Kryeministri i Maltës jep dorëheqjen pas vrasjes së gazetares

Kryeministri i Maltës, Joseph Muscat, konfirmoi ditën e sotme se do të japë dorëheqjen. Ky vendim erdhi pas protestave për vrasjen e gazetares Daphne Caruana Galizia.

Muscat hoqi dorë nga qeverisia e Maltës pavarësisht se deputetët e tij e mbështetën unanimisht në një takim të zhvilluar ditën e dielë.

Qeveria e tij është tronditur nga një hetim i vazhdueshëm për vdekjen e Caruana Galizia, e përshkruar si një ‘një grua WikiLeaks’, e cila u vra në një bombë makine në tetor 2017.

Në një mesazh televiziv të Dielën në mbrëmje, Muscat tha se ai do të hiqte dorë nga drejtuesi i Partisë Qeverisëse të Punës më 12 janar dhe se në ditët në vijim do të jap dorëheqjen si kryeministër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Darka e gabuar!  

Uran Krasniqi Dy kryeministrat, ai i Shqipërisë Edi Rama dhe ai i Kosovës Ramush Haradinaj, pritet të takohen në gjyq….

Abissnet