Konsumoni këtë frut nëse doni që fëmija juaj të jetë djalë

Doni që fëmija juaj të jetë djalë? Sipas një studimi të ri në Londër duket se ka zbuluar “çelësin” për prindërit që duan të kenë djalë.

Sipas studimit të realizuar së fundmi dhe i publikuar nga “The Royal Society”, ushqimet që një nënë konsumon para ngjizjes mund të ndikojnë tek gjinia e fëmijëve, sidomos, konsumimi sa më shumë e bananeve (apo ndonjë ushqimi tjetër të pasur me kalium) mund të çojë në lindjen e djalit.

Në studimin e realizuar morën pjesë 740 gra britanike ku asnjëra prej tyre nuk ishte në dijeni të gjinisë së foshnjës

Gjatë shtatzënisë së parë, shkencëtarët zbulua se gjinia e bebes korrespondonte me dietën e nënës gjatë shtatzënisë.

Gratë të cilat lindën djalë kishin konsumuar më shumë ushqime të pasura me kalium dhe lëndë të tjera ushqyese para ngjizjes, ndërsa hulumtuesit shkencorë besojnë se mund të jetë faktori kryesor në parashikimin e gjinisë.

“Gratë të cilat konsumojnë drithëra për mëngjes janë më shumë të predispozuara të lindin djalë”, thanë shkencëtarët që u morën me studimin.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet