Kinematografia në zi, ndërron jetë regjisori i shumë filmave të njohur shqiptarë

Fehmi Hoshafi, regjisori i filmave më të njohur shqiptarë, ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare. Lajmin e hidhur e ka ndarë ministria e kulturës, Elva Margariti, përmes një postimi në “Facebook”, në të cilin ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të regjisorit të mirënjohur.

Fehmi Hoshafi lindi në 28 shtator 1934 në Tiranë dhe punën e tij e nisi në një moshë fare të re si asistent i disa regjisorëve të njohur si Hysen Hakani dhe Kristaq Dhamo. Në vitin 1968 atij ju besua spektakli “Estrada në ekran”, i cili u xhirua në formën e një filmi artistik në “Kinostudio”.

Për shkak të suksesit të tij, më pas Hoshafi realizoi kinokomedin e parë shqiptare, “Kapedani”. Regjisori i ndjerë ndër vite realizoi edhe disa kinokomedi të tjera shumë të dashura për publikun si “Ëndërr për karrige” dhe “Zëvendësi i grave”. Ndër të tjera Fehmi Hoshafi realizoi edhe filma të tjerë si “Shoku ynë Tili”, “Drita e qytezës”, “Melodi e pandërprerë” etj. /L.R/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet