×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Kufijtë greke nuk preken”, Ambasadori amerikan: Putin do të ishte ‘fituesi’ i luftës Greqi-Turqi

Presidenti rus Vladimir Putin do të ishte fituesi në rast se marrëdhëniet Greqi-Turqi do të  përshkallëzohen, tha ambasadori amerikan në Athinë, Geoffrey R. Pyatt në TV MEGA të Greqisë në një intervistë.

“Nëse do të kishte ndonjë lloj përshkallëzimi, i vetmi fitues janë kundërshtarët tanë të përbashkët. Fituesi është Vladimir Putin”, tha diplomati amerikan. Duke iu referuar përshkallëzimit të kufijve të fundit të marrëdhënieve Greko-Turqi, Pyatt komentoi: “Ju mund të mbështeteni që SHBA të jetë një aleat i fortë i NATO-s. Ne qëndrojmë pranë marrëdhënieve tona me Greqinë”.

“Kufijtë Grekë nuk mund të ndryshohen. Sovraniteti Grek është i padiskutueshëm. SHBA e ka sqaruar se provokimet siç janë ato që ndodhën në shkurt dhe mars kur qeveria turke po inkurajonte migrantët të udhëtojnë në kufirin tokësor, shpesh të keqinformuar”.

“Shumë prej këtyre migrantëve ishin viktima pasi u thanë që kufijtë e Europës ishin të hapur dhe kjo është arsyeja pse ata erdhën në Evros”, shtoi ai.

Diplomati amerikan gjithashtu referoi një marrëveshje të nënshkruar në fillim të këtij viti midis Turqisë dhe Libisë për të demarkuar zonat detare, të cilat injoruan ekzistencën e ishullit të Kretës.

Ambasadori amerikan tha se qëndrimi i Uashingtonit është se ishujt kanë të njëjtat të drejta si çdo territor kontinental në drejtim të zhvillimeve në det të hapur.

“Ne gjithashtu besojmë se çështjet e kufizimit detar si kjo nuk mund të adresohen përmes veprimeve të njëanshme siç bëri Turqia vitin e kaluar. Këto çështje mund të trajtohen vetëm përmes dialogut”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Banda gangsterësh kundër protestuesve në Serbi/ Kush po i lëviz fijet? Pse Aleksandër Vuçiç flet për teori konspirative të forcave të errëta

Banda gangsterësh kundër protestuesve në Serbi/ Kush po i lëviz fijet? Pse Aleksandër Vuçiç flet për teori konspirative të forcave të errëta

Publikuar më 09.07.2020
Agjentë të huaj – ata ishin! Forca të errëta përtej kufijve ...

Agjentë të huaj – ata ishin! Forca të errëta përtej kufijve lëvizin fijet në demonstratat në Serbi. Presidenti Aleksandar Vuçiç është i sigurt për këtë. Vetëm disa javë më parë ai korri një fitore dërrmuese në të ashtuquajturat “zgjedhje”. Tani ai kontrollon dy të tretat e të gjitha vendeve në parlament. Kjo ia bën edhe […]

Lexo më shumë

Zoran Zaev bie sërish në kurth: Macron është një lider i tmerrshëm

Zoran Zaev bie sërish në kurth: Macron është një lider i tmerrshëm

Publikuar më 09.07.2020
Kreu i LSDM-së Zoran Zaev bie pre e një tjetër loje të komed...

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev bie pre e një tjetër loje të komedianëve ukrainas Vladimir Kuznjecov dhe Aleksei Stoljarov, të njohur për publikun me nofkat Vovan dhe Leksus. Këtë herë ata i telefonuan ish-kryeministrit maqedonas me maskën e aktivistes 17-vjeçare për klimën, Greta Thunberg. Mes çështjeve të shumta që diskutohen gjatë telefonatës, Zaev pohon opinionin […]

Lexo më shumë

Protestuesit vënë Vuçiçin me shpatulla pas murit: Masa më strikte, por jo izolim

Protestuesit vënë Vuçiçin me shpatulla pas murit: Masa më strikte, por jo izolim

Publikuar më 09.07.2020
Mijëra serbë vijuan dje për të dytën ditë radhazi manifestim...

