×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kriza/ Përgjysmohet kredia, rriten interesat për individët

Në fundin e muajit maj, treguesit e dhënies së kredisë së re për ekonominë kanë shënuar përgjysmim. Kjo për arsye se janë ndikuar nga të dy faktorët, nga situata financiare e bizneseve nuk ka qenë optimale për të kërkuar kredi, gjithashtu edhe kushtet që bankat kanë shtrënguar.

Kredia e re në Maj rezulton 11.9 miliardë lekë, nga 17.2 miliardë që ishte në fund të Prillit dhe poshtë mesatares së vitit 2019, ku nisi rigjallërimi i huadhënies. Forma më e madhe e kreditimit të bizneseve në këtë periudhë ka dominuar ajo e kredisë afatshkurtër dhe overdrafteve, ndërsa huadhënia për sipërmarrjet private ka rënë me 50% krahasuar me Marsin e një viti më parë, kjo sipas të dhënave të Shoqatës së Bankave.

Ndërkohë, edhe individët janë prekur nga shtrëngimi i kushteve të dhënies së kredisë. Kredia e re për këtë kategori është rritur krahasuar me marsin dhe prillin, por sërish mbetet në nivele të ulëta huadhënie për blerje banesash.

Tkurrja e aktivitetit kreditues ka qenë i pritshëm në këtë periudhë pandemie për shkak të perceptimit në rritje të riskut që kanë bankat për ekonominë. Normat e interesit për kreditë e individëve janë rritur në të gjitha monedhat, ku ajo në dollarë ka kërcyer në 14.7%, ndërsa pre kreditë në lekë interesat mesatare janë 6.3%. Ndërsa për bizneset kredia në euro dhe lekë është më e lirë në fund të Majit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Transporti ndërqytetas në kaos, drejtuesit e mjeteve me shpresë: Shpenzojmë më shumë sesa fitojmë!

Transporti ndërqytetas në kaos, drejtuesit e mjeteve me shpresë: Shpenzojmë më shumë sesa fitojmë!

Publikuar më 13.07.2020
Kjo është java e tretë që transporti publik ka rifilluar pun...

Kjo është java e tretë që transporti publik ka rifilluar punën dhe punonjësit në linjat ndërqytetase ankohen për numrin e ulët të udhëtarëve duke thënë se nuk nxjerrin as shpenzimet e veta me këtë situatë që po vijon. Operatorët qëndrojnë me shpresën që do të rifillojë puna tamam dhe do të rritet numi i udhëtarëve […]

Lexo më shumë

Degëzime të shumta që janë kthyer në rrugë pa krye, bypass-i i Fierit me mangësi në sinjalistikë

Degëzime të shumta që janë kthyer në rrugë pa krye, bypass-i i Fierit me mangësi në sinjalistikë

Publikuar më 12.07.2020
Bypass-i i Fierit u inaugurua 3 javë më parë pasi kaloi nëpë...

Bypass-i i Fierit u inaugurua 3 javë më parë pasi kaloi nëpër një sage 7 vjeçare me nisje dhe ndalesa punimesh. Për përfundimin e rrugës u kërkua rifinancim duke dyfishuar vlerën e parashikuar në fillim, ç’ka e çoi shumën e investimit në 76 milionë euro. Por, rrethrrotullimet dhe degëzimet e shumta duke qenë në mungesë […]

Lexo më shumë

Pandemia çorientoi botën, por si ndikoi marketingu dixhital në këtë periudhë krize te bizneset

Pandemia çorientoi botën, por si ndikoi marketingu dixhital në këtë periudhë krize te bizneset

Publikuar më 12.07.2020
Pandemia COVID ka ndikuar negativisht në të gjitha fushat, p...

Pandemia COVID ka ndikuar negativisht në të gjitha fushat, por mund të bëjmë një përjashtim. Si e ka përjetuar këtë periudhë krize marketingu dixhital? Flet për “Shekulli”-n eksperti IT-së, Tomi Kallanxhi dhe tregon për reagimin e bizneseve ndaj rëndësisë së tij gjatë kohës së mbylljes e më tej Briselda Hoxha Marketingu po zhvendoset nga kanalet […]

Lexo më shumë

Një verë ndryshe! Ulje e çmimeve dhe rënia e ndjeshme e punës: Nga 80 dhoma, 4 rezervime në fundjavë

Një verë ndryshe! Ulje e çmimeve dhe rënia e ndjeshme e punës: Nga 80 dhoma, 4 rezervime në fundjavë

Publikuar më 10.07.2020
Sezon shumë i varfër turistik! Kryetari i Unionit Turistik S...

