×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Komisioni Europian propozon vlefshmërinë 9-mujore të vaksinës për udhëtime

Komisioni Europian të enjten propozoi që certifikatat e vaksinave për udhëtim të jenë të vlefshme për nëntë muaj dhe se rregullat për udhëtimin brenda bllokut duhet të lidhen me rrezikun personal të shëndetit të udhëtarëve, në vend të vendit të tyre të nisjes.

“Kjo do të thotë që mbajtësit e një certifikate të BE-së në parim nuk duhet t’i nënshtrohen kufizimeve shtesë të udhëtimit, ngado që vijnë në Bashkimin Evropian”, tha Komisioneri për Drejtësinë Didier Reynders.

Qasja aktuale e bllokut për udhëtimin mbështetet në përdorimin e certifikatave digjitale të COVID, ose lejeve “të gjelbërta”, të cilat vërtetojnë se një udhëtar është vaksinuar, testuar ose është infektuar së fundmi.

Ndërsa rastet rriten edhe një herë në të gjithë bllokun, vendet e BE-së kanë bërë thirrje për udhëzime se si të trajtohet mbrojtja në rënie e vaksinave dhe indikacionet përforcuese brenda atij sistemi.

Propozimi i Komisionit që certifikatat e vaksinave të jenë të vlefshme për nëntë muaj ndjek udhëzimet nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) që vendet ofrojnë vaksina përforcuese nga gjashtë muaj pas raundit të parë të vaksinave të një personi, tha Reynders. Ai gjithashtu u jep vendeve tre muaj të tjerë për të organizuar fushata përforcuese.

Një qasje divergjente midis vendeve për nxitësit do të rrezikonte të minonte besimin në sistemin e certifikatave COVID të BE-së, shtoi Reynders. Në Francë, për shembull, leja e vaksinimit konsiderohet e vlefshme për shtatë muaj; Italia ka vendosur nëntë muaj si kufi.

Vendet kishin kërkuar gjithashtu që Komisioni të largohej nga harta e koduar me ngjyra që aktualisht përbën bazën e udhëzimeve të udhëtimit të BE-së.

Harta, e hartuar nga ECDC, bazohet në numrat e infeksionit të zonave të BE-së, shkallët e testimit dhe përqindjen e testeve pozitive dhe përdoret nga vendet për të vendosur kufizime të mundshme si karantina ose kërkesat e testimit.

Komisioni nuk propozoi heqjen krejtësisht të hartës së koduar me ngjyra, por sugjeroi përshtatjen e saj në mënyrë që vlerësimi i rrezikut të një zone të shpërfillë shkallën e pozitivitetit të testit, por edhe faktorët në marrjen e vaksinave.

“Kjo merr parasysh që personat e vaksinuar mbrohen më mirë nga transmetimi i virusit – edhe nëse jo plotësisht”, tha ai.

Propozimi vjen në një kohë delikate – rastet e koronavirusit po rriten në të gjithë Evropën, me raportet e spitaleve dhe njësive të ICU që mbushen me raste të reja. Shefi i ECDC, Andrea Ammon, paralajmëroi të mërkurën se nëse qeveritë nuk forcojnë masat e shëndetit publik, blloku do të shkojë drejt një periudhe të vështirë pushimi dhjetor-janar.

Masat e reja, të cilat ende duhet të marrin miratimin e vendeve anëtare, do të zbatohen nga 10 janari.

Rregulla më të rrepta për udhëtarët jashtë BE-së

Reynders tha se Komisioni nuk ka vendosur ende se sa kohë duhet të jenë të vlefshme përforcuesit, por se do të shqyrtojë provat e imunitetit në rënie me kalimin e kohës. Ai tha gjithashtu se Komisioni do të propozojë zgjatjen e rregullores së certifikatës COVID përtej verës së ardhshme.

Vlefshmëria standarde nëntë-mujore e një grupi fillestar vaksinash do të zbatohej gjithashtu për udhëtarët nga vendet jo anëtare të BE-së.

Udhëzimi aktual i BE-së ndalon udhëtimet jo thelbësore nga jashtë BE-së, por parashikon përjashtime për udhëtarët e vaksinuar dhe për njerëzit që udhëtojnë nga një vend i konsideruar i sigurt, pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit.

Por Komisioni propozoi heqjen e listës së vendeve jo anëtare të BE-së që konsiderohen të sigurta nga marsi. Pas kësaj date, udhëtarët do të lejohen të hyjnë në BE vetëm në varësi të statusit të tyre të vaksinimit ose rikuperimit, në vend të situatës epidemiologjike në vendin nga i cili po udhëtojnë.

Brukseli tha se qeveritë e BE-së duhet të vazhdojnë të lejojnë hyrjen për udhëtarët e vaksinuar dhe të pranojnë ata që janë shëruar nga COVID-19 brenda 180 ditëve nga udhëtimi i tyre – por se ata duhet të pranojnë gjithashtu vaksina të njohura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë; diçka që aktualisht i takon vendeve të BE-së për të vendosur.

Megjithatë, nëse vaksina e një udhëtari nuk njihet gjithashtu nga Agjencia Evropiane e Barnave, vendet duhet gjithashtu të kërkojnë prova të një testi negativ PCR përpara udhëtimit, tha Komisioni.

Propozimi mund të konsiderohet si një mprehje e rregullave, “sepse ne kërkojmë që çdo person që vjen për udhëtime jo thelbësore të vaksinohet,” tha Komisionerja e Çështjeve të Brendshme Ylva Johansson. Por gjithashtu do t’i bënte rregullat më të parashikueshme për udhëtarët individualë, shtoi ajo, duke theksuar se përditësimet e shpeshta të listës së sigurt të BE-së mund të jenë të vështira për t’u ndjekur.

Vendet e BE-së do të debatojnë propozimet e reja këtë pasdite. Nëse bien dakord, atëherë do t’i mbetet qeverive individuale të BE-së që të vendosin nëse duan të ndjekin masat e reja.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ulërima rrëngjethëse! Dëmtim ‘horror’ dhe lot, Neymar largohet me barelë nga fusha e blertë!

Ulërima rrëngjethëse! Dëmtim ‘horror’ dhe lot, Neymar largohet me barelë nga fusha e blertë!

Publikuar më 28.11.2021
PSG zhvilloi ndeshjen kundër ST Etienne në Ligue 1, e cila u...

PSG zhvilloi ndeshjen kundër ST Etienne në Ligue 1, e cila u mbyll me rezultatin 3-1, por një episod ka shqetësuar të gjithë drejtuesit e skuadrës së Parisit. Ylli i Paris Saint-Germain, Neymar u largua me barelë në minutën e 86′ pasi pësoi një dëmtim të tmerrshëm në kyçin e këmbës. Lojtari nuk mundi të […]

Lexo më shumë

Moti i keq lë pa drita zonën Radhimë – Orikum, bizneset ankohen se po u dëmtohet puna

Moti i keq lë pa drita zonën Radhimë – Orikum, bizneset ankohen se po u dëmtohet puna

Publikuar më 28.11.2021
Moti i paqëndrueshëm në Vlorë, banorët dhe bizneset e Orikum...

Moti i paqëndrueshëm në Vlorë, banorët dhe bizneset e Orikumit dhe Radhimës ankohen. Mungesë të energjisë elektrike dhe luhatje tensioni. Prej më shumë se 4 orësh zona e Radhimë-Orikum është pa energji elektrike. Dhjetëra biznese në fushën e restoranteve ankohen se po u dëmtohet puna. Në një kohë që janë të rezervuar nga turistët nga […]

Lexo më shumë

Festa e Pavarësisë, Presidenti i SHBA-ve letër Metës: Shqipëria një vend mik i ngushtë, luftoni korrupsionin për një klimë të qetë dhe të paqtë!

Festa e Pavarësisë, Presidenti i SHBA-ve letër Metës: Shqipëria një vend mik i ngushtë, luftoni korrupsionin për një klimë të qetë dhe të paqtë!

Publikuar më 28.11.2021
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, k...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka uruar presidentin shqiptar, Ilir Meta, me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë. Në letrën drejtuar Metës, Biden shkruan se dy vendet kanë një miqësi të mbështetur në lidhjet e familjes dhe historisë, si dhe vlerat demokratike. Ai shton më tej se ato që ka […]

Lexo më shumë

Vetëm 6 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, asnjë vdekje brenda 24 orëve të fundit

Vetëm 6 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, asnjë vdekje brenda 24 orëve të fundit

Publikuar më 28.11.2021
Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kom...

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka informuar se nga 1.514 testime, 6 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Sot janë shëruar 5 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 157.763. Në total […]

Lexo më shumë

I gjenden kokainë dhe mijëra euro në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Tiranë

I gjenden kokainë dhe mijëra euro në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Tiranë

Publikuar më 28.11.2021
Policia e Tiranës ka arrestuar një 29-vjeçar. Blutë e kryeqy...

Policia e Tiranës ka arrestuar një 29-vjeçar. Blutë e kryeqytetit bëjnë me dije se kanë prangosur A. H., 29 vjeç. Arrestimi i tij ka ardhur pasi në rrugën “Dritan Hoxha”, gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tij, iu gjetën një sasi lënde e dyshuar narkotike e llojit kokainë, shuma parash rreth 21.000 Euro dhe […]

Lexo më shumë

Përcillen për në banesën e fundit dy nxënësit që u vranë, qindra njerëz u japin lamtumirën

Përcillen për në banesën e fundit dy nxënësit që u vranë, qindra njerëz u japin lamtumirën

Publikuar më 28.11.2021
Janë përcjellë për në banesë të fundit në Gllogjan të Deçani...

Janë përcjellë për në banesë të fundit në Gllogjan të Deçanit dy nxënësit e shkollës së mesme të cilët u vranë të premten në autobusin që po i dërgonte në shtëpi. I vdekur mbeti edhe shoferi. Qindra qytetarë u qëndruan afër familjarëve të dy të rinjve në ceremoninë e përbashkët të varrimit. I pranishëm ishte […]

Lexo më shumë

Fotot nudo në internet kanë lënë një traumë mendore të pashlyeshme, thotë aktorja e njohur Jennifer Lawrence

Fotot nudo në internet kanë lënë një traumë mendore të pashlyeshme, thotë aktorja e njohur Jennifer Lawrence

Publikuar më 28.11.2021
Aktorja amerikane Jennifer Lawrence ka dhënë një intervistë ...

Aktorja amerikane Jennifer Lawrence ka dhënë një intervistë për revistën ‘Vanity Fair’ për numrin e dhjetorit. Deklaratat e saj janë bërë virale. Më e sinqertë se kurrë, pa hezituar të flasë për dobësitë e saj dhe çfarë e shqetëson, ylli i Hollivudit shpjegon pse vendosi të largohej nga aktrimi për dy vjet. Njëkohësisht ajo i […]

Lexo më shumë

Vrasja e trefishtë në Deçan, qeveria e Kosovës ofron 20 mijë euro shpërblim për ata që mundësojnë arrestimin e autorit

Vrasja e trefishtë në Deçan, qeveria e Kosovës ofron 20 mijë euro shpërblim për ata që mundësojnë arrestimin e autorit

Publikuar më 28.11.2021
Qeveria e Kosovës ka ofruar shpërblim prej 20 mijë euro për ...

Qeveria e Kosovës ka ofruar shpërblim prej 20 mijë euro për ata të cilët mundësojnë arrestimin e autorit të vrasjes së trefishtë në Gllogjan të Deçanit, ku u sulmua me armë autobusi i nxënësve. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi për media të lëshuar nga Zyra e Kryeministrit. “Lidhur me rastin e vrasjes […]

Lexo më shumë