Koronavirusi/ Flet eksperti: Kina mund ta ndihmojë Shqipërinë, është më efikase se BE!

Eksperti për ndikimin e Kinës në Ballkanin Perëndimor, Vuk Vuksanoviç, flet në një intervistë ekskluzive për gazetën “Shekulli”. Ai thekson se Kina është më efecientë se Bashkimi Europian në dhënien e ndihmave, sepse është më pak burokratike.

Erjon Dervishi

Megjithëse pandemia COVID-19 filloi në Kinë, ky vend u pa si një nga burimet e pakta të ndihmës për vendet në nevojë, për shkak të faktit se ishte i pari që e vuri nën kontroll infeksionin. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç tha ndërsa prezantoi gjendjen e jashtëzakonshme, se Kina është “e vetmja që mund të ndihmojë Serbinë”, dhe ndërkohë, mjekë dhe ndihmës kinezë kanë filluar të vijnë edhe në Serbi dhe në vendet anëtare të BE-së. Po a mundet Kina që të njëjtën ndihëm që po jep për Serbinë ta japë edhe për Shqipërinë. Gazeta “Shekulli”, zhvilloi një intervistë ekskluzive me Vuk Vukanoviç, doktorant për Shkenca Politike, pranë “London School of Economics”, (LSE) në Britaninë e Madhe, por edhe një ekspert mjaft i njohur në lidhje me ndikimin e Kinës në Ballkanin Perëndimor.

Serbia është shteti i parë që ka marrë ndihmë nga qeveria kineze. Po për Shqipërinë? A mendoni se kinezët do të dërgojnë diçka për Shqipërinë?

Unë nuk do ta mohoja këtë mundësi. Padyshim që ka një vullnet nga ana kineze për ta bërë këtë në mënyrë potenciale, pasi Kina është angazhuar në një fushatë masive globale për të riparuar imazhin e saj që u dëmtua me shpërthimin e COVID-19. Presidenti kinez Xi Jinping e ka bërë këtë lloj fushate përparësinë e tij personale. Si pjesë e kësaj fushate, Kina do të përdorë çdo mundësi për të ndihmuar vendet e prekura siç po shohim në rast të Italisë dhe Serbisë. Shqipëria mund të jetë e dobishme për një operacion të tillë markimi nga kinezët, pasi Shqipëria është e përfshirë në të dy projektet e Brezit dhe Iniciativën Rrugore (BRI), si dhe mbledhjen 17 + 1. Natyrisht, do të varet gjithashtu nga sa e vështirë bëhet Shqipëria dhe mundësia për të krijuar një kanal të fortë komunikimi me kinezët në mënyrë që ndihma eventuale të dorëzohet.

Pse Kina është e gatshme të ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor?

Siç u tha tashmë, në rast të krizës COVID-19 është fushata e diplomacisë publike për të riparuar dëmet në reputacionin dhe imazhin e saj. Sidoqoftë, edhe pa krizë Kina është e interesuar në Ballkan për disa arsye. Falë gjeografisë së saj, Ballkani ka një rëndësi të madhe për projektin kinez BRI pasi është në kryqëzimin e Europës dhe Euroazisë më të gjerë. Për më tepër, është një terren i mirë testimi për të ndërtuar fuqinë e butë kineze dhe për të promovuar veten si një fuqi globale në rritje. Së fundmi, Kina përdor Ballkanin për të provuar se sa larg mund të shkojë në përpjekjen e saj për të hyrë në tregjet europiane, në industri si ndërtimi, industria e mbrojtjes dhe telekomunikacioni.

A mendoni se mbështetja e dhënë nga Kina është më efektive se BE?

Deri më tani, ajo ka dëshmuar të jetë e tillë. Një nga tiparet specifike të mënyrës se si funksionojnë kinezët është se ndryshe nga fondet e BE-së që varen nga procedura e ngadaltë ligjore, financimi kinez mobilizohet shpejt, bazuar në vendimmarrjen politike. Ky ishte një avantazh i madh për Kinën dhe gjithashtu u bë i theksuar me shpërthimin e COVID-19. Ndërsa BE filloi së pari ndalimin e eksportit të pajisjeve mjekësore dhe mbrojtëse jashtë BE-së, Kina u hodh në ndihmë të Serbisë. BE i dha ndihmë financiare më pas Serbisë, por ata tashmë ishin prapa Kinës.

Sa është e rëndësishme Shqipëria dhe vendet e tjera në Ballkanin Perëndimor për Kinën?

Nga të gjitha vendet e Ballkanit, Serbia është më e rëndësishmja për Kinën dhe politikën e saj të jashtme në rajon. Kjo kryesisht bazohet në logjikën e gjeografisë sepse nëse Ballkani është linja kryesore midis Europës dhe Euroazisë, Serbia është në zemrën gjeografike të Ballkanit ku territori i saj jugor futet në gadishullin Ballkanik ndërsa territori i saj verior shkon drejt Europës Qendrore. Kjo nuk do të thotë që vende si Shqipëria nuk janë të rëndësishme për Kinën. Përkundrazi, pikërisht për shkak të logjikës gjeografike të politikës kineze në rajon, Shqipëria është tërheqëse si një pikë tjetër e lidhjes midis Perëndimit dhe Euroazisë, kryesisht për përbërësin detar të BRI. Ajo që e bën Shqipërinë interesante për Kinën është Bregu i Adriatikut dhe afërsia e saj me Italinë, një vend tjetër dhe ekonomi tërheqëse për Kinën. Ajo që gjithashtu e bën Shqipërinë potencialisht tërheqës janë burimet e saj natyrore, si produktet minerale.

Si e shihni ndikimin e Kinës në Shqipëri? A besoni se COVID-19 do të bashkojë Kinën dhe Shqipërinë?

Ndërveprimet diplomatike dhe ekonomike midis Pekinit dhe Tiranës ekzistojnë. Pekini arriti disa përfitime ekonomike në Shqipëri, si për shembull pronësia mbi aeroportin në Tiranë. Sidoqoftë, ne gjithashtu shohim që disa projekte kineze në vend janë në vështirësi, si kompania Geo-Jade Petroleum që u akuzua për korrupsion në Shqipëri. Shqipëria duket se është e interesuar të nxjerrë përfitime ekonomike nga Kina pa e detyruar veten politikisht nga afër me Kinën, veçanërisht pasi marrëdhëniet me SHBA dhe NATO mbesin pjesët më të qëndrueshme të politikës së jashtme dhe të sigurisë shqiptare. Nëse shpërthimi COVID-19 i bashkon të dy vendet, kjo varet nëse Kina dërgon ndihmë për Shqipërinë dhe nëse Pekini do ta përdorë atë për të fituar një levë shtesë politike nëse kjo ndodh.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet