×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kostoja e energjisë është “galopante”/ Çmimi i gazit europian shënon një rekord të ri të lartë

Kontratat e gazit arritën nivele të reja në Europë sot, me çmimet galopante që krijuan kosto mbytëse të energjisë në prag të dimrit.

Çmimi i referencës europiane, TTF holandeze (Transfer Facility), regjistroi një rritje prej 16.36% në 135.00 euro për megavat orë (MWh). Çmimi i gazit britanik, me shpërndarjen muajin tjetër, regjistroi një kërcim prej 18.15% në 347.27 paund për njësi termike.

Të dy tregjet regjistruan fitime të mëparshme prej mbi 25%, dhe arritën në 162.12 euro dhe 407.82 paund, respektivisht, çmime që janë një rekord.

“Kërcimi aktual i çmimeve të energjisë në Europë është vërtet unik”, thanë analistët e Société Générale. “Asnjëherë më parë çmimet e energjisë nuk janë rritur kaq shumë dhe kaq shpejt”.

I pyetur nga ‘Agence France-Presse’, analisti i Commerzbank, Carsten Fritz e sheh këtë rritje shumë të fortë të çmimit si një “lëvizje paniku dhe frike” kundër aksioneve të ulëta ndërsa dimri po afrohet në hemisferën veriore.

Analistët e ING gjithashtu shtojnë një kombinim të faktorëve të tillë si “çmimet e larta të energjisë elektrike, furnizimi i kufizuar nga Rusia dhe mundësia e një dimri më të ftohtë”.

Sipas ekspertëve të ‘Capital Economics’, çmimet “ndoshta do të mbeten më të larta se në të kaluarën” në periudhën afatmesme.

Çmimet janë rritur pjesërisht për shkak të rritjes së kërkesës, veçanërisht nga Azia, pasi ekonomitë gradualisht po dalin nga bllokimet për shkak të koronavirusit. Dimri dhe pranvera relativisht e ftohtë europiane që ka kaluar ka pakësuar edhe furnizimet.

Ndërkohë, rënia e prodhimit vendas dhe kushtet e pafavorshme të motit në SHBA kanë krijuar një treg të ngushtë të gazit dhe e kanë bërë të vështirë rimbushjen e rezervave të gazit para dimrit të ardhshëm.

Rritja e kostove të energjisë ka dhënë alarmin në BE, si në nivelin e shteteve anëtare (Këshilli i BE -së) ashtu edhe në institucionet, përkatësisht Parlamentin Europian dhe Komisionin Europian.

Javën e ardhshme, Komisioni do të paraqesë një “sasi masash” për t’u marrë me krizën e energjisë, së pari duke analizuar arsyet që çuan në rritjen e çmimit dhe duke propozuar një paketë për të zvogëluar ndikimin në familjet dhe bizneset e cenueshme.

Lidhur me propozimin e paraqitur nga Spanja dhe të mbështetur nga disa shtete të tjera anëtare për të pasur një furnizim të përbashkët europian me gaz, siç ndodhi me vaksinat, Komisioneri Simpson tha se ishte një ide që duhej marrë në konsideratë.

Sipas Komisionerit të Energjisë, autoritetet kombëtare dhe europiane të konkurrencës duhet të kryejnë inspektime për të shmangur shtrembërimet në tregun e energjisë.

Në emër të Presidencës Sllovene të Këshillit të BE -së, Ministri i Jashtëm, Andrzej Logar deklaroi se çështja e rritjes së kostove të energjisë ishte diskutuar tashmë në Këshillin Europian (Krerët e shteteve dhe qeverive) në fund të shtatorit dhe do të diskutohej përsëri në takimin e tij në 21 dhe 22 tetor për të gjetur zgjidhje afatgjata dhe afatshkurtra.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen tha sot se çështja e çmimeve të larta të energjisë është serioze dhe shtoi se është me rëndësi të madhe për BE -në të investojë në burime të ripërtëritshme të energjisë në planin afatgjatë, në mënyrë që të shmanget rritja e ardhshme.

“Unë mendoj se duhet të jemi shumë të qartë se çmimet e gazit po rriten. Por në çmimet e energjisë së rinovueshme, çmimet kanë rënë vitet e fundit dhe mbeten të qëndrueshme”, u tha von der Leyen gazetarëve para fillimit të samitit BE-Ballkani Perëndimor në Slloveni.

“Pra, për ne është shumë e qartë se në planin afatgjatë me energji është e rëndësishme të investojmë në burime të rinovueshme që na ofrojnë çmime të qëndrueshme dhe më shumë pavarësi, sepse 90% e gazit natyror importohet në BE”, shtoi ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë