×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kopështi më i famshëm zoologjik po tretet dalë nga dalë/ Kryeministri: Nuk do ta lejojë të bëhet viktimë e COVID-19

Kryeministri Irlandez Micheál Martin thotë se ai nuk do ta lejojë Kopështin Zoologjik të Dublinit të bëhet një tjetër viktimë e pandemisë.

“Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi që të sigurojmë që Kopshti Zoologjik i Dublinit të mbetet i hapur”, u tha Martin ligjbërësve të mërkurën, disa orë pasi kopshti zoologjik 189-vjeçar paralajmëroi se po mbaronin paratë për të ushqyer kafshët e tij.

“Duke pasur parasysh rrethanat e jashtëzakonshme të një pandemie globale, një ngjarje një herë në 100-vjeçare, qeveria duhet të ndërhyjë këtu dhe të punojë me kopshtin zoologjik të Dublinit për t’u siguruar që është në dispozicion për brezat që do të vijnë”, tha ai. Kopshti zoologjik 69 hektarë brenda parkut të gjerë Phoenix të Dublinit është normalisht një nga atraksionet kryesore në Irlandë. Më shumë se 1.2 milion njerëz vizituan vitin e kaluar, duke ndjekur vetëm Magazinë Guinness dhe Shkëmbinjtë e Moher për nga popullariteti. Por ajo është mbyllur për pesë nga tetë muajt e fundit gjatë dy bllokimeve kombëtare që kanë shkatërruar turizmin në Irlandë.

Drejtori gjerman i kopshtit zoologjik, Christoph Schwitzer, tha se rezervat e parave në vlerë prej një dekade kanë mbaruar në strukturën jo-fitimprurëse për shkak të 8.2 milion € në shitje të humbura të biletave që kur COVID-19 goditi Irlandën në mars. Më e keqja është sepse eventi më i madh i kopshtit zoologjik, një festival i Krishtlindjeve gjatë natës me drita kineze që zgjat për dy muaj, është anuluar.

Kopshti zoologjik i Dublinit lëshoi ​​një apel video për donacione. Schwitzer tha se kopshti zoologjik zakonisht kushton rreth 1 milion € në muaj për të drejtuar, gjysma e kësaj thjesht për të mbajtur të ushqyer dhe të shëndetshëm afërsisht 400 kafshë.

“Ne jemi përpjekur të bëjmë të mundur çdo kursim të kostos gjatë pandemisë dhe e kemi arritur atë, por ka kufij”, tha ai. “Ju nuk mund të nxitoni një elefant. Ju nuk mund ta mbyllni një kopsht zoologjik natën kur shkoni në shtëpi”.

Kur u pyet nëse kopshtin zoologjik me të vërtetë mund të mbyllej pa mbështetje, Schwitzer tha: “Sigurisht që ka një shqetësim të vërtetë, përndryshe nuk do të kishim filluar të bërtisnim”.

Premtimi i Martin për të shpëtuar nga kopshti zoologjik i Dublinit – me kushte ende për t’u zbuluar – bën jehonë të veprimeve të ndërmarra tashmë nga disa qeveri të tjera evropiane për të mbështetur kopshtet zoologjike dhe akuariumet e privuara nga vizitorët, duke përfshirë fonde prej 14 milion paund në Angli dhe 19 milion € në Francë.

Kopshti zoologjik i Dublinit, i themeluar në 1831 si një kuriozitet viktorian për dublinasit, erdhi afër mbylljes në 1990. Por ai lulëzoi dhe u rrit në përputhje me ekonominë e Tigerit Kelt të Irlandës, të ndihmuar nga një grant i qeverisë për zhvillimin e 19 milion eurove në 1994 dhe pasoi me një dhurim toke nga fqinji i Parkut Phoenix të kopshtit zoologjik: pasuria zyrtare e kreut të shtetit të Irlandës, Presidentit të atëhershëm Mary Robinson. Ajo tokë u bë një terren i gjerë buzë liqenit për gjirafat, zebrat, rinocerontët, hipot, gorillat dhe shimpanzetë.

Kopshti zoologjik raportoi fitime të vitit 2019 prej 3.5 milion €, të gjithë të investuar në strukturë dhe nuk kanë marrë ndonjë fond shtetëror për 15 vjet.

Thirrja e së mërkurës ishte paraqitja e parë e madhe publike në Dublin për Schwitzer, i cili mori detyrën e drejtorit të kopshtit zoologjik vetëm tre muaj më parë pas mandatit 19-vjeçar të një holandezi, Leo Oosterweghel.

Apeli për mbledhjen e fondeve video paraqiti disa kopshtarë të zonës, të cilët, për shkak të roleve të tyre kryesore në një seri televizive 10-vjeçare të vendosur në kopshtin zoologjik, janë bërë të famshëm të vegjël në Irlandë. Njëri shpjegoi se si tufa me nëntë elefantë e kopshtit zoologjik konsumoi ushqim me vlerë rreth 5,000 € në javë.

Një tjetër, menaxheri i operacioneve Gerry Creighton, tha se orangutanët po hanin mirë por ishin në ankth sepse pandemia po i mbante larg turmat.

“Ata pëlqejnë t’i shikojnë njerëzit, e besojnë apo jo, ashtu si ne”, tha ai.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Publikuar më 25.11.2020
Mësoni si do të jetë moti sot....

Mësoni si do të jetë moti sot.

Lexo më shumë

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni mbipeshë dhe kujdesi që duhet të tregoni

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni mbipeshë dhe kujdesi që duhet të tregoni

Publikuar më 25.11.2020
Me gjithë informacionet dhe këshillat që mjekët dhe dietolog...

Me gjithë informacionet dhe këshillat që mjekët dhe dietologët japin çdo ditë mbipesha është ende një problem serioz. Miliona persona në botë janë të prekur nga obeziteti apo mbipesha dhe vetëm një numër i vogël i tyre janë të ndërgjegjshëm për këtë fakt. Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë të cilës i referohet […]

Lexo më shumë

“Jeni larg dashurisë, shqyrtoni mundësitë e reja”/ Çfarë parashikojnë yjet për sot

“Jeni larg dashurisë, shqyrtoni mundësitë e reja”/ Çfarë parashikojnë yjet për sot

Publikuar më 25.11.2020
Dashi 21 Mars – 19 Prill Hëna është e favorshme: përfi...

Dashi 21 Mars – 19 Prill Hëna është e favorshme: përfitoni prej saj, qiell i bukur për dashuri. Në punë, ky është një vit që përfshin vendime të rëndësishme dhe që ju lejon të kapërceni disa pengesa! Demi 20 Prill – 20 Maj Mundohuni ta jetoni këtë ditë me një qetësi të madhe. Në punë, […]

Lexo më shumë

Ekspertët ngrenë shqetësimin: Njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment të shtrenjtë

Ekspertët ngrenë shqetësimin: Njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment të shtrenjtë

Publikuar më 24.11.2020
Testet e shpejta të antigjenit për të kontrolluar popullatat...

Testet e shpejta të antigjenit për të kontrolluar popullatat e mëdha po bëhen arma e fundit në luftën e Evropës kundër koronavirusit. Por jo aq shpejt, thonë ekspertët e shëndetit publik. Gjithnjë e më shumë shqetësohen se njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment jashtëzakonisht të shtrenjtë. Sllovakia së fundmi bëri një arritje […]

Lexo më shumë

Foto prekëse/ Vajza rri para dirtares ku është shtruar mamaja e saj e prekur nga COVID-19

Foto prekëse/ Vajza rri para dirtares ku është shtruar mamaja e saj e prekur nga COVID-19

Publikuar më 24.11.2020
Një vajzë italiane ka qëndruar me orë të tëra mbi kabinën e ...

Një vajzë italiane ka qëndruar me orë të tëra mbi kabinën e makinës në këmbë, për të parë nënën e saj në dritaren e spitalit. Theksojmë se disa muaj më parë ishin imazhet e Xhihad Al-Suwaiti, një djalë pak më shumë se 30 vjeç nga qyteti palestinez i Beit Aëëa në Bregun Perëndimor, i cili […]

Lexo më shumë

VOA: Vaksina e Oksfordit e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin

VOA: Vaksina e Oksfordit e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin

Publikuar më 24.11.2020
Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britani...

Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira në provat e hershme klinike. Siç e shpjegon korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, vaksina është e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin. Analizat paraprake të provave me 20 mijë vullnetarë […]

Lexo më shumë

Fillon konkurrenca e vaksinave/ Rusia premton të japë vaksinën falas për qytetarët e saj dhe me 10 dollarë për dozë për të huajt

Fillon konkurrenca e vaksinave/ Rusia premton të japë vaksinën falas për qytetarët e saj dhe me 10 dollarë për dozë për të huajt

Publikuar më 24.11.2020
Vaksina Sputnik V e Rusisë është më shumë se 95 përqind efek...

Vaksina Sputnik V e Rusisë është më shumë se 95 përqind efektive dhe do të jetë falas për të gjithë qytetarët rusë, njoftoi qeveria të martën. Instituti i Kërkimeve Gamaleya i Moskës, i cili shërben në ministrinë ruse të shëndetësisë, tha në një njoftim se tregjet ndërkombëtare do të jenë në gjendje të blejnë serumin […]

Lexo më shumë

Bill Gates jep lajmin e mirë: Të gjitha vaksinat do të funksionojnë që nga muaji shkurt, do kemi ulje të vdekjeve

Bill Gates jep lajmin e mirë: Të gjitha vaksinat do të funksionojnë që nga muaji shkurt, do kemi ulje të vdekjeve

Publikuar më 23.11.2020
Bill Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft dhe bashkëthemelues...

Bill Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft dhe bashkëthemeluesi i Fondacionit Bill & Melinda Gates, është optimist për zhvillimin e vaksinave të koronavirusit. Dy kandidatët e parë të vaksinave që mund të marrin autorizimin e FDA, një nga Pfizer dhe një nga Moderna, duket se janë 95 për qind efektivë kundër koronavirusit. Por Gates gjithashtu shpreson shumë […]

Lexo më shumë