×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kryeministri Rama sqaron vonesën në Parlament dhe i bën apel opozitës: Me forcë nuk keni fituar dhe as do fitoni dot

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar në parlament arsyen e mosardhjes në Parlament. Nga foltorja e Kuvendit, Kreu i qeverisë u shpreh se arsyet ishin për çështje punë.  

Teksa iu referua bllokimit te foltores nga opozita, kreu i qeverisë i bëri apeli duke i thënë se me force nuk do te fitojne asgje.

Rama u shpreh se nuk ka asnjë detyrim kushtetues qe te jete i pranishem ne Parlament.

“Keni dy orë që më kërkoni, tani vij dhe më lini të flas. Dëgjon e gjithë qeveria këtu dhe sigurisht që një debat i zgjatur me aq shumë orë saç është kërkuar, nuk mund të jetë një debat i ndjekur nga të gjithë. Por gjithçka që thuhet këtu dhe ka inertes për ne shënohet dhe analizohet. Unë nuk erdha në orën 4, për asnjë arsye tjetër për shkak të ngarkesës së punës, për faktin se pasnesër do të largohem për shumë ditë dhe për këtë arsye janë shumë detyra për tu ndjekur.

Megjithatë kur mora mesazhin që ju kishit ngritur çështjen që unë të isha këtu, unë thashë do të vij në orën 5. Me idenë që përderisa ishte e nevojshme prania ime, do vazhdonte pjesa tjetër, pastaj kur të vija unë kryetari do merrte fjalën.

Por ndërkohë ju bllokuat foltoren. Ajo çka thashë më parë, me të keq, me akte që vënë përpara forcën fizike, as nuk keni fituar dhe as nuk do fitoni asnjëherë. 

Prandaj ja ku jam, i gatshmen ta dëgjoj kryetarin e PD dhe i qëndroj 100% të gjitha atyre që thashë sot. Unë nuk kam asnjë detyrim kushtetues dhe ligjor dhe normativ që të qëndroj këtu kur mendoni ju dhe për aq kohë sa mendoni ju. Unë ju thashë do të jem në orën 5, por ju bllokuar foltoren, unë u detyrova që të pres që ju ti hapni rrugë arsyes dhe ja ku më keni.

Unë kam zgjedhur frikën, trimërinë jua kam lënë juve. Mos fyeni inteligjencën tuaj dhe të familjeve tuaj. Keni mbajtur dy orë foltoren pa arsye. Me të keq nuk do fitoni, me njerzillik gjithçka mund ta flasim.

Ju u larguat dy vjet dhe ne nuk e bllokuam seancë. Cdo njeri nga ne vendos vetë kur vjen dhe kur ik”, tha Rama.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Luljeta Bozo shkon me bastun në seancë, ministrja e pret në oborrin e Kuvendit

Luljeta Bozo shkon me bastun në seancë, ministrja e pret në oborrin e Kuvendit

Publikuar më 25.10.2021
Deputetja e PS Luljeta Bozo ka marrë pjesë sot në seancën e ...

Deputetja e PS Luljeta Bozo ka marrë pjesë sot në seancën e radhës plenare. Edhe pse 79 vjeçe, ajo nuk dorëzohet dhe ka vendosur të qëndrojë bashkë me kolegët e tjerë. Sot, ajo është fotografuar në oborrin e Kuvendit duke u mbështetur në një bastun. Teksa Bozo i afrohet hyrjes së Kuvendit duke ecur me […]

Lexo më shumë

Sali Berisha njofton datën për thirrjen e Kuvendit Kombëtar

Sali Berisha njofton datën për thirrjen e Kuvendit Kombëtar

Publikuar më 22.10.2021
Ish-kryeministri Sali Berisha ishte në Berat në “Foltoren” e...

Ish-kryeministri Sali Berisha ishte në Berat në “Foltoren” e radhës për të bindur demokratët që ta mbështesin në nismën kundër lidershipit aktual të PD-së. Ai njoftoi se javën e ardhshme do të shpallet “data e mbledhjes së Kuvendit dhe do të mblidhemi të sigurt” tha ai. “Kuvendi Kombëtar thirret nga kryesia, këshilli kombëtar, edhe nga […]

Lexo më shumë

“Raporti ‘Soreca’ nuk ka asnjë lidhje me realitetin, ai po mbështet shkatërrimin e demokracisë shqiptare”/ Eksperti gjerman i CDU-së: Ju tregoj gabimet e ndërkombëtarëve

“Raporti ‘Soreca’ nuk ka asnjë lidhje me realitetin, ai po mbështet shkatërrimin e demokracisë shqiptare”/ Eksperti gjerman i CDU-së: Ju tregoj gabimet e ndërkombëtarëve

Publikuar më 20.10.2021
Dje, Parlamenti Europian dhe Komiteti për Marrëdhënie me Jas...

Dje, Parlamenti Europian dhe Komiteti për Marrëdhënie me Jashtë, diskutoi progres-raportin e përvitshëm për Shqipërinë. Temat e përhershme si, sundimi i ligjit, demokracia dhe vota nuk kishin ndryshuar, duke marrë disa kritika thelbësore. Po të ndalemi te drejtësia, është pikërisht ajo që çalon më shumë, por përfaqësuesit europian u munduan t’ia hidhnin ‘fajin’ mosmarrëveshjeve të […]

Lexo më shumë

“Thelbësore që Shqipëria të plotësojë 15 kushtet”/ David Lega: Nuk mund të rrezikojmë kredibilitetin dhe besueshmërinë e BE-së

“Thelbësore që Shqipëria të plotësojë 15 kushtet”/ David Lega: Nuk mund të rrezikojmë kredibilitetin dhe besueshmërinë e BE-së

Publikuar më 19.10.2021
Eurodeputeti dhe reporteri i Shqipërisë në Bashkimin Evropia...

Eurodeputeti dhe reporteri i Shqipërisë në Bashkimin Evropian, David Lega është shprehur kundër minimizimit të kushteve për Shqipërinë në rrugën e saj të integrimit në BE. Me një reagim në Twitter Lega shkruan se nëse anëtarët e rinj bashkohen pa respektuar plotësisht vlerat thelbësore të BE -së që do të minonin besueshmërinë e BE -së […]

Lexo më shumë

“Këta vjedhin mbi kurrizin e të vdekurve”, Sali Berisha sulmon ashpër qeverinë për mbi 16 mijë jetët e humbura gjatë pandemisë

“Këta vjedhin mbi kurrizin e të vdekurve”, Sali Berisha sulmon ashpër qeverinë për mbi 16 mijë jetët e humbura gjatë pandemisë

Publikuar më 19.10.2021
Ish-kryeministri Sali Berisha ka sulmuar kreun e qeverisë Ed...

Ish-kryeministri Sali Berisha ka sulmuar kreun e qeverisë Edi Ramën për krijimin e krizës energjitike përmes vjedhjeve. Duke folur nga “Foltorja” në Dibër, Berisha shprehet se qeveria blen tani energji në bursën ndërkombëtare me një çmim shumë herë më të lartë, ndërkohë që pak muaj më parë e shiste energjinë e prodhuar në vend, me […]

Lexo më shumë

“Nuk ka përparim në lirinë e shprehjes”, zbardhet progres-raporti i Shqipërisë në PE

“Nuk ka përparim në lirinë e shprehjes”, zbardhet progres-raporti i Shqipërisë në PE

Publikuar më 19.10.2021
Komisioni Europian paraqiti sot para Parlamentit Europian Ra...

Komisioni Europian paraqiti sot para Parlamentit Europian Raportin vjetor për Shqipërinë, mbi përparimin e saj në procesin e anëtarësimit në Bashkimit Europian. Ajo është pjesë e vlerësimeve për vendet kandidate dhe e paketës së zgjerimit të BE-së, ku janë Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut. Komisioneri i BE-së për zgjerimin, Oliver Varhelyi, tha para eurodeputetëve se […]

Lexo më shumë

“Njerëzit duan rezultate”, Isabel Santos ‘i tërheq veshin’ BE-së: Mjaft më me shtyrje! Dua datën e Konferencës së Parë për Shqipërinë

“Njerëzit duan rezultate”, Isabel Santos ‘i tërheq veshin’ BE-së: Mjaft më me shtyrje! Dua datën e Konferencës së Parë për Shqipërinë

Publikuar më 19.10.2021
Raportuesja për Shqipërinë në PE, Isabel Santos i ka tërhequ...

Raportuesja për Shqipërinë në PE, Isabel Santos i ka tërhequr veshin BE-së ditën e sotme për moscaktimin e një datë për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Duke folur nga mbledhja e Komisionit Europian, Isabel Santos theksoi se njerëzit duan rezultate dhe nuk duan të dëgjojnë më shtyrjet që […]

Lexo më shumë

Oliver Varhelyi: Konferenca e parë Ndërqeveritare këtë vit vetëm nëse nuk zgjidhet ‘konflikti’ mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Oliver Varhelyi: Konferenca e parë Ndërqeveritare këtë vit vetëm nëse nuk zgjidhet ‘konflikti’ mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Publikuar më 19.10.2021
Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi ka vlerësuar progre...

Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi ka vlerësuar progresin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, por tha qartë se nuk ka konferencë të parë ndërqeevritare pa u zgjidhur konflikti Maqedonisë së Veriut me Bullgarinë. Fjala e Varhelyi-t Ka më shumë besueshmëri sa i përket raportit. Janë ndërmarrë reforma të rëndësishme sa i takon sistemit të drejtësisë. […]

Lexo më shumë