×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kosova hap dyert/ Mbushet plot kampi i Prizërenit, strehoen mijëra banorë të prekur nga tërmeti

Kosova ka hapur dyert dhe ka mikpritur banorët e prekur nga tërmeti i fuqishëm i 26-të nëntorit. Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, njoftoi se Kampi Inovativ Trajnues Kosovaro – Gjerman në Prizren është mbushur në të gjitha kapacitetet që ka dhe po angazhohen në ofrimin e strehimit për banorët të cilët kanë mbetur pa banesa.

Në një postim në faqen e tij zyrtare, Haradinaj shkroi se në Kosovë kanë arritur mijëra persona nga Shqipëria, të cilët po evidentohen dhe po strehohen si individualisht ashtu edhe në mënyrë të organizuar institucionale.

Sa i përket ndihmave, kryeministri në detyrë apeloi që ato të dërgohen në Kazermën e FSK-së në Prizren dhe pastaj ato do të delegohen në mënyrë të kujdesshme dhe të kontrolluara në vendet ku ka nevojë.

Postimi i plotë i Haradinajt:

Të gjitha veprimet ndër-institucionale që Kosova ka ndërmarrë pas tërmetit me pasoja tragjike në Shqipëri, kanë qenë të koordinuara dhe në bashkëveprim me të gjitha palët. Në këto momente, në Kosovë kanë arritur mijëra persona nga Shqipëria, të cilët po evidentohen dhe po strehohen qoftë në baza individuale, qoftë në mënyrë të organizuar institucionale.

Përkitazi për këtë, ne kemi mobilizuar të gjitha mekanizmat e nevojshëm për të menaxhuar situata të kësaj natyre. Tashmë Kampi Inovativ Trajnues Kosovaro – Gjerman në Prizren është mbushur në të gjitha kapacitetet që ka dhe jemi duke u angazhuar në evidentimin e personave dhe ofrimin e strehimit.

Andaj, për t’i evituar të gjitha konfuzionet për këtë mobilizim qytetar të ofrimit të ndihmës dhe grumbullimin e ushqimeve, ju bëjë apel të gjithëve që ushqimin dhe materialet e tjera të nevojshme, t’i dërgojnë në Kazermën e FSK-së në Prizren dhe pastaj ato do të delegohen në mënyrë të kujdesshme dhe të kontrolluara në vendet ku ka nevojë.

Edhe njëherë, angazhimi ynë që nga dita e parë pas kësaj fatkeqësie ka qenë institucional dhe i koordinuar dhe kësisoj duhet t’i menaxhojmë edhe veprimet vullnetmira të qytetarëve tanë!

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjenden varreza masive në Kizhevak të Serbisë, dyshohet se janë të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës

Gjenden varreza masive në Kizhevak të Serbisë, dyshohet se janë të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës

Publikuar më 04.12.2020
Ditën e sotme në Kizhevak të Serbisë, janë gjetur mbetje mor...

Ditën e sotme në Kizhevak të Serbisë, janë gjetur mbetje mortore, që dyshohet të jenë të shqiptarëve të vrarë nga serbët në luftën e Kosovës. Këtë e ka konfirmuar drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore të Kosovës, Arsim Gërxhaliu. “Sot janë gjetur mbetje mortore në Kizhevak, të cilat dyshohet se janë të shqiptarëve. Do të […]

Lexo më shumë

Shifra të larta në Greqi/ 98 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 dhe 1.667 raste të reja

Shifra të larta në Greqi/ 98 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 dhe 1.667 raste të reja

Publikuar më 04.12.2020
Autoritetet greke të shëndetësisë njoftuan të premten 1,667 ...

Autoritetet greke të shëndetësisë njoftuan të premten 1,667 raste të reja SARS-CoV-2, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 113,185. Nga rastet e reja, vetëm nëntë u zbuluan në Atikë. Numri ditor i vdekjeve ishte gjithashtu i lartë të premten, me Organizatën Kombëtare për Shëndetin Publik (EODY) që raportoi 98 vdekje të reja nga Covid-19, […]

Lexo më shumë

Shifrat e vdekjeve në Kosovë/ 11 persona humbën jetën si pasojë e COVID-19!

