Koronavirusi: Të gjithë flasin por askush nuk e di si do përfundojë!

Askush nuk e di se si përfundon kjo. Ndërsa bllokimet në Europë shtrihen në javën e tyre të dytë, të tretë, të katërt apo edhe të pestë, politikanët dhe politikëbërësit në të gjithë Kontinentin po vihen nën presion për të njoftuar njerëzit se kur do të hiqen masat e urgjencës.

Është një pyetje që ata nuk janë të gatshëm për t’iu përgjigjur, në asnjë pjesë të vogël, sepse ka pak dakordësi për ato strategji të izolimit social që synojnë të arrijnë – ose çfarë do të vinte më pas. “Unë nuk mund të jap një plan” ose një “recetë” të statistikave kur do të këshillohet që njerëzit të dalin përsëri nga shtëpitë e tyre, tha Lothar Wieler, presidenti i Institutit Robert Koch, organi i qeverisë gjermane i ngarkuar me monitorimin e sëmundjeve dhe kontrollit. “Ne e vlerësojmë situatën çdo ditë”, shtoi Wieler të mërkurën.

Udhëheqësit kombëtarë të Bashkimit Europian planifikojnë të kërkojnë një “strategji daljeje” kur të mblidhen për videokonferencë të enjten. “Ne duhet të fillojmë të përgatisim masat e nevojshme për t’u rikthyer në një funksionim normal të shoqërive tona”, thotë një draft fillestar i konkluzioneve që Këshilli Europian pritet të pajtohet atë ditë.

Deklarata po përgatitet në Bruksel, ndërsa ekspertët që kthehen në shtëpi paralajmërojnë se bllokimet do të duhet të zgjasin. Nëse, siç e ka thënë presidenti francez Emmanuel Macron, bota po lufton një “luftë” kundër koronavirusit, qeveritë nuk do t’i mobilizojnë ushtritë e tyre derisa armiku të kishte kaluar kufirin. Masat izoluese sociale besohet të jenë në gjendje të ngadalësojnë pandeminë, por është pothuajse me siguri shumë vonë për të eliminuar – ose edhe përmbajtjen – koronavirusin.

Kjo e lë të paqartë qëllimin përfundimtar. Në afat të shkurtër, mbylljet shërbejnë në funksion të thjeshtë. Provat nga Azia, përfshirë një studim të ri nga Singapori, sugjerojnë se ato janë një mënyrë efektive për të ngadalësuar shkallën e infeksioneve dhe për të parandaluar që spitalet dhe sistemet e kujdesit shëndetësor të mos mbingarkohen. Por nëse virusi është këtu për të qëndruar, kur politikëbërësit do ta konsiderojnë të sigurt që njerëzit të largohen përsëri nga shtëpitë e tyre?

Asnjë provë e vështirë

Politikanët nuk po marrin vendime bazuar në të dhënat aktuale, tha Christian Drosten, një virolog gjerman që zhvilloi testin e koronavirusit dhe ka këshilluar qeverinë gjermane që të ndalojë sëmundjen. Në vend të kësaj, tha ai, lëvizjet dhe mbyllja e shkollave nxiten nga instinktet e politikanëve dhe përshtypjet vëzhguese. Të dhënat e vështira janë akoma disa javë larg, por epidemiologët po nxitojnë ta mbledhin atë për t’i ndihmuar zyrtarët të marrin një vendim të informuar deri në Pashkë.

“Ne nuk mund të vazhdojmë t’i bëjmë masat gjithnjë e më të rrepta pa e ditur nëse kjo do të bëjë ndonjë ndryshim”, tha Drosten në një intervistë të fundit. Javën e kaluar, Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson vlerësoi se do të duheshin rreth 12 javë për të kthyer valën e shpërthimit. Sidoqoftë, kur njoftoi një bllokim të fortë të hënën, ai e mbrojti, duke thënë se qeveria do të rishikojë rregullat brenda tre javësh dhe “t’i qetësojë ata nëse provat tregojnë se ne jemi në gjendje”. Johnson nuk tha se çfarë dëshmi të tillë do të duhej të tregonte. I pyetur të martën nga BBC se si qeveria do të dijë se përpjekjet e saj po funksiononin, Ministri i Zyrës së Kabinetit Michael Gove tha se qëllimi është që “të zvogëlohet shkalla e infeksionit në mënyrë që të zvogëlohet presioni mbi [Shërbimin Kombëtar të Shëndetit],” pa adresuar kur urdhrat e strehimit në vend mund të ngrihen.

Në Francë, një raport i ri nga një panel këshillimor i 11 shkencëtarëve rekomandoi të paktën gjashtë javë distancim shoqëror. Paneli tha që ata nuk do të ishin në gjendje të konsideronin nëse kontrolli po funksionon deri tre javë pasi të fillojë, dhe vendimi për heqjen e urdhrave duhet të bazohet në gjëra të tilla si nëse spitalet janë në gjendje të menaxhojnë rrjedhën e pacientëve – veçanërisht për ventilim. Por kjo kërkon të dhëna nga spitalet, dhe “mbledhja e të dhënave është e vështirë kur spitalet kapërcehen”.

“Ne do të jemi në gjendje të ndalojmë izolimin kur kurba e epidemisë ta lejojë atë,” tha Ministri Francez i Shëndetësisë Olivier Véran të martën, duke paralajmëruar se bllokimi 15-ditor i vendit të tij do të zgjasë. Kancelari austriak Sebastian Kurz është një nga udhëheqësit e paktë që në të vërtetë ka artikuluar një kriter të matshëm për heqjen e bllokimit: arritja në pikën kur çështjet dyfishohen vetëm çdo 14 ditë. Ai shtoi, megjithatë, në një konferencë shtypi të martën se autoritetet duhet të “gjejnë masa për t’i zbatuar në mënyrë që situata të qëndrojë si kjo kur ne të rindërtojmë jetën publike”.

Pyetje pa përgjigje

Një pjesë e vështirësisë është se politikanët dhe këshilltarët e tyre janë ende në pritje për të mësuar më shumë rreth virusit. A do të venitet në mot të ngrohtë, gripi? Si ndryshon virusi me kalimin e kohës dhe për sa kohë njerëzit mbesin imunë pasi të ekspozohen? Nëse njerëz të mjaftueshëm kapin virusin dhe mbijetojnë, a do të arrijë një vend të ketë të ashtuquajtur imunitet, në të cilin një pjesë e madhe e popullsisë ka antitrupat që mund të ndalojnë mbajtjen e një infeksioni? A ka një kurë? Sa shpejt mund të zhvillohen vaksinat – dhe a do të funksionojnë ato? Përvoja e Wuhan në Kinë, epiqendra e shpërthimit, mund të sigurojë disa përgjigje. Rreth 11 javë pasi u izolua nga bota e jashtme, qyteti prej 11 milion banorësh do të çlirohet nga bllokimi në 8 prill, njoftuan të martën autoritetet kineze. Bota do të vëzhgojë të shohë nëse virusi përhapet edhe një herë – edhe nëse disa nuk besojnë te Pekini për të raportuar me saktësi një ringjallje, duke pasur parasysh se fshehën shenjat e para të shpërthimit.

Dhe në ShBA, Presidenti Donald Trump ka shprehur shqetësime në lidhje me ekonominë e SHBA dhe tha se një ringjallje sociale deri në Pashkë “thjesht do të ishte një afat kohor i lumtur”.

Ka shumë në Europë që shpresojnë se ai ka të drejtë, ndërsa liderët kombëtarë shikojnë se bazat e tyre të taksave po prishen, ndërsa rriten kërkesat për shpëtim.

Por ekspertët ofrojnë disa arsye për optimizëm afatshkurtër.

I pyetur nga deputetët e ShBA-së të mërkurën se si t’i jepet fund shpërthimit, Neil Ferguson, një ekspert i sëmundjes infektive nga Imperial College London, u përgjigj: “Dalja afatgjatë nga kjo, është e qartë shpresat për një vaksinë.”

Në rastin më të mirë, është një vit larg.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet