×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kokainë dhe arrestime pa fund/ Si ranë në prangat e policisë fqinje çifti shqiptar

Nëntë arrestime, mbi 1.2 kg kokainë dhe 15 mijë euro të sekuestruara. Këta janë rezultatet e operacionit “Farina”, një vit hetimesh për të ndaluar një trafik kokaine nga Romagna në Pesaro.

Njësia Hetuese e Karabinierëve të Pesaro, në ekzekutim të urdhrit për zbatimin e masës së sigurimit të paraburgimit në burg, urdhëruar nga GIP i Gjykatës së Pesaro, arrestoi ME, një 25-vjeçar shqiptar me banim në Rimini. Arrestimi në mënyrë efektive përfundoi hetimin që filloi në verën e 2019, pas raportit të një të varuri lokal të drogës i cili raportoi një përpjekje për zhvatje kundër tij, lidhur me borxhet e kokainës.

Një seri operacionesh të ndërlidhura duke përfshirë arrestimin shpengues të një VC 55-vjeçar me origjinë nga Campania, i cili ka jetuar prej kohësh në Pesaro, dhe një tjetër përpjekje e përgjakshme për të kënaqur pretendimin e tij zhvatës. Pastaj identifikimi i dy subjekteve të mëparshme, të dyshuar për furnizimin e trafikut të kokainës, MB, një shqiptar 35 vjeç banues në Pesaro dhe një grua italiane nga zona e brendshme e Fano, e cila doli si bashkëpunëtore e tij, një SDT 46 vjeçar.

Midis goditjeve gjithashtu arrestimi në flagrancë, në gusht 2019, i SDT dhe GD, ky i fundit 40 vjeç nga Pesaro, i gjetur në posedim të mbi 200 gram kokainë, material për paketimin e dozave dhe 1.000 euro, të ardhura nga shitje

Analiza e njohjeve të gruas me origjinë nga Fano çoi në një shqiptar të arrestuar në mënyrë flagrante për shitjen me pakicë të kokainës së konsumuar në parkingun e një qytetit të njohur. Kontrolli i shtëpisë së burrit në Pesaro çoi në zbulimin dhe sekuestrimin e mbi një kilogram kokainë me cilësi të lartë. Hetimet hetimore bënë të mundur demonstrimin se si i riu, në dy muajt e mëparshëm, kishte marrë 5 kg të mirë të kokainës, të futur në provincë.

Hetimet e mëtejshme çuan në identifikimin e furnizuesit të pretenduar të kësaj rrjedhe të madhe të kokainës, CU 46, gjithashtu një banor shqiptar në Rimini, gruaja e tij MM, vëllai i tij AB, 30 vjeç i arrestuar në aktin e krimit në Riccione më 1 nëntor 2019 , dhe kunati i tij ME 25-vjeçari shqiptar, me banim në Rimini, kundër të cilit AG, duke ndarë

Gjetjet hetimore, lëshuan urdhrin e paraburgimit të ekzekutuar së fundmi në burg.

Hetimet e mëvonshme vërtetuan se dy nga të dyshuarit, ndërkohë të kufizuar në arrest shtëpiak, përsëritën sjelljen e paligjshme aq shumë sa që ata duheshin dërguar në burgun lokal.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“O i bukuri i mamit”, nëna me lot në sy përqafon djalin pas 6 vitesh në kampin e ferrit (Video)

“O i bukuri i mamit”, nëna me lot në sy përqafon djalin pas 6 vitesh në kampin e ferrit (Video)

Publikuar më 27.10.2020
Kryeministri Edi Rama ka ndarë një video në rrjetet sociale,...

Kryeministri Edi Rama ka ndarë një video në rrjetet sociale, ku Endri Duamani takohet me nënë tij pas më shumë se gjashtë vitesh qëndrim në kapin Al Hol. Në këtë video, nëna e mbulon me puthje dhe përqafime e po ashtu dëgjohet t’i thotë djalit se është bërë shumë i bukur. Ky i fundit është […]

Lexo më shumë

Mbërrijnë në Rinas pesë shqiptarë të nxjerrë nga kampi Al Hol

Mbërrijnë në Rinas pesë shqiptarë të nxjerrë nga kampi Al Hol

Publikuar më 27.10.2020
Kanë mbërritur në Rinas katër fëmijë dhe një grua që prej 6 ...

Kanë mbërritur në Rinas katër fëmijë dhe një grua që prej 6 vitesh ndodheshin në Siri. Operacionin i Gjysmëhënës Siriane bëri të mundur nxjerrjen e pesë shqipëtarve nga kampi në Al-Hol.  Floresha Rasha me fëmijët e saj Amar Rasha, Emel Rasha dhe Hatixhe Rasha së bashku me djalin e familjes Dumani, Endri Dumani janë shqiptarët […]

Lexo më shumë

Shfrytëzonte për prostitucion jashtë shtetit një 32-vjeçare, arrestohet i riu nga Berati

Shfrytëzonte për prostitucion jashtë shtetit një 32-vjeçare, arrestohet i riu nga Berati

Publikuar më 27.10.2020
Një 28-vjeçar është vënë në prangat e policisë për veprat pe...

Një 28-vjeçar është vënë në prangat e policisë për veprat penale “Shfrytëzim prostitucioni” dhe “Trafikimi i personave të rritur”. Sipas uniformave blu të Fierit, specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme arrestuan në flagrancë shtetasit: A.K., 28 vjeç, banues në Berat. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi dyshohet se për një periudhë […]

Lexo më shumë

COVID-19 i merr jetën punonjëses në Autoritetin Shëndetësor të Tiranës

COVID-19 i merr jetën punonjëses në Autoritetin Shëndetësor të Tiranës

Publikuar më 27.10.2020
Është ndarë nga jeta specialistja e promocionit në shëndetin...

Është ndarë nga jeta specialistja e promocionit në shëndetin publik  Mimoza Toska Zoraqi. Lajmin e ka dhënë ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, e cila njofton se shkak për vdekjen e parakohshme u bë COVID-19. Po ashtu Manastirliu thotë se Moza ishte një zonjë e mrekullueshme, që rrezatonte veç mirësi. Zoraqi, u nda […]

Lexo më shumë

Arrestohen 4 persona në Shkodër, policia jep detaje

Arrestohen 4 persona në Shkodër, policia jep detaje

Publikuar më 27.10.2020
4 persona janë arrestuar në Shkodër për vepra të ndryshme pe...

4 persona janë arrestuar në Shkodër për vepra të ndryshme penale në Shkodër. Specialistët për Hetimin e Krimit kanë arrestuar në flagrancë shtetasin S. B., 35 vjeç, banues në Shkodër, për veprat penale “Organizimi i lotarive të palejuara” dhe “Vënia në dispozicion e lokaleve për lojëra të palejuara”, pasi në ambientet e një lokali që […]

Lexo më shumë

Naftëtarët s’kanë bukë të hanë, anëtarët e Aviacionit Civil shtrojnë dreka luksoze (Dokumenti)

Naftëtarët s’kanë bukë të hanë, anëtarët e Aviacionit Civil shtrojnë dreka luksoze (Dokumenti)

Publikuar më 27.10.2020
Teksa naftëtarët protestojnë për bukën gojës dhe kërkojnë nj...

Teksa naftëtarët protestojnë për bukën gojës dhe kërkojnë një reagim nga qeveria, duket se kjo e fundit nuk ka ndërmend t’u japë një zgjidhje. Justifikimi i vetëm i qeverisë ka qenë se naftëtarët janë pjesë e një kompanie private dhe për këtë arsye nuk mund të veprohet. Por, duket se këto nuk janë arsyet e […]

Lexo më shumë

“Dhimbje në çdo cep të trupit”, gratë naftëtare hyjnë në ditën e 13-të të grevës së urisë

“Dhimbje në çdo cep të trupit”, gratë naftëtare hyjnë në ditën e 13-të të grevës së urisë

Publikuar më 27.10.2020
Gratë naftëtare kanë hyrë në ditën e 13 të grevës së urisë, ...

Gratë naftëtare kanë hyrë në ditën e 13 të grevës së urisë, teksa shprehen se nuk do të ndalen deri në zgjidhjen e problemit të tyre. Ato shprehen se gjendja shëndetësore është rënduar edhe më shumë, por ky fakt nuk i bën ato që të dorëzohen. “Nuk dimë ç’të themi më. Kemi dhimbje në çdo […]

Lexo më shumë

Dhunoi, përndoqi dhe i theu telefonin ish-bashkëjetuesit, policia arreston vlonjaten

Dhunoi, përndoqi dhe i theu telefonin ish-bashkëjetuesit, policia arreston vlonjaten

Publikuar më 27.10.2020
Është arrestuar nga Policia e Vlorës një 35-vjeçare, e cila ...

Është arrestuar nga Policia e Vlorës një 35-vjeçare, e cila akuzohet se ka ushtruar dhunë fizike, ka përndjekur ish-bashkëjetuesin e saj dhe i ka thyer atij telefonin. Sipas uniformave blu, ka rënë në pranga shtetasja A.Ç., 35 vjeç, pasi ditën e djeshme ka kryer veprime në kundërshtim me vendimin e gjykatës. “Specialistët për Hetimin e […]

Lexo më shumë