Sezon shumë i varfër turistik! Kryetari i Unionit Turistik Shqiptar, Rrahaman Kasa, flet për “Shekulli”-n lidhur me situatën aktuale të kësaj vere. Turistë të pakët, ulje të çmimeve të hoteleve dhe rënie e ndjeshme e punës gjatë kësaj periudhe Briselda Hoxha  Sezoni turistik, krahasur me një vit më parë, është shumë i varfër. Situata e […]

Lexo më shumë

Frontet e hapura të investimeve të qeverisë kërkojnë edhe 930 mln euro financime, shumica për PPP-të

Frontet e hapura të investimeve të qeverisë kërkojnë edhe 930 mln euro financime, shumica për PPP-të

Publikuar më 10.07.2020
Financimi i 680 projekteve që janë kryesisht investime publi...

Financimi i 680 projekteve që janë kryesisht investime publike në infrastrukturë që kërkojnë mbështetje financiare shumëvjeçare, po vijon nga qeveria shqiptare. Këto projekte kanë një kosto totale prej 507 miliardë lekësh dhe rreth 4 miliardë euro, sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Financave që i referohen azhurnimeve të fundit, qershor 2020. Sakaq, deri më […]

Lexo më shumë

Banka e Shqipërisë pezullon deri në fund të vitit shpërndarjen e fitimeve nga bankat

Banka e Shqipërisë pezullon deri në fund të vitit shpërndarjen e fitimeve nga bankat

Publikuar më 10.07.2020
Banka e Shqipërisë njoftoi se në mbledhjen e fundit të datës...

Banka e Shqipërisë njoftoi se në mbledhjen e fundit të datës 1 korrik ka miratuar vendimin “Për pezullimin e shpërndarjes së fitimit nga bankat”. Në bazë të këtij vendimi pezullohet, deri në fund të vitit 2020, shpërndarja nga ana e bankave, të fitimit të mbartur nga periudhat e mëparshme, dhe të fitimit që do të […]

Lexo më shumë

Sondazhi/ 59% e shqiptarëve nuk do bëjnë pushime këtë vit, më shumë arsye ekonomike dhe jo frikë

Sondazhi/ 59% e shqiptarëve nuk do bëjnë pushime këtë vit, më shumë arsye ekonomike dhe jo frikë

Publikuar më 10.07.2020
Sipas një sondazhi të IDRApoll.com, komunitieti online i ank...

Sipas një sondazhi të IDRApoll.com, komunitieti online i anketimeve nga IDRA Research & Consulting,, gati 59% e shqiptarëve shprehen se nuk do të bëjnë pushime sivjet. Vetëm 8% e atyre që nuk do të shkojnë me pushime ndalohen nga frika e COVID-19 e cila lidhet ngushtë me shëndetin. Pjesa më e madhe e tyre që […]

Lexo më shumë

“Nuk e rrisim ne biletën, atë e rrit shteti!” Transporti: Na premtuan heqje taksash dhe na sollën zarfin, masa për 10 ditë

“Nuk e rrisim ne biletën, atë e rrit shteti!” Transporti: Na premtuan heqje taksash dhe na sollën zarfin, masa për 10 ditë

Publikuar më 09.07.2020
Shoqata e Transportit Ndërqytetas i kërkon Bashkisë së Tiran...

Shoqata e Transportit Ndërqytetas i kërkon Bashkisë së Tiranës të heqë taksën për këtë sektor, paralajmëron se do të marrë masa pas 10 ditësh nëse nuk do të ketë një përgjigje për kërkesat. Flet për “Shekulli”-n kreu i Shoqatës Kujtim Mema Briselda Hoxha Shoqata e Transportit Ndërqytetas ka shprehur shqetësimet dhe kërkesat e tyre ndaj […]

Lexo më shumë