×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Krevati që ju mbron nga tërmeti (VIDEO)

Shqipëria ka përjetuar një javë dramatike pas tërmetit të fuqishëm të së martës.

Ndonëse sizmiologët i kanë konsideruar si normale paslëkundjet, shumë qytetarë kanë zgjedhur të flenë në makina dhe jo në banesat e tyre.

Vendet me aktivitet sizmik të lartë kanë shpikur mjete alternative për të reduktuar rrezikun e lëkundjeve të fuqishme.

I tillë është një krevat i krijuar apostafat për t’i mbrojtur njerëzit nga tërmeti. Sikundër e shihni në video ai funksionon në formën e një sënduku që hapet pas nisjes së lëkundjeve, ndërkohë që dysheku bie bashkë me ju.

Mbyllja e krevatit bëhet falë sensorëve që ndjejnë lëkundjet në ambientin përreth.

Në këtë video të animuar shfaqen një seri modelesh të krevatëve që i mbrojnë banorët nga tronditjet, por nuk janë zgjedhja e duhur për personat klaustrofobik.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gruaja e pushtuar nga ‘djalli’ shkakton frikë në avion! (Video)

Gruaja e pushtuar nga ‘djalli’ shkakton frikë në avion! (Video)

Publikuar më 30.09.2020
Incident i pabesueshëm gjatë një fluturimi me një protagonis...

Incident i pabesueshëm gjatë një fluturimi me një protagoniste një grua. Ndërsa avioni ishte rrugës për në Michigan, gruaja u ngjit në vendet, të cilat ishin bosh për shkak të koronavirusit dhe filloi të “godiste” dhe të betohej. Gruaja ishte mbështetur në dollapët dhe bërtiste “do ta bëjmë gjithë natën”, ndërsa sipas Daily Mail nuk […]

Lexo më shumë

Parashikimi nga gjigandi francez: Po vjen fundi i epokës së naftës

Parashikimi nga gjigandi francez: Po vjen fundi i epokës së naftës

Publikuar më 30.09.2020
Sipas gjigantit të naftës dhe gazit Total, fokusi i tij i bi...

Sipas gjigantit të naftës dhe gazit Total, fokusi i tij i biznesit, si dhe ai i kolegëve të saj evropianë, do të zhvendoset drejt burimeve të energjisë me karbon të ulët në vitet e ardhshme, pasi tregu i naftës do bëhet gjithnjë e më i vjetëruar. Një kompani udhëheqëse franceze e naftës dhe gazit, Total, […]

Lexo më shumë

Skandali/ Gardianja e burgut kapet duke kryer marrëdhënie intime me vrasësin e tmerrshëm

Skandali/ Gardianja e burgut kapet duke kryer marrëdhënie intime me vrasësin e tmerrshëm

Publikuar më 29.09.2020
Lauren McIntyre pretendohet të jetë përfshirë në një marrëdh...

Lauren McIntyre pretendohet të jetë përfshirë në një marrëdhënie seksuale me të burgosurin Andrew Roberts për një periudhë katër-mujore. 32-vjeçarja, nga Ryde në Isle of Wight, akuzohet gjithashtu për rrahjen e një oficeri tjetër nga i dashuri i saj. Veprat e pretenduara ndodhën ndërsa roja i burgut po punonte në HMP Isle of Wight në […]

Lexo më shumë

Çfarë do të thotë të dalësh negativ në tampon, po pozitiv? Njihuni me cilat janë dhe si funksionojnë testimet për Covid-19

Çfarë do të thotë të dalësh negativ në tampon, po pozitiv? Njihuni me cilat janë dhe si funksionojnë testimet për Covid-19

Publikuar më 29.09.2020
Brenda pak muajsh pandemia e Covid-19 është spostuar nga një...

Brenda pak muajsh pandemia e Covid-19 është spostuar nga një kontinent tek tjetri. Sot numërohen më shumë se 31 milion të prekur dhe më shumë se 960000 të vdekur. Qysh nga fillimi, kërkimi ka lëvizur për të zhvilluar testime të besueshme në gjendje të identifikojnë praninë e virusit në popullatë. Tani vëmendja është përqëndruar ndaj […]

Lexo më shumë

OBSH krijon përsëri alarm: Virusi nuk do të zhduket as me vaksinën, ai do jetë mes nesh!

OBSH krijon përsëri alarm: Virusi nuk do të zhduket as me vaksinën, ai do jetë mes nesh!

Publikuar më 29.09.2020
Kompanitë më të mëdha farmaceotike në botë janë në garë se k...

Kompanitë më të mëdha farmaceotike në botë janë në garë se kush do të mundë të nxjerr në treg vaksinën anti-Covid. Në një kohë kur të gjithë presin me padurim mbërritjen e vaksinën për të ndalur koronavirusin, Dr. David Nabarro, autoritet i OBSH-së për pandeminë u shpreh se virusi nuk do të zhduket as kur […]

Lexo më shumë

Gjetje befasuese/ Ja dy sinjalet e para që tregojnë se jeni të prekur me COVID-19

Gjetje befasuese/ Ja dy sinjalet e para që tregojnë se jeni të prekur me COVID-19

Publikuar më 28.09.2020
Të gjitha mediat kanë qenë të zëna me kërkime se cilat janë ...

Të gjitha mediat kanë qenë të zëna me kërkime se cilat janë simptomat e hershme të COVID-19, pasi ky informacion është thelbësor për të na ndihmuar të gjithëve të ndalojmë përhapjen e virusit në muajt e ardhshëm. Nëse mund të zbulojmë raste të bazuara në simptoma më shpejt, njerëzit do të jenë në gjendje të […]

Lexo më shumë

OBSH: Teste të shpejta për Covid-19 që nxjerrin rezultatin në 30 minuta, ja ku do shpërndahen

OBSH: Teste të shpejta për Covid-19 që nxjerrin rezultatin në 30 minuta, ja ku do shpërndahen

Publikuar më 28.09.2020
Testet për Covid-19 që e tregojnë rezultate në vend për 15 d...

Testet për Covid-19 që e tregojnë rezultate në vend për 15 deri në maksimumi 30 minuta do të mundësohen për të gjithë botën, duke shpëtuar potencialisht mijëra jetë dhe duke frenuar pandeminë në vendet e varfra dhe të pasura, citon The Guardian.  Afro 120 milion analiza të shpejta antigjeni nga dy kompani do të furnizojnë […]

Lexo më shumë

Antonio Fauci: SHBA nuk është në gjendje të mirë përballë virusit, situata do të rëndohet më

Antonio Fauci: SHBA nuk është në gjendje të mirë përballë virusit, situata do të rëndohet më

Publikuar më 28.09.2020
Me SHBA mesatarisht 40,000 raste të reja në ditë, Drejtori i...

Me SHBA mesatarisht 40,000 raste të reja në ditë, Drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive Dr. Anthony Fauci thotë se vendi “nuk është në një gjendje të mirë” tani. “Është diçka që ju nuk doni të jeni në një pozitë të tillë pasi moti fillon të ftohet”, tha Fauci, duke paralajmëruar se […]

Lexo më shumë