×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kompozitori Limos Dizdari proteston para zyrës së Ramës: Ma morën Qendrën “DEA” në Ksamil dhe ua kanë dhënë rrugaçëve

Kompozitori i njohur Limos Dizdari, ka protestuar ditën e sotme përballë Kryeministrisë për atë që ai e quan rrëmbimi e Qendrës Kulturore DEA në Ksamil. Dizdari ka thënë për mediat se gjatë 23 viteve ka investuar rreth 900 mijë euro. Gjatë një interviste për “Fax News”, Dizdari thotë se pushteti ia ka dhënë Qendrën Kulturore disa njerëzve rrugaçë që nuk kanë lidhje me artin.

Pjesë nga fjala e Limos Dizdarit:

Nëse duhet të bëhet ankand më fto mua që kam investuar pastaj të tjerët. Nuk është e imja Qendra Kulturore “Dea” por është e popullit. Cfarë janë këta njerëz që mund të shesin dhe të blejnë cfarë të duan. Është e vetmja Qendra Kulturore që e kam mirëmbajtur për 23, kanë qenë 154 të tjera, ku janë të tjerat? E vetmja që kanë ngelur është Qendra Kulturore “Dea” këto janë vlera të popullit. Janë të gjithë në gjyq, proceset gjyqsore nuk duan që t’i bëjnë. Unë kur vij në Tiranë që të kuroj time shoqe aty futen vandalë për të prishur. E di cfarë dëmesh kanë bërë? Vetëm bibloteka “Migjeni” ka gati 10 mijë tituj librash, ska asgjë.

Kujt ja japin këta, ja kanë dhënë një kompania që ka gazin e lëngshëm, ca lidhje ka ai me artin dhe kulturën? unë kam 23 vite që e ndërtova dhe e rrita një vajzë që tja jap popullit tim, jo t’ia japim rrugaçëve. Unë i marr me mend gjitha këto janë gjëra të pista, 42 letra i kam dërguar zotiti Rama dhe instiutucioneve të tij, kanë gjetur mënyrën më të shëmtuar për të heshtur. unë prandaj jam këtu dhe do më gjeni gjithmonë këtu. këtu ka disa pamje të këqija pasi këtu u vranë 4 njerëz, skam për tu larguar që këtu. Kam 23 vite dhe aty kam bërë 900 mijë euro, qendra ka 5 piano. Ne nuk tregtojmë marjuanë, atë luhet arti, nuk ka gjë më të bukur në qendrën kulturore në qendrën “Dea”. Ata që e kanë marrë nuk e njohin. Ne bëjmë diskutime krijuese, bëjmë diskutime me poet shkrimtarë, mbrëmje koncerte, mbrëmje baleti, teatër gjithçka që ka lidhje me kulturën. Bëjmë 550 vjetorit të vdekjes së Skënderbeun, 50 vjetorin e vdekjes së Nolit.

Nuk ka brengë më të madhe unë i kam urryer fëmijët rrugacë, që kur ishin fëmijë prishnin gjithcka dhe tanin janë rritur prap njësoj. Ata merrnin shkopin i prishnin koshin bletës që bënte mjaltë. Në Ksamil ka 5 mijë banorë dhe kemi bërë teatër opera që kur të vish ti të bësh pushime pasi lahesh në mbrëmje të vish në një koncer popullore dhe muzikës klasike. Unë do të vazhdoj të jem këtu deri sa kjo punë të zgjidhet, këtu ku jam duhet të vijnë të më takojnë në Bulevardin Dëmorët e Kombit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kinematografia shqiptare në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi

Kinematografia shqiptare në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi

Publikuar më 03.12.2021
Kinematografia shqiptare në zi! Këtë të premte është ndarë n...

Kinematografia shqiptare në zi! Këtë të premte është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi. Lajmi i hidhur është bërë me dije nga miqtë përmes postimeve në rrjetet sociale. Shkrimtarja e njohur Elvira Dones shkruan: “Nga një postim i djalit të saj Eldonit sapo mësova se Edi Luarasi ka ndërruar jetë. Nuk ishte […]

Lexo më shumë

Rileximi i komedisë ‘Prefekti’, mbesa e Qazim Mulletit: Të gjitha durohen, por të vazhdohet të përtallet mbiemri jonë në vitin 2021 është e tepërt

Rileximi i komedisë ‘Prefekti’, mbesa e Qazim Mulletit: Të gjitha durohen, por të vazhdohet të përtallet mbiemri jonë në vitin 2021 është e tepërt

Publikuar më 02.12.2021
Mbesa e Qazim Mulletit, personazhi real në veprën “Prefekti”...

Mbesa e Qazim Mulletit, personazhi real në veprën “Prefekti” që u rilexua më 28 nëntor nga aktorët e Teatrit Kombëtar e quan të tepërt përtalljen që bëhet sipas saj, edhe në shekullin 21 me mbiemrin e saj. Besforta Mulleti tregon vuajtjet e familjes së saj gjatë kohës së komunizmit, ndërkohë që edhe sot vuan akoma pasojat. […]

Lexo më shumë

Aktori Luftar Paja merr urime nga deputetët socialistë, me rastin e 80-vjetorit

Aktori Luftar Paja merr urime nga deputetët socialistë, me rastin e 80-vjetorit

Publikuar më 01.12.2021
Aktori i mirënjohur Luftar Paja, ditën e sotme feston 80-vje...

Aktori i mirënjohur Luftar Paja, ditën e sotme feston 80-vjetorin e tij të lindjes. Urimeve të kësaj dite të shënuar për aktorin i janë bashkuar dhe deputetët e Kuvendit të Shqipërisë nga rradhët e Partisë Socialiste. Ka qenë Taluant Balla i cili përmes një postimi në rrjetet sociale e ka uruar Pajën, krenarinë e Gorishovës, […]

Lexo më shumë

Dhori Qirjazi nxjerr nga harresa ‘’Bletën Shqipëtare’’ të Thimi Mitkos

Dhori Qirjazi nxjerr nga harresa ‘’Bletën Shqipëtare’’ të Thimi Mitkos

Publikuar më 28.11.2021
Pirro Naçi Një javë më parë më mori në telefon… ai nga...

Pirro Naçi Një javë më parë më mori në telefon… ai nga Selaniku dhe unë nga Athina…Folëm gjatë për shëndetin për punët dhe pastaj për Sarandën, me shumë nostalgji për vendlindjen… Folëm edhe për ‘’Bletën’’ e Mitkos. Sot e ndoqa live në  ceremoninë  e organizuar nga Akademia e Shkencave  për  shpalljen e  fituesve të  konkursit […]

Lexo më shumë

Rovena Rrozhani, pjesë e kolanës ndërkombëtare të librit për fëmijë

Rovena Rrozhani, pjesë e kolanës ndërkombëtare të librit për fëmijë

Publikuar më 20.11.2021
Shkrimtarja për fëmijë, Rovena Rrozhani është bërë pjesë e k...

Shkrimtarja për fëmijë, Rovena Rrozhani është bërë pjesë e kolanës ndërkombëtare “Awake not Sleeping” reimagining fairy tales for a new generation”. Libri i publikuar më 18 nëntor nëpërmjet një aktiviteti të mbajtur në Stamboll, është iniciativë e Zyrës Rajonale të UN Women për Evropën dhe Azinë Qendrore dhe përmban 28 përralla të ilustruara për fëmijë. […]

Lexo më shumë

“Tirana një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje” Bloomberg: Nga vijnë paratë për rrokaqiejt që po rriten si kërpudha?

“Tirana një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje” Bloomberg: Nga vijnë paratë për rrokaqiejt që po rriten si kërpudha?

Publikuar më 20.11.2021
Një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje?”.  Kështu...

Një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje?”.  Kështu titullohet artikulli i Bloomberg për Tiranën. “Gjatë dekadës së ardhshme, Tirana është gati për një ndryshim dramatik. Në qendër të kryeqytetit shqiptar, ndërtesat moderne të larta po zënë vendin e ndërtesave historike, sipas një plani të quajtur Tirana 2030.”  Qeveria thotë se qëllimi i saj […]

Lexo më shumë

‘Mos u bëni merak, Iliri i ka në dorë dokumentet tuaja, ja për Krishtlindje, për Pashkë…’, çifti i artistëve nxjerr mesazhet: Si na mashtruan këshilltarët e presidentit (LETRA)

‘Mos u bëni merak, Iliri i ka në dorë dokumentet tuaja, ja për Krishtlindje, për Pashkë…’, çifti i artistëve nxjerr mesazhet: Si na mashtruan këshilltarët e presidentit (LETRA)

Publikuar më 19.11.2021
Çifti i artistëve Diana Ziu Toçe kompozitore dhe Vangjel Toç...

Çifti i artistëve Diana Ziu Toçe kompozitore dhe Vangjel Toçe aktor i kanë dërguar një letër presidentit të vendit Ilir Meta ku i shpjegojnë të gjithë kalvarin që po ndjekin prej tre vitesh për të marrë titullin Mjeshtër i Madh nga ana e tij. Ata thonë se prej tre vitesh këshilltari i Presidentit Leonard Tase […]

Lexo më shumë

‘Faqja e fundit’, rrëfimi ngjethës mes dy kohëve i Gazmend Kapllanit

‘Faqja e fundit’, rrëfimi ngjethës mes dy kohëve i Gazmend Kapllanit

Publikuar më 19.11.2021
Artemisa Bushi Gjithnjë ndiej një kënaqësi të veçantë kur (r...

Artemisa Bushi Gjithnjë ndiej një kënaqësi të veçantë kur (rastësisht, ndoshta?) në rendin e punës më përcaktohet një autor shqiptar. Pas pritjes mjaft të mirë nga lexuesi të romanit “I keqi i vetes”, të Gazmend Kapllanit, tanimë botimeve të shumta të Albas-it i shtohet edhe një roman tjetër i tij: “Faqja e fundit”.  Sërish (ashtu […]

Lexo më shumë