×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kryeministrja më e re në botë, ja 34-vjeçarja që do të udhëheqë Finlandën

Sanna Marin do të bëhet kryeministrja më e re në botë, ku në moshën 34-vjeçare dhe do të drejtojë qeverinë e  koalicionit të udhëhequr nga gratë në Finlandë. Ministrja e Transportit u zgjodh nga Partia e saj Socialdemokrate për të marrë përsipër detyrën pasi Kryeministri Antti Rinne u largua. Kryeministrja e re pritet të betohet këtë javë. Ajo do të drejtojë një koalicion të qendrës së majtë me pesë parti, të gjitha të kryesuara nga gra. Z. Rinne u tërhoq pasi humbi besimin e një anëtari të koalicionit për trajtimin e tij në grevën postare. Kur të marrë detyrën, Zonja Marin do të jetë kryeministrja më e re në botë. Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern është 39 vjeç, ndërsa kryeministri ukrainas Oleksiy Honcharuk është 35 vjeç.

Cila është prejardhja e zonjës Marin

Raportet e mediave thonë se Sanna Marin ishte rritur në një “familje nomade”, duke jetuar në një apartament me qira me nënën dhe partnerin e saj. Ajo tha në faqen e internetit Menaiset (në finlandisht) në vitin 2015 se si fëmijë ndihej e “padukshme” sepse nuk ishte në gjendje të fliste hapur për familjen e saj. Por ajo tha që nëna e saj kishte qenë gjithmonë mbështetëse dhe e bëri atë të besonte se mund të bënte gjithçka që dëshironte. Ajo ishte personi i parë në familjen e saj që shkoi në universitet. Zonja Marin u ngrit shpejt nëpër radhët e Social Demokratëve, duke drejtuar administratën e qytetit në Tampere në moshën 27 vjeç dhe duke u bërë deputete në vitin 2015. Ajo ka qenë ministre e transportit dhe komunikimit që prej qershorit dhe ka një vajzë 22-muajshe.

Çfarë drejtimi do të marrë tani Finlanda

Nuk ka të ngjarë të ketë ndonjë ndryshim të madh të politikës, pasi koalicioni ra dakord për një program kur ai mori detyrën. Sidoqoftë, zonja Marin, e cila fitoi votën e udhëheqjes me një diferencë të ngushtë, e bëri të qartë se nuk do të ishte biznes si zakonisht. “Ne kemi shumë punë për të bërë për të rindërtuar besimin,” u tha ajo gazetarëve. Ajo reagoi ndaj pyetjes për moshën e saj, duke thënë: “Unë kurrë nuk kam menduar për moshën dhe gjininë time. Unë mendoj për arsyet që kam hyrë në politikë dhe ato gjëra për të cilat kemi fituar besimin e elektoratit”. Demokratët dolën si partia më e madhe në zgjedhjet e mbajtura në prill, dhe kështu mund të emërojë kryeministrin që drejton qeverinë e koalicionit. Z. Rinne u tërhoq pas një plani për të ulur pagat për qindra punonjës të postës çka çoi në greva të shumta. Anëtari i koalicionit, Partia Qendër, tha që kishte humbur besimin tek ai. Ndërkohë, partia tha që Katri Kulmuni do të emërohej si ministër i financave. 32-vjeçari mori përsipër udhëheqjen e saj në shtator. Katër nga pesë udhëheqësit e partive femra në koalicion janë nën 35 vjeç. Tani Finlanda mban presidencën e radhës të Bashkimit Europian dhe deputetët ka të ngjarë të miratojnë qeverinë e re përpara samitit të BE në Bruksel më 12 dhjetor. /E.D/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Avioni me 191 persona në bord rrëzohet dhe ndahet në dy pjesë, dalin pamjet (Foto-Video)

Avioni me 191 persona në bord rrëzohet dhe ndahet në dy pjesë, dalin pamjet (Foto-Video)

Publikuar më 07.08.2020
Një avion me 191 persona në bord është rrezuar dhe ndarë në ...

Një avion me 191 persona në bord është rrezuar dhe ndarë në dy pjesë, duke marrë jetën e të paktën 12 pasagjerëve dhe dy pilotëve, ndërsa 123 të tjerë janë të plagosur. Daily Mail bën me dije se në aksident është përfshirë një avion i Air India Express dhe mësohet ai fluturonte nga Dubai për […]

Lexo më shumë

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 07.08.2020
Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronav...

Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa dy pacientë raportohet të kenë humbur jetën në spital nga virusi vdekjeprurës. Mediat vendase raportojnë se në 24 orët e fundit janë kryer 1 845 teste të personat e dyshuar , ka të cilët vetëm […]

Lexo më shumë

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Publikuar më 07.08.2020
Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin ...

Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin e Parosit. Ky vendim është marrë pasi janë zbuluar 13 raste me COVID-19 brenda 24 orëve. Sakaq, banorët aty në ishull duhet të ndjekin masa të rrepta gjatë ditëve në vijim me qëllim ndalimin e përhapjes së koronavirusit më tej. Në lidhje me oraret, […]

Lexo më shumë

Britani e Madhe/ Del në pension Palmerston, maçoku i famshëm i Ministrisë së Jashtme (FOTO)

Britani e Madhe/ Del në pension Palmerston, maçoku i famshëm i Ministrisë së Jashtme (FOTO)

Publikuar më 07.08.2020
Palmerston, shefi i maçokëve rezident në Ministrinë e Jashtm...

Palmerston, shefi i maçokëve rezident në Ministrinë e Jashtme në Britaninë e Madhe, ka dalë në pension duke lënë detyrat e tij të kapjes së minjve për “të kaluar më shumë kohë shplodhëse larg vëmendjes”. Në një letër të atribuar thuhet se maçoku është larguar nga Whitehall dhe tani po bën ngjitje në pemë, në […]

Lexo më shumë

Video që po bën xhiron e rrjetit, gruaja lind foshnjën në momentin e shpërthimit në Liban

Video që po bën xhiron e rrjetit, gruaja lind foshnjën në momentin e shpërthimit në Liban

Publikuar më 07.08.2020
Një shpërthim kolosal në zonën e portit të Bejrutit ndodhi r...

Një shpërthim kolosal në zonën e portit të Bejrutit ndodhi rreth orës 6 pasdite me kohën lokale të martën, 4 gusht. Besohet se ka pasur një zjarr që çoi në një shpërthim që rrafshoi pjesën e përparme të portit dhe ndërtesat përreth. Një video e publikuar nga CNN tregon momentin kur një grua shtatzënë ndodhej […]

Lexo më shumë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Publikuar më 07.08.2020
Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se S...

Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se Shqipëria, Kosova, Bosnje dhe Hercegovina, Izraeli, Libani dhe Singapori, janë në listën “e verdhë” të rrezikshmërisë nga pandemia e koronavirusit. Për këtë arsye, qytetarëve të këtyre vendeve, për të hyrë në Mal të Zi, do u kërkohet testi për COVID-19 sipas metodës […]

Lexo më shumë

Covid-19/ SHBA heq kufizimet mbi udhëtimet në rang botëror

Covid-19/ SHBA heq kufizimet mbi udhëtimet në rang botëror

Publikuar më 07.08.2020
Departamenti Amerikan i Shtetit i hoqi të enjten udhëzimet e...

Departamenti Amerikan i Shtetit i hoqi të enjten udhëzimet e lëshuara për të “mos udhëtuar” në rang botëror, masë kjo që u morr në muajin mars me anë të së cilës u rekomandohej qytetarëve amerikanë të shmangnin udhëtimet ndërkombëtare për shkak të pandemisë së koronavirusit. SHBA lëshoi paralajmërime individuale të nivelit të lartë për rreth […]

Lexo më shumë

Vjedh bankën në Normandi, burri i armatosur merr peng 6 persona në Francë

Vjedh bankën në Normandi, burri i armatosur merr peng 6 persona në Francë

Publikuar më 06.08.2020
Mediat franceze kanë bërë me dije se ditën e sotme një burrë...

Mediat franceze kanë bërë me dije se ditën e sotme një burrë i armatosur ka marrë peng 6 persona në një bankë në Normandi. Sipas mediave vendase, pengmarrësi ka dhënë dy kërkesa të çuditshme për policinë franceze dhe ka kërkuar plotësimin e tyre si kusht për lirimin e gjashtë pengjeve. Personi i armatosur ka kërkuar […]

Lexo më shumë