×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kobi Bryant/ Dy vjet nga dita kur ‘Black Mamba’ u largua kaq padrejtësisht, publikohen momentet e fundit kur ylli amerikan hipën në helikopter

Kobi ishte zgjuar herët atë të dielë.

Ai ishte i lumtur sepse do të kalonte disa orë me Xhanën, e cila tashmë ishte zgjuar dhe ishte gati të largohej, e lumtur për të fluturuar me helikopter.

Gruaja Vanessa përshëndeti një burrë dhe një vajzë që kishin hipur në helikopter rreth orës nëntë e gjysmë dhe kishin lidhur rripat e sigurimit.

Basketbollisti i njohur me vajzën e tij 13-vjeçare Gianna në krah, ngriti sytë drejt qiellit, duke injoruar se ky do të ishte fluturimi i fundit i jetës së tij.

Helikopteri në të cilin udhëtonte “Black Mamba” me vajzën e tij 13-vjeçare dhe shtatë persona të tjerë u ngrit në ajër për një fluturim të shkurtër drejt Burbank, Kaliforni.

Moti nuk ishte i mirë sikur po komplotonte me fatin. Kishte një mjegull të dendur dhe piloti me përvojë vendosi të mbështetej më shumë në instinktin e tij dhe më pak te instrumentet, duke e bërë këtë rrugë shumë herë.

Por dukshmëria ishte shumë e kufizuar dhe pas pesëmbëdhjetë minutash ciklesh të vazhdueshme, helikopteri fatal u rrëzua në një kodër me një shpërthim shurdhues.

Mbeturinat dhe njerëzit u bënë njësh përpara se pas pak minutash të binte një heshtje shurdhuese, e cila pothuajse gjithmonë pason një tragjedi ajrore. Disa orë më vonë, njerëzit ngrinë kur dëgjuan lajmin se “Black Mamba” siç e quanin Kobin ishte nisur për në një tjetër galaktikë basketbolli, duke përhapur një pikëllim të pamasë në të gjithë planetin.

Yjet e NBA vajtuan me lot. LeBron James shpërtheu në lot teksa zbriti nga avioni që transportonte Los Angeles Lakers.

Vetëm mbrëmë ai kishte kaluar Kobi Bryant në pikë në karrierë dhe tashmë ishte zyrtarisht golashënuesi i tretë më i mirë në historinë e NBA, vetëm se kjo nuk kishte më rëndësi.

Të gjithë qanin në dysheme se ky vrasës me fytyrë engjëllore, që shënoi në çdo mënyrë të mundshme dhe të pamundur, për më shumë se pesëmbëdhjetë vjet. Disa të moshuar e kujtuan atë kur po përpiqej të gjuante në moshën gjashtë vjeçare, kur ishte i vogël në një lagje të Filadelfias, duke treguar se donte shumë të luante basketboll.

Njëmbëdhjetë vjet më vonë, në Lower Marion High School, 17-vjeçari Kobi po rikthehet dhe thashethemet për një të ri me talent të jashtëzakonshëm shumë shpejt arrijnë në veshët e Jerry West, menaxherit të përgjithshëm të Lakers, i cili vendos ta testojë atë.

Testi zhvillohet disa javë para draftit të vitit 1996 dhe West hedh në dysheme 18-vjeçarin Kobi, përballë kampionit pesë herë dhe mbrojtësit të mrekullueshëm Michael Cooper. Ky i fundit nuk i jep aspak “të riut” duke e shënuar me forcë, madje duke e hedhur, por Kobi shënon rreth njëzet pikë me këtë goditje të pabesueshme që pati.

Topi dhe Lamtumira tronditëse

West fërkon duart. Ai e di se zbuloi ‘levrekun’ dhe në draft Kobi zgjidhet nga Charlotte Hornets dhe përfundon duke shkëmbyer me Lakers, nga të cilët nuk do të largohet kurrë.

Ai është një nga të paktët lojtarë të rinj të përzgjedhur pa shkuar në kolegj dhe disa muaj më vonë të gjithë do ta kuptojnë pse, kur fëmija vjen për herë të parë në karrierën e tij, ai përballet me fantastikun Michael Jordan. Ata takohen në parket dy ditë pas Krishtlindjeve dhe të dy japin ndryshimin e tyre në nivel individual, pasi fluturuesi Michael shënon 36 pikë dhe “Black Mamba” 33.

Deri në vitin 2012, Kobi po fitonte dallime individuale dhe në fund të karrierës së tij ai mbajti pesë herë unazën e kampionit me Los Angeles Lakers. Disa nuk do t’i harrojnë kurrë 81 pikët që ai shënoi kundër Toronto Raptors – i dyti më i madhi, Golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në NBA pas 100 të Chamberlain – tre pikë të tjera në sekondën e fundit.

Megjithatë, tre pikat e zemrës së tij i përkasin Vanessa Lane, gruas që ai e donte, u martua dhe së bashku patën katër fëmijë që plotësuan lumturinë e tyre.

Ndryshe nga çiftet e tjera të NBA-së, Kobi dhe Vanessa do të plotësonin njëzet e një vjet jetë bashkëshortore dhe do të ëndërronin këtë vit nëse ai do të ishte gjallë. Është e zakonshme të thuhet se jeta është moment, se ajo përcaktohet prej tyre dhe në jetën mitike të Kobi-t një moment i tillë ishte kur ai vendosi të ndalonte së luajturi basketboll.

