Kryeministrja më e re në botë, ja 34-vjeçarja që do të udhëheqë Finlandën

Foto 1 nga 4 Pas Para

Sanna Marin do të bëhet kryeministrja më e re në botë, ku në moshën 34-vjeçare dhe do të drejtojë qeverinë e  koalicionit të udhëhequr nga gratë në Finlandë. Ministrja e Transportit u zgjodh nga Partia e saj Socialdemokrate për të marrë përsipër detyrën pasi Kryeministri Antti Rinne u largua. Kryeministrja e re pritet të betohet këtë javë. Ajo do të drejtojë një koalicion të qendrës së majtë me pesë parti, të gjitha të kryesuara nga gra. Z. Rinne u tërhoq pasi humbi besimin e një anëtari të koalicionit për trajtimin e tij në grevën postare. Kur të marrë detyrën, Zonja Marin do të jetë kryeministrja më e re në botë. Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern është 39 vjeç, ndërsa kryeministri ukrainas Oleksiy Honcharuk është 35 vjeç.

Cila është prejardhja e zonjës Marin

Raportet e mediave thonë se Sanna Marin ishte rritur në një “familje nomade”, duke jetuar në një apartament me qira me nënën dhe partnerin e saj. Ajo tha në faqen e internetit Menaiset (në finlandisht) në vitin 2015 se si fëmijë ndihej e “padukshme” sepse nuk ishte në gjendje të fliste hapur për familjen e saj. Por ajo tha që nëna e saj kishte qenë gjithmonë mbështetëse dhe e bëri atë të besonte se mund të bënte gjithçka që dëshironte. Ajo ishte personi i parë në familjen e saj që shkoi në universitet. Zonja Marin u ngrit shpejt nëpër radhët e Social Demokratëve, duke drejtuar administratën e qytetit në Tampere në moshën 27 vjeç dhe duke u bërë deputete në vitin 2015. Ajo ka qenë ministre e transportit dhe komunikimit që prej qershorit dhe ka një vajzë 22-muajshe.

Çfarë drejtimi do të marrë tani Finlanda

Nuk ka të ngjarë të ketë ndonjë ndryshim të madh të politikës, pasi koalicioni ra dakord për një program kur ai mori detyrën. Sidoqoftë, zonja Marin, e cila fitoi votën e udhëheqjes me një diferencë të ngushtë, e bëri të qartë se nuk do të ishte biznes si zakonisht. “Ne kemi shumë punë për të bërë për të rindërtuar besimin,” u tha ajo gazetarëve. Ajo reagoi ndaj pyetjes për moshën e saj, duke thënë: “Unë kurrë nuk kam menduar për moshën dhe gjininë time. Unë mendoj për arsyet që kam hyrë në politikë dhe ato gjëra për të cilat kemi fituar besimin e elektoratit”. Demokratët dolën si partia më e madhe në zgjedhjet e mbajtura në prill, dhe kështu mund të emërojë kryeministrin që drejton qeverinë e koalicionit. Z. Rinne u tërhoq pas një plani për të ulur pagat për qindra punonjës të postës çka çoi në greva të shumta. Anëtari i koalicionit, Partia Qendër, tha që kishte humbur besimin tek ai. Ndërkohë, partia tha që Katri Kulmuni do të emërohej si ministër i financave. 32-vjeçari mori përsipër udhëheqjen e saj në shtator. Katër nga pesë udhëheqësit e partive femra në koalicion janë nën 35 vjeç. Tani Finlanda mban presidencën e radhës të Bashkimit Europian dhe deputetët ka të ngjarë të miratojnë qeverinë e re përpara samitit të BE në Bruksel më 12 dhjetor. /E.D/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet