×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kryeministrja serbe alarmohet nga pakti Kosovë-Shqipëri

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, ka reaguar ashpër ndaj nënshkrimit të marrëveshjes, për unifikimin e misioneve diplomatike mes Kosovës dhe Shqipërisë.

Ministrit i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë, Gent Cakaj, dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli, nënshkruan të martën marrëveshjen për unifikimin e misioneve diplomatike dhe konsullore dhe bashkëpunimin strategjik në fushën e politikës së jashtme.

Ministri Pacolli, shkroi në Twitter se “ishte i nderuar për nënshkrimin e një marrëveshje historike të bashkëpunimit strategjik”.

“Ky është një hap i madh përpara në integrimin tonë kombëtar, gjë që do të bëjë më të fortë veprimin e përbashkët global”, tha Pacolli.

Edhe homologu i tij, Gent Cakaj shkroi me të njëjtat tone, duke thënë se marrëveshja “hap horizonte të reja për veprime të përbashkëta institucionale”.

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiç e dënoi nënshkrimin e kësaj marrëveshje duke e quajtur atë të “tmerrshme”.

Ajo i tha televizionit Pink, se është skandaloze që deri më tani, nuk ka asnjë reagim nga Shtetet e Bashkuara, dhe se nënshkrimi i kësaj marrëveshje me qëllim është bërë në kohën kur po zgjidheshin udhëheqësit e rinj të BE-së, pasi në këtë mënyrë nuk do të kishte reagim nga Brukseli./REL

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vuçiç tregon bisedimet me Merkel dhe Makron: Serbia nuk pranon ultimatume

Vuçiç tregon bisedimet me Merkel dhe Makron: Serbia nuk pranon ultimatume

Publikuar më 10.07.2020
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë pas bisedes...

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë pas bisedes me presidentin Emanuel Macron, se Serbia është e gatshme për bisedime me Kosovën, por nuk pranon ultimatume. “Pala shqiptare doli me kërkesa që ata i shkruajtën me kujdes. Ata kërkojnë ruajtjen e integritetit territorial të Kosovës, Kushtetutës së Kosovës, njohje të ndërsjellë, anëtarësim në OKB, që […]

Lexo më shumë

Diplomati europian: Ndryshimi i kufijve Kosovë – Serbi që u përkrah nga Mogherini, s’është më në tryezë

Diplomati europian: Ndryshimi i kufijve Kosovë – Serbi që u përkrah nga Mogherini, s’është më në tryezë

Publikuar më 10.07.2020
Wofgang Petritsch, ish-përfaqësues i Bashkimit Evropian në b...

Wofgang Petritsch, ish-përfaqësues i Bashkimit Evropian në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë gjatë vitit 1998-1999 thotë se ndryshimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë që u mbështet nga ish-përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Frederica Mogerini dhe ekipi i saj negociues duket se nuk është më në tryezën e BE-së. Petritsch kishte folur më parë për […]

Lexo më shumë

Rritja masive e infektimeve/ Kryeministri i Kosovës: Jemi duke shkuar drejt gjendjes së jashtëzakonshme

Rritja masive e infektimeve/ Kryeministri i Kosovës: Jemi duke shkuar drejt gjendjes së jashtëzakonshme

Publikuar më 10.07.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se gjendja e ...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se gjendja e rënduar e situatës së përhapjes së pandemisë COVID-19 në Kosovë, mund të bëj që të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Ai tha se një vendim i tillë merret nga ana e Kuvendit të Kosovës në bazë të vlerësimeve të cilat do të shqyrtohen të dielën nga […]

Lexo më shumë

Protesta të dhunshme në Greqi/ Kreu i opozitës: Qeveria po i paraprin asaj që do të ndodhë në vjeshtë me…

Protesta të dhunshme në Greqi/ Kreu i opozitës: Qeveria po i paraprin asaj që do të ndodhë në vjeshtë me…

Publikuar më 10.07.2020
Dhuna shpërtheu në Athinë të enjten vonë gjatë një demonstra...

Dhuna shpërtheu në Athinë të enjten vonë gjatë një demonstrate masive kundër një ligji të ri për të frenuar protestat publike, duke lënë gjashtë oficerë policie të plagosur. Një grup protestuesish hodhën bomba tymuese ndaj policisë jashtë parlamentit, ndërsa policia u përgjigj me gaz lotsjellës. Policia tha se arrestoi nëntë persona dhe shoqëroi 15 të […]

Lexo më shumë

Situatë e rëndë në Serbi, s’ka vend në spitale për të sëmurët me Covid

Situatë e rëndë në Serbi, s’ka vend në spitale për të sëmurët me Covid

Publikuar më 10.07.2020
Në Serbi gjatë 24 orëve janë shënuar 18 viktima nga sëmundja...

Në Serbi gjatë 24 orëve janë shënuar 18 viktima nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri. Lajmin e bëri të ditur kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, e cila e quajti të premten, si ditën më të rëndë që nga fillimi i pandemisë. “Deri më tani situata më kritike është në Beograd, pastaj Kragujevc dhe […]

Lexo më shumë

Video-përgjimi në prag të zgjedhjeve/ Zoran Zaev ofendon shqiptarët: “A nuk vlejnë as për…..

Video-përgjimi në prag të zgjedhjeve/ Zoran Zaev ofendon shqiptarët: “A nuk vlejnë as për…..

Publikuar më 10.07.2020
Ish-kryeministrit të Maqedonisë Veriore, njëherësh kryetarit...

Ish-kryeministrit të Maqedonisë Veriore, njëherësh kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev i është bërë publike një përgjim ku dëgjohej duke ofenduar shqiptarët. Indeksonline ka siguruar bisedën ndërmjet Zaevit dhe një “X” personi. Biseda kryesore është për vota. Zaevi dëgjohet duke thënë se “shqiptarët nuk vlejnë as për pesë pare”. Më pas, “X”-i i thotë ish-kryeministrit se […]

Lexo më shumë

Përplasja Turqi-Greqi/ Shefja e BE-së justifikon vrasjen e emigrantit nga autoritetet greke, vijnë reagimet kundër

Përplasja Turqi-Greqi/ Shefja e BE-së justifikon vrasjen e emigrantit nga autoritetet greke, vijnë reagimet kundër

Publikuar më 10.07.2020
Komisioni Europian nuk kundërshton pretendimet e Greqisë se ...

Komisioni Europian nuk kundërshton pretendimet e Greqisë se nuk kishte asnjë lidhje me të shtënat e emigrantëve në kufirin turk katër muaj më parë, tregoi të enjten presidentja  saj Ursula von der Leyen. Duke shkruar një letër drejtuar disa eurodeputetëve, von der Leyen tha se, Komisioni ka qenë në kontakt të ngushtë me autoritetet greke, […]

Lexo më shumë

Situata paraqitet e rëndë në shtetin fqinj, 205 raste të reja dhe 6 viktima në 24 orë nga koronavirusi

Situata paraqitet e rëndë në shtetin fqinj, 205 raste të reja dhe 6 viktima në 24 orë nga koronavirusi

Publikuar më 10.07.2020
Situata po paraqitet mjaft e rëndë në shtetet e Ballkanit, k...

Situata po paraqitet mjaft e rëndë në shtetet e Ballkanit, ku po shikohet një rritje e frikshme e rasteve të reja me koronavirus brenda një dite. Vetëm pak minuta më parë është bërë e ditur se gjatë 24 orëve të fundit në gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut janë regjistruar 205 raste të […]

Lexo më shumë