×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kryeministri i Maltës jep dorëheqjen pas vrasjes së gazetares

Kryeministri i Maltës, Joseph Muscat, konfirmoi ditën e sotme se do të japë dorëheqjen. Ky vendim erdhi pas protestave për vrasjen e gazetares Daphne Caruana Galizia.

Muscat hoqi dorë nga qeverisia e Maltës pavarësisht se deputetët e tij e mbështetën unanimisht në një takim të zhvilluar ditën e dielë.

Qeveria e tij është tronditur nga një hetim i vazhdueshëm për vdekjen e Caruana Galizia, e përshkruar si një ‘një grua WikiLeaks’, e cila u vra në një bombë makine në tetor 2017.

Në një mesazh televiziv të Dielën në mbrëmje, Muscat tha se ai do të hiqte dorë nga drejtuesi i Partisë Qeverisëse të Punës më 12 janar dhe se në ditët në vijim do të jap dorëheqjen si kryeministër.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rastet e reja me Covid-19/ Italia regjistron më pak viktima se Shqipëria

Rastet e reja me Covid-19/ Italia regjistron më pak viktima se Shqipëria

Publikuar më 27.07.2020
Për të katërtën ditë radhazi janë në ulje rastet e reja me C...

Për të katërtën ditë radhazi janë në ulje rastet e reja me Covid-19 në Itali: 170 sot, ndërsa dje ishin 255. Megjithatë, për efekt të fundjavës, ashtu siç çdo të hënë, janë bërë edhe më pak tamponë. Për të katërtën ditë në radhë mbetet i qëndrueshëm edhe numri i viktimave: 5 vdekje janë regjistruar në […]

Lexo më shumë

Rritjet e rasteve në Spanjë dhe Gjermani/ Evropa në alarm, trembje nga vala e dytë e Covid-19  

Rritjet e rasteve në Spanjë dhe Gjermani/ Evropa në alarm, trembje nga vala e dytë e Covid-19  

Publikuar më 26.07.2020
Një rritje e rasteve të koronavirusit në Spanjë ka nxitur ma...

Një rritje e rasteve të koronavirusit në Spanjë ka nxitur masa të reja mes frikës për një “valë të dytë”, edhe më të rrezikshme dhe me shumë mundësi për përhapje kronike se sa vala e parë. Katalonja ka mbyllur jetën e natës për dy javë, por qytetet jashtë rajonit veri-lindor po shohin gjithashtu një rritje […]

Lexo më shumë

Luftë mes Greqisë dhe Turqisë? Vjen lëvizja e radhës, çfarë pritet të ndodhë

Luftë mes Greqisë dhe Turqisë? Vjen lëvizja e radhës, çfarë pritet të ndodhë

Publikuar më 26.07.2020
Shteti turk dhe ai grek, prej kohësh ndodhen në një situatat...

Shteti turk dhe ai grek, prej kohësh ndodhen në një situatat të tensionuar mes tyre. Të dy shtetet raportojnë për një luftë ushtarake, e cila deri më tani ka arritur të shmanget nga kancelaria gjermane, Angela Merkel. Ndërkohë mediet greke, njoftojnë se Turqia ka ndryshuar pozicionin e saj në Egje. Mësohet se anijet luftarake turke […]

Lexo më shumë

Rritja e rasteve me virus/ Katalonja mbyll baret dhe klubet e natës teksa përballet

Rritja e rasteve me virus/ Katalonja mbyll baret dhe klubet e natës teksa përballet

Publikuar më 25.07.2020
Katalonja do të mbyllë baret e orëve të vona dhe klubet e na...

Katalonja do të mbyllë baret e orëve të vona dhe klubet e natës duke nisur nga e shtuna, teksa rajoni verilindor po përballet më një rritje të konsiderueshme të rasteve me COVID-19. Qeveria katalanase njoftoi se baret dhe klubet e natës do të qëndrojnë të mbyllura për 15 ditë. Spanja regjistroi 280 raste të reja […]

Lexo më shumë

Thirrja e fortë: T’u tregojmë vendin elitave të korruptuara të Ballkanit Perëndimor

Thirrja e fortë: T’u tregojmë vendin elitave të korruptuara të Ballkanit Perëndimor

Publikuar më 25.07.2020
Mali i Zi dhe Serbia janë në negociata për anëtarësim me Bas...

Mali i Zi dhe Serbia janë në negociata për anëtarësim me Bashkimin Evropian. Në mars u vendos për fillimin e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Bosnja ka bërë kërkesë për anëtarësim ndërsa Serbia bllokon çdo përparim në Kosovë. Kjo është njëra anë e procesit të pranimit. Po si qëndron puna lidhur […]

Lexo më shumë

Rritja e rasteve në Itali, ministri i Shëndetësisë vendos karantinë për qytetarët që kanë udhëtuar nga këto dy shtete

Rritja e rasteve në Itali, ministri i Shëndetësisë vendos karantinë për qytetarët që kanë udhëtuar nga këto dy shtete

Publikuar më 24.07.2020
Ditën e sotme ministri i Shëndetësisë në Itali, Robert Spera...

Ditën e sotme ministri i Shëndetësisë në Itali, Robert Speranza ka bërë të ditur përmes një postimi në rrjetin social “Twitter” se ka rikthyer edhe një herë karantinën e detyrueshme. Speranza bëri me dije se ka urdhëruar karantinë për të gjithë ata qytetarë që kanë qëndruar në Rumani dhe Bullgari 14 ditët e fundit. Ky […]

Lexo më shumë

Italia e kaloi stuhinë/ Ministri i Shëndetësisë: “Por bota është në momentin e saj më të keq”

Italia e kaloi stuhinë/ Ministri i Shëndetësisë: “Por bota është në momentin e saj më të keq”

Publikuar më 21.07.2020
Ministri i shëndetësisë i Italisë e lavdëroi vendin për punë...

Ministri i shëndetësisë i Italisë e lavdëroi vendin për punën e tij për të kapërcyer pandeminë e koronavirusit, duke thënë se ndërsa Italia ende ka ndonjë mënyrë për të eliminuar virusin, ajo është “jashtë stuhisë” së krizës. “Unë mendoj se Italia e bëri atë. Unë nuk po mendoj për qeverinë, por për vendin në tërësi”, […]

Lexo më shumë

Rikthehen vdekjet në Itali/ 15 viktima dhe 129 rste të reja me virus

Rikthehen vdekjet në Itali/ 15 viktima dhe 129 rste të reja me virus

Publikuar më 21.07.2020
Duket se situata e koronavirusit në Itali nuk është përmirës...

Duket se situata e koronavirusit në Itali nuk është përmirësuar. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 15 viktima, duke e çuar numrin total të personave që humbën luftën me virusin në 35 073 që nga fillimi i emergjencës shëndetësore. Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë Italiane, po ashtu u regjistruan edhe 129 raste […]

Lexo më shumë