×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kriza në Kosovë/ Studiuesi gjerman: Kulisat që larguan Albin Kurtin! E ardhmja e tij….

Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Shekulli”, studiuesi për Demokracinë dhe Politikën, Bodo Weber, analizon të ardhmen politike të Kosovës, cili është roli që pati Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në rrëzimin e Albin Kurtit, si dhe e ardhmja politike e Kurtit.

Erjon Dervishi

Mocioni i mosbesimit që çoi në rrëzimin e qeverisë së Albin Kurtit, ka lënë hapësire për dy dilema kryesore. A do të kemi zgjedhje të parakohshme apo Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të mandatojë një qeveri të re. Për këtë çështje dhe për të ardhmen politike të Kosovës, gazeta “Shekulli” ka realizuar një intervistë ekskluzive me ekspertin dhe studiuesin e politikave të Ballkanit Perëndimor, Z. Bodo Weber. Në analizën e tij, Z. Ëeber flet për të ardhmen e situatë politike në Kosovë dhe ndikimin që ka pasur i dërguari i posaçëm i Presidentit Amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Si e shpjegoni qëndrimin e partive politike në Kosovë?

Epo, mund të supozohet se marrëdhëniet midis dy ish partnerëve të koalicionit, Vetëvendosje dhe LDK nuk ishin kurrë pa tensione. Dhe shkarkimi i Ministrit të Brendshëm Veliu, nga Kryeministri Kurti, përshkallëzoi ato tensione. Por duhet të besohet udhëheqëja e LDK-së kur deklaroi se ishte administrata amerikane, presioni i përditshëm i të dërguarit Grenell për të hequr tërësisht dhe në mënyrë të plotë tarifat ndaj Serbisë, kjo shkaktoi prishjen e qeverisë. Dhe ishte LDK, siç ka deklaruar vetë kryetari Mustafa, që prishi marrëveshjen e koalicionit për heqjen e tarifave me kushtimin e parimit të reciprocitetit nën presionin e SHBA-së. Nëse po, atëherë performanca e partive politike në qeveri përcaktohej nga qëndrimi ndaj presionit të SHBA-së, ndërsa mbështetja e opozitës përcaktohej nga presioni dhe interesi amerikan për të parë që Vetëvendosje të binte nga pushteti. E gjithë kjo, shikuar nga brenda Kosovës, kam frikë se i bëri vetëm dëme shtesë kulturës politike të vendit dhe marrëdhënieve ndër-partiake. Ajo që ne ende nuk e kemi parë, dhe kam frikë se është bërë edhe më e ndërlikuar për të arritur, është elitat politike e Kosovës që përcaktojnë qëllimet dhe interesat e vendit në negociatat për një marrëveshje përfundimtare, gjithëpërfshirëse me Serbinë, për të krijuar unitet ndër-partiak që siguron të paktën një shumicë dy e treta e nevojshme për Kuvendin për të ratifikuar ndonjë marrëveshje të ardhshme.

A pati ndonjë rol Presidenti Hashim Thaçi në votimin në Parlament?

Me siguri. Ishte kapja e tij e rolit negociues, pjesëmarrja e tij në bisedime të fshehta me Vuçiç dhe Grenell, deklarimi i tij se dialogu politik i udhëhequr nga BE është e vdekur pas kthimit nga mbledhja e Shtëpisë së Bardhë në shkurt, që ngriti dyshimet për një shtytje të përtërirë nga të dy presidentët se një marrëveshje e rrezikshme e shkëmbimit të territorit është duke u zhvilluar.

Pse Shtetet e Bashkuara dhe BE janë kundër njëri-tjetrit kur bëhet fjalë për pozicionin e Albin Kurti dhe qeverisë? Si e shihni pozicionin e Ambasadorit Richard Grenell në jetën e brendshme politike të Kosovës?