Ai shprehu ndjenjat e tij në një letër tronditëse që i thotë të gjitha dhe u bë publike pesë vjet para ditës së vdekjes, atë mëngjes të mallkuar:

“Basketbolli im i preferuar, që nga momenti kur vesha çorapet e babait tim dhe fillova të mendoja se po gjuaja në Forumin legjendar Western, e dija që një gjë ishte e sigurt. Rashë në dashuri me ty. Të kam dashur aq shumë sa të kam dhënë ju gjithçka. Mendja dhe trupi im, shpirti im. Isha gjashtë vjeç qe e donte shume.

Nuk e pashë kurrë fundin e tunelit. Sapo e pashë veten dukem i mbaruar. Vrapoja lart e poshtë çdo kat për të ndjekur çdo top. Më kërkove të luftoja dhe unë të dhashë zemrën sepse më ofrove shumë më tepër. Kam luajtur me djersë dhe dhimbje, jo vetëm se sfida po më thërriste, por edhe sepse TI po më thërrisje. Unë bëra gjithçka për TY, sepse kjo është ajo që duhet të bësh kur dikush të bën të ndihesh aq i gjallë sa më le të ndihem mua. Ju i dhatë ‘Laker Dream’ një fëmije gjashtë vjeçar dhe unë do të të dua përgjithmonë.

Por nuk mund të të dua kaq të sëmurë për kaq gjatë. Këtë vit, është gjithçka që më ka mbetur për t’ju dhënë. Zemra ime mund t’i rezistojë rrahjeve, mendja ime do ta përballojë atë, por trupi im e di se është koha për të thënë lamtumirë. Dhe unë jam mirë. Unë jam gati të të lë të shkosh. Unë dua që ju ta dini tani, në mënyrë që të dy të kapim çdo moment që na ka mbetur. Të mirat dhe të këqijat. I dhamë njëri-tjetrit atë që kishim.

Të dy e dimë se çfarëdo të bëj më pas, do të jem gjithmonë ai fëmijë me çorapet e kthyera, koshin e plehrave në qoshe dhe pesë sekondat. Topi është në duart e mia. 5 … 4 … 3 … 2 … 1

Unë gjithmonë do të të dua,

Kobe”.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Publikuar më 26.05.2022
Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi R...

Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një falenderim për të gjithë ata që kanë kontribuar që gjithçka të shkonte mirë. “Mirëmëngjes dhe me falenderimin e përzemërt për të gjithë ata që i dhanë jetë eurombrëmjes së djeshme të Shqipërisë, si edhe me krenarinë për përshtypjet fantastike […]

Lexo më shumë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Publikuar më 26.05.2022
Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas ...

Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas që nga fillimi i pushtimit të vendit më 24 shkurt, tha këshilltari i misionit të përhershëm ukrainas në OKB, Sergiy Dvornyk, gjatë një debati të mbajtur dje në selinë e OKB-së për mbrojtjen e civilëve në konflikte të armatosura. “Rrëmbimi i të paktën 230,000 fëmijëve ukrainas, […]

Lexo më shumë

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Publikuar më 26.05.2022
Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashka...

Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashkatdhetar dhe nënë e dy fëmijëve, ishte viktimë e goditjes me thikë të ndodhur dje në Vittoria. Gruaja u qëllua me thikë para shtëpisë së saj dhe me forcat e fundit arriti të futet deri brenda shtëpisë. Kur ndihma mbërriti, ajo pothuajse kishte dhënë shpirt. Në […]

Lexo më shumë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Publikuar më 26.05.2022
Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. M...

Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. Mësohet se autobusi merrte punëtorët nga Cakrani dhe ka marrë flakë në Novoselë. Sipas dëshmive të pasagjerëve, u dëgjuan shperthime. Ata janë detyruar të zbresin, fatmirësisht në kohë, pasi nuk ka të lënduar. Autobusi është mjet privat i një fasonerie.

Lexo më shumë

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Publikuar më 26.05.2022
Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe ...

Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe Roterdamin. Pas fitores, në Romë, tifozët pritën deri në 5 të mëngjesit që të mbërrinte ekipi dhe të festonin me ta ndërsa tifozët holandezë ishin të revoltuar dhe shkaktuan trazira në Roterdam. Policia ndërhyri menjëherë dhe janë arrestuar 72 persona.  Ndeshja doli me rezultatin […]

Lexo më shumë

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Publikuar më 26.05.2022
Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kësht...

Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kështu janë zhvilluar ndër vite marrëdhëniet ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Prej përplasjeve që patën gjatë takimit të parë zyrtar në Beograd, në vitin 2014, për shkak të statusit të Kosovës, është arritur deri aty që Vuçiç, […]

Lexo më shumë

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Publikuar më 25.05.2022
Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një inte...

Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një intervistë ekskluzive me gazetarin e sportit, Endi Tufa. Francesco si ju duket kjo finale këtu në Tiranë? E shoh shumë të bukur këtë finale, gjithmonë është e bukur kjo ndeshej pasi vjen pas shumë ndeshjeve të luajtura në sezon dhe të mbërrish deri këtu do të […]

Lexo më shumë

Kronologjia e zymtë e sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara, pas masakrës në Teksas

Kronologjia e zymtë e sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara, pas masakrës në Teksas

Publikuar më 25.05.2022
Sulmi i së martës në një shkollë në Teksas që la pas vetes 1...

Sulmi i së martës në një shkollë në Teksas që la pas vetes 19 nxënës të vrarë, është i fundit në një varg sulmesh masive në Shtetet e Bashkuara. Disa nga viktimat e sulmit në Teksas Më poshtë është një përmbledhje e sulmeve masive në vitet e fundit, kryer nga agjencia Reuters. BUFFALO, 14 maj […]

Lexo më shumë