×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kinematografia dhe teatri në zi, ndërron jetë regjisori i “Romeo dhe Zhulieta”

Paraditen e kësaj të shtune, ka ndërruar jetë në banesën e tij në Romë, regjisori i njohur italian Franco Zeffirelli. Mësohet se Zeffirelli, ndërroi jetë në moshën 96-vjeçare.

Prej disa vitesh, luftonte me një sëmundje të rëndë.

“U shua ngadalë pas një sëmundje të gjatë”, shprehen familjarët e tij. Franco Zeffirelli, veç regjizor i gjithçkaje, ai ishte edhe skenograf, prozator dhe lirik i shquar.

Edhe pse në moshë, regjisori sapo kishte përfunduar detajet e fundit të versionit të tij të Traviatës, që do të shfaqet në Arenën e Veronës javën e ardhshme, me një emocion ende më të madh pas humbjes.

Pas një fëmijërie të vështirë si jetim, fillon karrierën shumë i ri me një tjetër gjigant të konematografisë italiane, Luchino Visconti, për të cilin punon si asistent dhe skenarist.

Në vitet ’50 dhe ’60 shquhet më së shumti për veprat teatrale, por merr famë ndërkombëtare me filmin Romeo dhe Zhulieta, si dhe me Zbutjen e kryeneçes me Elizabeth Taylor dhe Richard Burton, për të cilin nderohet me nominimin për Oskar si film dhe çmimet për skenografinë dhe kostumet.

Zeffirelli ka realizuar disa nga filmat më të njohur si përshtatja kinematografike e ‘Romeo dhe Zhulietës’, ‘Traviata-s’ për të cilat ka marrë edhe nominim për Oskar, ‘Jezusi i Nazaretit’  dhe ‘Kampioni’.

Ai shërbeu për dy vjet edhe si anëtar i Senatit Italia për Forza Italia-n e Silvio Berlusconit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Prej ditësh në gjendje të rëndë, humb betejën me COVID-19 piktori Besim Tula

Prej ditësh në gjendje të rëndë, humb betejën me COVID-19 piktori Besim Tula

Publikuar më 04.12.2020
Një tjetër humbje e madhe si pasojë e COVID-19 në vendin ton...

Një tjetër humbje e madhe si pasojë e COVID-19 në vendin tonë. Piktori i njohur, Besim Tula pas 20 ditësh i shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”, nuk ka arritur të fitoi betejën me virusin. Piktori humbi jetën në moshën 71-vjeçare, duke lënë pas një karrierë të gjatë. Për këtë humbje të madhe ka reaguar edhe […]

Lexo më shumë

Humbi jetën nga COVID-19/ Koço Devole do të festonte sot 75-vjetorin e lindjes, miqtë përlotin rrjetin

Humbi jetën nga COVID-19/ Koço Devole do të festonte sot 75-vjetorin e lindjes, miqtë përlotin rrjetin

Publikuar më 28.11.2020
Pak ditë më parë, legjenda e humorit shqiptar, Koço Devole, ...

Pak ditë më parë, legjenda e humorit shqiptar, Koço Devole, u nda nga jeta si pasojë e COVID-19. Këtë 28 Nëntor, Devole do të festonte edhe 75-vjetorin e lindjes. Profili i tij, është mbushur me mesazhe nga miqtë dhe të njohurit e të ndjerit. Mes dhjetërave mesazheve, miqtë dhe të njohurit shprehen se ende nuk […]

Lexo më shumë

Prej tre javësh në Infektiv, COVID-19 i merr jetën piktores Lumturi Blloshmi

Prej tre javësh në Infektiv, COVID-19 i merr jetën piktores Lumturi Blloshmi

Publikuar më 27.11.2020
Piktorja e njohur Lumturi Blloshmi ka ndërruar jetën si paso...

Piktorja e njohur Lumturi Blloshmi ka ndërruar jetën si pasojë e COVID-19. Ajo ishte e shtruar prej 3 javësh në spitalin Infektiv, ku fatkeqësisht nuk arriti të mbijetoi. Blloshmi ndërroi jetë në moshën 76-vjeçare,  duke lënë pas një vepër të madhe në artin dhe pikturën shqiptare. Të gjitha vitet e jetës ia dedikoi pikërisht profesionit […]

Lexo më shumë

Shuhet ikona e muzikës shqiptare, Ismet Peja

Shuhet ikona e muzikës shqiptare, Ismet Peja

Publikuar më 23.11.2020
Kjo e hënë ka nisur me lajme të hidhura për artin dhe muzikë...

Kjo e hënë ka nisur me lajme të hidhura për artin dhe muzikën. Mësohet se një ndër këngëtarët më të mirë të muzikës tradicionale shqiptare, Ismet Peja është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare. Ka qenë djali i tij, Visa Peja i cili përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka ndarë lajmin e trishtë. […]

Lexo më shumë

“S’të dhashë dot një gotë ujë”, COVID-19 i merr jetën regjisorit të dhjetëra filmave shqiptarë

“S’të dhashë dot një gotë ujë”, COVID-19 i merr jetën regjisorit të dhjetëra filmave shqiptarë

Publikuar më 22.11.2020
Regjisori i dhjetëra filmave shqiptarë, Muharrem Fejzo ka nd...

Regjisori i dhjetëra filmave shqiptarë, Muharrem Fejzo ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare, si pasojë e COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur djali i tij Joe Fejzo me anë të një postimi në rrjete sociale.  “Lamtumirë babo. Pusho në paqe në krahët e të madhit Zot, e të gjithë të dashurve atje sipër. Më […]

Lexo më shumë

Arti në zi, ndahet nga jeta dirigjenti i njohur

Arti në zi, ndahet nga jeta dirigjenti i njohur

Publikuar më 10.11.2020
Është ndarë nga jeta në moshën 90-vjeçare dirigjenti i njohu...

Është ndarë nga jeta në moshën 90-vjeçare dirigjenti i njohur Milto Vako. Lajmin e ka dhënë në faqen zyrtare Teatri i Operas dhe Baletit, teksa i shpreh ngushëllime familjarëve dhe të afërmeve të artistit. Vako la pas një sërë veprash që i dhanë jetë shkollës së muzikës shqiptare “Lamtumirë – Mjeshtrit Milto Vako Me hidhërim […]

Lexo më shumë

Arti shqiptar në zi, ndahet nga jeta shkrimtari dhe regjisori i njohur (Emri)

Arti shqiptar në zi, ndahet nga jeta shkrimtari dhe regjisori i njohur (Emri)

Publikuar më 04.10.2020
Shkrimtari, regjisori dhe përkthyesi i njohur Gjergj Vlashi,...

Shkrimtari, regjisori dhe përkthyesi i njohur Gjergj Vlashi, është ndarë nga jetra në moshën 92-vjeçare. Vlashi ka qenë i nderuar me titujt e lartë “Nderi i Kombit”, “Artist i Popullit” dhe “Mjeshtër i Madh i Punës”. Ai është mjaft i njohur si themelues i Varietesë dhe regjisor i Estradës së Durrësit në vitin 1960, ndërsa […]

Lexo më shumë

Arti shqiptar në zi, ndahet nga jeta aktori i njohur

Arti shqiptar në zi, ndahet nga jeta aktori i njohur

Publikuar më 15.09.2020
Është ndarë nga jeta aktori i njohur shqiptar, Adem Mikullov...

Është ndarë nga jeta aktori i njohur shqiptar, Adem Mikullovci. Lajmin për këtë ndarje nga jeta në moshën 81-vjeçare e ka dhënë deputeti Begjet Pacolli. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social ‘Facebook’, deputeti i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes dhe miqve të aktorit. Adem Mikullovci ka lindur në vitin 1939 në Vushtri të Kosovës. […]

Lexo më shumë