Koronavirusi/ Deri kur do të zgjasë makthi i Italisë? Ministria e Shëndetësisë jep lajmin!

Qeveria e Italisë të hënën  tha që do të zgjasë masat e saj të bllokimit mbarëkombëtar kundër një shpërthimi të koronavirusit, të paktën deri në sezonin e Pashkëve në Prill, pasi numri i infeksioneve të reja bie.

“Vlerësimi ishte që të shtriheshin të gjitha masat e kontrollit të paktën deri për Pashkët. Qeveria do të lëvizë në këtë drejtim”, tha Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza në një deklaratë pas një takimi të një komiteti shkencor që këshillonte qeverinë.

Ministria e Shëndetësisë nuk dha një datë për përfundimin e ri të bllokimit, por tha se do të ishte në një ligj që qeveria do të propozonte. E diela e Pashkëve është 12 Prilli i këtij viti. Italia është kryesisht Katolike dhe përmban Vatikanin, zemrën e kishës.

Italianët kanë qenë në mbyllje për tre javë, me shumicën e dyqaneve, bareve dhe restoranteve të mbyllur dhe njerëzve që u janë ndaluar të largohen nga shtëpitë e tyre për të gjitha, përveç nevojave thelbësore.

Italia, e cila është vendi më i goditur në botë për sa i përket numrit të vdekjeve dhe përbën më shumë se një të tretën e të gjitha vdekjeve globale, pa se vdekja e saj totale u rrit në 11.591 që kur shpërthimi u shfaq në rajonet veriore më 21 shkurt.

Numri i vdekjeve është rritur në 812 në 24 orët e fundit, tha Agjensia e Mbrojtjes Civile, duke kthyer dy ditë rënie, megjithëse numri i rasteve të reja u rrit me vetëm 4.050, rritja më e ulët që nga 17 marsi, duke arritur në një total prej 101,739. Sidoqoftë, rënia e rritjes së infeksioneve të reja mund të shpjegohet pjesërisht me një ulje të numrit të testeve, të cilat ishin më të paktat për gjashtë ditë. Guvernatori i rajonit jugor të Puglia, tha të shtunën se kufizimet duhet të mbeten në fuqi deri në maj.

Duke nënvizuar rreziqet e sëmundjes, shoqata kombëtare e mjekëve njoftoi vdekjen e 11 mjekëve të tjerë të hënën, duke e çuar në 61. Jo të gjithë ishin testuar për koronavirus para se të vdisnin, tha ajo, por kjo lidhte vdekjet e tyre me pandeminë.

Lombardia, e cila përmban kryeqytetin financiar të Italisë Milano, përbën pothuajse 60% të vdekjeve totale në Itali dhe rreth 40% të rasteve. Presidenti i Lombardisë, Attilio Fontana tha se frenimet e papara në lëvizje, tubimet dhe aktivitetet e biznesit po parandalonin një rritje eksponenciale të numrit të çështjeve dhe duhej të mbaheshin në vend.

“Ne jemi në rrugën e duhur, ne po mbajmë një vijë (tabelë) që nuk është e lartë, por nuk është as e ulët”, tha ai. Kreu i institutit kombëtar të shëndetësisë, Silvio Brusaferro, i cili po këshillon qeverinë se si të trajtojë krizën, gjithashtu tha se për t’u lehtësuar kufizimet “numri i rasteve të reja duhet të bie ndjeshëm”.

“Padyshim që rihapja do të ndodhë gradualisht … ne po shqyrtojmë edhe idenë britanike për “ndalesë dhe shko “, e cila parashikon hapjen e gjërave për një kohë të caktuar dhe pastaj mbylljen e tyre përsëri”, tha ai për të përditshmen La Repubblica.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet