Koronavirus, Facebook për herë të parë eliminon lajmet e rreme

Koronavirus (2019-nCoV) është një emergjencë ndërkombëtare shëndetësore, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit. Deri tani regjistron 213 vdekje dhe vetëm 10,000 raste të konfirmuara si të infektuar, dy prej të cilave janë në Itali.

Facebook ka reaguar në lidhje me lajmet e përhapura për virusin vdekjeprurës, duke demonstruar faktin se rregullat e brendshme për menaxhimin e përmbajtjes janë në një fazë të përtëritjes së vazhdueshme, ndaj së cilës duhet t’i kushtohet vëmendje.

Facebook dhe Instagram ka vendosur të ndalojë lajmet e rreme ose mashtruese në lidhje me virusin e mbërritur nga Kina dhe mënyrat e parandalimit dhe kurimit të tij.

Zakonisht nuk funksionon kështu lajmet e pavërteta nuk eliminohen. « Lajmet e rreme, satira ose opinionet vijojnë në një linjë. Për këto arsye, Facebook nuk i heq lajmet e rreme, por zvogëlon përhapjen e tyre në mënyrë të konsiderueshme.

Në rastin e koronavirusit postimet që do të bllokohen përbëjnë “kërcënime reale për publikun dhe sigurinë personale”. Ftesat për të pirë zbardhues për të trajtuar koronavirusin apo teoritë e tjera çudibërëse në lidhje me trajtimet ose parandalimin dhe përmbajtjen e këtij virusi të raportuara si të rreme nga organizatat globale dhe lokale shëndetësore do të hiqen. Hashtaget e vlerësuara ai të rrezikshme do të bllokohen ose kufizohen në Instagram, dhe lajmet e verifikuara mund të shfaqen në krye të Facebook për të ndihmuar njerëzit të informohen saktë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet