×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Koço Kokëdhima: Shqiptarët, 18 vite pas Marrëveshjes së Ohrit

Më 13 gusht 2001, 18 vite më parë, pas dy muajsh bisedimesh të vështira, u nënshkrua dokumenti që njihet si Marrëveshja e Ohrit, e cila jo vetëm i dha fund konfliktit mes UÇK-së dhe forcave të sigurisë maqedonase, por që parashikoi ndryshimet kushtetuese, për një shoqëri shumetnike maqedonase, ku sanksionohej se shqiptarët janë element shtetformues.

Në këtë përvjetor ‘Zgjidhja’ kujton rolin e mendimtarit të shquar shqiptar, Arbën Xhaferi dhe ndihmën e paçmuar të përfaqësuesve specialë nga SHBA dhe BE, që punuan bashkë me palën maqedone, për një dokument që do të garantonte një vend të stabilizuar dhe demokratik për të gjitha etnitë.

Përgjatë viteve, nga implementimi i Marrëveshjes kornizë të Ohrit, janë miratuar mbi 130 ndryshime dhe plotësime ligjore,  pjesa më e madhe për mosdiskriminim dhe përfaqësim të drejtë, ndërsa një pjesë e tyre janë në sferën e identitetit, kulturës, arsimit dhe decentralizimit të pushtetit.

Por jo gjithçka shkoi sipas marrëveshjes kornizë që synonte zhvillimin e qetë dhe harmonik të shoqërisë maqedonase duke respektuar njëkohësisht identitetin etnik dhe interesat e të gjithë qytetarëve. Për vite të tëra, shumica sllave, me qëndrime publike antishqiptare nuk respektoi decentralizimin e pushtetit, nuk u lejoi shqiptarëve që të qeverisnin atje ku ishin shumicë; nuk garantoi përfaqësimin e drejtë dhe mosdiskriminimin; nuk u dha mundësinë që të punësoheshin në raport të drejtë me maqedonët në administratën e organeve qendrore, vendore, apo të përfaqësoheshin në Gjykatën Kushtetuese, sipas pjesëmarrjes në Kuvendin e Maqedonisë.

Shqiptarëve që përbëjnë mbi 30 % të popullsisë maqedonase, vetëm përpara dy javësh, me një vendim qeverie që parashikon edhe penalitetet, u garantohet ligjërisht e drejta e përdorimit te shqipes si gjuhë zyrtare, krahas gjuhës maqedonase.

Vota e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut ishte vendimtare në zgjedhjen e presidentit Stevo Pendarovksi, majin e kaluar. Por ka ende shumë rrugë për të bërë. Nuk mjafton vetëm diskrimimi politik, etnik dhe ai gjuhësor, sepse zonat ku shqiptarët janë shumica e popullsisë, janë më të varfrat në Maqedoninë e Veriut, marrin shumë më pak investime shtetërore, përfitojnë shumë më pak nga investimet e huaja që janë dyndur në fqinjin tonë lindor, janë të privuar nga vendet e punës në administratën shtetërore dhe qindra familje shqiptare gjejnë mbijetesën sërish duke emigruar në Perëndim dhe duke shpopulluar trojet e tyre amtare.

‘Zgjidhja’ u kërkon shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut që të mos heqin dorë nga kërkesat për plotësimin e të drejtave themelore dhe lirive të miratuara në dokumentin e 18 viteve më parë. Ndërsa u bën thirrje edhe politikanëve shqiptarë që të mos tërhiqen për hunde nga elita e vjetër dhe e korruptuar politike në Tiranë apo në Prishtinë, që më shumë se ndihmë, u ka bërë dëm aspiratave të shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Publikuar më 08.07.2020
Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokrati...

Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokratik Shqipëri, Ali Ahmeti, se shqiptarët e Maqedonisë së Veriut vuajnë nga sindromat e principatave e fiseve dhe rreth 300 mijë votues ndahen në 5-6 parti, duke ulur ndjeshëm numrin e mandateve në parlament, tregon krizën e faktorit politik, që cenon përfaqësimin real dhe mbrojtjen e interesave të […]

Lexo më shumë

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Publikuar më 07.07.2020
Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin,...

Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin, mi tjetërsojnë dhe më çojnë në bankën e të akuzuarve. Kam frikë mos flas në gjumë dhe më dëgjojnë. Ëndrrat janë e vetmja gjë që kam. Për gabimet e shumta të shtetit të ëndrrave duhen fajtorë. Nuk dua të fajësohem une vetëm sepse ëndërroj […]

Lexo më shumë

Ditar nga Epoka Covidiane

Ditar nga Epoka Covidiane

Publikuar më 07.07.2020
Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me ...

Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me lajmet që vinin nga Kina në lidhje me atë që do bëhej shumë shpejt një nga problemet por së pari shëndetsore të gjithë popullatës botërore nëpërmjet Pandemisë covidiane. Megjithatë lajmi në Europë dukej i largët sikurse edhe largësia prej Lindjes së largët. Rastet e […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Publikuar më 07.07.2020
Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve n...

Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve në vend nuk ka lënë të qeta as institucionet e Arsimit të Lartë. Pas anulimit të zgjedhjeve për strukturat drejtuese të universiteteve të shpallura më parë nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sportit për t’u mbajtur në datën 12 qershor kur pandemia mbante të izoluar e […]

Lexo më shumë

Kosova dhe Rama!

Kosova dhe Rama!

Publikuar më 06.07.2020
Alban Daci Jemi një popull, që kemi ditur të luftojmë si ask...

Alban Daci Jemi një popull, që kemi ditur të luftojmë si askush për Atdhe, të vdesim për Atdhe, por nuk kemi ditur kurrë të negociojmë për pushtet dhe për marrëveshje ndërkombëtare. Të gjithë ish republikat jugosllave, disa edhe me shumicë sllave, sot janë të pavarura e formalisht kanë edhe marrëdhënie diplomatike me Serbinë. Kosova, territori […]

Lexo më shumë

Demokracia, deputetët dhe Kushtetuta!

Demokracia, deputetët dhe Kushtetuta!

Publikuar më 04.07.2020
Alban Daci Demokracia nuk është mekanizmi që njihet dhe krij...

Alban Daci Demokracia nuk është mekanizmi që njihet dhe krijohet vetëm për të krijuar pushtet dhe institucione, por edhe per t’i rregulluar dhe ekuilibruar ato. Baza e demokracisë fillon që tek zgjedhjet parlamentare (kjo në rastin e republikave parlamentare). Nëse zgjedhjet manipulohen dhe dhunohen, rezultati i përbërjes së parlamentit është për pasojë antidemokratik dhe respektimi […]

Lexo më shumë

Politika shqiptare është një klasë e madhe me ngelsa!

Politika shqiptare është një klasë e madhe me ngelsa!

Publikuar më 03.07.2020
Alban Daci E kuptoni se ka 30 vjet që persona që nga hiçi, p...

Alban Daci E kuptoni se ka 30 vjet që persona që nga hiçi, prej hiçit po shkojnë drejtë gjithçkaje pa pasur asnjë merite sociale apo intelektuale. Këta hiça që sot posedojnë gjithçka janë pasuruar dhe janë kthyer elitë sociale përmes angazhimit politik duke abuzuar me detyrën dhe me përfaqësimin që ju kanë besuar qytetarët përmes […]

Lexo më shumë

Winston Churchill i Ballkanit?

Winston Churchill i Ballkanit?

Publikuar më 03.07.2020
Hashim Thaçi i përket karizmës së politikës evropiane. Disa ...

Hashim Thaçi i përket karizmës së politikës evropiane. Disa njerëz e lavdërojnë atë me fjalë të mëdha. Të tjerët dëshirojnë ta shohin prapa grilave si një kriminel lufte. Rruga e tij shpie përmes Cyrihut deri te majat e shtetit të ri të Kosovës. Kush është Presidenti  kontravers kosovar? Hashim Thaçi, presidenti i Kosovës, banor i […]

Lexo më shumë