×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Koço Kokëdhima: Rilindja në shërbim të industrisë së bixhozit

Kreu i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, ka denoncuar sot përmes një deklarate për shtyp paketën e re fiskale të qeverisë në shërbim të industrisë së bixhozit.

Kokëdhima thekson se lojërat e fatit po përdoren si lavatriçe për paratë e drogës dhe të korrupsionit prandajë edhe gëzojnë këtë lulëzim e mbështetje.

Deklarata mbyllet me një thirrje të “Zgjidhje”-s për të gjithë deputetët, “që të dalin nga rreshtimi politik dhe të mos vijojnë të bëhen pjesë e kësaj maskarade ligjore që i shton fitimet indistrisë së bixhozit dhe kryetarëve të partive”.

Deklarata e plotë

Rilindja po i bën sërish favore fiskale biznesit multimilioner të lojërave të fatit, edhe pse ai ka më pak kosto e risqe se sa artikujt e përdorimit të përditshëm. Ato po përdoren si lavatriçe për paratë e drogës dhe të korrupsionit prandajë edhe gëzojnë këtë lulëzim e mbështetje. Paketa e re fiskale që është në duart e deputetëve propozon një ulje tjetër në barrën fiskale të kësaj industrie.

Projektligji “Për Disa Shtesa dhe Ndryshime në Ligjin mbi të Ardhurat Personale” që si për ironi është prezantuar nga qeveria si favorizim për “biznesin e vogël”, parashikon që përveç ndryshimit të tatimit mbi fitimin neto të biznesit të vogël, zëri “e ardhur bruto” nga lojërat e fatit, të mos jetë xhiroja e kompanive, por fitimet bruto që dalin pasi nga të ardhurat zbriten shpenzimet për pagesën e biletave fituese.

Prej disa vitesh biznesi fitimprurës i lojërave të fatit nuk paguan TVSH-në prej 20 për qind, edhe pse të gjithë e paguajmë për ujin që pijmë dhe bukën që hamë, por taksohet me tatimin mbi xhiron prej 15 për qind. Rilindja, prej gati 5 vitesh, përmes forcës së policisë në terren dhe kartonëve në kuvend, ka bërë gjithçka që industria që po shkatërron jetën dhe ekonominë e mijëra e mijëra shqiptarëve të kthehet në një monopol në duart e disa njerëzve të besuar të qeverisë dhe të ketë përfitimet maksimale ligjore dhe fiskale.

Edhe pse me aksionin e dalëboje “Fundi i marrëzisë” Rilindja pretendoi se do ta shuante industrinë vrasëse të bixhozit, pas 5 vitesh ajo e ka shtrirë veprimtarinë e vet pranë çdo shtëpie dhe në vend llogariten mbi 3 mijë pika bastesh. Me forcën e kartonëve në kuvend, pas propozimit të 6 deputetëve të majtë që lobuan për të favorizuar këtë industri, dy vite më parë, Kuvendi shtyu zbatimin e nenit që parashikonte rrallimin e pikave të basteve duke mos lejuar hapjen e tyre në një distancë më të vogël se sa 100 metra nga njëra-tjetra. Ky favorizim i mbështetur nga qeveria e Ramës do të skadojë në fund të vitit dhe qeveria me paketën e re fiskale, po kujdeset që kësaj industrie të së keqes të mos i preket asnjë qindarkë nga paratë që u rrëmbehen shqiptarëve, përkundrazi.

ZGJIDHJA u bën thirrje deputetëve që të dalin nga rreshtimi politik dhe të mos vijojnë të bëhen pjesë e kësaj maskarade ligjore që i shton fitimet indistrisë së bixhozit dhe kryetarëve të partive. Ajo u bën thirrje veçanërisht anëtarëve të Komisionit Parlamentar të Ekonomisë që të studiojnë me kujdes relacionin e Ministrisë së Financave që shoqëron projektligjin për lojërat e fatit, duke treguar edhe pasojat financiare mbi buxhetin e shtetit, përveç rrjepjes së shqiptarëve.

#ZgjidhjaPërQytetarët

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nga kokteili deri tek “rreshtimi”, zbulohen detaje nga betimi i qeverisë “Rama 3” në Presidencë

Nga kokteili deri tek “rreshtimi”, zbulohen detaje nga betimi i qeverisë “Rama 3” në Presidencë

Publikuar më 17.09.2021
Qeveria “Rama 3” do të betohet ditën e nesërme përpara Presi...

Qeveria “Rama 3” do të betohet ditën e nesërme përpara Presidentit të Republikës, Ilir Meta, pasi ky i fundit i ka dhënë tanimë dritën jeshile përmes dekretit dhe pasi janë votuar në parlament ditën e sotme. Burime për “Fax News” konfirmojnë se nesër në orën 10:00 ministrat e qeverisë së re dhe kryeministri Edi Rama […]

Lexo më shumë

“Të del miu nga këmbët”/ Qeshi me kolegun e tij, Gjekmarkaj: Ishte e pamundur t’i rezistoja

“Të del miu nga këmbët”/ Qeshi me kolegun e tij, Gjekmarkaj: Ishte e pamundur t’i rezistoja

Publikuar më 17.09.2021
Deputeti i PD-së, Agron Gjekmarkaj ka shpjeguar arsyen përse...

Deputeti i PD-së, Agron Gjekmarkaj ka shpjeguar arsyen përse qeshi gjatë fjalimit të kolegut të tij, Saimir Korreshi. Në një lidhje me Skype në Syri TV, Gjekmarkaj tha se Korreshi foli me një sens të fortë humori dhe se ishte e pamundur për të që të rezistonte. “Ka dy të qeshura, një e qeshur se […]

Lexo më shumë

Përjashtimi i Berishës, Basha i prerë: Nuk ka kthim pas (VIDEO)

Përjashtimi i Berishës, Basha i prerë: Nuk ka kthim pas (VIDEO)

Publikuar më 17.09.2021
Kryedemokrati Lulzim Basha u shpreh sot para mediave nga sel...

Kryedemokrati Lulzim Basha u shpreh sot para mediave nga selia blu pas vendimit për përjashtimin nga grupi parlamentar i PD të Sali Berishës se “aleanca dhe partneriteti i PD me SHBA, duhet dhe do të mbetet i pacënueshëm”. I pyetur mbi deklaratat e deputetit Berisha i cili tha që “Basha nuk e sjell dot Partinë […]

Lexo më shumë

Berisha u kërkon të falur demokratëve që i solli Bashën

Berisha u kërkon të falur demokratëve që i solli Bashën

Publikuar më 16.09.2021
Kulmi i foltores së Sali Berishës ishte momenti kur ai u kër...

Kulmi i foltores së Sali Berishës ishte momenti kur ai u kërkoi solemnisht falje demokratëve për Lulzim Bashën. Në këtë moment salla ka shpërthyer në brohorima dhe me thirrjet: “Turp Turp”. Pavarësisht se sa e sinqertë është ndjesa e ish kryeministrit, ai tha se ka qenë avokat i militantëve përballë Bashës dhe se nuk ka […]

Lexo më shumë

E përjashtuan nga grupi, Berisha zbulon aksionin politik: Do të mbledh firmat e 1500 delegatëve për të mbledhur Kuvendin, forumet të vendosin për vendimin e Bashës

E përjashtuan nga grupi, Berisha zbulon aksionin politik: Do të mbledh firmat e 1500 delegatëve për të mbledhur Kuvendin, forumet të vendosin për vendimin e Bashës

Publikuar më 16.09.2021
Ish-kryeministri dhe Presidenti i Shqipërisë, Sali Berisha, ...

Ish-kryeministri dhe Presidenti i Shqipërisë, Sali Berisha, në një takim për demokratët zbuloi aksionin e tij politik. Ai tha se nga takimet në të gjitha strukturat e PD në të gjithë vendit, do të kërkojë që të mblidhen 1500 firmat e nevojshme të delegatëve për të mbledhur Kuvendin Kombëtar, në mënyrë që për përjashtimin e […]

Lexo më shumë

FOTO/ 10 mijë më shumë, Sali Berisha mposht Bashën me numrin e ndjekësve online

FOTO/ 10 mijë më shumë, Sali Berisha mposht Bashën me numrin e ndjekësve online

Publikuar më 16.09.2021
Kryedemokrati Lulzim Basha dhe Ish-kryeministri Sali Berisha...

Kryedemokrati Lulzim Basha dhe Ish-kryeministri Sali Berisha sot njëkohësisht LIVE në rrjetet sociale dhe siç shihet dhe nga fotot e kapura ka një diferencë të madhe në numër të ndjekësve online. Berisha ndiqet nga 10 mijë njerëz më shumë, përkatësisht 11.5 mijë ndjekës ndërsa Basha me 1.4 mijë të tillë. Ish-kyeministri ka nisur foltoren e […]

Lexo më shumë

Vendimi ndaj Berishës, Amb. Kim: Ata që habiten nuk janë të sinqertë

Vendimi ndaj Berishës, Amb. Kim: Ata që habiten nuk janë të sinqertë

Publikuar më 16.09.2021
Në Shqipëri, ambasadorja amerikane Yuri Kim deklaroi një int...

Në Shqipëri, ambasadorja amerikane Yuri Kim deklaroi një intervistë për Zërin e Amerikës se kush thotë se është habitur nga vendimi i Departamentit amerikan të Shtetit për zotin Berisha, me gjasë nuk është shumë i sinqertë. Zonja Kim shpjegon se kur dikush përcaktohet nga Sekretari i Shtetit për korrupsion domethënës, zakonisht është shumë e dukshme. […]

Lexo më shumë

Kryeministri Rama sqaron vonesën në Parlament dhe i bën apel opozitës: Me forcë nuk keni fituar dhe as do fitoni dot

Kryeministri Rama sqaron vonesën në Parlament dhe i bën apel opozitës: Me forcë nuk keni fituar dhe as do fitoni dot

Publikuar më 16.09.2021
Kryeministri Edi Rama ka sqaruar në parlament arsyen e mosar...

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar në parlament arsyen e mosardhjes në Parlament. Nga foltorja e Kuvendit, Kreu i qeverisë u shpreh se arsyet ishin për çështje punë.   Teksa iu referua bllokimit te foltores nga opozita, kreu i qeverisë i bëri apeli duke i thënë se me force nuk do te fitojne asgje. Rama u […]

Lexo më shumë