×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Konflikti Turqi-Greqi/ NATO: Edhe Turqia dhe Greqia kanë përgjegjësitë e tyre

Një hetim i NATO-s për një bllokim detar midis anijeve franceze dhe turke në qershor, është vlerësuar shumë e ndjeshme për t’u diskutuar në publik dhe nuk ndan fajin, pasi Parisi dhe Ankara zhvillojnë një luftë fjalësh, i thanë diplomatët Reuters.

Çështja nënvizon vështirësitë e NATO-s me Turqinë, gjithashtu në kundërshtim me Greqinë për të drejtat e energjisë dhe me udhëheqësin e aleancës, Shtetet e Bashkuara.

Më 10 qershor, një fregatë franceze në një mision të NATO-s u përpoq të inspektojë një anije mallrash me flamur Tanzaninë të dyshuar për kontrabandë armësh në Libi.

Franca thotë se fregata u ngacmua nga anijet e marinës turke duke shoqëruar anijen e ngarkesës dhe akuzon Turqinë për thyerjen e një embargo të armëve të Kombeve të Bashkuara. Turqia e mohon këtë dhe thotë se fregata ishte agresive.

Tani duket e pamundur që hetimi të zgjidhë çështjen. Një zyrtar i NATO-s konfirmoi se raporti ishte përfunduar, por nuk pranoi të komentojë më tej.

“Është futur nën qilim”, tha një diplomat evropian. Një tjetër tha se vendosmëria e NATO-s për të mbajtur Turqinë anash, për shkak të ndikimit të saj ushtarak dhe vendndodhjes strategjike, do të thoshte se nuk kishte gatishmëri për të treguar gishtin.

Dhe kështu të dy palët pretendojnë fitoren, dhe akuzat vazhdojnë të tregtohen.

Presidenti francez Emmanuel Macron javën e kaluar mbajti zi për “sjelljen e papranueshme” të qeverisë së homologut të tij Tayyip Erdogan. Erdogan u përgjigj: “Mos u ngatërroni me Turqinë”.

Burrat janë gjithashtu në mosmarrëveshje për Greqinë, e cila kundërshton të drejtën e Turqisë për të hulumtuar për hidrokarbure në ujërat e pretenduara nga Greqia ose Qipro.

Franca në mënyrë demonstrative është bashkuar me stërvitjet detare greke.

Edhe këtu, NATO po përpiqet të bëjë atë që mundet për të parandaluar incidente të papërshtatshme, përmes bisedimeve.

“Është e paqartë nëse do të ketë një rezultat në këto negociata”, tha një zyrtar i lartë i NATO-s. “Çdo shprehje nga Parisi, Ankaraja ose Athina e bën edhe më të vështirë për aleatët të kthehen nga pozicionet e tyre”.

Mosmarrëveshjet me Turqinë brenda NATO-s nuk janë të reja.

Vitin e kaluar, Turqia për një kohë refuzoi të mbështeste një plan mbrojtës për Balltikun dhe Poloninë nëse NATO nuk ofroi mbështetje politike për luftën e Ankarasë kundër një milicie Kurde Siriane mbështetur nga Uashingtoni.

Blerja nga Turqia e sistemit të mbrojtjes ajrore S-400 të Rusisë gjithashtu duket të jetë një pengesë për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë. Por duket se tensionet lokale tani për tani mund të neglizhohen.

“Macron dëshiron të jetë njeriu i madh në Evropë, e cila është e njëjtë me Erdoganin”, tha një i dërguar i SHBA në Evropë. “Ekziston një zgjidhje që duhet të ketë me Turqit”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Publikuar më 27.10.2020
Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel ...

Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Kështu kanë thënë burimet diplomatike në Bruksel pa dhënë më shumë hollësi rreth takimit. Ky takim ishte planifikuar të zhvillohej […]

Lexo më shumë

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Publikuar më 27.10.2020
Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgim...

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për të pandehurin K.Sh, i cili dyshohet se ka kryer veprën penale, pastrim i parave. K. Sh, i cili është vetëdorëzuar një ditë më parë, besohet se është pronar i kompanisë LDA Group, ku punonjësi i Thesarit të Kosovës, Labinot Gruda, përmes katër transferimeve, […]

Lexo më shumë

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Publikuar më 27.10.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 197 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv […]

Lexo më shumë

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Publikuar më 27.10.2020
Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, ...

Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, si në mesin e nxënësve ashtu edhe të mësimdhënësve, 14 shkolla në Kosovë janë mbyllur, kurse mësimi ka kaluar online. Diellza Kukaj, zyrtare për informim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, thotë se numri i nxënësve të infektuar me koronavirus është 130, ndërkaq i mësimdhënësve 148. […]

Lexo më shumë

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Publikuar më 27.10.2020
Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të...

Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të Pireut këtë mëngjes. Nga goditja me anijen tregtare “Maersk Launceston” që mbante flamurin e Portugalisë, anija greke “Kallisto” pësoi dëme të mëdha materiale. Mediat greke shkruajnë se anija ushtarake greke është ndarë në mes dhe një pjesë e saj është e zhytur në […]

Lexo më shumë

(Video) Shpërthim i fuqishëm e shkëmbim zjarri në Turqi, momenti kur bomba trondit vendin

(Video) Shpërthim i fuqishëm e shkëmbim zjarri në Turqi, momenti kur bomba trondit vendin

Publikuar më 26.10.2020
Një shpërthim i fuqishëm ndodhi mbrëmjen e sotme në Turqi. N...

Një shpërthim i fuqishëm ndodhi mbrëmjen e sotme në Turqi. Nga raportimet paraprake thuhet se bëhet fjalë për një sulm terrorist dhe se bomba që shpërtheu ishte në trupin e një prej autorëve. Ngjarja ka ndodhur në Iskenderun ndërsa përpara shpërthimit ka pasur edhe shkëmbim zjarri me policinë dhe personave të përfshirë. Tashmë në media […]

Lexo më shumë

Rreziku i COVID-19/ Ministri i Shëndetësisë në Kosovë: Po shqyrtohet mbyllja e kufijve dhe kufizim i lëvizjes

Rreziku i COVID-19/ Ministri i Shëndetësisë në Kosovë: Po shqyrtohet mbyllja e kufijve dhe kufizim i lëvizjes

Publikuar më 26.10.2020
Ministria e Shëndetësisë ka filluar të shqyrtojë masa të rej...

Ministria e Shëndetësisë ka filluar të shqyrtojë masa të reja për parandalimin e përhapjes më të madhe të coronavirusit në Republikën e Kosovës. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se mbyllja e kufijve dhe kufizimi i lëvizjes në zonat më të prekura me COVID-19 janë dy nga masat të cilat janë duke u shqyrtuar. […]

Lexo më shumë

Greqi/ Ja sa persona janë testuar pozitivë dhe sa humbën jetën

Greqi/ Ja sa persona janë testuar pozitivë dhe sa humbën jetën

Publikuar më 26.10.2020
Vala e dytë e pandemisë COVID-19 po ndjehet edhe në Greqi ku...

Vala e dytë e pandemisë COVID-19 po ndjehet edhe në Greqi ku një rritje e ndjeshme e rasteve po vihet re çdo 24 orë. Kështu autoritetet vendase njoftuan se ditën e sotme u testuan pozitivë 715 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin e të infektuarve në vend në 31,496. Ndërkohë 95 pacientë […]

Lexo më shumë