Konsumojeni shalqirin me gjithë fara! Ja përfitimet shëndetësore

Farat e shalqirit përmbajnë proteina esenciale, acide yndyrore dhe shumë minerale.

Ato përmbajnë vitaminë B, niacin dhe minerale si magnez, kalium, mangan, hekur, zink dhe fosfor.

Farat e shalqirit në sajë të fibrave dietetike ndihmojnë në rast se vuani nga parazitët në zorrë dhe mund t’ju ndihmojnë nëse vuani nga inflamacionet e ndryshme.

Substanca citruline që gjendet tek farat e shalqinjve nxit zgjerimin e enëve të gjakut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet