×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Komisioni Europian propozon përdorimin e vetëm një karikuesi të përbashkët për pajisjet elektronike në dy vjet

Komisioni Europian paraqiti të enjten (23 shtator) një propozim për të krijuar një karikues të vetëm për telefonat inteligjentë, tabletët dhe pajisjet e tjera për afro dy vjet.

Propozimi përfshin dispozita për harmonizimin e kabllove të karikimit duke përdorur ‘USB Type C’ si pikë të përbashkët të pritjes dhe ‘USB PD’ nga ana e karikimit. Prodhuesit e pajisjeve do të duhet të informojnë konsumatorët në lidhje me çdo ndryshim në lidhje me kërkesat e karikimit.

“Me propozimin tonë, konsumatorët evropianë do të jenë në gjendje të përdorin një karikues të vetëm për të gjitha pajisjet e tyre elektronike portative – një hap i rëndësishëm për të rritur komoditetin dhe zvogëluar mbeturinat”, tha Komisioneri i BE -së për industrinë, Thierry Breton.

Komisioni e konsideroi të parakohshme rregullimin e karikuesve pa tel, një treg i ri, por në rritje. Megjithatë, ekzekutivi i BE -së u angazhua për veprim të shpejtë në formën e akteve të deleguara nëse situata do të ndryshonte.

Propozimi gjithashtu përfshin dispozita kundër grumbullimit, që lidhen me ofertat komerciale që lidhin produkte të ndryshme së bashku në të njëjtën ‘paketë’. Në këtë rast, prodhuesit e smartphone -ve do të jenë ende në gjendje të shesin pajisjen e tyre së bashku me karikuesin, por ata gjithashtu duhet të ofrojnë mundësinë e shitjes së ngarkuesit veç e veç.

Shumë kohë për përgatitjen

Diskutimi rreth një zgjidhjeje të zakonshme të karikimit ka vazhduar që nga viti 2009 kur Komisioni ndërmjetësoi një marrëveshje midis prodhuesve kryesorë që reduktoi ndjeshëm llojet e karikuesve të disponueshëm në treg, kështu që numri i ngarkuesve në dispozicion ka rënë që atëherë.

Pas skadimit të marrëveshjes në 2014, Parlamenti Europian i kërkoi Komisionit të vendosë detyrime detyruese, diçka që ekzekutivi i BE kishte të drejtë të bënte sipas Direktivës për Pajisjet e Radios (DAR).

Komisioni në vend të kësaj këmbënguli në një zgjidhje vullnetare midis prodhuesve, por negociatat në vitin 2018 përsëri nuk arritën të arrijnë një konsensus për një karikues të vetëm, pas së cilës eurodeputetët përsëritën thirrjen e tyre për një veprim të detyrueshëm.

“Ne i dhamë industrisë shumë kohë për të dalë me zgjidhjet e tyre, tani koha është pjekur për veprime legjislative për një karikues të zakonshëm”, tha shefja dixhitale e BE Margrethe Vestager.

Për Alex Agius Saliba, një nga eurodeputetët kryesorë që mbështet idenë për një rregullore të përbashkët, propozimi është shumë i vonuar. “Deri më tani, kalimi në një karikues të zakonshëm u la në vullnetin e mirë dhe vetë-rregullimit të gjigantëve të teknologjisë amerikane dhe kompanive private. Eshtë e panevojshme të thuhet, kjo nuk është më e pranueshme”, tha ligjvënësi maltez për EURACTIV.

Pamjet e industrisë

Apple është kompania që ka kundërshtuar më shumë karikuesin e vetëm, duke argumentuar se është një shtrëngim që do të mbysë inovacionin pasi do të parandalonte daljen e zgjidhjeve më inovative në treg dhe kështu kufizimin e zgjedhjes së konsumatorit.

“Ne mezi presim angazhimin e vazhdueshëm me palët e interesuara për të ndihmuar në gjetjen e një zgjidhjeje që mbron interesin e konsumatorit, si dhe aftësinë e industrisë për të inovuar dhe sjellë teknologji të reja emocionuese për përdoruesit”, tha një zëdhënës i Apple për EURACTIV.

Kundër kësaj kritike, Komisioni u angazhua për një rregullim në kohë të standardeve teknike që rezultojnë nga zhvillimet e reja. Rregullatori i BE -së gjithashtu mund të përditësojë fushëveprimin e pajisjeve të mbuluara nga rregullat, të cilat përfshijnë telefonat inteligjentë dhe tabletët, por edhe kamerat digjitale, kufjet, altoparlantët portativë dhe pultet e lojërave video.

Eurodeputetja çeke, Dita Charanzová gjithashtu ra dakord që “inovacioni duhet të mbështetet”.

“Nëse një kompani vjen me një kabllo më të mirë, atëherë ata duhet ta paraqesin atë si një standard të ri dhe do të jenë në gjendje të ngarkojnë tarifat FRAND sapo të miratohen. Për momentin, ne kemi USB-C, por pa dyshim, do të ketë një USB-D, E, ose F në të ardhmen”, tha ajo.

Një argument tjetër që Apple ka ngritur është se një kalim i detyruar në një lloj tjetër ngarkuesi do të shkaktonte një rritje të mbeturinave elektronike, pasi përdoruesit dhe prodhuesit do të kishin nevojë të hidhnin kabllot ekzistues. Periudha e tranzicionit prej 24 muajsh shihet me shqetësim si shumë e shkurtër.

Një pikë e lidhur është se çfarë të bëjmë me pajisjet ekzistuese, për të cilat prodhuesi i iPhone shpreson se mund të shiten akoma, në vend që të hidhen para kohe.

“Njerëzit nuk do t’i hedhin pajisjet e tyre aktuale. Ngarkuesit aktualë do të përdoren akoma derisa ato pajisje të mos funksionojnë më”, shtoi Charanzová.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Është koha e mbjelljes së grurit, z.kryeministër!

Është koha e mbjelljes së grurit, z.kryeministër!

Publikuar më 16.10.2021
Abdurahim Ashiku* Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë he...

Abdurahim Ashiku* Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë hektarë grurë… Në vitin 1991 mbillte 144 mijë hektarë… Në vitin 2020 mbillte 53.946 hektarë… Në vitin 2020 nuk mbillej as sa mbillej në vitin 1950 por plot 33.054 hektarë më pak. Në vitin 2013, kohë kur ju u bëtë kryeministër, sipërfaqja e mbjellë me grurë […]

Lexo më shumë

SITUATA DRAMATIKE/ Shqipëria, e fundit në Europë për indeksin e zbatimit të ligjit, kampione në korrupsion

SITUATA DRAMATIKE/ Shqipëria, e fundit në Europë për indeksin e zbatimit të ligjit, kampione në korrupsion

Publikuar më 16.10.2021
Shqipëria renditet e 83-a nga 139 shtete, e fundit në Europë...

Shqipëria renditet e 83-a nga 139 shtete, e fundit në Europë, në Indeksin e Sundimit të Ligjit, 2020-2021 të publikuar së fundmi nga “World Justice Project”, një institut kërkimor ndërkombëtar me qendër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Shqipëria merr 0.49 pikë, me rënie me 0.01 pikë në raport me një vit më parë (zero […]

Lexo më shumë

Sateliti “Rama”

Sateliti “Rama”

Publikuar më 15.10.2021
Arben Rrozhani Ironia dhe sarkazma pasuan deklaratën e djesh...

Arben Rrozhani Ironia dhe sarkazma pasuan deklaratën e djeshme të kryeministrit Rama në Kuvendin e Shqipërisë se vendi do të lëshojë dy satelitë “Albania 1” dhe “Albania 2” në hapësirë, për t’iu shtuar 7389 të tillëve që llogariteshin mbi kokat tona në prill 2021. Sot ai e përsëriti këtë deklaratë, edhe më serioz, dhe, sipas […]

Lexo më shumë

Qeveria e lumtur me çmimet e larta, TVSH, akciza dhe tatimet “shpëtojnë” buxhetin e shtetit

Qeveria e lumtur me çmimet e larta, TVSH, akciza dhe tatimet “shpëtojnë” buxhetin e shtetit

Publikuar më 15.10.2021
Të ardhurat buxhetore kanë vijuar ecurinë pozitive edhe në m...

Të ardhurat buxhetore kanë vijuar ecurinë pozitive edhe në muajin shtator, duke tejkaluar edhe nivelet e parakrizës, të udhëhequra nga TVSH dhe akciza, të cilat u ndihmuan dhe nga shtrenjtimi i produkteve të importit. Vetëm tatimi mbi fitimin nuk ka kapur ende nivelet e parakrizës dhe ai i të ardhurave personale, por ky i fundit […]

Lexo më shumë

“Çet Kastrati administron paratë e tua”, Basha e godet për oligarkët pranë tij, Rama e akuzon se po vendos gjoba

“Çet Kastrati administron paratë e tua”, Basha e godet për oligarkët pranë tij, Rama e akuzon se po vendos gjoba

Publikuar më 14.10.2021
Lulzim Basha i quajti oligarkë ata që Rama preferoi t’i kons...

Lulzim Basha i quajti oligarkë ata që Rama preferoi t’i konsideronte “sipërmarrës dhe biznesmenë të mëdhenj” gjatë seancës në parlament dhe foli me emra për ta në parlament, duke i lidhur me akuzat për kontrabandë nafte apo me bashkëpunëtorë të trafikut të drogës. Basha përmendi Shefqet Kastratin dhe Samir Manen, të parin për kontrabandë nafte […]

Lexo më shumë

“Të parat familjet në nevojë, të tjerët me short publik”, më 25 nëntor nis shpërndarja e apartamenteve e shtëpive individuale për të prekurit nga tërmeti

“Të parat familjet në nevojë, të tjerët me short publik”, më 25 nëntor nis shpërndarja e apartamenteve e shtëpive individuale për të prekurit nga tërmeti

Publikuar më 13.10.2021
Dy vite pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, ku për shumë famil...

Dy vite pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, ku për shumë familje në vend pasojat ishin tragjike, qeveria premton se pas më shumë se një muaji, më 25 nëntor, do të nisë shpërndarja e pjesës së parë të shtëpive individuale dhe apartamenteve. Lajmin e bëri të ditur sot zv.kryeministri, Arben Ahmetaj, i cili tha se […]

Lexo më shumë

Mungesë transparence për fondet e “tërmetit” dhe “Covid-19”, FMN i bën thirrje KLSH-së: Përfundoni kontrollet!

Mungesë transparence për fondet e “tërmetit” dhe “Covid-19”, FMN i bën thirrje KLSH-së: Përfundoni kontrollet!

Publikuar më 13.10.2021
Përdorimi i fondeve publike për përballimin e fatkeqësive na...

Përdorimi i fondeve publike për përballimin e fatkeqësive natyrore, tërmetit të 26 nëntorit 2019 dhe pandemisë Covid-19 është bërë në mungesë të plotë të transparencës. Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar inspektoi zhvillimet ekonomike në vend javën e kaluar dhe në përfundim lëshoi një deklaratë, në të cilën u shpreh se, qeveria shqiptare nuk është […]

Lexo më shumë

Gruri i fermerit Ndre Legisi dhe buka e shtrenjtë e shqiptarëve

Gruri i fermerit Ndre Legisi dhe buka e shtrenjtë e shqiptarëve

Publikuar më 12.10.2021
Arben Rrozhani Shoqëria civile në Shqipëri është e vendosur ...

Arben Rrozhani Shoqëria civile në Shqipëri është e vendosur të vazhdojë protestat përpara selisë së qeverisë shqiptare për rritjen e çmimeve të shportës, ushqimeve bazë, ku më me pasoja  quhet rritja me 10-20 lekë e çmimeve të bukës. Protesta deri më sot ka mbledhur disa qindra qytetarë në shesh dhe mijëra në rrjetet sociale, e […]

Lexo më shumë