×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kreu i KLP pret delegacionin e Zëvendës Presidentit të Këshillit të Lartë të Magjistraturës në Itali

Kryetari i KLP, Gent Ibrahimi ka zhvilluar sot një takim me delegacionin e Zëvendës Presidentit të Këshillit të Lartë të Magjistraturës në Itali, David Ermini.

Sipas një njoftimi për mediat, takimi është zhvilluar bë ambientet e Prokurorisë së Përgjithshme, ku i pranishëm ishte edhe Ambasadori italian Alberto Cutillo.

“Në kuadër të prezantimit të projektit të asistencës italiane për Shkollën Shqiptare të Magjistraturës, zoti Ermini shprehu kënaqësinë dhe vullnetin për bashkëpunim jo vetëm përmes ndihmës në Shkollën e Magjistraturës, por edhe përmes shkëmbimit të përvojave edhe mes Këshillit të Lartë të Magjistraturës dhe KLP-së, në fusha akoma më specifike si ajo e konceptimit të akteve nënligjore, aq të nevojshme për mirëfunksionimin e KLP-së. Eksperienca shumë vjeçare italiane do të shërbejë në rritjen e performancës së veprimtarisë së KLP-së”, thuhet ndër të tjera në njoftim.

Njoftim për mediat

Takimi i kryetarit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, z.Gent Ibrahimi me Zëvendës Presidentin e Këshillit të Lartë të Magjistraturës, avokat David Ermini.

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, z.Gent Ibrahimi dhe përfaqesues të këtij këshilli kanë zhvilluar gjatë pasdites së sotme një takim me delegacionin e Zëvendës Presidentit të Këshillit të Lartë të Magjistraturës  në Itali, David Ermini.

Në takimin e zhvilluar në ambientet e Prokurorisë së Përgjithshme, ishte i pranishëm edhe Ambasadori italian Alberto Cutillo, ndërkohë që z.Ibrahimi shoqërohej nga nënkryetari Alfred Balla, Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit, Kryetari i Komisionit të Disiplinës, z.Bujar Sheshi dhe z.Sandër Beci, Kryetar i Komisionit të Karrierës në KLP.

Në kuadër të prezantimit të projektit të asistencës italiane për Shkollën Shqiptare të Magjistraturës, zoti Ermini shprehu kënaqësinë dhe vullnetin për bashkëpunim jo vetëm përmes ndihmës në Shkollën e Magjistraturës, por edhe përmes shkëmbimit të përvojave edhe mes Këshillit të Lartë të Magjistraturës dhe KLP-së, në fusha akoma më specifike si ajo e konceptimit të akteve nënligjore, aq të nevojshme për mirëfunksionimin e KLP-së. Eksperienca shumë vjeçare italiane do të shërbejë në rritjen e performancës së veprimtarisë së KLP-së.

Zv.Presidenti i Këshillit të Magjistraturës shprehu interes të vecantë lidhur edhe me strukturën e re të institucioneve në drejtësi, pasi siç u shpreh ai ‘në Itali këtë funksion e mban ende një institucion i vetëm përbërë nga 9 komisione, i cili ka si veprimtari menaxhimin e të gjithë sistemit të magjstratëve në vend, prokurorëve dhe gjyqtareve”.

Kryetari i KLP-së shpjegoi gjithashtu edhe hapat e ndërmarra deri më tani nga KLP për zbatimin e Reformës në Drejtësi dhe parashtroi para të pranishmëve objektivat dhe sfidat e Këshillit në vijim.

Të dyja palët u angazhuan për një bashkëpunim të mëtejshëm, i cili do të realizohet edhe falë mbështetjes së prezencës së Euralius në Shqipëri, nën kujdesin e Dokt. Gianluigi Pratola, Magjistrat, ekspert pranë Euralius V.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ndryshime në ligjin për Forcat e Armatosura, ja kur do të penalizohen ushtarakët (DETAJE)

Ndryshime në ligjin për Forcat e Armatosura, ja kur do të penalizohen ushtarakët (DETAJE)

Publikuar më 07.07.2020
Pjesëtarët e Forcave të Armatosura do të penalizohen më shum...

Pjesëtarët e Forcave të Armatosura do të penalizohen më shumë tani me ashpërsimin dhe ndryshimin e ligjit për disiplinën në FA. Ndryshimet e ligjit parashikojnë dënime të ashpra për ushtarakët që akuzohen për ngacmime seksuale, për ata që keqpërdorin uniformën, apo që organizojnë lojëra bixhozi. Po ashtu ushtarakët do të penalizohen rëndë edhe nëse shkrepin […]

Lexo më shumë

“Blerta qau kur hymë”, shefi i zjarrfikëses rrëfen momentin që u fut në shtëpinë e familjes Josifi: Bëmë evakuimin e trupave

“Blerta qau kur hymë”, shefi i zjarrfikëses rrëfen momentin që u fut në shtëpinë e familjes Josifi: Bëmë evakuimin e trupave

Publikuar më 07.07.2020
Shefi i zjarrfikëses së Tiranës tregoi momentin kur ata ndër...

Shefi i zjarrfikëses së Tiranës tregoi momentin kur ata ndërhynë në shtëpinë e familjes Josifi në Tiranë, ku në 2 korrik, u gjet e pajetë, Zhaneta dhe vajza e saj Anisa, ndërsa Blerta vajza tjetër ishte në gjendje të rëndë. Zoti Shehu tregoi në studion e “Shqipëria Live” se ndoshta nëse do ishte ndërhyrë më […]

Lexo më shumë

Masat kundër virusit/ 700 mijë lekë gjobë deri në mbyllje të aktivitetit në rast se shkelet protokolli

Masat kundër virusit/ 700 mijë lekë gjobë deri në mbyllje të aktivitetit në rast se shkelet protokolli

Publikuar më 07.07.2020
Zv.ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Mira Raka...

Zv.ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Mira Rakacolli u shpreh sot se miratimi i Aktit Normativ për marrjen e masave të përkohshme për mbështetjen e sektorit të turizmit, synon për të mbrojtur më tej shëndetin e qytetarëve në kohën e turizmit, në kuadrin e pandemisë Covid-19. E pranishme në Komisionin e Kuvendit për Veprimtarinë Prodhuese […]

Lexo më shumë

Korrupsioni në Shqipëri/ Kryeministri miraton ndërtimin e landfillit të Vlorës. PD: Përfitues sërish Klodian Zoto

Korrupsioni në Shqipëri/ Kryeministri miraton ndërtimin e landfillit të Vlorës. PD: Përfitues sërish Klodian Zoto

Publikuar më 07.07.2020
Kryeministri Edi Rama do të mbahet mend si shëmbëlltyra e ko...

Kryeministri Edi Rama do të mbahet mend si shëmbëlltyra e korrupsionit në Shqipëri dhe si mbrojtësi më i flaktë i koncensioneve dhe PPP-ve. Departamenti i antikorrupsionit, aksesit ne sherbime dhe transparences pranë Partisë Demokratike, përmes një postimi në Facebook të disa dokumenteve, denoncon vendimin e qeverisë, e cila ka miratuar ndërtimin e landfillit të Vlorës, […]

Lexo më shumë

“Po më zinte frymën dhe çorodiste mendjen”, mjeku me COVID publikon mesazhin: Isha futur në “ferrin” ku jeta dhe vdekja e kishin kufirin më të hollë

“Po më zinte frymën dhe çorodiste mendjen”, mjeku me COVID publikon mesazhin: Isha futur në “ferrin” ku jeta dhe vdekja e kishin kufirin më të hollë

Publikuar më 07.07.2020
Përmes një mesazhi në rrjetin social “Facebook”, doktori She...

Përmes një mesazhi në rrjetin social “Facebook”, doktori Shefki Meta ka treguar se është infektuar me koronavirus dhe se prej 28 qershorit ai po kurohet te Infektivi pasi shkoi në spital në gjendje të rëndë. Doktori tregon se si e kuptoi se ishte infektuar edhe pse prej muajsh kishte shkuar në punë dhe gjatë vizitave […]

Lexo më shumë

Sekuestrohen 3 llogaritë bankare të fierakut, dyshohet se janë parat e të birit nga veprimtaritë kriminale

Sekuestrohen 3 llogaritë bankare të fierakut, dyshohet se janë parat e të birit nga veprimtaritë kriminale

Publikuar më 07.07.2020
Janë sekuestruar tri llogari bankare të një 66-vjeçari, me v...

Janë sekuestruar tri llogari bankare të një 66-vjeçari, me vlerë 140 milionë lekë, që dyshohen se janë përfituar nga veprimtaria kriminale në fushën e narkotikëve. Nga Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, pas një hetimi disamujor, u bë ekzekutimi […]

Lexo më shumë

La pas dy djem, si u infektua me koronavirus 45-vjeçarja që po kurohej nga astma

La pas dy djem, si u infektua me koronavirus 45-vjeçarja që po kurohej nga astma

Publikuar më 07.07.2020
Dita e sotme shënoi dy viktima nga Covid-19. 45-vjeçarja e c...

Dita e sotme shënoi dy viktima nga Covid-19. 45-vjeçarja e cila ndërroi jetë nga koronavirusi vuante nga disa sëmundje bashkëshoqëruese si astma, diabeti, tensioni dhe problemet me zemrën. Ajo ishte paraqitur në spitalin Rajonal të Beratit për të marrë mjekim për astmën. Sipas Abc news kur gjendja e saj është përkeqësuar, ajo është dërguar në […]

Lexo më shumë

Tiranë/ Kanoste prej kohësh një 54-vjeçar për t’i marrë para, përfundon në pranga 25-vjeçarja

Tiranë/ Kanoste prej kohësh një 54-vjeçar për t’i marrë para, përfundon në pranga 25-vjeçarja

Publikuar më 07.07.2020
Një vajzë 25-vjeçare është vënë në pranga në Tiranë pasi në ...

Një vajzë 25-vjeçare është vënë në pranga në Tiranë pasi në mënyrë sistematike ka kanosur shtetasin H. V., 54 vjeç, për t’i marrë një shumë eurosh. Sipas policisë e reja u arrestua në flagrancë, për veprën penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë. Njoftimi i policisë Nga specialistët për Hetimin […]

Lexo më shumë