SHBA dhe BE nuk janë kundër njëra-tjetrës, domethënë BE nuk është kundër SHBA. Ishte administrata amerikane, i dërguari Grenell që filloi të negociojë me të dy presidentët në një mënyrë krejtësisht të fshehtë, të pa llogaritshme, duke anashkaluar si qeverinë e Kosovës ashtu edhe BE-në dhe qeverinë e vendeve anëtare, për shembull duke negociuar për të, dhe duke nënshkruar marrëveshjen e trafikut ajror në ambasadën amerikane në Berlin, duke mos përfshirë dhe as informuar qeverinë gjermane. Nuk ka asnjë arsye të arsyeshme që Uashingtoni të ndërpresë BE-në dhe të udhëheqë negociatat në të njëjtën mënyrë siç kishte bërë ish-shefja e politikës pararendëse të BE-së, Mogherini, përveç nëse synohet për një marrëveshje të shpejtë të shkëmbimit të territort. BE, me Gjermaninë dhe Francën në një epërsi, ndryshe nga administrata Trump nuk kanë goditur asnjë aktor politik në Kosovë, por janë përpjekur të kontribuojnë në parakushte për një rivendosje të negociatave kuptimplote për një marrëveshje përfundimtare. Dhe ata janë përpjekur të ndihmojnë në parandalimin e një prishjeje të koalicionit qeverisës nga frika, se vakuumi institucional që tani është krijuar me kalimin e votës së mosbesimit, do të ketë pasoja serioze, të tronditura në luftimin e institucioneve shtetërore të Kosovës kundër pandemisë. Sidoqoftë, duhet të kritikohet BE-ja që nuk ka demonstruar udhëheqje gati të mjaftueshme në muajt e fundit mbi negociatat Kosovë-Serbi, përfshirë edhe mos zgjidhjen e çështjes së liberalizimit të vizave, e cila formon një goditje të madhe të vazhdueshme për besueshmërinë e Unionit në Kosovë. Mund të shpresohet vetëm se BE do të mësojë mësimet e saj nga zhvillimet e fundit.

Çfarë do të ndodhë tani në Kosovë?

Vështirë të parashikohet. Pavarësisht nëse do të shohim një formim mjaft të shpejtë të një koalicioni të ri qeverisës, ose do të mbetet që qeveria e përkohshme të mbetet në detyrë deri pas përfundimit të krizës së koronës, një gjë është e qartë – ne kemi hyrë në një fazë shumë jodemokratike në demokracinë parlamentare të Kosovës: LDK ka fituar pozicionin aktual në parlament vetëm duke bërë fushatë në biletën e koalicionit me VV. Pasojat e vetme demokratike kur largoheni nga ai program do të kishin qenë të shkoni në zgjedhje të parakohshme, që për shkak të kufizimit të koronës nuk janë të mundshme. Demokracia mund të rikthehet vetëm me zgjedhje të parakohshme pasi të ketë mbaruar kriza e koronës, kushdo që do të qeverisë deri atëherë.

Cila do të jetë e ardhmja politike e Albin Kurtit?

Këtë nuk mund ta them unë. Do të shohim. Unë jam më i shqetësuar për perspektivat e ardhshme të stabilitetit të sistemit politik të Kosovës. Kurdo që do të shohim zgjedhje në Kosovë, do të befasohem nëse nuk shohim një ngritje të konsiderueshme për VV. Si do të kemi ndonjë qeveri të qëndrueshme në të ardhmen pas asaj që u ka ndodhur marrëdhënieve ndër-partiake të enjten e kaluar në Kuvend?

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

“Në këtë vend gjithçka është e shkatërruar”/ “The Sun” reportazh në Shqipëri! Pensionisti: Me paratë e dërguara të djalit nga Anglia kemi ndërtuar shtëpinë e ëndrrave

“Në këtë vend gjithçka është e shkatërruar”/ “The Sun” reportazh në Shqipëri! Pensionisti: Me paratë e dërguara të djalit nga Anglia kemi ndërtuar shtëpinë e ëndrrave

Publikuar më 08.11.2022
Shqipëria çdo ditë e më shumë merr vëmendjen e mediave brita...

Shqipëria çdo ditë e më shumë merr vëmendjen e mediave britanike, kjo për faktin se shumë shqiptare jetojnë dhe punojnë aty, pavarësisht nëse janë ilegalë apo me dokumente. SHIKONI VIDEON The Sun ka shkuar në një familje shqiptare në veri të vendit, ku tre fëmijët i ka në emigracion, njëri prej të cilëve në Angli. […]

Lexo më shumë

Infermierja dhunon pacienten e moshuar, nënën e dëshmorit të UÇK-së (Pamje të rënda)

Infermierja dhunon pacienten e moshuar, nënën e dëshmorit të UÇK-së (Pamje të rënda)

Publikuar më 02.11.2022
Një video jashtëzakonisht shqetësuese ka postuar Kaltrinë Ze...

Një video jashtëzakonisht shqetësuese ka postuar Kaltrinë Zeneli, aktore e njohur e Kosovës. Në video shihet teksa keqtrajtohet një zonjë në moshë nga disa vajza të reja, të cilat duket sikur të jenë infermiere. Ajo nuk ka treguar se ku ka ndodhur rasti dhe në çfarë kohe. Infermierja shihet derisa e godet disa herë në fytyrë […]

Lexo më shumë

Grekët arrestojnë në Kakavijë 3 shqiptarë, mes tyre 2 gra të shumëkërkuara

Grekët arrestojnë në Kakavijë 3 shqiptarë, mes tyre 2 gra të shumëkërkuara

Publikuar më 24.10.2022
Dy shqiptare të shumëkërkuara në Europë dhe një shqiptar u a...

Dy shqiptare të shumëkërkuara në Europë dhe një shqiptar u arrestuan ditën e djeshme nga policia greke në doganën e Kakavijës. Ndaj dy shqiptareve kishte urdhër arreste, përkatësisht nga Spanja dhe Belgjika. Mësohet se e arrestuara me urdhër arresti nga Spanja kërkohej për trafik droge në kuadër të organizatës kriminale dhe shkelje e urdhrit të ndalimit. Ndërsa shqiptarja […]

Lexo më shumë

“Dëshironi në makinë?” Bisedat mes 12-vjeçares së abuzuar, “padronit” dhe klientëve në Greqi: Me 120 euro mund të kesh gjithçka që do

“Dëshironi në makinë?” Bisedat mes 12-vjeçares së abuzuar, “padronit” dhe klientëve në Greqi: Me 120 euro mund të kesh gjithçka që do

Publikuar më 17.10.2022
Të tjera detaje tronditëse janë zbardhur nga ngjarja e rëndë...

Të tjera detaje tronditëse janë zbardhur nga ngjarja e rëndë e zbuluar pak ditë më parë në Greqi, ku një 12-vjeçare përdhunohej për muaj me radhë dhe shfrytëzohej seksualisht nga persona të ndryshëm. 53-vjeçari që trafikonte të miturën Ngjarja në fjalë tronditi Greqinë, pasi e mitura shfrytëzohej seksualisht nga një i afërm, që kishte edhe […]

Lexo më shumë

“Gjeje kush jam”, Edi Rama i mbyll sytë Albin Kurtit në Berlin (VIDEO)

“Gjeje kush jam”, Edi Rama i mbyll sytë Albin Kurtit në Berlin (VIDEO)

Publikuar më 14.10.2022
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë një shaka me kr...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë një shaka me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, gjatë një takimi në Berlin. Rama i është afruar Kurtit duke ia mbyllur sytë.  “Duhet të më kishe gjet vetë, jo me spiuna”, dëgjohet duke thënë me të qeshur kryeministri Rama. Momenti u shoqërua me të qeshura mes të pranishmëve, […]

Lexo më shumë

Qindra të rinj ikin me gomone drejt Anglisë, ambasadori britanik: Kemi program për vende pune në Kukës

Qindra të rinj ikin me gomone drejt Anglisë, ambasadori britanik: Kemi program për vende pune në Kukës

Publikuar më 13.10.2022
Ambasadori britanik në vendin tonë, Alastair King Smith ditë...

Ambasadori britanik në vendin tonë, Alastair King Smith ditën e djeshme nën shoqërinë e kryebashkiakut Safet Gjici, ka vizituar Kukësin, ku u bë prezantimi i startimit të projektit “Perspektiva të reja për qarkun e Kukësit” me një fond prej 8.4 milionë paund që qeveria britanike do të zbatojë për 3 vite në qarkun e Kukësit. […]

Lexo më shumë

Greqia tronditet nga skandali i përdhunimit të 12-vjeçares, mbi 200 persona në listën e anëtarit të partisë në pushtet

Greqia tronditet nga skandali i përdhunimit të 12-vjeçares, mbi 200 persona në listën e anëtarit të partisë në pushtet

Publikuar më 12.10.2022
Greqia është tronditur nga rasti përdhunimit dhe shfrytëzimi...

Greqia është tronditur nga rasti përdhunimit dhe shfrytëzimit për prostitucion të 12-vjeçares nga një 53-vjeçar në Greqi. 53-vjeçari ka përdhunuar për dy vite rresht të miturën, njëkohësisht ai i gjente klientë adoleshentes nëpërmjet rrjeteve sociale në këmbim të pagesës. Sakaq mësohet se përveç 53-vjeçarit është arrestuar një 42-vjeçar që ka përdhunuar gjithashtu të miturën në […]

Lexo më shumë

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror

Publikuar më 06.10.2022
Kryeministri Edi Rama, po merr pjesë në Samitin informal të ...

Kryeministri Edi Rama, po merr pjesë në Samitin informal të Pragës mes 44 liderëve të BE-së dhe të vendeve jo anëtare.  Shumë të pranishëm kanë treguar vëmendje të shtuar ndaj kryeministrit tonë, duke hedhur edhe vështrime të habitura, për shkak të kravatës që ai mbante, e cila jep përshtypjen e disa vaginave të shumëngjyrshme. Me siguri […]

Lexo më shumë