Shifrat e vdekjeve në Kosovë/ 11 persona humbën jetën si pasojë e COVID-19!

Publikuar më 04.12.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.530 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 478 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. […]

Lexo më shumë

“Loja macja me miun duhet të mbarojë”/ Presidenti i KE kërcënon Turqinë me sanksione të rënda

“Loja macja me miun duhet të mbarojë”/ Presidenti i KE kërcënon Turqinë me sanksione të rënda

Publikuar më 04.12.2020
Turqia nuk e ka përshkallëzuar qëndrimin e saj me Greqinë në...

Turqia nuk e ka përshkallëzuar qëndrimin e saj me Greqinë në përgjigje të shtrirjes diplomatike, tha të premten (4 Dhjetor) shefi i Këshillit Evropian Charles Michel dhe paralajmëroi se vendet anëtare të BE tani do të konsiderojnë “mjetet në dispozicionin tonë”, të cilat me shumë gjasa do të thotë sanksione. “Unë mendoj se loja macja […]

Lexo më shumë

Shpërthim i fuqishëm në qendër të Beogradit, raportohet për 1 viktimë dhe të plagosur

Shpërthim i fuqishëm në qendër të Beogradit, raportohet për 1 viktimë dhe të plagosur

Publikuar më 04.12.2020
Një shpërthim është regjistruar në qendër të Beogradit, dhe ...

Një shpërthim është regjistruar në qendër të Beogradit, dhe deri më tani raportohet për një të vdekur dhe dy të plagosur. Raportohet se shpërthimi ka ndodhur sot rreth orës 10:00, në qendër të Beogradit, pranë zyrave të Radio Televizionit të Serbisë. Mediat serbe shkruajnë se dy të tjerë kanë mbetur të lënduar derisa thuhet se […]

Lexo më shumë

Angela Merkel dhe Vuçiç diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Angela Merkel dhe Vuçiç diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Publikuar më 03.12.2020
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç dhe kancelarja gjermane, A...

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilluan të enjten një bisedë telefonike, gjatë së cilës diskutuan për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, pasojat ekonomike të pandemisë si dhe integrimin evropian të Serbisë. Kabineti i presidentit serb njoftoi se “Merkel dhe Vuçiç ranë dakord se dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës është i nevojshëm, […]

Lexo më shumë

Rritet numri i të intubuarve në Greqi, 100 persona humbën jetën nga COVID-19

Rritet numri i të intubuarve në Greqi, 100 persona humbën jetën nga COVID-19

Publikuar më 03.12.2020
Numri i pacientëve me Covid-19 në ventilator u rrit në 622 t...

Numri i pacientëve me Covid-19 në ventilator u rrit në 622 të enjten nga 613 të mërkurën dhe 596 të martën, pasi presioni mbi sistemin shëndetësor Grek nuk po tregon ndonjë shenjë lehtësimi. Sipas Organizatës Kombëtare për Shëndetin Publik (EODY), infeksionet e reja u ulën të enjten në 1,882 nga 2,199 ditën e kaluar dhe […]

Lexo më shumë

Greqia shtyn masat kufizuese anti Covid deri më 14 dhjetor

Greqia shtyn masat kufizuese anti Covid deri më 14 dhjetor

Publikuar më 03.12.2020
Greqia ka zgjatur kohën e masave kufizuese, të cilat do të j...

Greqia ka zgjatur kohën e masave kufizuese, të cilat do të jenë aktive deri më 14 dhjetor. Mediat greke shkruajnë se masat do të shtyhen në të gjithë vendin për shkak të koronavirusit. Vendimi u bë i ditur sot nga zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas, gjatë një konference për shtyp. Petsas gjithashtu iu referua vaksinës […]

Lexo më shumë