Mijëra serbë vijuan dje për të dytën ditë radhazi manifestimet e dhunshme në rrugë kundër rikthimit të masave të kufizimit nga presidenti Vuçiç. Përplasje të dhunshme mes protestuesve dhe policisë u shënuan në Novi Sad, ku efektivët përdorën gazin lotsjellës për shpërndarjen e turmës. Nuk munguan as aktet vandale, ku një ndërtesë e bashkisë u […]

Lexo më shumë

Tmerr në Kosovë/ 214 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve, dhe 4 viktima

Tmerr në Kosovë/ 214 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve, dhe 4 viktima

Publikuar më 08.07.2020
IKSHPK ka bërë të ditur se sot në Kosovë janë konfirmuar edh...

IKSHPK ka bërë të ditur se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 214 raste të reja me Covid-19 në Kosovë ndërsa 60 persona janë shëruar. Sakaq janë IKSHPK ka njoftuar edhe për 4 pacientë të cilët kanë humbur jetë nga koronavirusi. “Sot më 08 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën […]

Lexo më shumë

Prokuroria Speciale fton Presidentin Thaçi në Hagë për intervisitim, udhëton atje të hënën

Prokuroria Speciale fton Presidentin Thaçi në Hagë për intervisitim, udhëton atje të hënën

Publikuar më 08.07.2020
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një shkrimi në Fa...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një shkrimi në Facebook ka njoftuar se të hënën do të udhëtojë për në Hagë me ftesë të Prokurorisë Speciale. Thaçi gjithashtu tha se Kosova edhe pse viktimë, ka bashkëpunuar me organet e drejtëisë. E si rezultat i kësaj, shumë luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosvoës, janë intervistuar nga […]

Lexo më shumë

“Tradhtar, shite Kosovën”, protestuesit qëllojnë me shpulla ish-ministrin Vuk Jeremiç (VIDEO)

“Tradhtar, shite Kosovën”, protestuesit qëllojnë me shpulla ish-ministrin Vuk Jeremiç (VIDEO)

Publikuar më 08.07.2020
Një valë protestash shpërthyen mbrëmë në Beograd, pas vendim...

Një valë protestash shpërthyen mbrëmë në Beograd, pas vendimit të presidentit Aleksandër Vuçiç për të vënë masa të reja kufizimi si rezultat i numrit të madh të infektuarve me COVID-19. Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Vuk Jeremiç, është përballur me protestuesit ndërsa po kalonte para dyerve të Kuvendit të Serbisë. Ata e kanë goditur me […]

Lexo më shumë

Beogradi “ndizet” nga protestat/ Mijëra në shesh kundër kufizimeve, Vuçiç paralajmëron vendosjen e orës policore

Beogradi “ndizet” nga protestat/ Mijëra në shesh kundër kufizimeve, Vuçiç paralajmëron vendosjen e orës policore

Publikuar më 08.07.2020
Mijëra veta u hodhën të martën mbrëma në protesta në Beograd...

Mijëra veta u hodhën të martën mbrëma në protesta në Beograd pas njoftimit të presidentit serb për rivendosjen e masës së ndalimit të lëvizjes gjatë fundjavës në kryeqytet, për shkak të situatës së përkeqësuar me COVID-19. Të martën Serbia shënoi numrin më të lartë të vdekjeve të konfirmuara në një ditë nga koronavirusi. Policia hodhi […]

Lexo më shumë

Lajmi i fundit/ Sulmohet Parlamenti i Serbisë

Lajmi i fundit/ Sulmohet Parlamenti i Serbisë

Publikuar më 07.07.2020
Për shkak të njoftimit të presidentit të Serbisë Aleksandar ...

Për shkak të njoftimit të presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, sonte janë organizuar protesta para Parlamentit të Serbisë. Protestat para Parlamentit të Serbisë kaluan në dhunë dhe drejtë ndërtesës së Parlamentit filluan të fluturonin pishtarët dhe objekte tjera. Një grup i demonstruesve arritën të hynë në një pjesë të […]

Lexo më shumë