Konflikti i përgjakshëm Tërnova-Shehu për Galeritë e Kromit në Bulqizë

Foto 1 nga 1 Pas Para

Fadil Ternova 29 vjeçari ndaj të cilit u bë një atentat me armë mbrëmjen e së hënës në Bulqizë ka një histori të pasur me veprimtari kriminale dhe ajo që vlen më shumë të përmendet është saga e hakmarrjeve dhe konflikteve të armatousra mes tij dhe vëllezërve Shehu e nisur që në vitin 2009. Dominimi, marrja e kontrollit me dhunë, kërcënimi, shantazhi, rrëmbimi madje dhe vrasjet janë fjalitë përshkruese të një konflikti disa vjeçar të nisur mes Familjes Ternova dhe familjes Shehu. Ternova është nga fshati Vajkal, Bulqizë, ndërsa familja Shehu janë banorë të fshatit Fushë Bulqizë. Fadil Ternova dhe vëllezërit Shehu janë kushërinj mes tyre (nëna e të pandehurit dhe babai i të dëmtuarit janë kushërinj të parë).Konflikti mes tyre ka nisur në dhjetor të vitit 2009 ku Fadil Tërnova dhe Shefqet Shehu takohen me njëri tjetrin në një lokal për të zgjidhur një konflikt për çështjen e galerive të kromit. Gjatë debatit ata shkëmbyen fjalë fyese deri kur kulmoi me rrëmbimin dhe dhunimin që i është bërë Fadil Ternovës nga vëllezërit Shehu. Sipas pretendimeve në gjykatë ata e kishin dhunuar me dru në zonën e “Qafë Buallit”, i fikën telefonin dhe më pas e morën me makinë dhe e hodhën anës rrugës pranë tokës së të riut. Ky i fundit ka pretenduar se në atë zonë kishte të fshehur një pistoletë dhe pak minuta më vonë në zonë ka kaluar Vehap Shehu me makinë sëbashku me një person tjetër dhe aty si pasojë e shkëmbit të zjarrit ka mbetur i plagosur Vehap Shehu. Për këtë ngjarje në një proces të zgjatur gjyqësor prej 8 vitesh Fadil Ternova u dënua me dy vite burg.

Por historitë e konflikteve dhe mosmarrëveshjeve mes palëve do vijonin më tej. Me 20 Prill 2013 një përplasje me armë në një lokal në qendër të Bulqizës shkakton dy të plagosur dhe një të vdekur. Sipas informacionit zyrtar në atë kohë u mësua se dy vëllezërit Shefqet dhe Vehap Shehu kishin vajtur të armatosur dhe kishin tentuar të vrisnin Fadil Ternovën i cili ishte i ulur në një lokal sëbashku me të vëllain Luanin dhe disa kushërinj. Fadili plagoset me një plumb në gjoks por arrin tu kundërpërgjigjet me armën që kishte në brez duke qëlluar biznesmenin Shefqet Shehu të cilin e ekzekutoi me dy plumba një në kokë dhe një në gjoks ndërsa plagosi dhe vëllain tjetër të tij Vehap Shehu. Për ngjarjen Gjykata dënoi autorët ndërsa konflikti mbeti i hapur. Ngjarja e së hënës ( 11 Dhjetor 2017 ) po hetohet në pistën e hakmarrjes nga vëllezërit Shehu ndërsa historia e konfliktit është një sagë hakmarrjesh dhe përplasjesh që ka sjellë viktima të shumta dhe të plagosur pa arritur të zgjidhë plotësisht çështjen në fjalë. Sipas të dhënave në proceset gjyqësore mes palëve zanafilla e sherrit ishte konflikti për dominimin në galeri të caktuara të kromit dhe veçanërisht ato të zonës D të cilat tashmë zotërohen plotësisht nga një koncesionar privat. Manovra që u bë në vitin 2009 me koncesionet e kromit në Bulqizë, lejoi hapësirat abuzive edhe për individët privatë. Zaptimi i galerive kryesisht në Zonën D, solli punësimin në të zezë të banorëve që punonin për të siguruar bukën e gojës. Më të fortët vendosën gardhin e tyre nëpër galeri, ku ruanin territorin dhe menaxhonin biznesin. U ndanë në disa grupe, ku përfaqësonin miqësi, fise, familje apo krushqi. Fillimisht pati përplasje mes dy fiseve Tërnova dhe Shehu, zotërues të mjaft galerive, por edhe me lidhje gjaku mes tyre, kushërinj. Konkurrenca dhe mosmarrëveshjet degjeneruan në një rrahje masive në qytet. Mosmarrëveshjet për donimin në galeritë e kromit kulmuan në vitin 2009 mbi 8 viktima të grupeve të ndryshme rivale në zonë./sosnews.al

Të tjera

Abissnet