Kohë “lufte”: Rusia dërgon aeroplan me pajisje mjekësore në SHBA si përgjigje ndaj koronavirusit!

Rusia po dërgon një sasi të maskave dhe furnizimeve të tjera për të ndihmuar Shtetet e Bashkuara të luftojnë pandeminë e koronavirusit, pasi numri i rasteve kërcënon të kapërcejë 200,000 persona në të gjithë vendin.

Avioni do të arrijë sot, pasi Presidenti Donald Trump pranoi të hënën një ofertë nga Presidenti rus Vladimir Putin për të dërguar pajisje personale mbrojtëse dhe pajisje të tjera, konfirmoi një zyrtar i lartë i administratës për POLITICO.

Qeveria ruse njoftoi së pari se avioni, një aeroplan ngarkesash An-124 Ruslan i mbushur me pajisje për të ndihmuar Amerikën të luftonte pandeminë, ishte në rrugë herët sot.

“Pas bisedës telefonike midis Presidentëve #Putin & @realDonaldTrump #Russia dërgon aeroplanin më të madh të ngarkesave An-124 Ruslan me pajisje mjekësore (maska ​​+ pajisje) në #US për të ndihmuar në luftimin e pandemisë # COVID19, të shpëtojnë jetën e qytetarëve amerikanë”, thotë Ministria e Jashtme në Twitter.

Në Twitter tregohej video e kutive që ngarkoheshin në një aeroplan ngarkesash. ShBA menjëherë do të përdorë çdo send të nevojshëm që miratohet nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave, tha zyrtari i lartë i administratës.

“Po kështu, Shtetet e Bashkuara po dërgojnë pajisje dhe furnizime në shumë vende të tjera dhe do të vazhdojnë të bëjnë më shumë seç jemi në gjendje”, tha zyrtari.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet