mirë nga Covid-19, ku veç besimit tek fryma e shenjtë dhe miqtë e të afërmit, të fushës së mjeksisë a jo, besim të madh gjeta edhe tek vetja e shërbimi që i bëra instiktivisht vetes, si edhe duke lexuar shumë, me shpresë plot e sakrifica të panumërta, po […]

Lexo më shumë

Histeri publike kundër Bashës!

Histeri publike kundër Bashës!

Publikuar më 21.11.2020
Alban Daci Njerëz, nuk e kuptoni që po jetojmë në një diktat...

Alban Daci Njerëz, nuk e kuptoni që po jetojmë në një diktaturë moderne dhe kjo ka emrin “Rilindje”. Reagimi thuajse publik i të gjithëve: institucioneve, mediave, pushtetit dhe një grupi qytetarësh kundër deklaratës së Bashës për numrin e viktimave, dëshmon qartë polarizimin maksimal të shoqërisë dhe kontrollin e saj nga pushteti në shërbim të pushtetit. […]

Lexo më shumë

Ekrem Spahiu: Pse u krijua Legaliteti, 77 vite më parë?!

Ekrem Spahiu: Pse u krijua Legaliteti, 77 vite më parë?!

Publikuar më 20.11.2020
Nga pikëpamja historike, Partia “Lëvizja e Legalitetit” e ka...

Nga pikëpamja historike, Partia “Lëvizja e Legalitetit” e ka zanafillën që nga “Triumfi i Legalitetit”, më 24 dhjetor 1924, kur u rikthye legjimiteti i zgjedhjeve të dhjetorit 1923 të fituara nga Ahmet Zogu. Në kontekstin e Luftës së II Botërore, zogistët, përveçse kanë kontribuar drejtpërdrejt në luftë, janë përpjekur me të gjitha mënyrat për bashkimin […]

Lexo më shumë

Kadia dhe sistemi!

Kadia dhe sistemi!

Publikuar më 15.11.2020
Alban Daci Ka ditë që merren njerëzit me Besart Kadin. A thu...

Alban Daci Ka ditë që merren njerëzit me Besart Kadin. A thua u largua një gjeni dhe vendi nuk ka shpresë! U largua dikush që kishte nevojë për një rrogë. Kaq larg shkon vizioni! Po i japim aq shumë vëmendje sa po e rrisim “piazze-n” e tij, ndoshta përtej dimensionit të merituar. Janë disa mediume […]

Lexo më shumë

Boll më, koha për ta bërë, “faleminderit” Edi Ramës…

Boll më, koha për ta bërë, “faleminderit” Edi Ramës…

Publikuar më 14.11.2020
Pirro Naçi Dje në mbrëmje kisha veçuar nga libri i Mehdi Fra...

Pirro Naçi Dje në mbrëmje kisha veçuar nga libri i Mehdi Frashërit disa mendime të shkruara për  Sarandën shumë dekada më parë. Thashë t’i vendosja edhe një titull, por e lashë për të shtunën, sot në mëngjes. Doja ta ndaja me miqtë, qytetarët  dhe  dashamirësit e Sarandës. Por më kishte befasuar Edi Rama me një […]

Lexo më shumë

Jeta e barinjve dhe e deleve të Perëndisë

Jeta e barinjve dhe e deleve të Perëndisë

Publikuar më 14.11.2020
Arben Rrozhani Hirësia e tij Janullatos u mor me urgjencë pë...

Arben Rrozhani Hirësia e tij Janullatos u mor me urgjencë për t’u shtruar në një klinikë të specializuar në Greqi. Imzot George Frendo u transportua me urgjencë me një avion sanitar brenda një kapsule për në Bari të Italisë. Myftiu i Shkodrës, Muhamed Sytari, u nis me urgjencë për në një klinikë të specializuar në […]

Lexo më shumë

Idealizmi dhe pseudo idealistët!

Idealizmi dhe pseudo idealistët!

Publikuar më 11.11.2020
Alban Daci Çdo vend ka nevojë për idealistë, por jo çdo kush...

Alban Daci Çdo vend ka nevojë për idealistë, por jo çdo kush mund të jetë idealist! Për të qenë idealist, para se gjithash duhet të kesh ide, të cilat vijnë si pasojë e formimit personal, trashëgimisë familjare e po ashtu edhe ecurisë në jetë. Shqipëria ka dhe do të ketë nevojë për idealistë. Lind natyrshëm […]

Lexo më shumë